Cestovanie a dovolenka

Cestovanie a dovolenka

Prázdniny v Rumunsku – zábavný park v soľnej bani Turda

dovolenka v rumunsku soľná baňa-nápad-voľný čas-jazero

Obzvlášť zaujímavý projekt bol realizovaný v rumunskom meste Turda. Jedná sa o zábavný park, pre ktorý bola vybraná mimoriadne zaujímavá poloha v hĺbke 120 metrov. Áno, čítate správne. Nachádza sa v starej opustenej soľnej bani, ktorú tvoria celkom tri bane. Zábavný park je skvelou destináciou na zváženie, ak nejaký máte Dovolenka v rumunsku naplánovali.

Dovolenka v Rumunsku – mesto Turda

dovolenka-rumunsko-most-lávka-osvetlenie-moderné-vchod-turisti

Zábavný park na dovolenku v Rumunsku zahŕňa rôzne atrakcie, ktoré sú okrem iného umožnené aj vďaka prírodným vedľajším produktom bane. Patrí sem napríklad prírodné jazero, na ktorom sa teraz môžu turisti člnkovať. Ďalšou atrakciou je námestie so stolmi na stolný tenis, ktoré dávajú fanúšikom ping-pongu možnosť zdravým spôsobom odbúrať stres. K dispozícii je tiež amfiteáter, ruské koleso, minigolf a bowling.

Dovolenka v Rumunsku v hĺbke 120 metrov

dovolenka-rumunsko-atrakcia-turda-baňa-turisti-cestovanie-destinácia-lacné

Zábavný park je z vizuálneho hľadiska mimoriadne príťažlivý ako cestovateľská destinácia na dovolenku v Rumunsku. Pohľad hore z hlbín poskytuje iba malý pohľad na rozmery Zeme a stále má pôsobivý účinok. Zaujímavé útvary a vzory v stenách sú úchvatne krásne a vytvárajú originálnu atmosféru, zatiaľ čo voľný čas trávite športom a zábavou. Atmosféru podporuje umelé osvetlenie v podobe zaujímavých závesných svetiel.

Pôvodný nápad na zábavný park

dovolenka-rumunsko-ruské kolo-zábava-voda-astmatické osvetlenie

Ale to nie je všetko. V bývalej bani je aj unikátna mikroklíma, vďaka ktorej je zábavný park perfektným lákadlom na dovolenku v Rumunsku, dokonca aj pre alergikov. Vlhkosť 80% a konštantná teplota 11 až 12 stupňov znemožňujú život takmer všetkým baktériám, pričom alergény úplne chýbajú.

Časť príbehu

prázdniny-rumunsko-lode-požičovne-móla-zábava-zdravie-cestovanie

Rôzne úrovne pre voľnočasové aktivity

dovolenka-Rumunsko-pamiatky-pamiatky-drevostavby-rodinna zabava

Futuristické osvetlenie

prázdniny-rumunsko-ruské koleso-autentický-dizajn-obľúbený-cieľ cesty

Turistická atrakcia v Rumunsku

dovolenka-rumunsko-história-informačné-turné-amfiteáter

Pohľad zdola

Prázdniny-Rumunsko-stena-strmé-závesné-svetlá-bowling

Dovolenka v Rumunsku s ruským kolesom

dovolenka-rumunsko-minigolf-ruské kolo-destinácia-atrakcia-história-fakty-vstup

amfiteáter

prázdniny-rumunsko-roklina-útvary-ťažba kameňa-soli

Basketbalové ihrisko

prázdniny-rumunsko-štadión-futbal-basketbal-ihrisko-športovo-zábavný park

Zdravá dovolenka

dovolenka-rumunsko-výťah-investičné-osvetlenie-umelé-európske turné

Oblasti na oddych

prázdniny-rumunsko-jaskynné lavičky-relaxácia-rodinná prechádzka

Výťah pod zemou

Prázdniny-Rumunsko-Transylvánia-Dovolenka-nápad-východ-Európa-Čierne more

Pohľad zhora nadol

dovolenka-rumunsko-návštevníci-lacné-vstupné-kovové-lešenárske-výťah

Mikroklíma vhodná pre alergikov

dovolenka v Rumunsku jaskyňa-turda-baňa-osvetlenie-futuristické

Stolný tenis

dovolenka v Rumunsku zábavný park-nápad-stolný tenis-lampa-šport

Dovolenka v Rumunsku – prírodné jazerá

dovolenka v Rumunsku soľná baňa-mikroklíma-temperautr-konštantná-jaskyňa

Soľná baňa Turda – časť príbehu

prázdniny-rumunsko-soľná baňa-skica-historické-fakty-turda-mesto

Read more
Cestovanie a dovolenka

Dovolenka v klimaticky neutrálnych domoch snov: domy s pasívnou energiou na Tenerife

Pasívne energetické domy plážové solárne systémy-strešná terasa-lehátka

Tenerife je najväčší Kanársky ostrov, známy plážami snov a tiež tým, že sa tu nachádza najväčšia hora Španielska Teide. Populárne u všetkých dovolenkárov, pre ktorých je slnko a more absolútnou nevyhnutnosťou, existuje veľa rôznych spôsobov, ako tu stráviť dovolenku. Obľúbené sú najmä turistické letoviská Playa de las Américas, Puerto de la Cruz alebo Costa Adeje, kde sú hotely rôznych kategórií. Existuje však aj niečo pre dovolenkárov s veľmi špeciálnymi požiadavkami. Čo tak B. s dovolenkou v skúšobnom laboratóriu, ktoré sa nachádza na idylickom mieste na juhu ostrova, iba 5 minút chôdze od pláže?

Futuristické domy s pasívnou energiou v oblasti sci -fi

Pasívne domy využívajúce vietor-slnko-obnoviteľné-energie

Uznávame, že to spočiatku neznie ako dovolenka snov. Ale keď zistíte, že je to „laboratórium pod holým nebom“, prvý šok je strávený. Ak potom uvidíte aj rôzne pasívne energetické domy, ktoré tam na vás čakajú, najskôr online a potom možno priamo na mieste, všetko ustúpi pocitu čistej prázdninovej radosti. the Casas Bioclimáticas sú projektom Instituto Tecnológico y de Energías Renovables (ITER) financovaným ostrovnou vládou. Ide teda o obnoviteľné energie, využitie slnka, vody a vetra.

A ako niečo také v ideálnom prípade vyzerá, sa prejavuje v 25 kasách v priestoroch ústavu, ktoré sa líšia vzhľadom od bungalovu Bauhaus až po hobitiu jaskyňu. Najkrajšie a najudržateľnejšie návrhy boli vybrané z podaní zhruba 400 architektonických kancelárií z celého sveta. Za túto exkluzivitu zaplatíte za deň cenu 130 až 180 eur. Všetky domy sú veľmi vkusne zariadené a celý systém generuje dostatok energie prostredníctvom veterných turbín na mieste a slnečnej energie, aby bol sebestačný. Dokonca prevádzkuje vlastnú závod na odsoľovanie morskej vody

Keď výskum zistí, že okno by malo byť zatvorené

Pasívne energetické domy pláž-dovolenka-solárne-systémy-strecha

Tieto domy s pasívnou energiou sa zaobídu bez bežných klimatizačných systémov. Namiesto toho inteligentná konštrukcia so vzduchovými komorami a šachtami, využitie polohy domov a v jednom prípade dokonca aj malého potoka pretekajúceho obývačkou zaručujú interiér, ktorý je vždy príjemne temperovaný – napriek horúcemu podnebiu na Tenerife. Domy sú však zároveň aj výskumným projektom. V tomto ohľade sú súčasťou experimentu aj rekreanti, ktorí tam prenocujú.

Vedci získavajú obrovské množstvo údajov zo senzorov vo vnútri domov, ktoré odhaľujú ďalší potenciál optimalizácie využívania energie. Jeden alebo druhý dovolenkár rád vyklopí okno, aby vpustil čerstvý vzduch. Na jednej strane je to pochopiteľné, ale môže to byť aj nesprávne v záujme výskumníkov. Údaje hovoria, že otvorené okno nie je potrebné, ale obyvateľ je vedecky iracionálny. Ale práve toto správanie je cenné, v tomto prípade je zrejmé, že potreby domu a osoby sa musia navzájom prispôsobiť..

Pasívne energetické domy – malá nevýhoda, skvelý prázdninový zážitok

Pasívne energetické domy štítová strecha z obnoviteľných zdrojov energie-solárne-systémy

Dovolenkári na jednej strane prispievajú k lepšiemu porozumeniu vedcov a na strane druhej si užívajú prázdniny. Existuje však malá nevýhoda: stredisko je trochu mimo vychodených koľají; Prístup na stránky je cez bránu, ktorú stráži vrátnik 24 hodín denne. Väčšina dovolenkárov používa požičané auto na nákupy v supermarkete alebo na výlety po ostrove. Aj keď existuje aj špecializovaná služba, ktorá prijíma nákupné zoznamy a získava všetko potrebné, nepoužíva sa príliš často.

Tak či onak, Casas Climáticas sú absolútne užitočnou dovolenkovou destináciou pre páry aj pre rodiny do 5 rokov a absolútnym zážitkom. Kto vo vašom kruhu známych si už niekedy vzal dovolenku na testovacie miesto? A aj keď sú ceny trochu vysoké – s lacným letom ako napr B. od nízkonákladovej leteckej spoločnosti SunExpress, ktorý tiež prvýkrát v tejto sezóne letí na Tenerife, stále môžete prežiť nádhernú dovolenku za rozumnú cenu. A ak chcete byť pri lietaní šetrní k životnému prostrediu, prečo sa na to nepozrieť Atmosféra zastavte sa a zaplatte malú čiastku na kompenzáciu uhlíkovej stopy.

pasívny dom-rodina-rodina-obnoviteľné-energie-rodina-hra-lúka

Read more
Cestovanie a dovolenka

Krátky kontrolný zoznam bytu pred letnou dovolenkou

kontrolný zoznam-apartmán-prázdninový dom-odchod

Ležíte na pláži s výhľadom na krištáľovo čisté, tyrkysovo modré more, na koži cítite teplé slnečné lúče, vypnutý mobil a notebook. Jednoducho fantastické! A presne v tomto okamihu vás vaše myšlienky zasiahli ako úder: „Zavrel som okno? A vypol si žehličku? “Ak tento scenár skutočne nechcete zažiť, mali by ste svoj domov pred cestou začať upravovať. Náš krátky Kontrolný zoznam prázdnin vás prevedie najdôležitejšími vecami, ktoré je zvyčajne potrebné urobiť pred odletom. Na dovolenku tak môžete ísť s pokojom.

1. Naplánujte opatrenia na ochranu pred vlámaním

kontrolný zoznam-dovolenka-ochrana proti vlámaniu-zámok dverí

Prázdninová sezóna je tiež hlavnou sezónou pre zlodejov. Uistite sa, že všetky okná a dvere sú tesne zatvorené. Mimochodom, existujúce okná a balkónové dvere je možné zaistiť proti vlámaniu pomocou vhodnej bezpečnostnej technológie. Inteligentne nainštalované rádiové senzory napríklad môže zabrániť vlámaniu. Senzory je možné jednoducho pripevniť k rámu okna alebo dverí a zaznamenať každý pohyb. Ak sa otvoria dvere a nikto nie je doma, dostanete upozornenie na svoj smartphone. Vyšetrovanie polície ukazuje, že viac ako tretina všetkých pokusov o vlámanie zlyhala, pretože byty a domy sú dobre zabezpečené.

kontrolný zoznam-dovolenka-výsadba-zalievanie-starostlivosť

Vyhnite sa všetkému, čo naznačuje, že odchádzate, a prázdnemu domu. Ideálne je predstierať prítomnosť. Môžete napríklad použiť časovače svetiel a žalúzií, aby váš dom pôsobil obývane. Medzitým je možné svetelné systémy programovať a ovládať aj pomocou aplikácie v smartfóne. Vďaka tomu môžete na dovolenke diaľkovo zapínať a vypínať svetlo.

– Zamknite okná a dvere

– Nastavte alarm a časovač

– Presmerujte poštu, odhláste sa z novín, vyhnite sa plným schránkam

– Skryť alebo uložiť cennosti

2. Zodpovednosť za domácnosť

kontrolný zoznam-prázdninový byt-dajte-kľúč

Nechajte suseda, priateľa alebo inú dôveryhodnú osobu, aby sa starala o váš domov. Má zmysel nechať si so sebou náhradný kľúč, aby ste sa v prípade núdze mohli dostať do bytu (napr. Poškodenie vodou a požiarom). Tiež požiadajte túto osobu, aby vám pravidelne vyprázdňovala poštovú schránku, vynášala odpadkové koše, polievala kvety v byte a kŕmila domáce zvieratá. Úsilie by samozrejme malo zostať v prijateľných medziach.

– Odložte kľúč od bytu a schránky od niekoho, komu dôverujete

– Bežné platby zohľadňujú napríklad nájomné, vedľajšie náklady, telefón, elektrinu, vodu, plyn a poistenie

– Naplánujte si vopred povinnosti nájomcu, napríklad čistenie schodiska, kosenie trávnika

– Postarajte sa o kvety a zvieratá

3. Vykonávanie domácich prác

kontrolný zoznam-dovolenka-kuchyňa-chladnička-voda

Potraviny podliehajúce skaze by ste mali spotrebovať alebo rozdať pred cestou. Odpadkové koše by mali byť vyprázdnené. Pred zabalením kufra všetko znova umyte. Kôš na bielizeň je teda prázdny a kufre sú plné. Po návrate z dovolenky budete musieť každopádne zdolať ešte jednu horu bielizne. Čerstvo ustlané postele. Keď sa vrátite z dovolenky, nie je nič lepšie, ako si sadnúť do vlastnej postele.

– Konzumujte alebo rozdávajte rýchlo sa kaziace jedlo

– Vyprázdnite chladničku, v prípade potreby ju vypnite, otvorte dvere

– Odneste odpadky

– Umývačka riadu by mala byť čistá a prázdna, dvierka nechajte trochu otvorené

– Vymeňte posteľnú bielizeň 

– Na výrobu bielizne

4. Šetrite elektrinu a peniaze

kontrolný zoznam-prázdninový-byt-pripojenie na úsporu elektriny

Elektrické zariadenia v pohotovostnom režime tiež neustále spotrebúvajú veľa elektriny. K tajným žrútom energie patria kávovary, televízory, počítače, tlačiarne, hi-fi systémy atď. Preto je dôležité, aby ste pred cestou vyrazili z elektrickej siete. Ak naozaj nie ste dlho doma, mali by ste vypnúť vodné prípojky. Ak na toalete rozdáte trochu sódy bikarbóny alebo sódy bikarbóny, vyhnete sa usadeninám a pachom zo stojatej vody.

– Vypnite všetky elektrické zariadenia zo siete

– V prípade potreby vypnite vodu a plyn

– Regulujte kúrenie alebo termostat

kontrolný zoznam-dovolenka-letný-byt-príprava-do

Ak vezmete do úvahy tieto tipy a doprajete si poslednú prehliadku domu pred odchodom, môžete ísť na dovolenku uvoľnene!

Obrázky CC0: pixabay.com

Read more
Cestovanie a dovolenka

Odchod k susedom Bavorska: Predstavuje sa mesto Salzburg

Samozrejme, že stále existujú-Nemci, ktorí radi cestujú, ktorí preskakujú z ponuky na poslednú chvíľu do ponuky na poslednú chvíľu a trávia viac času starostlivosťou o bezpečnosť na letisku ako v skutočnej dovolenkovej destinácii. Ale možno aj to je dôvod, prečo si veľa Nemcov želá, aby mohli tráviť dovolenku čo najbližšie k domovu. Pre tých, ktorí žijú v južnom Nemecku, je výlet k rakúskym susedom ideálny. Tento článok odhaľuje, čo môžete zažiť na krátkom výlete v Salzburgu a kedy tam nájdete väčšinu turistov.

Kultúra je v Salzburgu veľmi dôležitá

salzburg-hohensalzburg-hrad-plne zachovaný

Salzburg má mnoho mien a všetky pasujú do hlavného mesta rovnomennej rakúskej spolkovej krajiny ako päsť na oko. Je známe ako mesto Mozart a je oslavované ako mesto festivalov. Pohľad na nasledujúcu tabuľku odhaľuje, čo je potrebné vidieť kultúrne:

Katedrálna štvrť Katedrála, rezidencia a benediktínsky kláštor svätého Petra sa označujú ako katedrálna štvrť. Je tu však toho oveľa viac, čo môžete vidieť – napríklad štátne miestnosti a galéria rezidencie, terasa katedrály, múzeá, oratória a galérie.
Pevnosť Hohensalzburg Pevnosť Hohensalzburg je obľúbeným motívom pohľadníc. Pevnosť sa týči nad strechami starého mesta a možno ju opísať týmto superlatívom: Hrad je najstarším, úplne zachovaným hradným komplexom v západnej Európe. Pevnosť víta návštevníkov po celý rok a dostanete sa k nim pešo alebo lanovkou.
Mozartovo rodné miesto  Ak mu už dáva názov, potom mesto Salzburg musí tiež ukázať, prečo má prezývku „Mozartovo mesto“. To je možné vysvetliť pohľadom do centra mesta, pretože tam, na čísle 9 Getreidegasse, je dom Hagenau, kde sa Mozart narodil v roku 1756. Dom dnes funguje nielen ako pútnické miesto, ale aj ako múzeum.
Palác Hellbrunn Palác Hellbrunn bol kedysi plánovaný ako palác potešenia pre salzburských kniežatských arcibiskupov. Dnes už mnoho turistov pravidelne podniká púte na juh mesta, hlavne kvôli vodným prvkom. Čo za tým je, sú hydraulické stroje, vďaka ktorým voda skáče a špliecha. Tento komplex je tiež univerzálny a kombinuje umelý park s prírodným biotopom.
Hrad Mirabell Palác Mirabell stojí za to vidieť dvoma spôsobmi: Srdcom komplexu budov je mramorová sála, do ktorej sa dostanete po ulici Engelstreppe a ktorá je v súčasnej dobe obľúbeným svadobným miestom. Ale ozdoby tiež stoja za návštevu. Baroková záhrada potešenia je mimoriadne univerzálna s fontánou Pegasus, fontánou, živým plotom, trpasličou záhradou, ružovou záhradou a oranžériou.

Zelená strana mesta

Ak celý deň špurtujete po jednej atrakcii za druhou, mali by ste si dopriať úplne prirodzenú prestávku v zelených miestach mesta. Pozývajú vás na to predovšetkým hory v okolí mesta. Mönchsberg, Kapuzinerberg, Festungsberg, Gaisberg a Untersberg je len niekoľko príkladov – a všetky majú jednu spoločnú vec: poskytujú jasný pohľad na mesto a krajinu. Prirodzený je aj opakujúci sa prvok vody, ktorý je naberaný vo fontánach Hellbrunn a mestskými pitnými fontánami to nekončí. Tí, ktorí potrebujú viac než len prírodnú prestávku, môžu v zoo stráviť aj celý deň.

Takto žijete v Salzburgu

Salzburg-Altstadt-Dom-Mönchsberg-nočné osvetlenie

Dôvod pobytu v Salzburgu zvyčajne odpovedá aj na otázku, kde je najlepšie prenocovať. Ak sa chcete vyhnúť centru mesta, mali by ste si nájsť vhodne umiestnené miesto na pobyt a vybavenie, ktoré vám môže spríjemniť krátky výlet. Elixshausen sa nachádza na severe mesta a severne od A1. V romantike Hotel Gmachl ukazuje malý obrázok mesta:

– Ubytovanie je k dispozícii už 680 rokov, takže tradícia, história a história sú rovnako dôležité ako v samotnom Salzburgu.

– Mesto Salzburg je často uvedené v zoznamoch hitov najromantickejších miest – tento prístup pristupuje aj Romantikhotel s ponukami na tému spolupatričnosti.

– Z kulinárskeho hľadiska sú tu rovnako dôležité regionalita a kvalita. Čo sa týka obsahu, vynikajúce sa podáva v gurmánskej reštaurácii, zatiaľ čo tradičné jedlá sú k dispozícii v vidieckom mäsiarstve..

Obľúbená adresa v lete aj v zime!?

salzburg-lyžiarske svahy-zimné-prázdniny-obľúbené

V lete cestujú tí, ktorí sa namiesto dovolenky na pláži rozhodli pre prestávku v meste, do Salzburgu. V zime mesto doslova volá po lyžiaroch. Porovnanie zistení ukazuje, ako je to zrejmé na číslach Letné a zimné štatistiky :

Leto 2016 Zima 2016/2017
Prílety (celkom) 3,623,419 15,062,892
Typ ubytovania (súkromné ​​/ komerčné) 2 855 176 prenocovaní u poskytovateľov komerčného ubytovania. 10 454 047 prenocovaní u poskytovateľov komerčného ubytovania.
345 727 prenocovaní v súkromnom ubytovaní. 2 932 092 prenocovaní v súkromnom ubytovaní.

Tieto štatistiky jasne ukazujú, že Salzburg je v zime päťkrát obľúbenejší ako v letných mesiacoch. Tip na výlet: Salzburskí dovolenkári by mali predovšetkým hľadať ubytovanie, ktoré má čo ponúknuť, keď je sezóna alebo poveternostné podmienky rozporuplné. Ponuka wellness je najlepšou voľbou, aby ste si mohli vychutnať mesto a krátky výlet bez ohľadu na počasie.

alpské-zimné-prázdniny-lyžovanie-nádherný-výhľad

Obrázky: pixabay.com © (CC0 Public Domain) / Hans, werdepate, MonikaP, WohnblogAt, cocoparisienne

Read more
Cestovanie a dovolenka

Objavte ultimátny bike park vo Švajčiarsku – zábavu z jazdy a jedinečnú panorámu v jednom

bike park vo švajčiarsku trasy, zjazdovky, náročnosť

Dobré bikeparky by mali poskytovať maximálnu zábavu z jazdy a čo najviac minimalizovať riziko zranenia. Cykloparky vo Švajčiarsku bez pochýb uspejú. V žiadnej inej krajine nie je viac MTB parkov na kilometer štvorcový ako tu. Freerideri a zjazdári si môžu vybrať zo 17 rôznych bike parkov s podporou vlekov. Zjazdovky s dĺžkou viac ako 1000 metrov, jedinečné trasy pre všetky stupne obtiažnosti a tiež úchvatná panoráma švajčiarskych hôr sú pre dobrodružnú dovolenku na bicykli úplne odporúčané. V nasledujúcom texte predstavujeme 7 najlepších švajčiarskych bike parkov, ktoré vám za bezpečných podmienok zaručia adrenalín pre cyklistov.

Bike park vo Švajčiarsku – Färich Davos

bike park davos färich švajčiarsko horská príroda

Prvým bikeparkom, ktorý je nepochybne jedným z najlepších a nachádza sa v jednej z najkrajších oblastí Švajčiarska, je MTB Park Färich Davos. Tento bike park je k dispozícii všetkým freeriderom pozdĺž údolia Flüela, bez ohľadu na ich schopnosť jazdiť. Začiatočníci aj profesionálni jazdci sa tu môžu zdokonaliť v jazde na bicykli alebo sa to naučiť lepšie hodnotiť, pretože Färich Davos ponúka svojim návštevníkom rôzne prvky ako sú pumptracky, skoky, stoly a štruktúry Northshore.

bike park färich davos švajčiarsko skoky pumptrack mtb bike park

Či už ide o horských cyklistov alebo zjazdárov, Davos Kloster so svojou 10 000 metrami nadmorskej výšky na rôznych trasách ponúka neuveriteľnú zábavu z jazdy. Mimochodom, deti môžu mať prospech aj z účelne jednoduchej a hlbokej čerpacej dráhy medzi stromami.

Horský bicykel a zjazdový park Bellwald

zjazdový park bellwald švajčiarsko priehradové drevené mosty

V malej horskej dedinke Bellwald v kantóne Valais sa iXS Downhill Cup koná z dobrého dôvodu začiatkom októbra. Zjazdári sa na 2200 metrov dlhých zjazdovkách zaručene nenudia. V idylickom Bellwalde môžete očakávať zaujímavé trasy s množstvom malých i veľkých skokov a medzier, ako aj prírodné pôdne podmienky. Ako freerideový a zjazdový park sa zariadenie etablovalo ako dobre udržiavaná a bezpečná trasa cez hranice štátov. Park má modrú a čiernu trasu jazdy. Jedna trasa nie je označená ako čierna kvôli technicky náročným oblastiam. Tu je potrebná vysoká koncentrácia pri vysokej rýchlosti v náročných traverzách. Prvé objekty, vďaka ktorým motorka vzlietne, sú už na prvých 200 metroch. Strmé oblúky stien, drevené mosty, stupačky a schody dolu zaručujú veľký pôžitok z jazdy. Modrá trasa bola postavená niekoľko rokov po čiernej. „Denis X-Trail“ ponúka jednoduchú trasu, ktorá zaručuje skvelú zábavu aj pri pokojnom štýle jazdy. Zjazdový bicykel na prírodnej pôde bez koreňov a úderov nutne nepotrebujete. V bezpečí ste aj na cestách s all mountain bicyklom. Jednoduchšia trasa je 2 km, zatiaľ čo čierna stopa je 2,3 km.

Bike park Verbier vo Švajčiarsku

Verbier bikepark zjazdovky zjazdovky enduro zjazd

Priaznivci zjazdu nájdu v Bike parku Verbier 7 zjazdoviek s rôznym stupňom náročnosti. Verbier má modré zjazdovky pre začiatočníkov, ťažké súťažné zjazdovky a 23 rôznych zjazdoviek pre enduro. Vyvezte sa lanovkou na vrchol za zábavou a zábavou z jazdy. V závislosti od toho, či si chcete urobiť krátku prestávku alebo si naplánovať dlhší pobyt, sú ponúkané poldenné lístky na permanentky.

verbier mtb park švajčiarsko strmé úseky prírodných zvonov

Tento bike park v Schwarzi ponúka aj trate rôznej náročnosti. Na zahriatie si môžete zvoliť jednoduchšiu trasu a potom sa odvážiť zdolať komplikovanejšie svahy. Napriek tomu, že je Bikepark Verbier technicky pomerne náročný, vždy tu nájdete spôsob, ako sa vyhnúť skokom a pádom.

Bike park Zermatt

bike park zermatt vo švajčiarsku panoráma mtb z kopca

Jednou z najlepších destinácií pre bicykle vo Švajčiarsku, ktorú by ste mali navštíviť, keď máte šancu, je Zermatt. Zermatt každoročne priťahuje tisíce turistov a je nepochybne jedným z najpozoruhodnejších miest vo Švajčiarsku. Zermatt je jednoducho rajom pre horské bicykle na úpätí Matterhornu. MTB Park ponúka viac ako 100 km tratí, ktoré nielen sľubujú najvyššiu úroveň potešenia z jazdy na rôznych stupňoch obtiažnosti, ale odmeňujú aj cyklistov úchvatným výhľadom na hory. Jednostranný raj Zermattu ponúka jedinečný výhľad na horu Toblerone.

zážitok z parku horských bicyklov zermatt vo švajčiarsku

Tento bikepark, obklopený 38 vrcholmi hôr nad 4 000 metrov, má pre každého niečo. Zjazdovky sú ideálne pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Nájdete tu všetko, po čom vaše srdce túži – prírodné a nerovné, strmé svahy alebo svahy s veľkým prúdom. Ak spojíte krátke alebo celodenné výlety na horských bicykloch s jedinečnou horskou scenériou Álp, môžete očakávať nezabudnuteľný zážitok z horských bicyklov.

Cykloturistika v meste St. Moritz

corviglia st.moritz mtb park zjazdová krajina

Corviglia Flowtrail vo Svätom Mořici, ktorý harmonicky zapadá do okolitej krajiny, vám zaručí veľa zábavy so 4 km dlhou zjazdovou traťou s pumpami. S dĺžkou 4 km a výškovým rozdielom 480 m dolu je Corviglia k dispozícii vášnivým cyklistom na horských bicykloch. Táto atraktívna trasa nie je v žiadnom prípade vhodná len pre nadšencov zjazdu.

engadin st. park horských bicyklov moritz švajčiarsko hory

Tu majú deti a začiatočníci tiež možnosť naučiť sa bicyklovať, správne brzdiť a zdolávať prekážky. Vďaka novo naučeným technikám už nič nebráni v radosti z jazdy na Corviglii. WM Flow Trail a Foppettas Flow Trail sú tiež absolútnym vrcholom v St. Moritz. Vďaka prírodným formám terénu, dutinám a kopcom sa dá horská cyklistika takmer porovnať so surfovaním.

Bike park Lenzerheide

bike park lenzerheide vo švajčiarsku bike world cup

Z Bike park Lenzerheide vo Švajčiarsku ponúka všetkým cyklistom, od začiatočníkov až po profesionálnych pilotov, jedinečné a rozmanité ihrisko. Odkedy bol v roku 2014 rozšírený, ponúkol nadšencom bicyklov päť rôznych trás s rôznymi charakteristikami a stupňami obtiažnosti. Existuje aj mnoho ďalších enduro single trailov, ktoré sa tiahnu celkom 43 kilometrov.

lenzerheide stupeň náročnosti skoky zákruty bike park vo švajčiarsku

Jednoduchá FLOWline je ideálna pre začiatočníkov a rodiny. So svojimi plynulými krivkami a malými skokmi je obzvlášť vhodná na začiatok dňa. Medzi návštevníkmi je najobľúbenejšia trasa, ktorá vyžaduje stredné až dobré vodičské schopnosti. Adrenalín, rýchlosť, prietok a vysielací čas najlepšie vystihujú PRIMEline. Trasa STRAIGHTline je jednou z najťažších a láka najlepších svetových jazdcov na Svetový pohár UCI horských bicyklov.

Crans Montana Bike Park vo Švajčiarsku

mtb park downhill crans montana zábava na koni

Toto je skutočný enduro raj a MTB park Crans Montana, ktorý sa nachádza v kantóne Valais. Tento bike park vo Švajčiarsku ponúka okrem nádhernej krajiny, ktorá vás neustále sprevádza, ešte dve ďalšie zjazdové trate. Čierna zjazdovka meria 2,5 km a pokročilým jazdcom ponúka rôzne skoky a niekoľko technických areálov v lese a štrku. Červená trasa, naopak, presviedča skokmi, vyvýšenými zákrutami a plochami v lese, ktoré vďaka koreňovým pasážam zaručujú špeciálnu zábavu na bicykli. 3 km dlhá trasa je vhodná pre cyklistov s priemernými jazdnými schopnosťami.

Read more
Cestovanie a dovolenka

Príslušenstvo pre horské bicykle – aké vybavenie pre MTB by ste si mali vziať so sebou?

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie mtb dôležité trasy pre cyklistov

Bez ohľadu na to, či strávite rýchly výlet na bicykli na jeden deň alebo na dlhú dobu mimo civilizácie v horách, príslušenstvo pre horské bicykle je nepostrádateľnou záležitosťou. V tejto príručke sme zostavili najdôležitejšie MTB vybavenie, ktoré by ste počas cesty na bicykli mali mať vždy po ruke. Ak patríte k cyklistom, ktorí sú nadšení pre šport, naše praktické tipy na správne príslušenstvo pre horské bicykle pre váš bezproblémový zážitok na kolesách môžu byť veľmi nápomocné.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre MTB dôležitý mobilný telefón na cesty (1)

Téma, ktorej sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch, je MTB výbava, ktorú by ste pri najbližšom cyklovýlete mali mať v batohu. Pozrite sa na náš zoznam najdôležitejších vecí, ktoré budete potrebovať pre všetky druhy podmienok.

 Užitočné príslušenstvo pre horské bicykle

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre MTB dôležité cyklotrasy na cesty diely bicykel

Návrat dobrého počasia a dlhých dní nám umožňuje naplánovať si dlho očakávaný výlet na bicykli. Z tohto dôvodu by dávalo zmysel pripraviť si ako spoločníka niektoré nevyhnutné doplnky, aby vám tento zážitok neunikol. Zranenia alebo akýkoľvek mechanický problém sú len niektoré z možných prípadov, a ak sme predtým nemysleli na potrebné príslušenstvo pre horské bicykle, hladina adrenalínu nemôže kvôli jazde len stúpať. Ak teda budete mať na pamäti niekoľko bezpečnostných problémov, môžete sa vyhnúť mnohým bolestiam hlavy a dokonca aj vážnym nehodám.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie mtb dôležité cestovné batohy na batohy fľaše na vodu

V prvom rade je tu otázka veľkosti batohu pre požadované príslušenstvo horských bicyklov. V ideálnom prípade by ste si so sebou mali vziať to najnutnejšie, bez toho, aby bola vaša batožina príliš veľká a ťažká.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre horské bicykle dôležitá jazda na bicykli strečové potraviny tuba na bicykel fľaša na vodu

Výživa a hydratácia sú preto nevyhnutné pre akýkoľvek typ horskej cyklistiky. Niekoľko fliaš vody je preto vo vrecku nevyhnutnosťou. Okrem toho sa dôrazne odporúča zistiť presnú polohu niektorých bodov pitnej vody na námestí. Aj keď neplánujete dlhú exkurziu, vždy si dajte niečo k jedlu pre prípad, že by cyklotúra trvala dlhšie, ako sa očakávalo. Tyčinky granoly, sušené ovocie alebo orechy vám poskytnú najdôležitejšie živiny pre tento druh športovej aktivity. Tieto potraviny majú navyše dlhú trvanlivosť a nezaberajú viac miesta ako v malej taške.

Ktoré príslušenstvo pre horské bicykle by nemalo chýbať?

príslušenstvo na horské bicykle vybavenie na horské bicykle súprava na opravu dôležitých trás pre cyklistov

Zoznam potrebnej výbavy MTB v batohu pokračuje rezervnou pneumatikou. Pokiaľ to objem batožiny umožňuje, môžete poskytnúť aj dve z nich, najmä na dlhých túrach na horských bicykloch. Prázdne pneumatiky sa často vyskytujú na skalnatých cestách alebo extrémnych skokoch. Ako náhrada za duše bicykla je súprava na opravu bicykla už povinná. Tieto pomôcky, najmä tie, ktoré majú hotové lepidlo, sa dajú rýchlo použiť na mieste, keď sa má vymeniť pneumatika.

príslušenstvo na horské bicykle vybavenie na horské bicykle dôležité diely na cesty na bicykel diely ručná pumpa na bicykel

Ručná pumpa je tiež súčasťou nášho zoznamu príslušenstva pre horské bicykle. To je nevyhnutné pre nahustenie pneumatiky po oprave defektu alebo jednoducho pre úpravu tlaku vzduchu. Čerpadlo je jedným z doplnkov pre horské bicykle, ktoré vás nikdy nesklame.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre horské bicykle dôležité súčasti trasy pre cyklistov multifunkčný nástroj pre bicykle

Dobrý viacúčelový nástroj musí navyše nájsť miesto v pripravenom batohu cyklistu. Kompaktný nástroj môže vo väčšej alebo menšej miere čiastočne alebo úplne vyriešiť mnoho problémov počas jazdy. V zásade by mal byť takýto multifunkčný nástroj vybavený skrutkovačom T25 Torx a plochou hlavou, imbusovým kľúčom a prípadne aj kliešťami a nožnicami. Ak má nástroj v sebe aj zabudovanú páčku pneumatík, ste na bezpečnom mieste.

Príslušenstvo pre horské bicykle ako ochrana pred nepríjemnými prekvapeniami

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre horské bicykle dôležité diely pre cyklistické trasy, náhradné diely pre reťaze bicyklov

Malá fľaša mazania reťaze môže byť veľmi užitočná, najmä keď napríklad zjazdová trasa pre horské bicykle prechádza vodným tokom. V prípade prašnej cesty by mali byť k dispozícii aj veci.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie mtb dôležité trasy pre cyklistov diely pre bicykle navyše

Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, môžete počítať aj s dodatočnými náhradnými dielmi. Obvykle ide o vešiak na prehadzovačku, vymeniteľné kotúčové brzdy a lúče na bicykel. Vzhľadom na zanedbateľnú hmotnosť sú tieto nástroje príslušenstvom pre horské bicykle, ktorému sa nevyhnete. Lepidlá a zipsy sú tiež užitočné pri mnohých opravách.

príslušenstvo na horské bicykle vybavenie na horské bicykle dôležité trasy na cyklistické trasy diely súprava prvej pomoci pre bicykel

MTB výbava, ktorú musíte mať v batožine, sa nezaobíde bez lekárničky. Do takého malého vrecka sa zmestia obväzy, dezinfekčné prostriedky, uteráky a pod. Dobrou prevenciou je aj protizápalový krém.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre horské bicykle dôležité súpravy na cesty na bicykel diely cyklistická bunda do dažďa mobilný telefón

Ak sa chystáte byť dlho na slnku, musíte si kúpiť balzam na pery a opaľovací krém. Na druhej strane, kompaktná, nepremokavá bunda ako cyklistické oblečenie je tiež užitočným doplnkom horských bicyklov, keď prší.

príslušenstvo pre horské bicykle vybavenie pre horské bicykle dôležité trasy na cyklistické výlety pohľad na hory

V neposlednom rade je dôležité, aby ste mali nabitý telefón s predinštalovanými aplikáciami pre horské bicykle a navigáciou. V prípade zranenia, mechanického problému alebo núdzovej situácie akéhokoľvek druhu zaistí mobilný telefón pri jazde na bicykli určitý stupeň pokoja a pohody..

Read more
Cestovanie a dovolenka

Tipy na dovolenku v advente – relax v atmosférickom predvianočnom období!

Prázdniny v adventnom čase Vianočný trh-návšteva-krátke-výlety-svetlá

Vianočné odpočítavanie prebieha a onedlho budú okrem bežných povinností na programe vianočné prípravy: písanie pohľadníc, zdobenie vášho bytu, zúfalé hľadanie tých správnych darčekov. Jeden vianočný večierok nadväzuje na ďalší a medzitým sú nejaké schôdzky do konca roka. Využite adventné obdobie na únik pred ruchom predvianočného obdobia a načerpanie nových síl. Krátka dovolenka vás určite poriadne naladí na predvianočnú náladu! Tu nájdete naše tipy na relaxačnú dovolenku v advente!

Prázdniny v advente – ktoré krátke výlety sa v predvianočnom čase oplatí

Prázdniny v adventnom čase vianočný trh-wien-rathaus-platz

Adventné obdobie je vhodným časom na cestovanie pre ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť od uponáhľaných vianočných príprav. Keďže krátko pred Vianocami nemá veľa ľudí prázdniny, adventná dovolenka sa spravidla obmedzuje na dlhý adventný víkend od štvrtka do nedele alebo na krátky víkendový výlet. Mestské výlety a výlety za wellnessom sú preto obzvlášť obľúbené.

sviatok-advent-vianočný trh-nálada-vôňa-pochúťky

Od konca novembra sú mestá stále adventnejšie a krajšie. Početné svietiace rozprávkové svetlá a zelené jedle očaria každú nákupnú míľu a vytvoria sviatočnú atmosféru. Najkrajšie miesta sa menia na čarovné vianočné trhy. Podľa prieskumu neprichádza do úvahy pre absolútnu väčšinu Rakúšanov počas adventu bez vianočného trhu. Tretina opýtaných chce navštevovať vianočné trhy častejšie, pretože to k vianočnému obdobiu jednoducho patrí. V predvianočnom období ponúka krátky výlet s návštevou vianočného trhu ideálnu príležitosť navštíviť niektoré z najkrajších miest doma alebo v zahraničí a spoznať vianočného ducha iných krajín. Destinácie v Rakúsku sú prednostne menšie a väčšie Mestá s atraktívnymi vianočnými trhmi ako Innsbruck, Graz, Salzburg a samozrejme hlavné mesto Viedeň. Medzi známe tradičné nemecké trhy patrí Norimberg Christkindlesmarkt, Zürich Christkindlmarkt na hlavnej železničnej stanici a trhy v Južnom Tirolsku.

Prázdniny v advente hory-sneh-malebné-okolie

Bavorské, rakúske a juhotirolské hory sú obľúbenou destináciou pre turistov, ktorí chcú v decembri zažiť nádherné prírodné krásy. Môžete sa vydať na túru zasneženou krajinou alebo si jednoducho oddýchnuť v horúcom hotelovom bazéne, zatiaľ čo slnko vychádza nad zasnenými vrcholkami hôr. Erzgebirge v Nemecku sa tiež zmení na vianočnú krajinu a očarí návštevníkov vianočnými zvukmi. Mestá ako Freiberg, Zwickau a Chemnitz pozývajú návštevníkov na mnohé akcie a vianočné trhy, aby zažili najkrajšie obdobie v roku v jednom z najkrajších regiónov Nemecka..

dovolenka-advent-wellness-víkend-masáž-žena

Okrem výletov po meste sú v advente veľmi obľúbené romantické a wellness výlety. Takže môžete stresujúci predvianočný čas s rodinou a príbuznými vymeniť za niekoľko relaxačných wellness dní so svojim drahým partnerom. Destinácia je druhoradá, pretože v popredí je vybavenie suity. Hotely s priestranným wellness centrom vrátane sauny, parného kúpeľa a krytého bazéna sú v adventnom období čoraz častejšie rezervované. Mnohí sa tiež radi rozmaznávajú masážami a wellness procedúrami.

Prevencia vlámania pred adventnou dovolenkou

dovolenka-advent-auto-kratka-cesta-jazda

V atmosférickom adventnom období môže byť obzvlášť lákavý výlet, ktorý zlodeji dobre poznajú a radi na nestrážené domy zasahujú. Ak sa nechcete starať o svoje veci doma, pred cestou musíte urobiť niekoľko predbežných opatrení. Či už ide o krátky výlet alebo viacdennú dovolenku, najdôležitejšie je, aby dom nepôsobil neobývaným dojmom. Napríklad pomocou časovačov môžete simulovať prítomnosť. Ak je nastavený určitý čas, svetlo by sa malo zapnúť alebo vypnúť.

Chráňte svoj dom pred vlámaním identifikáciou a zabezpečením slabých miest vášho domu alebo bytu. Zlodeji využívajú výhodné príležitosti, akými sú nezabezpečené vchodové a záhradné dvere, suterén a strešné okná alebo iné oblasti, ktoré sú ľahko dostupné zvonku. Okná a dvere odolné voči vlámaniu, rolety s masívnymi lamelami a viacbodové zámky, ktoré je možné tiež dodatočne namontovať, poskytujú dobrú ochranu. A pokiaľ by napriek všetkej opatrnosti došlo k vlámaniu do vášho domu, vždy je dobré mať k dispozícii výkonné poistenie domácnosti, napríklad od Grazerovi vzájomní mať. Poistenie prináša pokoj a pocit bezpečia.

Zdroje obrázkov: CC0 pixabay.com

Read more
Cestovanie a dovolenka

Luxusný dizajn jachty – relaxačné plavby bez obmedzení

dizajn luxusná jachta tropický polárny región pohodlie cestovania

Pozor dobrodruhovia a fanúšikovia cestovania! Máme jeden unikát Luxusný dizajn jachty s ktorými pri cestovaní nemáte žiadne limity. S jachtou môžete navštíviť nielen exotické a tropické oblasti, ale aj extrémne polárne oblasti. To posledné umožňuje predovšetkým špeciálny trup, ktorého konštrukcia bola vyvinutá na prelomenie ľadu. V zásade vám jachta dáva možnosť dosiahnuť bez problémov tie najodľahlejšie miesta na svete. A okrem tejto atraktívnej funkcie ponúka dizajn luxusnej jachty aj luxusný a pohodlný interiér, ktorý vám maximálne spríjemní cestu..

Luxusný dizajn jachty s pristávacou plochou pre helikoptéru

luxusná jachta dizajn polárna oblasť ľadové kryhy pristávacia plocha pre helikoptéru

V lodi je umiestnená malá zásobovacia loď, pomôcky na expedície, hračky, potápačský čln, potápačské vybavenie a až dve helikoptéry. Dizajn luxusnej jachty je pôsobivý aj svojou veľkosťou. Mal by mať dĺžku 65 až 100 metrov. Atraktívna a praktická jachta sa volá Seaxplorer a dizajn pochádza od Damen Yachts. Zostáva len čakať, kým sa toto pôsobivé a mobilné cestovné ubytovanie nedostane na trh. S týmto luxusným dizajnom jachty sú zaručene vzrušujúce a relaxačné prázdniny.

Luxusný dizajn jachty s mnohými doplnkami

dizajn luxusná jachta moderná stavba lodí ľadové doplnky

Teraz sa pozrite na niekoľko ďalších fotografií dizajnu luxusnej jachty a video na konci článku, aby ste získali ďalšie dojmy z jachty. O svojej ďalšej dovolenke určite začnete snívať hneď.

Icebreaker dizajn pre jachtu

design luxusná jachta bazén paluba nápad oceán ľadovec plavba

Moderný dizajn jachty

luxusný jachtový dizajn ľadoborec model lode polar

Paluba jachty

luxusná jachta dizajn paluba bazén denná posteľ ležadlo krb

Luxusný interiér

dizajn luxusnej jachty interiér spálňa obývacia izba moderný výhľad

Super jachta dám.

Read more
Cestovanie a dovolenka

Taký malý a napriek tomu štát: výlet do 6 miniatúrnych štátov Európy

Malé štáty Európy -travel-monaco-bay-yacht-day

Nemajú ani zvlášť veľkú rozlohu, ani obzvlášť veľký počet obyvateľov – ale majú medzinárodnú povesť: miniatúrne štáty Európy sú známe ďaleko za svojimi úzkymi hranicami, aj keď nie sú sídlom hlavy katolíckej cirkvi. Aj keď sú tieto európske mini krajiny malé, nemusia sa skrývať za veľkými národmi.

A. Nezáleží na veľkosti trpasličích štátov Europasa

Cestovanie po mapách miniatúrnych štátov Európy

Pri definovaní pojmu malý štát je však veľmi dôležitá veľkosť štátu z hľadiska rozlohy. Neexistuje však presné obmedzenie, rovnako ako neexistuje jednotná definícia mikro, miniatúrnych, deminutívnych alebo trpasličích stavov. Pokus o Politické lexiky Federálnej agentúry pre politické vzdelávanie je teda možné v najlepšom prípade chápať ako aproximáciu:

„Malý štát označuje nezávislý štát, ktorý má v medzinárodnom porovnaní malý ekonomický a politický význam, napríklad kvôli svojim malým geografickým rozmerom alebo malému počtu obyvateľov.“

Takáto definícia vždy nesie riziko diskriminácie, najmä preto, že veľkosť štátu nehrá na úrovni medzinárodného práva žiadnu úlohu: zásada rovnosti štátov zaisťuje, aby všetci členovia Charty OSN mali rovnaké práva . To platí pre malé ostrovné štáty v Tichom oceáne, do ktorých patrí Nauru, najmenšia republika na svete, ako aj pre trpasličí štáty Európy. A aj keby bol aspekt obmedzeného ekonomického a politického významu skutočne pravdivý, nič to nehovorí o charizme týchto štátov – v mnohých prípadoch to rozhodne ide oveľa ďalej, ako sú úzke národné hranice.

B. Európske trpasličí štáty – kniežatstvá

V Európe existuje celkom šesť štátov, ktoré spĺňajú kritériá malého štátu, prinajmenšom kvôli svojej rozlohe a počtu obyvateľov. Vzhľadom na svoju politickú štruktúru ich možno rozdeliť do dvoch skupín: kniežatstvá na jednej strane a republiky na strane druhej. Ide o pomerne hrubú generalizáciu, pretože najmä medzi kniežatstvami existujú jasné rozdiely v štruktúrach vládnutia.

1. Vatikánsky mestský štát

Trpasličie štáty Európy cestujú po Vatikánskom námestí svätého Petra

Najmenší štát na svete, pokiaľ ide o rozlohu, je tiež najvýraznejším príkladom toho, ako sa môže veľkosť štátu a jeho medzinárodný význam líšiť. Vatikán sa rozprestiera na iba 44 hektároch a je domovom niečo vyše 800 obyvateľov, nie všetci však majú vatikánske občianstvo (udeľuje sa len na určitý čas a v kontexte vykonávanej funkcie). Dva úradné jazyky sú taliančina a latinčina, pričom preferovaný je prvý z nich. Forma vlády je absolútna voliteľná monarchia, o panovníkovi je známe, že je pápežom.

Keďže ako rímsky biskup stojí aj na čele Svätej stolice a tým aj rímskokatolíckej cirkvi, výraz Vatikán sa používa väčšinou synonymne. V skutočnosti je potrebné rozlišovať: hoci je Vatikán suverénnym štátom, nemožno ho porovnávať s Apoštolským stolcom. Toto je tiež suverénny, ale neštátny subjekt medzinárodného práva bez vlastného územia.

Práve to však robí rozlíšenie odlišným. Svätá stolica predstavuje vatikánsky štát na medzinárodnej úrovni. Patria sem napríklad diplomatické vzťahy so 178 krajinami a úloha stáleho pozorovateľa v OSN.

Miniatúrne štáty Európy cestujú do destinácií-san-pietro-platz

„Na tomto kameni …“: K histórii štátu Vatikán

Aj keď predhistoria Vatikánu sa vracia do staroveku, Podpísaním Lateránskej zmluvy 11. februára 1929 sa mu dostalo terajšieho zvrchovaného štátneho uznania. Súčasné architektonické a inštitucionálne ohraničenie zvyšku Ríma sa objavilo pomerne neskoro – osídlenie cirkevných správnych orgánov v ústrednom bode. bolo možné dokončiť až od 2. polovice 19. storočia, keď pápežské štáty pokrývali oveľa väčšie územie.

Dnešný Vatikán nebol ani oficiálnym sídlom pápeža až do 14. storočia, rovnako ako Bazilika svätého Petra, ktorú dal postaviť Konštantín Veľký, nebola jeho biskupským kostolom. Napriek tomu je primát rímskych biskupov založený práve na tejto úcte k Petrovi. Presnejšie sa vracia k predpokladu, že Peter bol prvým rímskym biskupom – ktorého hrob je na mons vaticanus – ktorému Kristus dal vo vedení kresťanov osobitnú prioritu. Svetská vláda nad územím pápežských štátov v tom čase bola založená na (sfalšovanom) konštantínskom darovaní.

Kultúrne osobnosti: umenie, architektúra a Švajčiarska garda

V zásade je celý štát Vatikán kultúrnym bohatstvom: v roku 1984 bolo územie úplne zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. S tým prichádzajú aj veľké pamiatky ako Svätý Peter vo Vatikáne alebo Vatikánske múzeá ocenenie, ktoré si zaslúži.

Získané okrem iného tým, že sa do architektonického a výtvarného návrhu zapojili iba svetlá svojej doby, z ktorých sú tu uvedení iba Gian Lorenzo Bernini a Michelangelo. Prvý z nich ako staviteľ navrhol nielen vzhľad Námestia svätého Petra, ale aj nápadných stĺpov Cathedra Petri. Michelangelo na druhej strane neoddeliteľne spájal svoje meno s Vatikánom nielen prostredníctvom svojich sôch, ale aj prostredníctvom maľby Sixtínskej kaplnky.

Trpasličie štáty Európy cestujú do destinácií-Vatikán-Michelangelos-majstrovské dielo-Sistine

Michelangelovo majstrovské dielo vo Vatikáne: Fresky v Sixtínskej kaplnke.

To platí aj pre slávnu telesnú a palácovú stráž pápeža: Švajčiarske gardy sú od roku 1506 k dispozícii hlave katolíckej cirkvi a naďalej vykonávajú svoje povinnosti – kontroly, bezpečnostnú a bezpečnostnú službu, osobnú ochranu – vo Vatikáne. Vďaka tejto dlhej tradícii, ale v neposlednom rade kvôli ich pestrofarebným gala uniformám, musia byť medzi vatikánske pamiatky zaradené aj švajčiarske gardy..

2. Trpasličí štáty Európy – Monacké kniežatstvo

Večerný pohľad na Montecarlo, Monaco, Azúrové pobrežie, Európa

Prístav a panoráma Monte Carla v Monaku

Monacké kniežatstvo je s rozlohou 200 hektárov nielen dvojkou v miniatúrnych štátoch Európy, ale aj v európskom porovnaní. V konštitučnej dedičnej monarchii za súčasného kniežaťa Alberta II. Žije asi 38 000 obyvateľov, z ktorých väčšina však nemá monacké občianstvo.

Hlavným mestom francúzsky hovoriacej krajiny je rovnomenný názov Monaco-Ville, hoci rozdiel je v zásade zastaraný-od začlenenia v roku 1917 neexistovali žiadne iné mestá, iba mestské časti..

„S Božou pomocou“: Grimaldiovci a ich stredomorská pevnosť

História Monaka je oveľa kratšia ako história Vatikánu: Začína sa v roku 1215 založením janovskej pohraničnej pevnosti. Pred koncom 13. storočia pripadla rodine Grimaldiovcov, ktorí boli vyhnaní z Janova a ktorí museli v rokoch 1297 až 1419 niekoľkokrát dobyť Monako z janovského kráľovstva..

O 70 rokov neskôr uznal nezávislosť malého štátu francúzsky kráľ, Francúzsko a Španielsko sa v 16. a 17. storočí striedajú ako monacké ochranné mocnosti. Do roku 1918 bola nezávislosť Monaka často iba zábavnou záležitosťou: od francúzskej revolúcie bola obnovená a stratená ešte dvakrát (1815 a 1861), kým nebola zaručená dohodou s Francúzskom.

Počas tejto pohnutej histórie bolo Monacké kniežatstvo vždy spájané s menom Grimaldi: Po smrti posledného muža Grimaldiho v roku 1731 prevzal Jacques de Goyon, ktorý bol ženatý v roku, nielen princov trón, ale aj priezvisko. , ktorá sa zachovala dodnes.

Glamour pre svet: medzi hracími stolmi a Formulou 1

trpasličí štáty-Európa-cestovanie-Monaco-Grand-kasíno

To Nemecké ministerstvo zahraničia nazýva kultúrnu ponuku Monaka s odkazom na rôzne základy propagácie rôznych umeleckých žánrov za „prvotriednu“. Veľmi známy je aj každoročný medzinárodný cirkusový festival v Monte Carle, pričom sa nezabúda na Veľkú cenu Formuly 1 Monaco, ktorá sa na úzkom pouličnom okruhu koná od roku 1955.

Od druhej polovice 19. storočia Monako tiež znamená kultivovanú hernú kultúru: Finančné ťažkosti štátu vyústili do vydania prvých licencií v 50. rokoch 19. storočia a prvá nová výstavba kasína Monte-Carlo sa začala v roku 1858. Monacké kasíno má odvtedy kasíno za sebou množstvo rebríkov, investorov a fáz rozkvetu. Je to však práve pôvab zašlých čias, vďaka ktorému je kasíno stále také atraktívne a zaisťuje mu miesto medzi najobľúbenejšími miestami medzinárodných lovcov šťastia..

3. Európske trpasličí štáty – Lichtenštajnské kniežatstvo

trpasličí štáty-Európa-Lichtenštajnsko-kniežatstvo-cestovanie-Vaduz

Hrad Vaduz, sídlo Lichtenštajnského kniežacieho domu

Lichtenštajnské kniežatstvo, nachádzajúce sa medzi Švajčiarskom a Rakúskom, je tiež ústavnou dedičnou monarchiou, ale na demokraticko-parlamentnom základe. Hlavným mestom takmer 160 kilometrov štvorcového štátu je Vaduz, úradným jazykom je nemčina. Z približne 37 000 obyvateľov má len asi tretina skutočne lichtenštajnské občianstvo kvôli prísnym požiadavkám na imigráciu.

Pokiaľ ide o zahraničnú politiku a ekonomiku, kniežatstvo je úzko späté so susedným Švajčiarskom, ale – opäť na rozdiel od svojho suseda – vstúpilo do Európskeho hospodárskeho priestoru. Ako mena sa však stále používa švajčiarsky frank.

Cisárskou milosťou: výstup na kniežatstvo

Lichtenštajnský kniežací dom siaha do 12. storočia, rodový hrad sa v tejto dobe nachádzal južne od Viedne a majetky boli v Dolnom Rakúsku a na južnej Morave. Po strate veľkých častí tohto majetku rôznymi rodinami, ktoré sa oddelili, sa bratia Karl, Maximilian a Gundaker obrátili na ríšu.

V roku 1606 získal Karol veľkého grófa Palatína a dedičnú kniežaciu dôstojnosť, jeho bratia boli o niekoľko rokov neskôr povýšení do cisárskeho kniežacieho stavu. Lichtenštajnci však dokázali splniť svoje želanie o územie priamo pod ríšou až na začiatku 18. storočia: Hohenemovci boli kvôli svojej neistej finančnej situácii nútení predať Vaduzský gróf a vládu Schellenbergovcov..

Hans Adam von Liechtenstein získal obidve a v roku 1719 boli s cisárskym diplomom konečne povýšené do stavu cisárskeho kniežatstva. Lichtenštajnské kniežatstvo získalo nezávislosť v roku 1806 po zániku Svätej ríše rímskej.

liechtenstein-travel-destination-vogelblick-hauser

Viac ako daňový raj: kultúrne zvláštnosti lichtenštajnského ľudu

Povesť Lichtenštajnska stále formuje klišé európskeho daňového raja. Kniežatstvo si taktiež robí veľké starosti o svoje kultúrne postavenie. Lichtenštajnská kultúrna politika sa pohybuje medzi údržbou kultúrnych pamiatok v minulosti a podporou projektov do budúcnosti, ako je umelecká škola.

Niektoré z kultúrnych zvláštností krajiny, ktoré sa odrážajú okrem iného v lichtenštajnskom dialekte, tiež stále patria Zvyky siahajúce do alemannického obdobia. Pretože kniežatstvo nie je kvôli svojej malej veľkosti samostatnou kultúrnou oblasťou, je obzvlášť dôležité zachovať zvyky pri výmene s okolitými regiónmi. Na druhej strane existuje aj rozmanitý kultúrny život medzi Švajčiarskom, Rakúskom a Nemeckom.

4. Trpasličí štáty Európy – Andorrské kniežatstvo

trpasličí štáty-Európa-cestovanie-Andorra-la-Vella

Andorra, katalánsky hovoriaca dvojitá monarchia uprostred Pyrenejí

Pyrenejský štát Andorra je parlamentnou monarchiou, ktorá napriek svojim relatívne malým rozmerom – 468 kilometrov štvorcových – má dve hlavy štátov, z ktorých jedna je francúzskym prezidentom. Úradným jazykom je katalánčina a medzi približne 76 000 obyvateľmi je kvôli nováčikom veľmi rozšírená aj španielčina. Portugalci a Francúzi však väčšinou patria k jazykovým menšinám.

Podobne ako Monako a Lichtenštajnsko, Andorra je jedným z európskych „daňových rajov“, nízke tarify a nízka daň z pridanej hodnoty robia kniežatstvo zaujímavým pre nákupných turistov, najmä v hlavnom meste Andorra la Vella.

Pyrenejský štát s dvojitým vedením: O vzniku Andorry

Legenda hovorí, že Andorru založil Karol Veľký v roku 788 ako poďakovanie za pomoc v boji proti Maurom. Tieto komunity boli prvýkrát spomenuté v listine v roku 839 ako léno grófa z Urgellu. Asi o 300 rokov neskôr postúpil svoje zvrchované práva biskupovi z Urgell, ktorý zase vložil obranu a jurisdikciu Andorry do rúk šľachtickej rodiny Caboetovcov.

Delenie vlády siaha až do odmietnutia vazalského vzťahu grófov z Foix. Zmluva uzavretá medzi súperiacimi stranami v roku 1278 znamenala aj založenie spoluzakladaného kniežatstva Andorra, ktoré stále existuje. Práva grófov z Foix prešli na francúzsku korunu na konci 16. storočia.

Trvalo do 14. marca 1993, kým sa ústavné zriadenie stalo suverénnym štátom s parlamentným systémom a jasným oddelením zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci. Odvtedy mala funkcia oboch hláv štátov iba reprezentatívny charakter..

Medzi zážitkom z prírody a luxusným nákupom

Ekonomika Andorry do značnej miery žije z turizmu a obchodu, ktorý je s ním spojený. Na jednej strane je to samozrejme kvôli scénickému kúzlu okolitých Pyrenejí s ich vrcholmi a jazerami, ktoré pozývajú množstvo návštevníkov na túru. V zime naopak hory lákajú nadšencov zimných športov, pretože Andorra má najväčšiu lyžiarsku oblasť v Pyrenejach.

Ekonomický význam turizmu je založený predovšetkým na daňových výhodách pre tých, ktorí navštevujú malý štát kvôli nákupom: DPH sa vyberá až od roku 2006, čo je bežne 4,5 percenta, znížená sadzba je jedno percento. Nákup luxusných predmetov, ako sú šperky, kožené výrobky, oblečenie, kozmetika atď., Je preto lacný. Najmä v Andorra la Vella to má vplyv na panorámu mesta, k nevoli mnohých turistov – ako ukazuje tento cestopis.

5. Najmenší a najmenší: Dellavalleovo kniežatstvo

Najmladší a najmenší člen v rade trpasličích štátov Európy je v prvom rade protestnou akciou: Pretože „Kniežatstvo Dellavalle“ vzniklo odporom talianskeho dôchodcu aj voči oficiálnej nekompetentnosti dá sa prečítať tu.

Príbeh je rovnako zábavný ako tragický: Pier Giuseppe Dellavalle prenechal svoj dom národným cestným úradom na demoláciu, aby umožnil obchvat. Dostal však iba polovicu dohodnutej sumy odškodného a zabudlo sa na nevyhnutné vyvlastnenie, takže Dellavalle údajne platí dane za už neexistujúci dom..

Sťažnosti na zodpovedné orgány zostali nevypočuté, takže 70-ročný mladík sa rýchlo zmocnil kruhového objazdu v oblasti svojho bývalého domu-súdne uznanie vlastníctva práve teraz.

C. Republiky

1. Republika San Marino

trpasličí štáty-Európa-cestovanie-Taliansko-San-Marino

Všestranný výhľad z Monte Titano na okolie San Marino

Talianska enkláva San Marino na necelých 62 kilometroch štvorcových nie je najmenšia, ale je najstaršou existujúcou republikou na svete. Úradným a národným jazykom je taliančina, iba medzi staršími je konverzácia niekedy stále v romagnolskom dialekte. V deviatich obciach San Marína žije spolu takmer 33 000 ľudí, ďalších 13 000 ľudí so sanmarínskym občianstvom žije v zahraničí, prevažne a v tesnej blízkosti Talianska..

Príbeh o najstaršej republike na svete

Zakladajúce ságy San Marína sa datujú na začiatok 4. storočia, presný dátum založenia – dodnes oslavovaný ako štátny sviatok – je 3. september 301. Od tejto chvíle sa na hore Titano vytvorilo prvé kresťanské spoločenstvo. uniknutý dalmatínsky rezač kameňov Marinus.

Prvý hmatateľný odkaz na toto spoločenstvo možno nájsť iba u starovekého cirkevného spisovateľa Eugippiusa, asi 200 rokov po tradičnom založení. V 10. storočí rôzne dokumenty potvrdzujú stavbu opevnenia na hore. V 13. storočí bola mestskej republike poskytovaná nielen postupne rozšírená právnická kniha, ale sa rozširovala aj vo svojom rozširovaní nákupom pozemkov. V tejto dobe bol zavedený konzulárny princíp, ktorý platí dodnes – San Marino odvtedy nikdy nemalo len jednu hlavu štátu.

trpasličí štáty-Európa-San-Marino-Piazza-Della-Liberta

Obrana na hore: pred opevnením a kušami

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie Pamiatky Talianskej trpasličej republiky počíta samotné rovnomenné hlavné mesto. Spolu s Monte Titano je od roku 2008 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Vďačí za to predovšetkým zachovalému starému mestu. Rovnako stojí za to vidieť aj široký výhľad na okolie na Jadran, ktoré opevnenie ponúka. Najvýraznejšie sú Tre Monti di San Marino, skupina veží na troch vrcholoch Titana.

Historické uličky a ulice sú domovom mnohých kostolov, námestí a múzeí. Na štátny sviatok môžu návštevníci na vlastné oči vidieť schopnosti sanmarínskych „balestieri“, kušiarov. Jeho začiatky siahajú tiež do 13. storočia a dodnes dokazujú jednu z veľkých predností republiky: schopnosť brániť svoju slobodu.

2. Trpasličí štáty Európy – Maltská republika

trpasličí štáty-Európa-cestovanie-Malta-hlavné mesto-Valetta

Formujúci obraz Malty a formovaný jeho históriou: hlavné mesto Valletta

Maltská republika sa rozprestiera na celkovo 316 kilometroch štvorcových na niekoľkých ostrovoch, z ktorých je obývaný iba rovnomenný hlavný ostrov s hlavným mestom Valletta, ako aj Gozo a Comino. Štyri ďalšie malé ostrovy sú neobývané. V porovnaní s inými trpasličími štátmi Európy žije asi 430 000 ľudí a v zahraničí žije zhruba rovnaký počet Malťanov..

Vzhľadom na dlhé členstvo v Britskom impériu je angličtina jedným z dvoch oficiálnych jazykov ostrovného štátu – druhým je materinský jazyk maltčiny, ktorý je semitského pôvodu s pôžičkami zo severoafrických variantov arabčiny. Geografická blízkosť znamená, že na ostrove je rozšírená aj taliančina.

Od zahraničných vládcov k nezávislosti

Od svojich počiatkov po nezávislosť v roku 1964 bola takmer každá väčšia európska kultúra na stredomorskom ostrove predmetom záujmu. Malta bola osídlená už v dobe kamennej, v 9. storočí pred naším letopočtom tu založili svoje prvé obchodné miesto Feničania a po nich Kartáginci. Tých vyhnali Rimania v priebehu púnskych vojen, po páde Západorímskej ríše sa medzi Vandalmi, Ostrogótmi a Byzantíncami zmenila vláda.

V stredoveku sa Malta dostala do rúk Arabov, Normanov, Hohenstaufena, Francúzov a Španielov. Od 16. storočia sa rád sv. Jána etabloval ako ochranná moc ostrova pred útokmi z Osmanskej ríše, z ktorej ako štátna moc vyšiel Maltézsky rád. Vládnutie rádu sa skončilo dobytím Malty Napoleonom.

Francúzska okupácia porazila Malťanov s britskou pomocou. Plánovaný návrat k Rádu svätého Jána zlyhal kvôli zmluvným problémom, takže ostrov zostal v Britskom impériu. Tento stav sa skončil iba 21. septembra 1964, kedy sa Malta stala nezávislým členom Spoločenstva národov. O desať rokov neskôr bola vyhlásená republika.

Kultúrna rozmanitosť v ostrovnom formáte: pamiatky od doby kamennej po súčasnosť

malta-ostrov-mini-stat-more-stare-mesto-budovy

Na návštevníkov Malty čakajú tri lokality svetového dedičstva UNESCO, z ktorých dve pochádzajú z doby kamennej. Chrámový komplex Gigantija, ktorého vek sa odhaduje na zhruba 5 800 rokov, sa nachádza na ostrove Gozo. Dva chrámy ležiace vedľa seba dostali svoje meno podľa koralových vápencových blokov, niektoré s hmotnosťou 50 ton, pomocou ktorých boli postavené vonkajšie múry. Hypogeum Hal Saflieni v meste Paola je na druhej strane podzemným zariadením, ktoré slúžilo nielen ako svätyňa, ale aj ako pohrebisko.

Rovnako ako dve svätyne doby kamennej bolo mesto Valetta v roku 1980 vyhlásené za miesto svetového dedičstva. Napriek relatívne malej rozlohe – v rámci EÚ je to najmenšie hlavné mesto – hrá mesto od svojho založenia veľký podiel na zabezpečení ostrova. Preto je pre mnohé časti panorámy mesta charakteristické opevnenie, ktoré je obzvlášť dobre vidieť zo záhrad Hornej Barakky.

trpasličí štáty-Európa-cestovanie-malta-more-modré-okno

Jeden z najkrajších miest Malty: Modré okno na ostrove Gozo 

Ale Valletta má jednu aj za hradbami pevnosti Rozmanitosť pamiatok ponúknuť v neposlednom rade Konkatedrálu sv. Jána, hlavný kostol Maltézskeho rádu a druhé sídlo maltského arcibiskupa. Rovnako ako kostol, aj Veľký magisterský palác odkazuje na rozkvet náboženského stavu. Tí, ktorí majú dosť maltskej architektúry, si môžu namiesto toho užiť scénické výhody pozdĺž pobrežia a vo vnútrozemí – v tejto súvislosti je obzvlášť známa Modrá jaskyňa na juhozápadnom pobreží, na ktorú sa dostanete iba loďou..

Ilustrácie

Obrázok 1: Unsplash z pixabay.com

Obrázok 3: fotolia.com © Photocreo Bednarek

Obrázok 4: pixabay.com © anassar (verejná doména CC0)

Obrázok 5: fotolia.com © grutfrut

Obrázok 6: pixabay.com pcdazero

Obrázok 7: fotolia.com © Sergii Figurnyi

Obrázok 8: fotolia.com © Adwo

Obrázok 10: fotolia.com © gurgenb

Obrázok 11: fotolia.com © marin91

Obrázok 12: fotolia.com © tagorart

Obrázok 13: fotolia.com © Ansud

Obrázok 14: fotolia.com © Konstantin Aksenov

Read more