Bývať

Zariaďovanie miestnosti s rozlohou 12 m² – tipy, ako to najlepšie dosiahnuť v spálni a pri zariaďovaní

Akrylové akcenty, ako je táto lavica, pôsobia, že miestnosť pôsobí väčšia

Malé miestnosti sú výzvou, pokiaľ ide o ich dokonalé zariadenie a dizajn. V malej miestnosti si musí nájsť svoje miesto množstvo vecí, bez toho, aby to potom pôsobilo príliš preplnene a neupravene. Aj keď majú obývačky spravidla väčší obytný priestor, v spálni, ale aj v detských a hosťovských izbách sa môže stať, že sa budete musieť vyrovnať s menším priestorom. Aký je však najlepší spôsob, ako vytvoriť útulnosť a štýl, vyhnúť sa chaosu a ubytovať všetko, čo potrebujete? Chceme vám nielen pomôcť s niekoľkými tipmi, pomocou ktorých môžete zariadiť miestnosť s rozlohou 12 m², ale tiež vám ukážeme niekoľko príkladov takýchto spální. Ste si istí, že sa rýchlo zorientujete a dorazíte do ideálneho zariadenia!

Zariadenie miestnosti s rozlohou 12 m² – na čo by mala miestnosť slúžiť?

Zariaďte si izbu s rozlohou iba 12 metrov štvorcových - krb a malý písací stôl

Ak chcete zariadiť miestnosť s rozlohou 12 m², je dôležité zvážiť ju vopred. Najprv by ste si mali sami ujasniť, aké funkcie by mal prevziať. Toto pravidlo platí aj vtedy, ak chcete zariadiť miestnosť s rozlohou 10 m², ale aj vtedy, ak máte k dispozícii viac priestoru. Je zrejmé, že spálňa slúži predovšetkým na spanie. Ale možno by ste tam chceli zriadiť aj malý pracovný priestor s písacím stolom? Alebo kútik na šitie? Potom by ste to samozrejme mali zvážiť neskôr pri veľkosti nábytku. Medzi jednotlivými kusmi nábytku by mal byť dostatok priestoru na voľný pohyb a na to, aby ste sa mohli ľahko dostať do každej oblasti.

Nápad do izby pre teenagerov so vstavanou skriňou, písacím stolom a posteľou

Zamyslite sa aj nad tým, koľko oblečenia, obuvi a ďalšieho príslušenstva by mala mať vaša spálňa. Ak máte možnosť uložiť časť z neho do inej miestnosti (napríklad do skrinky na chodbe alebo do zásuvky v obývacej izbe), využite túto možnosť. V opačnom prípade je množstvo vecí, ktoré treba uložiť, dôležitým bodom, ktorý je potrebné mať na pamäti pri výbere skriniek, políc a komôd na zariaďovanie. Všetko by malo byť ľahké uložiť a nestáť v hrubom a vyrušovať.

Úložný priestor je všetko a všetko

Vybavte izbu s rozlohou 12 m² s bielym nábytkom Ikea a šatňou

Malý priestor je možné optimálne využiť, ak je vytvorený dostatočný úložný priestor a to všade, kde je to možné. Zásuvky pod posteľou, nízke police alebo nízke dosky pod oknom, vstavaný nábytok, ako sú skrine alebo police v nástenných výklenkoch a podobne, sú oblasti, ktoré je možné využiť pri zariaďovaní malej miestnosti s rozlohou 12 metrov štvorcových. Otvorené police vyzerajú v malej miestnosti oveľa upravenejšie, ak do nich len nevkladáte veci, ale na skladovanie používate boxy a koše. Na poličku môžete uložiť aj oveľa viac vecí.

Správny výber nábytku pri zariaďovaní miestnosti s rozlohou 12 metrov štvorcových

Vybavte miestnosť s rozlohou 12 m² tehlovými, laminátovými a retro akcentmi pre priemyselný štýl

To, že je samotná miestnosť veľmi malá, neznamená, že musíte vyberať aj všetok nábytok v malom formáte. Radšej kombinujte malé a veľké modely, aby ste vytvorili rovnováhu. Ak je šatník na malej strane, môžete použiť veľkú posteľ a naopak. Možnosťou je aj väčšia komoda a týmto spôsobom získate aj cenný úložný priestor.

Veľká šatníková skriňa s prednou časťou vyrobenou zo zrkadiel na vizuálne zväčšenie miestnosti

Zrkadlá sú mimoriadne dôležité, a to nielen kvôli kontrole oblečenia. Ak nastavíte miestnosť s rozlohou 12 metrov štvorcových alebo ešte menšie zrkadlo, zaistite, aby miestnosť vyzerala väčšia zrkadlením všetkého. Ak pre nástenné zrkadlo nezostala žiadna vhodná stena a nie je miesto pre stojace zrkadlo, rozhodnite sa pre veľkú šatníkovú skriňu so zrkadlovou prednou časťou.

Ak je málo miesta, použite steny s policami

Závesné police vám pomôžu naplno využiť priestor, dokonca aj v jeho výške. Ak teda zariaďujete spálňu s rozlohou 12 metrov štvorcových alebo akúkoľvek inú izbu tejto veľkosti, police by nemali chýbať. Mali by byť prednostne otvorené a nemali by byť uzamykateľné a podobné skrini, inak pôsobia veľmi objemne a miestnosť pôsobí užšie. A práve tomu sa chcete vyhnúť.

Praktické kusy nábytku, doplnky a tipy

Zariadená izba s rozlohou 12 m² so vstavanou skriňou a vstavanou posteľou a písacím stolom

Ak zariadite izbu s rozlohou 12 m², máte k dispozícii veľký výber nábytku a príslušenstva, s ktorými získate nielen úložný priestor, ale aj oklamete vzhľad. Zostavili sme niekoľko nápadov, ktoré vám môžu pomôcť zostaviť ideálne zariadenie.

Zariadená izba s rozlohou 10 m² s nízkou doskou, šatníkovou skriňou s posuvnými dverami a nástennými skriňami

Skriňa

Šatník v spálni je samozrejme mimoriadne dôležitý, pretože ponúka najviac úložného priestoru. Ak sa rozhodnete pre praktickú vstavanú skriňu, máte dokonca možnosť využiť celú výšku miestnosti a steny, podľa toho, čo vám priestor dovolí. Už sme spomenuli, že zrkadlá sú pre fronty. Posuvné dvere však nie sú v malých miestnostiach výhodou. Umožňujú menšiu vzdialenosť medzi skriňou a posteľou alebo iným nábytkom, pretože na jej otvorenie vpredu nie je potrebný žiadny priestor. Šetrí sa tým priestor, ktorý môžete využiť na niečo iné.

Postavte si pódium ako priestor na spanie a využite ho ako úložný priestor v malej spálni

Lôžko

Posteľ môže byť o niečo väčšia, ak miesto miesto kompenzujete menšími kusmi nábytku. Veľmi praktický je rám s integrovanými zásuvkami, do ktorého môžete okrem iného uložiť posteľnú bielizeň. K dispozícii je tiež priestor na vankúše a prikrývky, čo znamená, že sa do šatníka zmestí viac oblečenia. Ak chcete zariadiť miestnosť s rozlohou 12 m², alternatívne je možné použiť aj multifunkčný nábytok. Čo hovoríte na rozkladaciu pohovku, ktorá za deň zaberie menej miesta, alebo na rozkladaciu posteľ? Ak pracujete vo svojej spálni, je to perfektný spôsob, ako pridať priestor počas dňa.

Zariadená izba s rozlohou 12 m² s posteľou, kobercom, komodou a okrúhlym zrkadlom

Jednoduchšie štýly zariaďovania a malé dekorácie

Ako už bolo spomenuté, veľa dekorácií by sa malo vyhnúť. Malá miestnosť s nimi rýchlo začne byť veľmi chaotická. Namiesto toho sem tam dajte prízvuk. Praktická, ale zároveň aj dekoratívna, je napríklad jednoduchá nočná lampa. Namiesto spojenia celej fotografickej steny vyberte obľúbenú fotografiu, ktorú na stenu prezentujete vo veľkom formáte. Pri zariaďovaní miestnosti s rozlohou 12 metrov štvorcových používajte ozdobné predmety striedmo. Pri výbere dekorácií vyberajte materiály, ktoré odrážajú svetlo. Jednou z možností je zrkadlo. Sklo, akrylové sklo a kov sú však tiež skvelé. Tieto materiály sú jednoduché a moderné súčasne a robia malú miestnosť jasnejšou a priateľskejšou.

Izba s rozlohou 12 m² zariadená v minimalistickom štýle s posteľou bez čelo postele a zrkadlami na stene

Štýl nábytku by mal byť tiež dosť jednoduchý. Ak sa vám nepáči moderný, minimalistický štýl, môžete sa tiež uchýliť k škandinávskemu štýlu, ak si zariadite miestnosť s rozlohou 12 m². Rovné línie, štíhle nohy a postele bez čelo postele, ktoré sú tiež nízke, pôsobia úhľadne a opticky otvárajú miestnosť. Ozdobné kusy nábytku, ktoré sú tiež tmavé, majú spravidla negatívny vplyv a miestnosť sa zdá byť ešte menšia.

Malá spálňa pre jednu osobu s kovovou posteľou a parketami

závesy

Vďaka závesom je miestnosť útulnejšia a útulnejšia. Pri zariaďovaní miestnosti s rozlohou 12 metrov štvorcových ich môžete použiť dvoma spôsobmi: Záclony s dĺžkou podlahy sa odporúčajú predovšetkým na okne, pretože miestnosť pôsobia vyššie. Ak sa spoliehate aj na ľahké a ľahké textílie, vaša spálňa dostane hĺbku a šírku a už sa zdá, že je oveľa väčšia.

Nápad vybaviť izbu 12 m² od Ikea otvorenou poličkou a závesmi ako rozdeľovač miestností

Druhým variantom je použiť záclony ako rozdeľovače miestností pri zariaďovaní miestnosti s rozlohou 12 metrov štvorcových. To môže byť výhoda, najmä ak má miestnosť dve funkcie a závesy môžete ľubovoľne zatvárať alebo nechať otvorené, aby slúžili len ako ozdoba. Na závesy vo forme rozdeľovačov miestností sa odporúčajú aj ľahké a svetelné textílie.

Vešiak na šaty na uloženie oblečenia namiesto objemného šatníka

Výmena šatníka

Jednoducho nie je dostatok miesta pre viac ako jednu komodu ako úložný priestor alebo máte šťastie na šatník v samostatnej miestnosti? Potom môžete ako náhradu použiť aj tyč na oblečenie. Myslíme tým tieto mobilné varianty, ktoré sú k dispozícii aj v obchodoch. Môžete tam zavesiť blúzky, bundy alebo iné veci, ktoré by ste chceli mať poruke. Takáto šatníková tyč je nielen praktická, ale aj pekná na pohľad. V miestnosti pôsobí vzdušne a oblečenie akosi preberá úlohu dekorácie.

Zariadená izba s rozlohou 10 m² so šikmým stropom a drevenými dverami

Ďalšou náhradou šatníka sú háčiky na dvere, ktoré sú teraz k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách a ktoré sa jednoducho zavesia na dvere. Vŕtanie nie je potrebné, takže ich môže použiť skutočne každý, keď si musí zariadiť miestnosť s rozlohou 12 metrov štvorcových. Môžete tam uložiť každodenné oblečenie, ako je bunda, opasok, šatka alebo župan.

Vybudujte si izbu s rozlohou 12 m² a udržujte v nej poriadok

Myšlienka miestnosti pre mládež v malej veľkosti so všetkými potrebnými kusmi nábytku

Dokonca aj najpraktickejšie a priestorovo najšetrnejšie zariadenie do miestnosti s rozlohou 10 alebo 12 metrov štvorcových nebude k ničomu, ak ho dodáte s mnohými ďalšími vecami. Z tohto dôvodu je dôležité udržiavať vo veciach poriadok a vyhýbať sa prílišnému množstvu zvonov a píšťal. Ozdoby používajte mimoriadne striedmo. Oblečenie a obuv, ktoré práve nepoužívate, je najlepšie ihneď odložiť do skrine. Stará dobrá stolička ako úložný priestor a výmena šatníka nie je dobrý nápad, ak zariaďujete miestnosť s rozlohou 12 metrov štvorcových a chcete ju mať útulnú. Pretože najmä pri malom priestore môžu aj malé a niekoľko neupravených predmetov pôsobiť chaoticky.

Stropná vstavaná skriňa s písacím stolom a poličkou na zariadenie 12 metrov štvorcových

Či sa vám to páči alebo nie, nové veci sa postupom času hromadia. Neustále sa nakupujú najmä nové kusy oblečenia a v istom bode úložný priestor v skrini, ktorý bol donedávna nedostatočný, už nepostačuje. Pravidelným vylučovaním sa tomu ľahko vyhnete. Buďte nekompromisní, pokiaľ ide o zbavenie sa starých vecí. Toto je jediný spôsob, ako udržať malú miestnosť upratanú a maximálne ju využiť.

Olivovo zelená stena v drevenej spálni a farebná posteľná bielizeň

Malá spálňa s krbom a komodou s okrúhlym zrkadlom

Nápad do malej spálne s hovädzou kožou ako ozdobou, zrkadlom a závesmi po zem

Nápad na malú hosťovskú izbu v bielej a šedej farbe

Zariaďte si dokonalú malú miestnosť pomocou správnych tipov a trikov

Úzky priestor pre spálňu so srdcom ako ozdoba na stenu aj ako vankúš

Dizajnové nápady pre podkrovnú izbu s malou veľkosťou a manželskou posteľou

Svetlá spálňa s malou veľkosťou a malým počtom dekorácií

Do malej miestnosti zvoľte svetlé farby a opticky ju tak zväčšite

Vybavte miestnosť s rozlohou 12 m² a spálňou a pracovným priestorom s písacím stolom a poličkou

Vytvorte 12 m² miestnosť so šatníkmi namiesto nočných skriniek vedľa postele

Romantická izba v štýle vidieckeho domu s kreslom a zrkadlom, ozdobou je odkladací stolík a závesy

Nápad do spálne v bielej farbe a s rustikálnym nočným stolíkom

Jednoduchá a krásne navrhnutá malá izba s jemnými dekoráciami

Pekný rám postele v čiernej farbe do spálne s rozlohou 10 metrov štvorcových

Dizajnové izby v podkroví s posteľou a nočnými stolíkmi

Izba v podkroví a so šikmým stropom v bielej farbe