Bývať

Hygge living – Prineste si domov dánsky trend bývania a žite šťastne

hуgge bývanie trend kniha komfort teplý nápoj

Podľa najnovšieho prieskumu OSN „Správa o šťastí sveta 2017“, ktorý sa každoročne vykonáva s cieľom identifikovať krajiny s najšťastnejším obyvateľstvom, je Nórsko v roku 2017 na prvom mieste a dokáže predbehnúť Dánsko. Faktom je, že výsledky týchto dvoch krajín sú veľmi tesné. Ako to robia Dáni? Vysvetlenie je v skutočnosti veľmi jednoduché: je to dánsky koncept šťastia „hygge“. Ak ste zvedaví naučiť sa zásady dánskej životnej filozofie a odhaliť tajomstvo pohody, držte sa toho a nižšie zistíte, ako môžete žiť aj hygge..

Čo znamená „hygge“?

huggelig obývací krb krb bujný stôl

Slovo „hygge“ alebo „hyggelig“ v dánčine znamená pohodlie, teplo, pohodu a pohodlie. Toto slovo sa ťažko vyslovuje a znie ako „hühge“ s mäkkým „g“. Hygge living je vlastne koncept, okolo ktorého sa točí život Dánov. Žiaľ, neexistuje presný nemecký preklad slova, ktoré by tento výraz popisovalo v celej jeho komplexnosti. To by nám však samozrejme nemalo brániť v sledovaní dánskeho šťastia a testovaní tohto konceptu.

sviečky kniha oddychový čas užite si radosť prikryte horúci nápoj

Hygge by sme mali chápať ako holistický životný štýl. Ide o pohodu, rozmaznávanie a užívanie si. Živý hyggelig pre Dánov znamená radosť z obklopenia ľuďmi, ktorí sú nám blízki srdcu, šťastie z popíjania horúcej čokolády pred krbom a nosenie teplých nadýchaných ponožiek. Dáni integrovali tento prístup do svojho života, aby unikli depresii a cítili sa dobre počas dlhej, chladnej a tmavej zimy.

Žite hygge a buďte šťastní

mladá žena piť knihu hygge žiť teplo útulnosť

Túžba cítiť sa bezpečne a žiť šťastne nie je samozrejme vyhradená iba pre Dánov. Prečítajte si knihu pred praskajúcim ohňom z guľatiny, popíjajte pohár vína pri sviečkach, vychutnajte si šálku horúcej čokolády so svojimi deťmi alebo vezmite mačku na lono a rozmaznávajte ich. Odborníci z Hygge sa domnievajú, že takéto pravidelné rituály tvoria umenie šťastia.

mačka hygge kniha svetlo sviečok pohodlie dánske bývanie

Recept Dánov na šťastný život je založený na princípe nachádzania radosti z maličkostí v bežnom živote, zábavy a zamerania sa na to, čo máme a nie na to, čo nám chýba. Pravidlá, základné princípy a množstvo tipov dánskeho konceptu hygge sumarizuje v známej „Hygge Book“ Mike Wiking, riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani.

Ako sa môžete stať „hyggeligom“ doma?

dekor hygge obývací krb kožušinový vankúš kniha

Aj keď je hygge spôsob života, neznamená to, že nemôžete urobiť niečo pre to, aby boli vaše vlastné steny pekné a útulné. Na to, aby ste sa cítili ako doma, nemusíte míňať veľa peňazí. Atmosféru môžete ovplyvniť pomocou niekoľkých obytných doplnkov, aby sa váš domov stal útulnejším a bezpečnejším a vytvorila sa šťastná, pozitívna atmosféra..

domáce doplnky stĺpové sviečky zdobia svietniky

Rýchly a prístupný spôsob, ako dodať interiéru jemný nádych hygge, sú sviečky. Rozložte niekoľko sviečok po domácnosti, alebo prečo nie, v práci a vychutnajte si teplé svetlo sviečok. Skutočná terapia za nízku cenu, však? Trblietavé svetlá v Dánsku je možné vidieť všade na oknách, nielen v domoch, ale aj v bankách, obchodoch a materských školách.

dospelí hyggelig obývacia krbová deka teplé nápoje

K malým radostiam v každodennom živote a tým aj hygge postoju k životu patria aj teplé nápoje. Či už ide o kávu, čaj alebo čokoládu, tí najšťastnejší ľudia na svete neváhajú vychutnať lahodný a prospešný nápoj. Nejde len o obsah pohára, ale o moment relaxácie a pôžitku, ktorý si doprajete.

chutné jedlo pečivo sladkosti teplé nápoje rodina

Príjemné rozhovory o slnečnej stránke života, ako aj o spoločnom jedení a pití sú rovnako dôležitými súčasťami života v hygge. Dán je známy ako „Talian severu“ a rovnako ako južní Európania sú hostia vždy vítaní. Pohostinstvo, varenie spoločne s rodinou a priateľmi bez uponáhľania sa patrí k kultúre hygge. Láskyplne pripravené jedlá sú rovnako príjemné. Ako veľkí konzumenti sladkostí a pečiva severania neváhajú vychutnať si čokoládový koláč.

mladá rodina kožušina trávenie voľného času spoločné hygge bývanie

Váš byt by mal vytvárať priestor pre to, aby ste boli s rodinou, priateľmi a ľuďmi, ktorých milujete a milujete. Veľký jedálenský stôl a stoličky vám ponúkajú príležitosť zabaviť mnoho hostí. Bohato prestretý stôl s krásnymi dekoráciami, drevenými doskami a rustikálnym riadom tiež perfektne zapadá do dánskeho hygge. Všetko nemusí byť dokonalé a nepotrebujete ani leštiť poháre na víno, pretože hygge je ležérny.

hyggelig živé pečivo teplá deka prečítaná kniha

Ak chcete žiť hyggelig, mali by ste si vedome dopriať čas pre seba. Noste pohodlné oblečenie, dajte si mäkké nohavice a pohodlný sveter a nezabudnite svoj útulný outfit doplniť nadýchanými a teplými vlnenými ponožkami. Rozložte veľké vankúše na podlahu v blízkosti krbu, pohodlne sa do nich nakloňte a prikryte sa nadýchanou prikrývkou z hrubého pletiva. Teraz vám už nič nestojí v ceste, aby ste sa sústredili na seba a naplno si užívali pocit vyrovnanosti a tepla.

pohodlné sedenie škandinávsky štýl deka kniha krb hygge

Ako už bolo spomenuté, dekorácia hrá v trende hygge dôležitú úlohu. V chladných a temných mesiacoch trávia Dáni väčšinu času doma. Neosobný, sivý a bezútešný interiér okolo nich by bol dosť nepriaznivý. Vkladaním rôznych dekoratívnych predmetov sa môžete stať veľmi hygge, inými slovami pohodlnými. Samozrejme, nie je potrebné hneď prerábať celú miestnosť.

hygge nábytok dánsky obývací koberec puf

Malý, pekne zariadený kútik úplne stačí na to, aby ste opäť našli radosť zo života a zahnali zlé myšlienky v každodennom živote. V ideálnom prípade by tento útulný kútik a miesto na odpočinok mali byť v blízkosti krbu alebo okna. Pohodlné kreslo alebo lavica vás pozývajú na leňošenie, nie sú však nevyhnutnosťou. Ide o to, aby ste sa tam cítili príjemne. Veľa mäkkých vankúšov, kožušín, plédov a vreciek je doplnkom, ktoré do vášho domova pozýva severskú útulnosť.

dánske bývanie hygge bývanie trend útulná deka pohodlná kožušina

Pri zdobení sa vyhnite jasným farbám a honosným vzorom a odstráňte všetky náznaky neporiadku. S hygge living urobíte všetko jednoduché. Pokiaľ ide o farbu, životný štýl hygge vychádza zo škandinávskeho šik. Tu je preferovaná neutrálna farebná paleta. V dekore musia dominovať upokojujúce tóny ako šedá, biela, béžová a hnedá. Akcenty v jemných pastelových farbách strihajú aj jemnú postavu. Používa sa tu aj zelená a modrá.

prikrývka so servírovacím podnosom so širokými okami pre poháre na sviečky hygge

Aby ste okolo seba vytvorili príjemnú atmosféru, môžete na stenu zavesiť fotografie nezabudnuteľných chvíľ vo svojom živote a nechať sa každý deň nakaziť pozitívnymi emóciami. Tieto obrázky, či už ide o nástenné umenie XXL, nástenný plagát alebo atraktívnu koláž vyrobenú vlastnými rukami, budú odrážať vaše špeciálne chvíle a zodpovedať vašim myšlienkam..