Fitness, zdravie, mužský svet

Crossfit tréning – cvičte rozumne a zlepšite si celkovú kondíciu

muži a ženy na crossfitovom tréningu s činkami

Crossfit tréning vám môže pomôcť dostať sa do formy a nie je taký nebezpečný, ako si veľa ľudí myslí. Tento druh cvičenia nemusí byť najlepším spôsobom naberania svalovej hmoty, sily a chudnutia, a preto sa do neho vôbec málo z nás zapája. Ak je teda vašim hlavným cieľom budovanie svalov, chudnutie alebo zvýšenie kardiovaskulárnej vytrvalosti, bolo by lepšie držať sa tradičného silového alebo kardio tréningu. Aby ste však vedeli, či je tréning Crossfit najlepším spôsobom, ako zlepšiť celkovú kondíciu, môžete v tomto príspevku nájsť niekoľko užitočných informácií..

Zmeňte životný štýl tréningom crossfitu

činky na podlahe v telocvični

Crossfit tréning môže nielen zmeniť vaše telo, ale môže tiež zmeniť váš pohľad na život. Spôsob, akým vidíte svet, môže byť aj silou, ktorá vám zmení život. So správnym tréningovým programom by nebolo také ťažké dlhodobo zostať fit. Takýto tréning bol za posledné desaťročie mimoriadne úspešný a na celom svete je viac ako 13 000 Crossfit telocviční. Crossfitteri sú jednými z najvášnivejších športovcov, s akými sa kedy stretnete.

pripravte sa na zdvíhanie závažia pomocou rozhovoru

Je to však všetko, čo o sebe praví veriaci hovoria? Je to skutočne najlepší spôsob, ako sa dostať do formy? Mení sa z obyčajného cvičenia na niečo nadprirodzené, alebo je crossfitový tréning iba módou? Skutočne neponúka nič iné ako zvýšené riziko zranenia a pretrénovania, ako tvrdí väčšina kritikov? Stručne povedané, dlhý príbeh: V závislosti od trénera vám Crossfit môže pomôcť výrazne zlepšiť váš životný štýl.

Čo je crossfitové cvičenie?

CrossFit je cvičebný program s vysokou intenzitou, ktorý sa zameriava na vykonávanie rôznych silových a aeróbnych cvičení, od klikov cez šprinty až po čisté a trhavé cvičenia. Cvičenia sú zvyčajne zoskupené do „Cvičení dňa“ alebo „WODs“, ktoré zvyčajne trvajú 5 až 15 minút. Výkon je zaznamenávaný a hodnotený tak, aby podporoval priateľskú súťaž a meral pokrok. Vo väčšine WODov vykonávate jedno cvičenie naraz bez toho, aby ste sa čo najskôr zastavili na stanovený počet „kôl“. V ostatných prípadoch dokončite čo najviac kôl a pretekajte s časom.

telocvičné vybavenie crossfit pre gymnastiku závažia krúžky veslárske trenažéry hala

Ako vidíte, tieto fitnescentrá sú vybavené stojanmi na drepy, činkami, medicinbalmi, kettlebellmi, posilňovňou, olympijským vzpieraním, lanami, veslárskymi strojmi a inými druhmi cvičenia. Toto je jedna z najdôležitejších výhod cvičenia CrossFit: väčšina telocviční má všetko, čo potrebujete pre poriadny silový tréning. To, čo s tým všetkým robíte, je samozrejme kriticky dôležité, ale prvým krokom je mať správny hardvér. V tomto smere väčšina CrossFit telocviční exceluje. Meteorický nárast CrossFitu však možno vysledovať oveľa viac, ako sú školenia a dobre zásobené telocvične. Je to kultúra, ktorá ho urobila tak populárnym.

Výhody Crossfit tréningu

žena cvičiaca s krúžkami v telocvični s vybavením a športovým oblečením

Najprv sa pozrime na pozitívne aspekty tohto športu. Váš tréner CrossFit vám presne povie, čo máte každý deň robiť. Väčšina ľudí nemá zastrešujúci cvičebný plán a pár dní v týždni sa objaví v posilňovni. Tam trénujú všetko, čo je v danej chvíli najlákavejšie alebo najmenej bolestivé. Obvykle ide o sériu náhodných cvikov a opakovaní, ktoré robia až do vyčerpania času. Toto sa dá nazvať cvičením a je to lepšie ako nič. Rozhodne to však nie je školenie, ktoré si vyžaduje logickú štruktúru a usporiadaný postup a vedie k požadovaným výsledkom.

crossfit tréning vonku so skupinovým a motivačným tímom

Keď sa však dostavíte na cvičenie Crossfit, inštruktor vám presne povie, čo máte robiť, ako cvičiť a kedy prestať. Ak aj inštruktor vie niečo o programe, znamená to, že každá väčšia svalová skupina vo vašom tele dostane spravodlivý trest. Tréneri Crossfitu môžu tiež prispôsobiť cvičenie vašim schopnostiam a potrebám. Ak je vaša sila napríklad v hornej časti tela, môžete činku vymeniť za benchpress. Ak vás napríklad baví beh, môžete sa venovať kombinácii alebo inému typu kardio, ako je veslovanie. Väčšina posilňovní CrossFit tiež sleduje priebeh vášho cvičenia. To je nevyhnutné, aby ste sa vyhli plošinám v sile a prírastku hmotnosti.

Crossfit tréning je predovšetkým o činkách

tréning s činkou v oboch rukách

Vaším primárnym cieľom ako prirodzeného vzpierača by malo byť zvýšenie celkovej sily vášho tela. Najlepšie je zamerať sa na cvičenia s činkou, ktoré zahŕňajú viacero kĺbov a svalových skupín, napríklad drepy alebo benchpress. Mnoho ľudí však tieto cvičenia neuprednostňuje a nerobí ich, a to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mnohí z nich uviazli na slepej uličke. Jednou z prvých vecí, ktoré sa naučíte, keď sa zapojíte do cvičenia Crossfit, sú presne tieto fitness metódy. CrossFit vás tiež núti pracovať tvrdšie, ako by ste mohli sami. Väčšina ľudí nenávidí pocit nepohodlia a čím sú nepríjemnejší, tým viac chcú okamžite zastaviť to, čo im spôsobuje nepohodlie.

motivácia prostredníctvom hlasných povelov vo fitnescentre na veslárskom trenažéri

Táto mentalita nie je vhodná pre tréning crossfitu. Aj keď sa to dá dotiahnuť do nebezpečných extrémov, prerušenie Crossfitu je jedným z dôvodov, prečo to funguje. Pri cvičení Crossfit teda počítajte s tým, že budete trénovať tvrdšie, tvrdšie, rýchlejšie alebo dlhšie. Nie každý potrebuje alebo chce tieto typy konkurenčného prostredia, ale môže pomôcť tým, ktorí zostanú silne motivovaní, aby zostali na dobrej ceste.

crossfit tréner ukazuje skupinové cvičenia s nohami v telocvični

Navyše, keď sa zapojíte do cvičenia Crossfit, budete obklopení mnohými ľuďmi, ktorí tento druh fitness skutočne milujú. Nielenže strávite pohybom oveľa viac času ako priemerný človek, ale budete sa aj lepšie stravovať. To vám tiež umožní vzdať sa menej nezdravých návykov, ako je fajčenie alebo pitie alkoholu.

Nevýhody Crossfit tréningu

bolesť ramena zvyšuje riziko zranenia a pretrénovania prostredníctvom crossfitu

V porovnaní s drvivým počtom nezmyselných cvičebných programov môžu byť oveľa horšie ako CrossFit. Ak chcete byť primerane silní a dobrí na olympijských tratiach so slušnou vytrvalosťou a flexibilitou a záleží vám na triednom prostredí, potom by to mohlo byť pre vás ideálne. Ak chcete schudnúť, budovať svalovú hmotu a stať sa zdravými čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, nie je to najlepšia cesta. Z tohto dôvodu nie je Crossfit najefektívnejším spôsobom, ako sa dostať do formy. Ide o to, že celkovú najlepšiu kondíciu môžete dosiahnuť vykonávaním rôznych cvičení. Je to tiež najlepšia voľba pre estetické telo.

tréning s činkou a oboma rukami

Oxfordský anglický slovník definuje kondíciu ako „podmienku byť fyzicky fit a zdravý“. A fit je definovaný ako „v dobrom zdraví v dôsledku pravidelnej fyzickej aktivity“. S týmito definíciami môžeme merať našu úroveň kondície niekoľkými spôsobmi. V pojmoch CrossFit má však fitness aj inú definíciu – zvýšenú pracovnú kapacitu v širokom rozsahu času a spôsobu. V zásade ste s CrossFitom tak fit, ako len môžete. Šikovné a praktické.

Účinnosť crossfitového tréningu

crossfit tréning výhody nevýhody nevýhody dostať sa do kondície zlepšiť celkovú kondíciu vybudovať sval

Často sa tvrdí, že cvičenia CrossFit sú najlepším spôsobom, ako získať svaly, silu a vytrvalosť súčasne. Na prvý pohľad sa táto teória zdá byť vierohodná kvôli povahe školenia – je to v podstate vysoko intenzívny intervalový tréning, ale rýchlo sa stane viditeľným, ak sa obrátite na vedeckú literatúru. Ak sa pokúsite urobiť všetko naraz, dosiahnete plošne zlé výsledky.

Činky na zdvíhanie činiek v telocvični na cvičenie pre rameno

Ukázalo sa to v mnohých štúdiách. Napríklad v roku 2009 vedci z Univerzity RMIT spolupracovali s dobre trénovanými športovcami, aby zistili, že „kombinácia odporového cvičenia a kardio cvičenia v jednom sedení môže narušiť gény pre anabolizmus.“ Podľa laikov sa zdá, že kombinovanie vytrvalostného a silového tréningu je „zmiešané signály.“ „Poslať do svalov. Ovplyvňuje tiež ich adaptabilitu a je neoptimálna na maximalizáciu nárastu svalov a sily a aeróbnej kondície.

Crossfit tréning a chudnutie

žena cvičiaca s vzpieraním činky v telocvični

Mnoho ľudí verí, že takéto cvičenia sú najlepšou voľbou kvôli veľkým výzvam, ktoré so sebou prináša spaľovanie veľa kalórií a chudnutie. Crossfit tréning je vysoko intenzívny, ale aj krátky. Z tohto dôvodu môžu ženy na jedno sedenie spáliť 60 až 120 kalórií a muži 110 až 170 kalórií na sedenie.

človek trénuje na vytrvalosť s tlačením pneumatík vonku

Aj keď to môže byť vzhľadom na dĺžku cvičenia pôsobivé, 30 minútovou prechádzkou spálite rovnaké množstvo kalórií. Je tiež dosť zanedbateľný vo väčšom kontexte chudnutia, pretože pol kila tuku obsahuje okolo 3 500 kalórií. Ak chcete efektívne schudnúť, môžete každý deň spáliť o niečo viac energie fyzickou aktivitou.

Záver

žena cvičiaca pre nohy s prístrojom v telocvični

Mali by ste cvičiť crossfit? To závisí od vašich cieľov. Ak chcete byť fit a zabaviť sa so skupinou rovnako zmýšľajúcich ľudí a tiež dobrým trénerom a vedieť, ako sa vyhnúť pretrénovaniu a zraneniam, Crossfit nie je zlá voľba. Ak sú však hlavným cieľom budovanie svalov, strata tuku alebo vaša aeróbna kondícia, Crossfit nie je pre vás. Bude vám lepšie slúžiť tradičnejší prístup k silovému a / alebo kardiovaskulárnemu tréningu.

vzpieranie crossfit hry súťaž camille leblanc kraft

Celkovo však tento šport motivoval milióny ľudí, aby začali cvičiť. Crossfit ich zoznámil s tréningom tvrdej činky a pomohol im stratiť tuk, nabrať svaly a stať sa zdravšími. Na druhej strane má značné nevýhody a nie je to najbezpečnejší ani najefektívnejší spôsob, ako tieto veci vykonávať. Ak teda hľadáte niečo, čo je viac športom ako efektívny cvičebný program, a máte radi súťaž a chcete vidieť, ako ťažko môžete pri cvičení použiť obálku, pravdepodobne sa vám bude páčiť crossfit..