Záhradníctvo

Vápnenie trávnika v kyslej pôde: Tipy na správnu starostlivosť o trávnik

krásne tipy na starostlivosť o trávnik pokyny vápnenie

Každý hobby záhradník chce vo svojej vlastnej záhrade svieži trávnik a kvety. Údržba trávnika je však často oveľa väčšia výzva, ako by ste si mohli myslieť. Trávnik trpí najmä v zime – tvorí sa mach a burina, ktoré zarastajú trávou a často sa na inak plnom trávniku objavujú aj lysiny. Ak je pôda tiež príliš kyslá, môže sa zhutniť, a tak neposkytuje rastlinám dostatok živín. Správnou starostlivosťou sa však tieto problémy dajú vyriešiť. Najľahší spôsob, ako zlepšiť podmienky rastu kyslej pôdy, je vápniť trávnik.

Limitovanie trávnika: je to vôbec nevyhnutné?

tipy starostlivosť o trávnik vápno kedy prečo

Aby ste si mohli vychutnať sviežu zeleň vo svojej vlastnej záhrade, mali by ste pôdu pre trávnaté rastliny optimálne vyrovnať. Optimálne zarovnanie sa dosiahne iba vtedy, ak sú vytvorené najlepšie možné podmienky. Pre zelené, svieže trávniky by mala pôda získať všetky dôležité živiny. Vápno napríklad zaisťuje optimálnu hodnotu pH vášho trávnika, keď je pôda príliš kyslá. Ako však môžete skutočne určiť obsah kyseliny? Vhodné súpravy na testovanie pôdy, ktoré merajú hodnotu pH, nájdete v špecializovaných záhradných predajniach. Výsledky analýzy pôdy sú najlepším spôsobom, ako určiť, či je potrebné trávnik vápniť alebo nie. Hodnotu pH je možné v zásade interpretovať takto:

  • Hodnoty vyššie ako 7 – pôda je zásaditá
  • pH sa rovná 7 – pôda je neutrálna
  • Hodnoty menšie ako 7 – pôda je kyslá

Optimálna hodnota pH pre vápnenie trávnikov

Ak je teda hodnota pH nižšia ako 7, potom sa hovorí o kyslej pôde. Mierne kyslá pôda skutočne ponúka ideálne podmienky pre rast trávnikových rastlín. Optimálna je hodnota pH medzi 5,5 a 7. Dôležitú úlohu zohráva aj typ pôdy: piesčitá pôda sa musí vápniť na hodnoty nižšie ako 5,5 a hlinitá pod 6.

Ak je na trávniku mach, je to tiež znak toho, že váš trávnik potrebuje vápno. Mach však môže mať aj iné príčiny, preto by ste sa nemali spoliehať iba na tento indikátor. Ak sa pozeráte na veľké množstvo machu na trávniku, mali by ste zvážiť analýzu pôdy a až potom určiť, či je potrebné vápniť trávnik. Ak však v pôde rastie ďatelina alebo žihľava, naznačuje to zásaditú pôdu a nemali by ste používať vápnenie pôdy. Vápno robí pôdu ešte zásaditejšou a rast vášho trávnika stále klesá.

Prečo je moja pôda kyslá?

test pôdy na stanovenie hodnoty ph trávnika

Túto otázku by ste si mali určite položiť vopred. Súvisí okyslenie pôdy s povahou pôdy alebo existujú iné zdroje problémov? Ak sú vrstvy pôdy zhutnené, dochádza pravidelne k podmáčaniu, ktoré zvyšuje kyslosť. V tomto prípade by samotné vápnenie nepostačovalo na vytvorenie optimálnych podmienok pre trávnikové rastliny. S takýmto problémom môžete nainštalovať drenáž, aby ste predišli zamokreniu.

Trávniky, ktoré sú v tieni domu alebo stromu, nemôžu dobre vyschnúť, čo vedie k neuspokojivému rastu trávnika. Aj keď trávnik vápníte, problém nemožno vyriešiť ako celok. V takom prípade môžete premýšľať o tom, či môžete túto oblasť využiť na niečo iné a zasiať trávnaté rastliny niekde na slnku alebo v čiastočnom tieni..

Príčinou nízkeho pH môže byť aj hnojenie pôdy rôznymi hnojivami. Niektoré dusičnaté hnojivá podporujú okysľovanie pôdy a mali by byť podľa možnosti nahradené inými, ktoré nemenia kyslosť pôdy.

Kedy sa bieli trávnik??

tipy na starostlivosť o trávnik jarná jeseň

Pokiaľ ide o načasovanie, vo všeobecnosti môžete vápno na trávnik v záhrade pridávať po celý rok, ak to pôda potrebuje. Ideálna je však jar, pretože práve v tomto období trávnik najlepšie pučí a vytvára nové výhonky rastlín. Čím skôr trávnik vápniete, tým lepšie. Potom, čo sa snehová pokrývka roztopí na vašom trávniku, je čas rozhádzať vápno. V lete si tak môžete užiť bujný trávnik.

Vápno však nemusíte robiť každý rok. Odborníci radia vápniť trávnik každé dva až tri roky. Ak prvé vápnenie neviedlo k požadovaným výsledkom a obnovená analýza pôdy opäť naznačuje, že je pôda príliš kyslá, môžete postup zopakovať nasledujúcu jeseň.

Najlepší čas na vápnenie je večer, pretože vápno v kombinácii s horiacim slnkom môže rastliny spáliť.

Ktoré vápno je to pravé?

Vápno noste v rukaviciach

Je možné rozlišovať medzi niekoľkými rôznymi druhmi vápna. Uhličitan vápenatý je najvhodnejší na vápnenie trávnika, pretože nie je taký agresívny ako nehasené vápno alebo hasené vápno. Tento typ sa bežne používa v záhrade a v špecializovaných záhradných predajniach ho nájdete ako „záhradné vápno“. Niektorí stále používajú pálené vápno na trávnik, ak je pôda hlinitá a ťažká.

Na trhu sú stále dostupné zmiešané formy vápna a hnojiva, ktoré trávnik vápnia a hnojia súčasne. Niektoré zmesi obsahujú aj horčík, ktorý dodáva trávniku ešte hlbší odtieň zelenej. Toto praktické riešenie je však vhodné len pre tie záhrady, ktorých pôda nie je extrémne kyslá.

Vápnenie trávnika pri rozmetadle inštrukcií

Stanovte správne množstvo vápna

Aby bolo vápno úspešné, mali by ste vápno správne dávkovať. Piesočnatá pôda s pH pod 5,5 potrebuje okolo 150 až 200 gramov uhličitanu vápenatého na meter štvorcový. Ak je naopak pôda hlinitá s hodnotou pH pod 6,2, potom je požadované množstvo dvakrát toľko – t. J. 300 až 400 gramov záhradného vápna na meter štvorcový. Na druhej strane, ak chcete vápniť hlinenú podlahu páleným vápnom, nepotrebujete viac ako 100 gramov na m².

Ako správne vápniť trávnik

Trávnik vápnom rozmetadlo kyslá pôda

Pri vápnení trávnika je potrebné pamätať na niekoľko dôležitých bodov, aby ste sa vyhli chybám. Preto sme jednotlivé kroky zhrnuli nižšie.

Predtým, ako začnete s vápnením, musíte trávnik najskôr starostlivo vertikutovať. Pôda sa tak prevzdušní, pretože sa do nej dostane veľa kyslíka. Vertikutácia ničí aj burinu a vápno môže pôsobiť lepšie. Potom však pôda bude potrebovať určitý čas na obnovu. Po skarifikácii počkajte asi 4 týždne, než vápno použijete. Ak je však trávnik na jeseň vápnený, môžete tento krok vynechať.

Tip: Ak chcete trávnik preosiať, urobte to krátko po vertikutácii, ale rozhodne pred vápnením.

Ak ste už vertikutáciu urobili a čakali ste na potrebný čas, teraz môžete trávnik vápniť. V zásade existujú dva spôsoby, ako to urobiť. Môžete použiť rozmetadlo, alebo ho jednoducho vápniť ručne. V druhom prípade by ste však určite mali nosiť dobré záhradnícke rukavice. Priamy kontakt s pokožkou môže poškodiť vašu pokožku.

Trávne limety hnojia v kyslej pôde

Na väčšie trávniky sa odporúča rozmetadlo, pretože rozmetanie je jednoduchšie a rovnomernejšie. Môžete jednoducho použiť rovnaké rozmetadlo, aké sa používa na aplikáciu hnojiva alebo semien. S takýmto zariadením sa dá množstvo hnojiva alebo vápna dávkovať jednoduchšie a celý proces je presný.

Či už rozmetadlom alebo ručne, vápno by ste mali rovnomerne nanášať na celú plochu trávnika. Aby vápno preniklo hlboko do zeme, po vápnení trávnik raz prehrabte hrabľami. Zabránite tak jeho odneseniu vetrom.

Tip: Existujú určité rastliny, ktoré vápno vôbec neznesú, napríklad ihličnaté stromy. Vopred zistite, či vaše rastliny vápno odkladajú alebo nie, a v prípade potreby si od neho udržte potrebný odstup.

Keď je trávnik rovnomerne napenený, zvážte jeho dôkladné zalievanie. Voda pomáha vápnu rýchlejšie sa vtiahnuť do pôdy a pokračuje v neutralizácii kyseliny.

Teraz nasleduje fáza odpočinku. Nechajte vápno pôsobiť zhruba štyri až päť týždňov, než trávnik opäť prihnojíte, pokosíte alebo vertikutujete.

Tipy na správnu starostlivosť o trávnik

trávnik vápno hnojiť tipy starať sa, keď

Pôda potrebuje veľa starostlivosti o rovnomerne rastúci a krásne zelený trávnik. Bohužiaľ neexistuje jediný vzorec, ktorý by zaručoval bujný rast trávnika. Rôzne rastliny na trávnik majú rôzne požiadavky a vyžadujú si primeranú starostlivosť. Dôležitú úlohu hrá aj charakter pôdy. Zostavili sme niekoľko užitočných rád, aby ste mohli trávnik správne opekať a starať sa oň.

Dodatočná starostlivosť o kyslú pôdu: piesok na trávnik

Samotné vápnenie nemôže vždy odstrániť príčiny okysľovania pôdy. Ak je pôda zhutnená, mala by byť tiež pieskovaná. Na to je najvhodnejší hrubý stavebný piesok. Každú jar pokryte trávnik vrstvou stavebného piesku hrubého dva až tri palce. Tráva by nemala byť úplne zakrytá, ale mala by dávať pozor na vrstvu piesku. Na vyrovnanie piesku sa najlepšie hodí hrable na trávnik. Ak posypete trávnik pieskom, pôda sa časom uvoľní, rast machu sa zníži a tráva bude vitálnejšia a bujnejšia.

trávnik prihnojte po tipy na vápnenie

Trávniky prihnojte až po vápnení

Hnojenie nemôže nahradiť vápnenie trávnika. Prídavné látky v hnojive môžu byť niekedy dokonca škodlivé pre jemné trávy. Vo všeobecnosti môžete trávnik vápniť aj hnojiť, pretože obidva môžu zlepšiť podmienky pre rast trávy. Je však dôležité poznamenať, že vápno by sa malo vykonávať pred hnojením. Ak sa do pôdy najskôr pridá potrebné množstvo vápna, potom sa vytvorí optimálny základ pre hnojivo.

A aké sú rozdiely medzi vápnením a hnojením a mali by ste urobiť oboje? Vápno je druh hnojiva, ktoré reguluje kyslosť v pôde. Hnojivá obsahujú mnoho živín a minerálov, ktoré trávnik potrebuje. Najdôležitejšie z nich sú dusík, fosfor, draslík a horčík. Ak chcete zistiť, čo presne vášmu trávniku chýba, odoberte vzorku pôdy a pošlite ju na analýzu pôdy. Toto je jediný spôsob, ako s istotou vedieť, čo pôde chýba.

trávnik vápno dažďová zálievka

V daždivom počasí nevápnite

Ak je v predpovedi počasia dážď alebo ak v ten istý deň alebo deň predtým veľa pršalo, vápnenie by ste mali odložiť na ďalší deň. Pôda by teda mala byť suchá, než budete trávnik vápniť. Dážď bezprostredne potom však nie je problém a dokonca môže vápnu pomôcť lepšie sa vsiaknuť do pôdy.

Prajeme vám veľa úspechov!