Záhradníctvo

Pestovanie zeleru v zeleninovej záhrade – tipy na starostlivosť a zber

udržiavať zdravú zeleninu stonka zeler listy korenie

Zeler je veľmi náročná rastlina, a preto je ideálna pre všetkých hobby záhradníkov, ktorí chcú zvládnuť výzvu. Požiadavka, aby bol zeler taký prieberčivý, je počasie a to je práve faktor, ktorý nemôžete ovládať. Ak máte Výsadba zeleru mali by ste vedieť, že rastlina má rada chladno. Z tohto dôvodu je to ideálna voľba, ak žijete v regióne s chladnými letami. Ideálna teplota je medzi 21 a 24 stupňami cez deň a 15 v noci. Zároveň by na zeler nemalo byť ani príliš chladno. Znesie teda mráz, ale treba ho zozbierať pred chladnejšími teplotami.

Výsadba zeleru – náročná rastlina

zelerové rastliny zelenina drevený stôl v tvare hviezdy

Požiadavky však nestačia. Na ostatných však máte aspoň jeden vplyv. Zeler potrebuje vodu a hnojivo pravidelne a mal by byť chránený pred chorobami a škodcami. Ďalej je bielenie rastliny nevyhnutné, ak chcete získať typickú bielu stonku s jemnou chuťou. Ak však chcete pestovať zeler pre jeho hľuzový koreň, nie je to potrebné.

Rastlina a starostlivosť o zeler

koreňový zeler zeleninová odroda listy zdravej výživy

V závislosti od podnebia vo vašej oblasti existujú dve možné obdobia výsadby zeleru. Ak máte chladnú zimu, môžete zeler vysadiť po poslednom mraze na jar. Pri miernej zime je vhodným obdobím celé obdobie od jesene do jari. Je dôležité, aby teplota podlahy bola viac ako 12 stupňov. Semená by mali byť vysiate v uzavretých priestoroch. Na tento účel zvoľte čas asi 10 týždňov pred plánovanou výsadbou. Zeler vysádzajte vo vzdialenosti 15 až 25 cm od seba. Vyberte si na to slnečné miesto v záhrade. Ako už bolo uvedené, je potrebné pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Najlepšie je tiež použiť tekuté hnojivo.

Zeler zabalte do novín, aby bielil

tipy na starostlivosť o záhradu zelerové rastliny bieliace noviny

Stonky zeleru sa musia zviazať k sebe tri až štyri týždne pred zberom. Ak chcete zeler bieliť, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Stonky môžete buď obklopiť zeminou a zasypať ju, alebo môžete použiť predmety pre domácnosť, ako sú zvinuté noviny, fajky, konzervy alebo nádoby na mlieko. Nezakrývajte však listy! Bielenie dodáva zeleru jemnejšiu chuť. Ak dávate prednosť pikantnejšiemu, bielenie môžete vynechať. V tomto prípade sa zvýši aj množstvo živín v rastline.

Výsadba zeleru – zber

stonková zelenina zeler rastliny záhrada tipy tanier

Zrenie zeleru trvá 90 až 120 dní. Stonky zeleru môžete zbierať buď jednotlivo, alebo môžete odstrániť celú rastlinu. V prípade, že chcete zozbierať korene, počkajte, kým nezískajú priemer asi 5 cm.

Zeler je obľúbenou zeleninou

zelenina zeler rastliny jemná chuť stopka

Zdravý zeleninový šalát so zelerom 

šalát zeler nápad zelenina pestovať záhrada tipy

Krémová polievka zo zeleru a paštrnáku

polievka zeler paštrnák smotanová lyžica pripraviť jedlo