Záhradníctvo

Kedy zasiať ktoré semená pre sadenice? Príručka pre začiatočníkov

„Kedy by ste mali uprednostniť sadenice?“, „Kedy je najvhodnejší čas na výsev paradajok a papriky?“, „Kedy chodia sadenice von?“ – Tieto otázky si od januára kladie každý hobby záhradník. V tomto článku vysvetľujeme, kedy zasiať ktoré semená, pretože správne vypestované sadenice sú kľúčom k dobrej úrode na zeleninovom poli alebo k bohatému rozkvetu v záhrade..

Vysejte semená a priveďte ich dopredu: Vegetačný cyklus sa začína na parapete

Vysejte semená a uprednostnite stromčeky na okennom parapete

Počet teplých dní v našich zemepisných šírkach je žalostne nízky na celý vegetačný cyklus akéhokoľvek druhu rastlín. Tento cyklus teda začíname na parapete (uprednostňujeme sadenice) než vysádzame semená priamo do záhradnej pôdy. Ak tam nie je dostatok svetla, je možné použiť umelé zdroje svetla. Na tento účel sa ideálne hodia rastlinné svetlá, nazývané tiež fytolampy.

Dĺžka vegetačného obdobia závisí od rýchlosti dozrievania odrody. To sa líši nielen medzi druhmi, ale aj medzi odrodami. Existujú napríklad špeciálne vyšľachtené odrody raného dozrievania na pestovanie v podmienkach krátkeho severného leta (ale tí, ktorí netrpezlivo čakajú na prvé paradajky, budú tiež potešení).

Stále však existujú rastliny, ktoré majú veľmi dlhé vegetačné obdobie, ako napr B. karafiát Chabaud (Dianthus caryophyllus var. Schabaud), pracovitá jašterica (Impatiens walleriana), lobelka (Lobelia), jahoda (Fragaria ananassa) a ďalšie. Pre nich musíte použiť ďalšie osvetlenie, ktoré umelo zvyšuje svetelný deň na 15-16 hodín.

Semená vysievajte správne, pričom zohľadnite odporúčanú hĺbku

Kedy by ste teda mali zasiať semená? A kedy by mali mladé rastliny vypadnúť? Najlepší čas na výsev sa líši v závislosti od štádia vývoja rastlín. Je dôležité vedieť, koľko dní bude klíčiť sadenice, či a kedy ich vyberiete, a odporúčaný vek výsadby sadeníc. Tieto informácie a celkové trvanie vegetačného obdobia sú zvyčajne uvedené na vrecku so semenami – pre príslušnú odrodu. Zatiaľ je všetko jasné, ale čo robiť, ak je to vaša prvá záhradnícka sezóna? Nikdy ste nesiali paradajky a neviete o ich dobe klíčenia a výseve? Pre váš región je 15. máj skoro na jar, ale nebolo by už neskoro na siatie? Skúste prvý rok počítať striktne podľa kalendára.

Kedy zasiať ktoré semená?

Kedy zasiať ktoré semená

Priemerné dátumy najobľúbenejších zeleninových plodín sú tieto:

(Čas klíčenia / vek sadeníc na výsev vonku)

Uhorka – 2-3 dni; 25-30 dní;

Paradajka – 6-8 dní; 45-60 dní;

Paprika – 12-14 dní; 65-75 dní;

Baklažán – 10-12 dní; 50-60 dní;

Cuketa – 3-5 dní; 25-30 dní;

Tekvica – 3-5 dní; 25-30 dní;

Šalát – 3-5 dní; 35-45 dní;

Zeler – 12-18 dní; 75-85 dní;

Pór – 12-15 dní; 45-55 dní;

Biela kapusta – 4-6 dní; 40-50 dní.

Ak chcete určiť, kedy preniesť sadenice dopredu, počítajte od predpokladaného dátumu výsadby do zeme: 80 dní pre papriky znamená výsev semien vo februári, 60 pre paradajky = polovica marca, 50 pre kapustu = koniec marca atď..

Meškanie tiež nie je problém

Čím viac sa blíži jar, tým sú denné hodiny dlhšie, čo znamená, že sadenice dostávajú viac prirodzeného svetla. Dlho sa pozorovalo, že neskôr vysadené sadenice paradajok a papriky ľahko dobehnú a potom predbehnú skôr vysiate rastliny.

Vek sadeníc je najdôležitejším faktorom pri vonkajšom výseve. A je lepšie sadiť sadenice mierne podrastené ako zarastené. Zarastené sadenice sa ťažšie transplantujú, majú oveľa chudobnejšie korene a počas adaptačného procesu sú náchylnejšie na choroby. To je jeden z dôvodov, prečo by malo byť načasovanie sejby sadeníc vypočítané individuálne.

Aké je podnebie vo vašom regióne??

Uprednostňujte sadenice semien na parapete

Kedy zasadiť sadenice na trvalé miesto, závisí od klimatických podmienok vo vašej oblasti. Dávajte pozor na čas s vždy teplými teplotami bez obnoveného mrazu. Pre každého záhradníka je preto dôležité poznať počet teplých dní v mesiaci. Je zrejmé, že sa môžu z roka na rok meniť, ale tu sa môžeme spoľahnúť iba na predpovede počasia, ktorých presnosť bohužiaľ ponecháva veľa požiadaviek. Preto sa na výsev spočiatku možno orientovať na priemerné hodnoty na základe dlhodobých meteorologických pozorovaní.

Kde zasadiť sadenice?

Uprednostňujte sadenice v skleníku

Je rozdiel, či sú mladé rastliny vysadené vonku, v plastovom tuneli, v polykarbonátovom alebo sklenenom skleníku. Časy výsadby sadeníc a výsevu semien na pole a do skleníka sa zvyčajne líšia o 30-45 dní. Čím vyššie je posteľ, tým skôr sa zahrieva. Výsadbu na vyvýšené záhony je možné vykonať o 2-3 týždne skôr ako na otvorenom priestranstve na úrovni zeme. Ako sa ukazuje, papriky pre sadenice v skleníku je možné vysadiť už v januári.

Vonkajší výsev rastlín odolných voči chladu a pomaly klíčiacich rastlín (reďkovky, šalát, mrkva, petržlen, kôpor, reďkovka, kapusta, repa) sa začína, keď sa pôda v hĺbke 5-10 cm počas dňa zahreje na 8-10 stupňov. Súčasne je možné v skleníku klíčiť prvé sadenice teplomilných rastlín, ako sú papriky, paradajky a uhorky. Keďže Nemecko je väčšinou v chladnom miernom pásme, znamená to zhruba v období od 1. mája do 10. mája. Pre južné oblasti od začiatku apríla do polovice marca.

Paradajky a sadenice iných teplomilných rastlín by sme mali vysádzať vonku, keď pominie nebezpečenstvo obnovených mrazov a máme stabilné teplé teploty. Typicky to znamená 10.-15. júna pre severné Nemecko, prvé desaťročie v máji pre stredné Nemecko a prvé desaťročie v apríli pre južné oblasti.

Tip: Vyhľadajte na Googli údaje o klíme pre vaše mesto. Pozrite sa na teploty na základe údajov za posledných niekoľko rokov.

Výsev semien: plánujte po týždňoch

vytvorte si vlastný výsevný kalendár

Vytvorte si zoznam zeleninových plodín a jednoročných kvetov, ktoré chcete tento rok vysadiť. Okamžite si poznamenajte, ktoré odrody budete pestovať a za akých podmienok, a uveďte predpokladané dátumy výsadby. Takže presne viete, kedy zasadiť svoje sadenice.

Je užitočné vytvoriť tabuľku už vo fáze plánovania, ktorá obsahuje nasledujúce informácie:

  • názov druhu a odrody rastlín;
  • Miesto výsadby – otvorený pozemok alebo skleník (môžete okamžite naplánovať konkrétne miesto výsadby a počet rastlín);
  • Dni klíčenia sadeníc;
  • vek, v ktorom boli sadenice vysadené;
  • najlepší čas na zasiatie semien;
  • dátumy výsevu sadeníc na pole je teraz možné ľahko vypočítať z údajov, ktoré máte pred sebou.

Tu je príklad:

Obdobie klíčenia Vek v čase výsadby sadeníc Najlepší čas na zasiatie semien Kedy zasadiť do pôdy Počet skutočných listov v čase výsadby
baklažán 5-10 50-70 19.02-10.03 05/20 6-7
Cukrový melón 3-7 25-35 20.03-1.04 05/20 3-4

Biela kapusta a karfiol (skoré) 3-4 45-55 23.02-2.03 5,05 6-7
Biela kapusta, brokolica, ružičkový kel, kaleráb 3-4 35-50 14.03-29.03 25.5 4-6
Pór a cibuľa 5-7 50-70 1,02-20,02 05/10 2-4
uhorka 4-6 30-35 20.-25. apríla 01.06 2-4
paprika 7-12 50-60 10.03-15.03 25.5 6-8
koreň zeleru 10-16 60-70 23.02-03.03 15. máj 4-5
paradajka 5-8 60-70 19.02-28.02 25.5 8-9

* Táto tabuľka je určená pre stredné zemepisné šírky s miernym podnebím. Ak žijete v južných oblastiach, môžete začať s výsevom a výsadbou sadeníc o 5-7 dní skôr, zatiaľ čo v severnejších oblastiach môžete začať o týždeň neskôr.

Má tiež zmysel mať samostatný stĺpik s očakávanou tvorbou ovocia (alebo dobou kvitnutia okrasných rastlín). To sa dá vypočítať so znalosťou vegetačného obdobia príslušnej odrody. Načasovanie výsevu semien pre sadenice sa niekedy počíta iba na základe času plodenia.

Doba kvitnutia a zberu je obzvlášť dôležitá pre jednoročné rastliny. Koniec koncov, preto ich z tohto dôvodu pestujete. Aby sa dosiahla dlhšia životnosť, je možné použiť nielen odrody s rôznou rýchlosťou kvitnutia, ale aj čas výsevu sadeníc. Vzhľadom na rozdiely vo veku rastlín bude tvorba ovocia prebiehať v rôznych časoch. Pomôže to tiež napraviť nepredvídateľnosť počasia.

Ani to nepreháňajte. Nezabudnite, že je dôležité sadenice sadiť včas na otvorené priestranstvo. Zvážte svoje možnosti. Koľkokrát ste pripravení venovať čas transplantácii sadeníc? Je vhodnejšie to urobiť vo veľkom množstve pre rôzne druhy a odrody. Oplatí sa preto naplánovať si niekoľko termínov výsadby, ktoré budú vyhovovať poveternostným podmienkam a budú vám vyhovovať. Pomocou toho môžete vypočítať dátumy výsevu sadeníc tak, aby boli včas pripravené na plánované dátumy výsadby..

Výsev semien: Vypočítajte dátumy výsevu

zasejte semená do plastových nádob

Teraz pomocou údajov zadaných v tabuľke môžete vypočítať dátumy výsevu sadeníc. Za týmto účelom odpočítajte vek sadeníc a počet dní klíčenia od plánovaného dátumu výsadby. Ak musíte oddeliť sadenice, mali by ste odpočítať ďalších 4-5 dní na adaptáciu mladých rastlín. To vám poskytne pomerne presný dátum zasadenia semien. Vzhľadom na nejednoznačnosť poveternostných faktorov a rôzne rastové podmienky je fluktuácia okolo 10 dní celkom normálna.

Najlepšie by bolo, keby ste si urobili vlastný kalendár na výsev a výsadbu sadeníc. Ale v priemernej forme pre chladné mierne klimatické pásmo budú časy vyzerať takto:

Február

Zasiať semená: 2. dekáda februára – zeler, chilli, medvedí cesnak, bazalka, oregano, petržlen, mäta, estragón

Zasiať semená kvetov: sladký hrášok (Lathyrus odoratus), Levkojen (Matthiola), lobelka, zvonček (Campanula)

Marca

Výsev zeleninových semien: 1. marec – prvé odrody paradajok na pestovanie v skleníku, biela kapusta, pór, rukola, rebarbora

II. Dekáda marca – neskoré odrody (na vonkajšie pestovanie) paradajok, papriky

III. Desaťročie marca – rané odrody paradajok na vonkajšie pestovanie, baklažány

Zasiať semená kvetov: Petunia, pracovité jašterice (Impatiens), nechtík (Tagetes), delphinium, okrasná cibuľa, flox

Vysejte semená byliniek: žerucha, kôpor

Apríl

Výsev zeleniny:

I. aprílová dekáda – uhorky na pestovanie v skleníku, karfiol, brokolica

III. Aprílová dekáda – cuketa, tekvica, uhorka na vonkajšie pestovanie, šalát

Výsev kvetov: nasturcium, cínie, nezábudky, kozmea, nechtík (nechtík), ozdobné slnečnice (helianthus, gerbera)

Vysejte semená bylín: tymian, šalvia

Smieť

Výsadba sadeníc vonku alebo v skleníku:

I. Maidekade – uhorka, paradajky v skleníku;

II. Maidekade – pór, biela kapusta, paprika a baklažány v skleníku;

III. Maidekade – karfiol, uhorka, tekvica, cuketa, zeler, kapusta

Jún

Výsadba sadeníc na otvorenom priestranstve:

I. Dekáda júna – paradajky, paprika

Ak budete mať čas na plánovanie a výpočet optimálnych termínov na siatie semien a výsadbu sadeníc do zeme, môžete získať zdravé rastliny, ktoré vyžadujú menšiu údržbu a budú produkovať stabilné plodiny, predĺžia dobu plodenia a uľahčia a zefektívnia prácu v záhrade..

Ako pestovať odrezky zo semien: Tu je niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste mali vedieť

Ako vytiahnuť odrezky zo semien tipy

Pred výsevom by ste mali vypočítať, koľko sadeníc budete potrebovať. Stále môžete chýbajúce exempláre kúpiť, požičať si ich od suseda alebo do voľného priestoru zasadiť inú rastlinu. Ale ak je semenáčikov priveľa, je vždy ťažké nájsť im miesto na pozemku alebo na vyvýšenom záhonu. Je to hlavne kvôli psychologickej neschopnosti vyhodiť živú rastlinu. Nerobte prácu navyše – menej je lepšie. Tu je niekoľko ďalších tipov, na ktoré by ste si pri výsadbe semien mali dať pozor.

Koľko sadeníc bude potrebných?

uprednostňujte sadenice na balkóne

Keď poznáte veľkosť skleníka, lôžka alebo kvetinového záhonu a minimálnu vzdialenosť medzi rastlinami, môžete ľahko vypočítať požadovaný počet sadeníc. Zvýšte túto sumu asi o 30%, aby ste sa vyhli nepredvídaným okolnostiam.

Druhým kritériom počtu sadeníc je plocha okenných parapetov a ďalšie vhodné plochy, ktoré máte k dispozícii na klíčenie. Koniec koncov, pestovanie doma vyžaduje dosť miesta.

Správne svetlo pre sadenice

špeciálna lampa na pestovanie sadeníc

Pestovanie sadeníc doma vyžaduje dostatočné osvetlenie. Bez nich sa sadenice nebudú správne vyvíjať a budú rásť zle. Oslabené sadenice sú náchylné na rôzne choroby. Preto nemožno počítať s bohatou úrodou alebo bohatým kvitnutím.

Bežné žiarovky sú na dodatočné osvetlenie sadeníc menej vhodné, ale žiarivky denného svetla (od 5500 K) a rastové žiarovky áno. Ale pretože ich ružovo-purpurová žiara je neobvyklá a dokonca škodlivá pre ľudské oko, mali by byť použité v súprave so špeciálnymi zrkadlovými reflektormi a / alebo súčasne so žiarivkami.

Svetelný zdroj by mal byť čo najbližšie k rastlinám, najmä v prvých dňoch po zasiatí semien. Pri inštalácii svetiel preto vezmite do úvahy možnosť miernej zmeny montážnej výšky.

V čom by mali sadenice rásť??

Pestovateľské kvetináče vyrobené z kartónu alebo vajíčka

Pri príprave na sejaciu sezónu sa starajte o nádoby na pestovanie sadeníc. Tieto majú splniť niekoľko dôležitých požiadaviek. Najprv musia mať na dne otvory a samostatnú vaňu na odtekanie prebytočnej vody. Za druhé, vyberte nádoby vyrobené z pevného, ​​ale ľahkého materiálu (drevo alebo plast), aby ich bolo možné v prípade potreby premiestňovať z jedného miesta na druhé. Po použití ich tiež treba vyčistiť a vydezinfikovať; V tomto prípade je vhodnejší plast.

Materiál nádoby musí mať nízku tepelnú vodivosť, aby korene rastlín netrpeli teplotnými rozdielmi. Často sa používajú škôlkarske nádoby z kartónu alebo vajíčka, ale niektorí záhradníci uvádzajú rast plesní.

Poznámka: Krabice so sadenicami nedávajte priamo na parapet. Vyberte si základňu z dreva alebo polystyrénu. Na trhu sú aj podstavce.

Zalievaná pôda pre sadenice

Dezinfikujte sadivovú pôdu pre sadenice vriacou vodou

Pestovanie sadeníc doma vyžaduje dostatočne dobre priepustnú, voľnú a vlhkosť absorbujúcu pôdu, aby pri polievaní voda lepšie presakovala a rýchlo sa dostala ku koreňom sadeníc. Väčšina odrôd potrebuje pôdu s neutrálnym pH, ale niektoré rastliny (napr. Horce, paprade a ihličnany) uprednostňujú kyslú pôdu – rovnako ako na poli..

Hotovú zeminu si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ju môžete vyrobiť sami. Zmes zvyčajne pozostáva z trávnikovej a listovej zeminy (humus listov) a hrubého piesku. Niektorí záhradníci pridávajú hydrogél na zvýšenie vlhkosti.

Nakúpenú zeminu nie je potrebné predbežne upravovať. Samostatne pripravená zmes pôdy by mala byť naliata vriacou vodou alebo zahrievaná parou, aby sa zabránilo hubovým chorobám v sadeniciach.

Výsev semien: správna hĺbka

uprednostnite semená v kvetináči

Keď sú všetky prípravy dokončené, môžete začať s výsevom. Tu by ste mali striktne dodržiavať technológiu pestovania – pre každú plodinu je iná. Semená niektorých rastlín (heliotrop, lobelie, petúnie atď.) Klíčia iba na svetle, jednoducho sa rozprestrú na povrch zvlhčeného substrátu. Väčšina semien je vysadená 1 až 4 cm hlboká a zasypaná zeminou.

Na všetky plodiny platia dve pravidlá: semená by mali byť zasiate do predtým navlhčenej pôdy a po zasiatí by mali byť pokryté sklom alebo priehľadným filmom, aby sa zachovala vlhkosť. Hneď ako sa objavia sadenice, film sa postupne odstráni.

Optimálna teplota pre sadenice

Optimálna teplota pre sadenice

Pre každú kultúru existujú optimálne, minimálne a maximálne teploty na klíčenie a následný rast. Napríklad begónie a petúnie klíčia pri + 22-24 ° C, zatiaľ čo optimálna teplota pre kapustu je + 8-10 ° C. Všetky potrebné informácie nájdete na internete alebo v odbornej literatúre. Po vyklíčení by ste v každom prípade mali znížiť teplotu o 2-3 ° C, aby sa rastliny mohli lepšie zakoreniť a až potom ďalej rástli.

Všimnite si toho, že nižšie teploty sú žiaduce aj v noci. Fotosyntéza a dýchanie rastlín totiž závisia od teploty. Pretože sa fotosyntéza v noci zastaví, ale rastliny naďalej dýchajú, je potreba vysokých teplôt nižšia. Aj keď je málo svetla, platí: čím menej svetla, tým nižšia by mala byť izbová teplota.

Ako mám polievať svoje sadenice?

Zalievanie sadeníc sprejovou fľašou

Polievanie závisí aj od množstva svetla. V horúcom, slnečnom dni treba klíčky, obzvlášť tie s veľkými listami, zalievať ráno a večer. Pri niekoľkých hodinách denného svetla a zamračeného počasia s nízkymi teplotami vzduchu stačia 2 až 3 zálievky týždenne. Zaistite, aby pôda v nádobe zostala vlhká, ale aby nedošlo k zamokreniu.

Zalievanie by sa malo vykonávať vodou z vodovodu. Na začiatku rastu by mali byť sadenice a malé sadenice napojené rozprašovačom, aby sa nepoškodili slabé stonky a listy..

Vypichnite odrezky

Na zlepšenie rastu oddeľte sadenice

Rastúce rastliny by mali byť transplantované do jednotlivých pohárov, aby nesúťažili o živiny a svetlo. S dobrou starostlivosťou a dostatkom svetla je väčšina rastlín pripravená na vyzdvihnutie, akonáhle sú prítomné dva až tri listy.

Sadenice sa dajú ľahko transplantovať vidličkou na stôl alebo špeciálnou vpichovacou vidličkou tak, že vytiahnete niekoľko rastlín z kvetináča a opatrne vytiahnete korene. Stredný koreň môžete tiež skrátiť nožnicami, aby sa postranné korene lepšie vyvíjali. Rozvetvený koreňový systém umožňuje rastline absorbovať živiny intenzívnejšie a na väčšej ploche. Koreňový systém tak zostane povrchný. Rastlina potrebuje časté zavlažovanie, pretože korene nejdú hlboko do pôdy, aby si zabezpečili vlhkosť. Skracovanie sa neodporúča pre rastliny so systémom koreňov.

Odrezky vypichajte jednotlivo

A takto funguje pichanie: Zem sa naleje na dno každého pohára a hojne sa zvlhčí. Pichacia vidlica sa potom použije na vypichnutie otvorov do podkladu. Mali by byť také veľké a hlboké, aby do nich korene sadeníc zapadali bez toho, aby ich zauzlili. Teraz sa sadenica vloží priamo do otvoru a pokryje sa zemou.

Niekedy sú malé sadenice transplantované “ako kytica”, niekoľko rastlín v pohári. Korene sú tak menej poškodené a rastliny získajú dekoratívny vzhľad rýchlejšie.

Transplantácia sa vykonáva v zakalený deň a potom sa sadenice niekoľko dní zatienia. Rastliny oslabené transplantáciou sa tak môžu aklimatizovať a začať opäť rásť.

Sadenice tvrdnúce

Sadenice pred transplantáciou do poľa spevnite

Kultivačná technika stanovuje, že sadenice sú vytvrdené niekoľko dní pred transplantáciou do poľa – týmto spôsobom si zvyknú na vonkajšie podmienky..

Vytvrdzovanie sadeníc sa vykonáva v teplom, zamračenom, bezveternom počasí tým, že ich prvýkrát umiestnite vonku na 10-15 minút. Čas strávený vonku sa postupne zvyšuje. Na konci týždňa, keď je počasie trvalo teplé, môžu sadenice zostať vonku cez noc, čo im umožní zvyknúť si na denné teplotné výkyvy. Aby sa zabránilo spáleniu slnkom, mali by byť kvetináče v noci zatienené a chránené krycím materiálom. Kalením sadeníc sa pripravia na transplantáciu.

Transplantácia sadeníc vonku

Na vyvýšený záhon vysaďte sadenice paradajok

Rastliny milujúce teplo sa spravidla pestujú zo sadeníc, takže transplantácia do poľa je možná iba vtedy, ak pominie riziko obnoveného mrazu. Pripravený otvor sa naplní potrebnými hnojivami a hojne sa zalieva. Keď je pôda už trochu suchá, sadenice sa opatrne vyberú z pohára a spustia sa do pripraveného otvoru spolu s hrudami zeme, pokryjú sa zeminou a zhutnia sa..

Sadenice rajčiakov nadmernej veľkosti je možné vysádzať pod uhlom a po odrezaní spodných listov prikryť zeminou do výšky väčšej, ako je veľkosť škrupiny. Na stonke pod povrchom sa potom vytvoria bočné korene a samotná rastlina zaujme po niekoľkých dňoch vzpriamenú polohu. Ostatné druhy rastlín by mali byť prednostne umiestnené v rovnakej hĺbke ako v šálke. Po presadení zamulčujte pôdu, zatiente sadenice a nechajte ich niekoľko dní bez zálievky, aby sa korene rozšírili a rástli pri hľadaní vlhkosti.

Niekoľko ďalších tipov

mačky radi jedia čerstvé zelené

Pokiaľ nie ste spokojní so sadenicami, ktoré ste dopestovali, môžete si kúpiť aj hotové. Pri nákupe dávajte pozor na ich vzhľad: sadenice by mali byť silné, sýto zelenej farby a bez vonkajších zranení a prejavov chorôb.

Pri výseve a presádzaní nezabudnite semenáčiky označiť s uvedením druhu rastliny, odrody a dátumu výsevu. Tiež stojí za to zaznamenať tieto informácie do vášho výsevného kalendára.

Pri pestovaní sadeníc doma ich držte mimo dosahu mačiek a iných domácich zvierat. Všetci majú radi čerstvú zeleninu a nenechajú si ujsť príležitosť preskúmať chuť sadeníc. Uistite sa teda, že sadenice zasadíte na miesto neprístupné pre zvieratá.

Niektoré druhy je možné transplantovať počas obdobia kvitnutia, napríklad maceška divá (Viola tricolor var. Hortensis), petúnie, nechtík a niekoľko ďalších.

zdravé sadenice v plastových pohároch