Záhradníctvo, terénne úpravy a údržba

Zber zeleniny z vlastnej záhrady: užitočné rady pre začiatočníkov

Naplánujte si zeleninovú záhradu a vytvorte dimenzie zmiešanej kultúry

Mať vlastnú záhradu je niečo veľmi krásne. Záhradu je možné navrhnúť podľa vkusu a možností tak, aby boli uspokojené rôzne potreby a rôzne chute. Trend smerom k vlastnej zeleninovej záhrade sa čoraz viac presadzuje. Tí, ktorí na tento účel nemajú k dispozícii vlastnú záhradu, sa môžu čoraz častejšie venovať „mestskému záhradníctvu“, drobnému záhradníckemu využívaniu mestských oblastí v rámci sídelných oblastí alebo v ich bezprostrednom okolí. Ak na to máte k dispozícii vlastný priestor, o to lepšie.

Nechajte svoju vlastnú zeleninovú záhradu chutiť zdravšie

Ak si pestujete vlastné ovocie, šalát a zeleninu, môžete si pochutnať na niekoľkých veciach. V prvom rade je záhradníctvo samo o sebe pre mnohých koníčkom. Mnohým táto aktivita ponúka relaxáciu a rovnováhu medzi prácou a zvyškom každodenného života. Mnoho ľudí dokáže úžasne vypnúť prácou v záhrade. Navyše, krásne upravená záhrada je vždy na čo sa pozerať a preto je radosť tráviť leto v nej s rodinou alebo priateľmi. Najväčšou výhodou však určite je, že môžete sami zbierať čerstvé zo záhrady a presne vedieť, ako bola pestovaná a čím bola ošetrená. Práve to je pre mnohých stále dôležitejšie. Čerstvá zelenina zo záhrady je nielen zdravšia, ale aj zvyčajne chutnejšia. Aby však bola úroda skutočne úspešná, mali by ste zvážiť niekoľko vecí.

Ako naplánovať zeleninovú záhradu

Výsadba zeleninovej záhrady, semienka, klíčky jari

Výsadba zeleninovej záhrady by sa nemala začať bez plánu. Najprv by ste preto mali nájsť premyslený plán. Priestor dostupný v domácej záhrade je často obmedzený, a preto by mal byť využívaný rozumne. Úrodnosť pôdy by mala byť optimálne zachovaná aj pri rozumnom plánovaní. Potom sa musíte zamyslieť nad tým, čo by sa malo v prvom rade pestovať a sadiť. Zmiešaná kultúra a striedanie plodín sú skvelým spôsobom, ako správne využívať pôdu a predchádzať chorobám. Chudúcu zimu je možné veľmi dobre využiť na plánovanie kultivácie. Potom môžete získať semená, ktoré potrebujete pre nasledujúcu sezónu.

Naplánujte si zeleninovú záhradu Určte množstvo osiva potrebného pre šírku postele

Najpresnejším spôsobom určenia množstva osiva je určenie polohy a veľkosti záhonov. Na to môžete tiež vytvoriť plán zeleninovej záhrady. Šírka postele od 1,20 m do 1,30 m je obzvlášť výhodná v zeleninovej záhrade. Pri tejto veľkosti sa priemerne veľký človek pohodlne dostane do stredu postele z oboch strán. Šírku si však stále môžete prispôsobiť podľa vlastnej výšky. v Záhradné fórum Mimochodom, získate mnoho ďalších tipov na optimálne rozloženie zeleninovej záhrady.

Striedanie plodín a zmiešané plodiny

Zeleninový záhradný vyvýšený šalát bylinky jahody

Aby sa v prvom rade zabránilo množeniu škodlivých patogénov alebo húb, je obzvlášť rozumné a dôležité zmeniť druhy zeleniny v danej oblasti. Ale zmiešané kultúry tiež pomáhajú predchádzať chorobám a propagujú chutnú a zdravú zeleninu. Zmiešané kultúry ako mrkva a cibuľa alebo fazuľa a slané a paradajky a bazalka sa už osvedčili. Pôde môže byť tiež poskytnutý odpočinok striedaním silného a slabého stravovania. Veľkí spotrebitelia konzumujú najhojnejšie živiny. Medzi ťažkých jedákov patrí napríklad brokolica, zemiaky, karfiol, špenát, tekvica, šalát, paradajky a uhorky. Tieto rastú optimálne bohaté hnojené kompostom Poschodie. V nasledujúcom roku treba striedavo pestovať slabých konzumentov, ako je hrach, fazuľa, zeler, reďkovka, cibuľa alebo paštrnák, aby sa pôda mohla zotaviť. Ak máte malú záhradu, môžete vysádzať fazuľu a hrach aj na ťažkú ​​spotrebu.

Pravidelné úpravy sú dôležité

Zeleninová záhrada plánuje v letných mesiacoch neustálu prácu

Ak chcete úspešne viesť zeleninovú záhradu, musíte si uvedomiť, že najmä v letných mesiacoch je potrebná neustála práca, aby mohla byť úroda zodpovedajúcim spôsobom dobrá. Pôda v zeleninovej náplasti by sa preto mala pravidelne uvoľňovať. Vďaka tomu je pôda priepustnejšia a umožňuje vode lepšie preniknúť a udržať pôdu dlhšie vlhkú. Otravná burina je tiež potlačená alebo dokonca úplne odstránená. Okrem toho sú dôležité pravidelné kontroly pestovanej zeleniny, aby bolo možné rýchlo odhaliť škodcov, zamokrenie alebo hnilobu. Zvlášť, keď sú tienisté miesta alebo je leto veľmi daždivé. Ak prevádzkujete aj skleník, mali by ste si tu dávať pozor na nahromadené teplo. Na druhej strane je dôležité dostatočné vetranie.

Vyvýšené postele pre jednoduchšie spracovanie

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov Vyvýšený záhon zo zmiešanej kultúry z dreva

Starší ľudia alebo ľudia s telesným postihnutím môžu mať prospech najmä z vyvýšených postelí. Uľahčujú prácu, pretože ju môžete vykonávať bez toho, aby ste sa museli ohýbať alebo kľačať spôsobom, ktorý je pre váš chrbát ľahký. Vyvýšené postele je možné vytvoriť z drevených dosiek alebo kameňov. Zvýšená štruktúra má tiež výhodu, že nie je potrebné namáhavo pracovať na tvrdých podlahách. Ak je vyvýšený záhon primerane zásobený, bude mu dlhodobo dodávaný živín na pestovanie zeleniny.

Zeleninové záhradné šaláty pestujú úrodu na vyvýšenom lôžku

Zdroj obrázku: pxhere.com CC0 Public Domain