Návrh a údržba záhrady

Ktoré rastliny ako obrazovka súkromia pre susedov – nápady pre kríky, trávy, popínavé rastliny a živé ploty

Každý chce vo svojej záhrade určité množstvo súkromia. A tí, ktorí pripisujú prirodzenosti veľký význam, sa okamžite rozhodnú pre živé rastliny. Ale ktoré rastliny môžete použiť ako ochranu osobných údajov svojich susedov? Priestor, vaša trpezlivosť, množstvo starostlivosti, s ktorou ste ochotní sa zmieriť a samozrejme právne predpisy určujú okrem iného správnu voľbu. Zostavili sme niekoľko tipov a typov rastlín, ktoré môžete zasadiť ako obrazovku ochrany osobných údajov od svojich susedov, aby vám pomohli s plánovaním a prípravou.

Ktoré rastliny ako obrazovka ochrany osobných údajov pre susedov – aké sú pokyny?

Ktoré rastliny ako obrazovka ochrany osobných údajov k susedom - v súlade s pokynmi federálnych štátov

„Záhrada je moja a mal by som si tam môcť robiť, čo chcem,“ možno si teraz myslíte. Ale vôbec to tak nie je. Aby bol zachovaný mier medzi susedmi a vyhovelo všetkým, takmer každá federálna krajina definovala určité nariadenia, ktoré by sa mali pri výbere obrazoviek ochrany osobných údajov zohľadňovať a dodržiavať. Koniec koncov, vašim susedom by nemalo chýbať slnko len preto, že napríklad vaše rastliny na ochranu súkromia rastú príliš vysoko. To by sa ti tiež nepáčilo! Rovnako je najlepšie porozprávať sa so svojim susedom o svojich plánoch pred výsadbou živých plotov a podobne.

Na konci článku nájdete odkaz na zoznam všetkých federálnych štátov a ich usmernenia. Teraz sa však dostávame k otázke „Ktoré rastliny sú vhodné ako obrazovky na ochranu osobných údajov?“

Ktorá zasadzuje ako súkromnú obrazovku k susedom?

Ktoré rastliny ako obrazovka ochrany osobných údajov k susedom pre prírodný záhradný dizajn

Výber je samozrejme veľmi veľký: stromy, kry, kríky, trávy, popínavé rastliny s existujúcim plotom a najmä živé ploty sú úžasne vhodné. Aký typ by to mal presne byť, závisí predovšetkým od toho, koľko času chcete investovať do údržby, či uprednostňujete vždyzelený strom alebo sa chcete tešiť na kvety, či má byť z rastlín vytvorená hustá obrazovka na ochranu osobných údajov alebo či môže byť aj svetlejší. Výber vhodných a obzvlášť obľúbených variantov nájdete nižšie.

 Ochrana súkromia vo vedre s prasličkou

Ktoré rastliny ako obrazovka ochrany osobných údajov k susedom - praslička (Equisetum japonicum) ako kontajnerová rastlina

Praslička rolná (Equisetum japonicum) je skutočne pekná rastlina, ktorá sa bežne používa na navrhovanie rybníkov. Dorastá do výšky 1,5 metra, čo je ideálne pre obrazovku ochrany súkromia s rastlinami, ak ju zasadíte do nádoby na rastliny. Toto je tiež odporúčanie pre záhradu, pretože rastlina sa veľmi rýchlo šíri a môže veľmi rýchlo prevziať záhradu. Takto zasadené rastliny sú perfektné na terasu, pretože potom môžete kvetináče postaviť kdekoľvek chcete a črepníkové rastliny použiť ako clony súkromia presne tam, kde ich potrebujete.

Ak predsa len chcete vysádzať prasličku priamo do záhrady, zvážte koreňovú bariéru, ktorá bráni jej šíreniu. Vzdialenosť výsadby je 30 až 50 centimetrov, v závislosti od druhu. To robí asi 3 až 5 rastlín na meter štvorcový.

Prirodzená obrazovka súkromia susedovi s thujou

ktorý zasadzuje ako obrazovku ochrany osobných údajov k susedom - strom života rastlín (tuje) pre väčšie súkromie

Takzvaný strom života je skutočnou klasikou medzi živými plotmi a je mimoriadne obľúbený, pretože sa oň nielen ľahko stará, ale aj rýchlo rastie. Hlavnou výhodou je fakt, že topiary nie sú úplne nevyhnutné, čo sa samozrejme bude páčiť aj vašim susedom. Ak si však ceníte strihaný živý plot (pravidelné zastrihávanie pomôže rastline tesne rásť), môžete si byť istí, že thuja toto prerezávanie bez problémov toleruje.

Thuja je klasikou medzi živými plotmi do záhrady

Rýchlo rastúci živý plot však musíte skrátiť, ak to vyžadujú pokyny vo vašom štáte, pretože tuja môže dorásť až do 20 metrov. Rastliny, ktoré sú vysoké jeden meter, potrebujú pred a za živým plotom vzdialenosť 40 až 60 centimetrov, väčšie rastliny dokonca až 90 centimetrov. Potrebná vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami sa pohybuje od 30 do 50 cm v závislosti od veľkosti nákupu a druhu tuje. Najlepšie je opýtať sa svojho predajcu.

Ktoré rastliny sú stále vhodné ako ochrana súkromia susedov?

Hrab pre krásne živé ploty

Ktorá sadne ako obrazovka súkromia susedom - Hrab (Carpinus betulus) je v skutočnosti strom

Hrab (Carpinus betulus) je vlastne strom, ktorý samozrejme môže stáť aj jednotlivo. Vďaka hustému lístiu je však veľmi obľúbený aj pre živé ploty. Napriek tomu, že táto rastlina nie je vždyzelená, v zime stále nestráca listy. Na jeseň však žltnú a v zime hnednú. To však úplne postačuje na zabezpečenie dostatočnej ochrany súkromia aj v chladnom období.

Hrab odfarbí listy a každoročne ponúka ochranu súkromia

Zariadenie na ochranu súkromia je veľmi robustné a má schopnosť rýchlej regenerácie. V závislosti od polohy a pôdy môže strom dosiahnuť výšky 10 až 20 metrov. V závislosti od štátu sa teda pravdepodobne budete musieť starať o pravidelné prerezávanie, aby bolo v súlade s miestnymi predpismi. Tieto stromy je najlepšie vysadiť ako zástenu na ochranu osobných údajov na jeseň alebo najneskôr na konci marca. Na meter je 3 až 5 rastlín.

Ktorá zasadzuje ako obrazovku súkromia od suseda – tis

Tis (Taxus baccata) s ihlami na zaistenie živého plotu s jednoduchou údržbou

Tis (Taxus baccata) zaujme nádhernými ihličkami a patrí tiež medzi klasiku. Ak sa teda spýtate, ktoré rastliny sú vhodné ako zásteny na ochranu súkromia v záhrade, dostanete ďalšiu odpoveď s touto živou rastlinou. Okrem toho, že je tis jednoduchý na údržbu a robustný, robí vtákom aj niečo dobré, pretože sa radi schovávajú a hniezdia uprostred hustých konárov. Na meter dajte 5 rastlín. Ak sú tisy vysoké 80 až 100 cm, stačia aj 3 rastliny na meter.

Kvitnúce kríky ako obrazovka na ochranu osobných údajov – krásna hortenzia

Ktoré rastliny ako obrazovka ochrany osobných údajov od susedov - panicle hortenzie (Hydrangea paniculata) pre živý plot z kríkov

Ak sa chcete tešiť z kvetov, môžete pôsobivú hortenziu považovať za rastlinu na ochranu súkromia. Pretože však väčšina odrôd nerastie dostatočne vysoko, mali by ste vopred zistiť, ktoré rastliny sú vhodné ako ochrana súkromia od susedov. Panicle hortenzie (Hydrangea paniculata) sú napríklad dobrou voľbou, ak chcete ker ako clonu súkromia, pretože môžu dorásť až do 2 metrov. Ak obmedzíte rast, neriskujete zníženie množstva kvetov s touto odrodou.

Vo veľkých záhradách môžu byť tieto kríky kombinované aj s inými rastlinami ako clona súkromia od susedov – napríklad na pozadí vždyzeleného alebo iného vysokého živého plotu a pekných tráv pred hortenziami. Vyzerá to oveľa rozmanitejšie a krajšie. Pretože panikulárne hortenzie rastú pomerne vysoko a široko, vyžadujú si tiež väčšiu vzdialenosť od seba. Ak kríky používate ako obrazovku ochrany osobných údajov, nemalo by to byť menej ako jeden meter.

Trávy ako obrazovka na ochranu osobných údajov – slonia tráva

Vyberte si trávy ako rastliny na ochranu súkromia - slonia tráva (Miscanthus x giganteus) rastie veľmi vysoko a chráni pred zvedavými pohľadmi

Zaujíma vás, ktoré rastliny sú vhodné ako ochrana súkromia od vašich susedov? Čo hovoríte na krásne trávy? Trávy sú v modernom záhradnom dizajne obzvlášť obľúbené, pretože pôsobia elegantne, ale záhrade tiež dodávajú textúru a často aj farbu. Našťastie existuje aj veľa vysokých tráv, ktoré môžete použiť na vytvorenie obrazovky súkromia pre svojich susedov. Slonia tráva (Miscanthus x giganteus), nazývaná aj čínska trstina, je jednou z nich.

Môže dorásť až do 3 metrov a dokonca na jeseň ozdobí záhradu nádhernou žltou farbou. Odolná rastlina miluje vlhkosť, a preto je ideálna na ochranu osobných údajov pri záhradnom jazierku alebo bazéne. Ak je tráva dostatočne napojená, môže ozdobiť aj ďalšie plochy. Plánujte vzdialenosť výsadby najmenej jeden meter. Ešte lepšie by bolo 1,5.

Záhrada so sieťkami na ochranu osobných údajov, ktoré rastliny sú vhodné – vysaďte vavrín čerešňový

Čerešňový vavrín (Prunus laurocerasus) pre bujnú súkromnú clonu na terasu a do záhrady

Vavrín čerešňový (Prunus laurocerasus) je tiež vždyzelená rastlina. Ak teda naozaj chcete vždyzelené živé ploty, robíte dobrú voľbu. Listy tejto rastliny sú obzvlášť pekné na pohľad kvôli ich lesku a nie je prekvapujúce, že sú jednou z najobľúbenejších živých plotov. Mnoho odrôd, medzi ktorými si môžete vybrať, je nenáročné na starostlivosť a rýchlo rastúce, čo je ďalšia veľká výhoda. Tieto exempláre môžu byť vysoké až tri metre.

Kvety vavrínovej čerešne a lesklé listy robia živý plot obzvlášť krásnym

Od plotov, kôlní, letných domov a ďalších prvkov v záhrade by ste mali držať vzdialenosť 40 až 60 centimetrov. Existujú tiež obzvlášť vysoko rastúce odrody, pre ktoré sa odporúča dokonca 90 centimetrov. Vzdialenosť výsadby medzi jednotlivými rastlinami v živom plote závisí aj od maximálnej výšky rastu. Pre rastliny vysoké až 1 meter sú ideálne 3 kusy na meter, zatiaľ čo pre exempláre od 2,5 metra sa vysádza iba jedna rastlina na meter.

Ktoré rastliny sa používajú ako obrazovka ochrany osobných údajov k susedom – zoznam rozstupov rastlín v závislosti od výšky:

  • 3 rastliny na meter: 80-100 cm
  • 2,5 rastliny na meter: 100-125 cm
  • 2 rastliny na meter: 125-225 cm
  • 1,5 rastliny na meter 225-250 cm
  • 1 rastlina na meter: 250-350 cm

Popínavé rastliny ako obrazovka súkromia – vistéria

Vistéria (Wisteria sinensis) je popínavá rastlina a potrebuje pomoc pri lezení

Horolezecké rastliny sú vhodné ako ochranné obrazovky, ak im je poskytnutá potrebná podpora. Môže to byť existujúci plot alebo špeciálne vyrobená pomôcka na lezenie. To, ako stabilné to musí byť, závisí samozrejme od rastliny a jej výšky. Veľmi obľúbenou a bezpochyby jednou z najkrajších rastlín je vistéria (Wisteria sinensis), ktorá kvitne modrofialovo v období od mája do júna, ale počas zvyšku sezóny je krásna aj so zelenými listami..

Laburnum alebo biely dážď ako alternatíva alebo kombinácia vistérií na ochranu súkromia

Vistéria môže byť veľmi robustná a veľká, preto je dôležité, aby bola mreža dostatočne stabilná. V závislosti od toho, akú veľkú plochu chcete premietať, môže rastlina v záhrade postačovať aj ako clona na ochranu osobných údajov. V opačnom prípade sa odporúča vzdialenosť výsadby 3 až 5 metrov. Ktoré rastliny sú vhodné ako ochrana súkromia od suseda, ak uprednostňujete inú farbu alebo chcete skombinovať niekoľko? Čo hovoríte na zlatý dážď alebo biely dážď?

Ktorá rastlina je vhodná ako clona súkromia do tieňa?

Nechajte brečtan rásť na reťazovom plote alebo na inej pomoci pri lezení

Ivy je tiež krásna popínavá rastlina, ktorá je ideálna, ak hľadáte stálezelené rastliny, ktoré by doplnili záhradný dizajn o obrazovku ochrany súkromia. Veľmi tienisté oblasti v záhrade sú veľkou výzvou a ak hľadáte správnu obrazovku na ochranu súkromia pre takú oblasť, výber je relatívne malý. Potom môže byť brečtan dobrým riešením ako obrazovka ochrany osobných údajov. Ďalšou výhodou je, že na svoj rast nepotrebuje veľa priestoru, pretože je široký iba niekoľko centimetrov.

Zasaďte brečtan namiesto živého plota, aby v záhrade alebo na dvore vyzeral prirodzene

Na to, aby brečtan mohol rásť nahor, je potrebná horolezecká pomôcka. Každú chvíľu jej musíte pomôcť priviazaním výhonkov k podpore tak, aby zostala na podpore a inak sa nerozširovala. Brečtan by mal byť tiež pravidelne rezaný. Výhonky, ktoré sa šíria iným smerom, sa jednoducho odrežú. To je samozrejme obzvlášť dôležité pre stranu susedov. Odporúčame štyri rastliny na meter.

Ktorá zasadne ako obrazovka ochrany osobných údajov k susedom – bambus ako obrazovka ochrany osobných údajov

Bambus rastie rýchlo a je ľahké sa oň starať - ideálne rastliny pre živý plot

Obrazovka ochrany osobných údajov vyrobená z bambusu, čo je tráva, nie je novinkou, ale jej popularita neustále rastie. Zvlášť dáždnikový bambus (Fargesia murielae) je dobrou voľbou, pretože je robustný a odolný. Tento druh bambusu môže dosiahnuť výšku až 3 metre. Ak sa teda opýtate, ktoré rastliny sú vhodné ako zásteny na ochranu súkromia na terasu a do záhrady, dostanete ďalšiu odpoveď. Tento bambus je tiež skvelou voľbou, ak hľadáte rýchlo rastúcu rastlinu.

Ak má bambusová rastlina stáť samostatne, je vzdialenosť 60 až 80 cm dookola ideálna. Ako živý plot môže byť vzdialenosť aj kratšia, aby bol možný hustý porast. Potom môžete jednotlivé rastliny zasadiť od seba vo vzdialenosti 35 až 40 cm.

Do postele alebo do vane zasadte dáždnikový bambus (Fargesia murielae)

Pokyny rôznych federálnych štátov.