Návrh a údržba záhrady

Vyrobte si ohraničenie postele sami – kreatívne nápady na záhradné bordúry vyrobené z recyklovateľných materiálov

Okraj dodáva vonkajšiemu priestoru štruktúrovaný vzhľad, a ak si chcete rám postele vytvoriť sami, existuje nespočetné množstvo možností. Rastliny, podobne ako trávnik, by mali mať svoj vlastný priestor. Z tohto dôvodu môžete vytvoriť hranicu na vizuálne rozdelenie týchto záhradných plôch. Ak sa teda chcete pokúsiť udržať pustatinu v záhrade na uzde, ste na správnom mieste.

Vyrobte si praktické a lacné obruby postele sami

lemovanie záhonov repa lemovanie betónu vytvorte si nápady pre starostlivosť o záhradu sami

Všetci vieme, aké nákladné je udržiavať záhradu, takže lacné nápady na lemovanie záhrad sú absolútnou nevyhnutnosťou. Najlepšie na tom je, že takýto DIY projekt môžete urobiť cez víkend a použiť ho na zlepšenie svojich terénnych úprav. Ak teda chcete mať dokonale upravenú, žiadanú záhradu, je dôležité dbať na detaily. Jednou z najdôležitejších a často prehliadaných drobností v udržiavanej záhrade je dobre definovaný okraj. Ak to chcete urobiť tak, aby ste si sami vytvorili okraj záhrady, vezmite to od profesionálov a objavte niekoľko nápadov.

Gabion vyrobený zo starých tehál je možné použiť ako kvetinový záhon pre domácich majstrov

Záhradné lemovanie je dokonalým spôsobom, ako dodať vášmu vonkajšiemu priestoru osobnosť a eleganciu. Ako však zistíte, ktorá možnosť je pre vás správna? Pretože existuje toľko rôznych materiálov, ktoré môžete použiť, a ktorým sa budeme podrobnejšie venovať neskôr, môže to byť dosť náročná voľba aj pre najskúsenejšieho záhradníka. Nie je to však nemožné. Pri výbere obruby postele preto zvážte nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálnu voľbu pre vás a vašu záhradu.

Urobte dobrý odhad priestoru

staré kvetináče umiestnené jeden v druhom ako okraj v záhrade

Množstvo priestoru, ktoré máte, a atmosféra, ktorú vytvoríte, bude znamenať obrovský rozdiel, keď si sami vytvoríte dokonalú hranicu. Ak máte napríklad malú záhradu, nie je vhodné vyberať si ako okraj veľké balvany. Vo vašom záhradnom priestore môže zostať malý až žiadny priestor. V tejto situácii môže byť vhodnejšia plastová alebo kovová fólia alebo dokonca malý okraj tehly. Pre lepšie vizuálne porozumenie môžete vždy nakresliť malý plán záhrady alebo vytvoriť obrys vonkajšieho priestoru.

staré ozdobné kryty ako záhradný lem vytvárajú kreatívne nápady pre okraje v záhrade

Záhrady sú viac než len pekné. Hovoria o osobnosti, vkusu a štýle majiteľa. Zamyslite sa nad vecami, ktoré sa vám páčia, a nad tým, ako ich môžete potenciálne začleniť do obvodu svojej záhrady. Ak ste napríklad mechanik, môžete na okraje použiť staré ozdobné kryty. To vám umožní nielen ušetriť rozpočet, ale ukáže aj viac o vašom charaktere a osobnosti. Nenechajte sa preto odradiť. Ak máte chuť robiť pekné veci, ale váš rozpočet to nedovoľuje, môžete vždy pracovať po častiach.

Vytvorte si správny druh obruby postele sami

cortenová oceľ klenutá ako rám postele urobte to sami obklopení štrkom

Rozhodli ste sa, ktorú možnosť si vyberiete. To, ako to vyhovuje vašej osobnosti a záujmom, závisí od vášho rozpočtu a vízie. Keď ste so svojim rozhodnutím spokojní, je načase posunúť váš projekt dopredu. Nechajte sa inšpirovať a podporte svoju kreativitu.

Vytvorte si vlastnú LED osvetlenú hranicu postele s kamienkami a kamennými doskami ako chodník a hranicu k trávniku

Kreatívnymi nápadmi na lemovanie trávnika a záhrady môže byť čokoľvek, o čom snívate, pokiaľ oddelia dve rôzne oblasti v záhrade. Napríklad to môže byť záhon rastlín na jednej strane a nejaký štrk na druhej strane. Nasledujú najbežnejšie typy záhradných lemoviek.

Vyrobte si železné rúry alebo rámy postelí z dreva sami

Vyrobte si recyklované železné rúrky plnené štrkom a sukulentmi ako hranicu sami

Väčšina ľudí miluje mať v záhrade drevo alebo cortenovú oceľ. To dáva rustikálny vzhľad, že niečo a to dostane jedinečné kúzlo. Nejde však len o vzhľad, ale aj o to, urobiť z tejto dlhodobej a dostupnej možnosti. Železné rúry alebo konáre a guľatina môžu byť vynikajúcim materiálom pre vaše záhradné lemovanie.

použite kmene stromov alebo polená a urobte si v záhrade ohraničenie postele

Majú tiež špeciálny spôsob, ako pridať kúzlo a kreativitu do akejkoľvek miestnosti, čo z nich robí perfektného kandidáta do vašej záhrady. Použitie materiálov, ktoré budú odolávať hnilobe, ako je céder, cyprus a sekvoje, na vytváranie okrajov záhrady je tiež receptom na úspech. Môžete ich usporiadať vertikálne alebo horizontálne, aby mali okraje vašej záhrady prirodzený a jednoduchý vzhľad.

Vyrobte si a splietajte si vlastnú záhradnú hadicu ako materiál na lemovanie postelí

Kreatívna záhradná hranica je teda dokonalým spôsobom, ako do vašej záhradnej oblasti pridať trochu osobnosti. Môžete dokonca splietnuť starú záhradnú hadicu, ktorú vopred nastriháte na rôzne veľkosti. Ak máte radi farebnú záhradu, môžete namaľovať okraj v jednej alebo viacerých farbách. Potom ich môžete použiť vertikálne alebo horizontálne napríklad na rám vyvýšeného lôžka. Môžete použiť rôzne lazúry na drevo, aby ste okraju dodali farbu alebo belosť a vytvorili tak záhradu feng shui. Vďaka dreveným posteliam môžu vaše rastliny vyzerať skvele. Tieto typy záhradných inštalácií sú skvelé aj na ochranu pred škodcami, ako sú králiky a krtky.

Záhradná obruba z tanierov

zelený riad upravený ako záhradný okraj na záhradnej ceste pred rastlinami

Myslite mimo krabice. Je to ďalšie pekné riešenie, ktoré kreatívnym spôsobom kladie veľký dôraz na vlastnú záhradu. Ak si takú hranicu vyrobíte sami, vyzerá to unikátne. Môžete sa tiež pokúsiť pochváliť starou zbierkou, ktorou zapôsobíte na svojich hostí. Ten pohľad bude určite stáť za to.

Vyrobte farebné taniere do polovice zeme ako okraj pre kvety

Možno máte povaľované staré jedlá alebo ste si priniesli plnú porcelánovú súpravu zo susedného blšieho trhu, ktorý nepotrebujete. V každom prípade to má za následok úžasné ohraničenie postele vlastnými rukami. Je to teda úžasný spôsob, ako recyklovať tie prasknuté ozdobné taniere, ktoré sú príliš dobré na to, aby sa vyhodili.

Znovu použite staré fľaše vína

záhradný dizajn s prázdnymi fľašami medzi záhonom a trávnikom

Na recyklované fľaše vína by ste pravdepodobne mohli nájsť milión rôznych spôsobov použitia, takže tu je ďalšie. Môžu byť perfektné ako záhradný okraj. Tiež to môže byť ospravedlnenie pitia vína. Svoje staré fľaše vína na okraje záhrady môžete jednoducho usporiadať do radov. Podľa toho ich otočte a zarovnajte všetky tak, aby hrdlo fľaše zapadlo do zeme. Jedná sa o lacný a kreatívny spôsob záhradného lemovania, ktorý môže priniesť mimoriadny efekt. Urobte tak aj vy pre životné prostredie tým, že znova použijete prázdne fľaše od vína v záhrade. Takéto okraje vyrobené z fliaš sú ideálne pre vyvýšené záhony a cesty v záhrade.

Znovu použite fľaše modrého vína a sami si vytvorte rám postele

Pridajte nejakú vizuálnu príťažlivosť zbieraním rôznych farieb: fľaše vína sú zvyčajne vyrobené z číreho alebo zeleného skla, ale existujú aj pútavé modré fľaše. Aby ste si mohli takú hranicu vyrobiť a vytvoriť sami, musíte do zeme vykopať diery a fľaše vložiť tak hlboko, ako chcete. Vezmite prosím na vedomie, že trvá niekoľko storočí, kým sa sklo prirodzene rozloží.

Vyložte záhradnú posteľ mušľami alebo morskými slimákmi

Škrupiny vyrobené z morských slimákov slúžia ako záhradný okrajový záhon rastlín

Záhrady a more sa nemusia nevyhnutne miešať. Ak ste však narkoman na pláži, pravdepodobne máte aj príliš veľa mušlí, ktoré by ste mohli poriadne využiť. Zarovnajte mušle a vytvorte tak pekný okraj pre svoju kvetinovú záhradu. Veľké misky môžu vytvárať jedinečný kontrast. Mušle môžete aj rozmačkať, ak chcete mať efekt skalky. Ak žijete pri oceáne a jednou z vašich najväčších vášní je potápanie, môže to byť pre vás okraj záhrady. Obrie mušle môžu tiež vytvoriť hranicu vo vašej záhrade, čo vytvorí zaujímavý efekt.

Mušle ako dekorácia a materiál pre terénne úpravy v námornom štýle

Prineste teda pláž do svojej záhrady s okrajom vlastného vkusu. Ak si posteľ sami vyrobíte a ohraničíte ju chodníkom, budete pôsobiť sviežim námorným pocitom. Do kvetináčov vysaďte rôzne bromélie, aby boli ozdobené. Ak dávate prednosť jemnejšiemu efektu, na záhony sa skvele hodí spomínaná séria obrovských mušlí.