Návrh a údržba záhrady

Navrhnite záhradu na námestí – štruktúrujte malé i veľké vonkajšie plochy

záhrada na námestí trávnik-terasa-sedenie-živý plot

Hľadáte perfektný spôsob, ako vytvoriť štruktúrovanú a dobre vyzerajúcu záhradu? Potom je ako základ perfektný štvorcový tvar a tiež jeho trojrozmerný variant, konkrétne kocka. Záhrada, ktorá je navrhnutá s geometrickými tvarmi pre postele, terasy a ďalšie oblasti, vyzerá upravenejšie a pokojnejšie. Nielenže je to dobrý nápad pre väčšie záhrady, je obzvlášť užitočný pre malé záhrady. Pri návrhu štvorcovej záhrady si môžete vybrať z dvoch variantov: Buď už máte štvorcovú záhradu a budete pokračovať v tomto geometrickom tvare pre všetky jednotlivé prvky, alebo bude mať vaša záhrada iný tvar, ktorý by ste chceli rozdeliť na niekoľko štvorcov. Zostavili sme niekoľko tipov a nápadov pre oba varianty dizajnu, ktoré by vám mali pomôcť formovať vašu záhradu na námestí.

Naučte sa, ako používať geometriu vo vonkajšom prostredí a ako najlepšie kombinovať rovnostranné oblasti, aby ste získali individuálnu a jedinečnú záhradnú oblasť, na ktorú budete nielen hrdí, ale aj potešení na mnoho rokov. Plánovanie je všetko a koniec! V našom článku sme zhrnuli, čo je potrebné vziať do úvahy a ako rýchlo môžete vytvoriť dokonalé rozdelenie. Nechajte sa inšpirovať krásnymi záhradami v našej galérii a zbierajte nápady, ktoré môžete aj sami realizovať!

Záhrada na námestí – klasická záhrada na chate

záhrada na námestí záhradná cesta-postele-rastliny-kamenné platne-súkromný plot

Takzvaná chatová záhrada neznamená nič iné ako rozdeliť nehnuteľnosť krížom, pričom kríž je vytvorený zo záhradných chodníkov a pre postele, trávniky a ďalšie záhradné prvky sú vytvorené štyri alebo dokonca viac štvorcov. Jedným z týchto prvkov môže byť aj terasa, ako aj bazén. Postele potom môžu byť zarámované s rôznymi hranicami. Zvlášť živé ploty, ktoré držíte nízko, skrášľujú váš vonkajší priestor a pôsobia prirodzenejšie. So záhradou chaty môžete tiež nádherne premeniť pozemok nepravidelného tvaru na zázrak geometrie.

záhrada-námestie-svah-dĺžka-lôžko-dizajn-nápady-pergola-okrasný štrk

Tvar záhradnej chaty je obzvlášť zaujímavý, keď sa hráte s veľkosťou rôznych štvorcových prvkov. Nemusia mať nevyhnutne rovnakú veľkosť. Skombinujte napríklad malú zeleninovú náplasť s veľkým záhonom alebo veľkým bazénom. Zvlášť terasa s posedením a jedálenským kútom často vyžaduje viac priestoru, zatiaľ čo niektoré ďalšie priestory nie sú príliš veľké. Súhra malých a veľkých štvorcov vytvára vo vašom vonkajšom priestore väčšie napätie.

záhrada na námestí centrum-záhradný dizajn-živé ploty-záhon-buxus

Odporúča sa tiež zvýrazniť stred záhrady. Tento prízvuk môže pozostávať z fontány v tvare štvorca alebo zo štvorcového polovičného stĺpca, na ktorý umiestnite kvetináč. Alebo by ste chceli miesto na sedenie uprostred záhrady? Potom je stredový bod na to ideálny. Pekným variantom pre záhradu na námestí je aj samostatný záhon, ktorý môžete navrhnúť pomocou zemného krytu a vysokých rastlín, vždyzelených exemplárov alebo farebných kvetov a tiež so stromom v strede.

garden-square-english-garden-wild-výsadba-hranatá-fontána

Rovnakým spôsobom sa môžete rozhodnúť aj pre jazierko. To nemusí nutne mať prirodzený, nepravidelný tvar, aby predstavovalo krásny dekoratívny prvok. Úžasne sa hodia aj geometrické tvary, v našom prípade štvorec. Ak nemáte priestor na hranaté jazierko uprostred záhrady, môžete ním ozdobiť okraj pozemku. Také vodné prvky sú tiež často postavené priamo na terase. To všetko môžete vziať do úvahy pri plánovaní.

záhrada na námestí vyvýšený záhon-okrasný štrk-minimalistický-drevená podlaha-terasa-trávnik

Môžete sa hrať aj s výškami. To je obzvlášť užitočné, ak vlastníte pozemok na svahu. Ale aj plochú záhradnú plochu je možné rozdeliť na rôzne výšky. A aj tu navrhujete svoju záhradu na námestí. Svah je najlepšie využiť na vyvýšené záhony. Nezáleží na tom, či oplotíte oporné múry alebo zvolíte moderný variant s gabiónmi.

vírivka záhrada-námestie-kameň-doska-dizajn-terasa-okrasná tráva

Vybudujte vyvýšenú terasu pre záhradu na námestí, na ktorú sa dostanete schodmi v rovnakom tvare. Takéto možnosti dizajnu sú obzvlášť obľúbené pre oblasti bazénov alebo relaxačné oázy s vírivkami. Ak sú schody aj terasa štvorhranné, môžete ako podlahu použiť hranaté dlaždice z akéhokoľvek materiálu alebo vytvoriť zlom v štruktúre a napríklad použiť obdĺžnikové panely alebo drevené dosky..

záhradný-námestie-dvorček-dizajn-krb-záhradný dizajn-námestie

A nakoniec by ste tento tvar mali zachovať aj pri nábytku a dekoráciách. To znamená veci ako kvetináče alebo kvetináče, ktoré sú zvyčajne okrúhle. Radšej zvoľte hranaté tvary a doplňte tak svoj hranatý záhradný dizajn. To isté platí pre prvky, ako sú stoličky v sedacích priestoroch, pri navrhovaní záhradných chodníkov (použite hranaté kamene, dlaždice alebo dosky). A niektoré z rastlín je možné tiež nakrájať na kocky a prispôsobiť ich tak záhradnému dizajnu. Vyberte vhodné rastliny pre topiary a sem tam pridajte akcenty do záhonov.

záhrada-námestie-záhrada-námestie-inšpirácie-tipy-živé ploty-trávy-moderné-jednoduché-geometrické

Takýmto spôsobom získate obzvlášť jednoduchú starostlivosť o záhradu. Namiesto trávnikov, do ktorých integrujete záhony, použite okrasný štrk. Aby ste postele udržali bez kamienkov, môžete ich oddeliť pomocou okrajov postelí. Štvorcové postele možno obzvlášť dobre zdôrazniť, ak sú navrhnuté o niečo vyššie ako podlaha. Vytvorte zaujímavú štruktúru pomocou princípu záhradnej chatky a oddeľte malé záhony od chodníkov.

Záhrada s krížiacimi sa námestiami

záhrada-námestie-diagonálne-plochy-terasa-rybník-projekt

Zdá sa vám rad štvorcov typických pre klasickú záhradu na chate príliš nudný? Potom vyberte iný vzor! Záhony, vodné prvky a terasu navrhnite tak, aby sa prekrývali. To uvoľní vzhľad a je perfektné, ak má byť vytvorená moderná záhrada. Veľmi zaujímavo vyzerá terasa, ktorej roh vyčnieva do bazéna s vodou. Na rozdelenie jednotlivých záhradných oblastí teda použite diagonálne čiary.

Uhlopriečky nielenže vyzerajú zaujímavo, ale taktiež robia každú nehnuteľnosť širšou a širšou. Jednotlivé oblasti môžete buď opticky oddeliť výberom rôznych podlahových krytín. Vytvorí sa tak napríklad dláždená terasa a trávnik, plocha bazéna a tiež záhony so zeminou, mulčovaním alebo štrkom. Ale tiež záhradné chodníky, rady stromov a kríkov alebo lem záhonov môžu byť navrhnuté diagonálne na oddelenie.

Pri navrhovaní tejto záhrady dbajte na to, aby hroty neboli príliš úzke. Tieto sa rýchlo rozvíjajú, najmä ak máte nepravidelný tvar záhrady. Ak sa im nedá vyhnúť, skryte ich ozdobnými prvkami, ako sú vane, alebo ich skryte vysadením väčších rastlín a skrytím špičiek týmto spôsobom..

Skombinujte štvorce a iné geometrické tvary

záhrada-námestie-moderný-dizajn-sedenie-drevené panely-palmový-krb-okrúhle

Uhlové, rovnostranné tvary môžete použiť aj ako hlavný, ale nielen tvar pre svoj záhradný dizajn. Pretože tento tvar je možné kombinovať aj s inými geometrickými tvarmi pre záhradu na námestí. Na vytvorenie kontrastu je možné tiež zvoliť okrúhly krb v štvorcovom sedení. Rovnakým spôsobom je možné živé ploty rezať na kocky namiesto kocky.

záhradné-hranaté-tvary-geometrický-plán-moderné-biely-štrk-malé-záhony

Alebo môžete hranatú terasu orámovať zaoblenými posteľami a vytvárať tak kontrastné tvary. Tento variant na štruktúrovanie je možné použiť aj s jazierkom. Ak by ste chceli mať tak blízko miesta na sedenie, je pre tento prvok vhodný nielen hranatý, ale aj nepravidelný alebo okrúhly kruhový tvar.

Ak nechcete zjavný zlom v štruktúre a tvare, stačí použiť menšie záhradné prvky a dekorácie, aby ste skombinovali všetky námestia v záhrade. Napríklad slnečník alebo jedálenský stôl si môžete vybrať v okrúhlom tvare alebo postaviť okrúhle kvetináče a kvetináče alebo ohniská..

záhradné námestie-kvety-upratané-záhradné-dizajn-steny-živé ploty

Ak chcete, môžete celú záhradu rozdeliť na príslušné oblasti a pre každú použiť iný geometrický tvar. Terasa môže byť tiež okrúhla alebo obdĺžniková, postele predĺžené a napríklad trávnik na záhradnom námestí. Najlepšie je načrtnúť niekoľko variantov na papier alebo vystrihnúť jednotlivé oblasti v požadovanom tvare a poskladať ich rôznymi spôsobmi ako puzzle. Môžete vyskúšať niekoľko nápadov, vymeniť a vymeniť diely a určite rýchlo nájdete ten správny variant.

Tipy na štvorcové postele v záhrade

záhradný-štvorcový-podstielka-nápad-šachovnica-vzor-purpurové kvety-vždyzelený-zemný kryt

Štvorcová záhrada môže byť ešte zaujímavejšia, ak už štvorcové záhony rozdelíte na ďalšie, menšie štvorce. Skombinujte napríklad farebné kvety v dvoch farbách alebo zelené a kvitnúce rastliny a vytvorte šachovnicový vzor. Ak sa na kvety používajú jednoročné druhy, môžete ich tiež každý rok nahradiť. Ak nemáte veľa času investovať do údržby a dizajnu záhrady, hodia sa aj ľahko udržiavateľné pôdne kryty alebo vždyzelené druhy rastlín.

Trik so štvorčekmi na námestí sa používa aj na pestovanie zeleniny. Štvorcový záhon je rozdelený na 9 menších štvorcov, do ktorých sa vysejú alebo vysadia až štyri rastliny v závislosti od druhu zeleniny a priestoru, ktorý potrebujete na pestovanie (malý štvorec je samozrejme opäť štvrtený). Tento priestorovo úsporný variant je ideálny pre malé záhrady, v ktorých nemožno vynechať zeleninovú záhradu.

záhrada-námestie-malý-pozemok-popínavé rastliny-okrasné-trávy-rastliny-obrazovky na ochranu osobných údajov

Ak dávate prednosť bez veľkých postelí, ktoré vyžadujú starostlivosť, môžete vyplniť voľné plochy takými zaujímavými možnosťami dizajnu. Jednoducho vytvorte hranatú záhradu s mriežkovým dizajnom. Pevný základ môžete vytvoriť zo štvorcových dosiek akejkoľvek veľkosti, pričom škáry môžete nielen vyplniť dekoratívnym štrkom, ako je tu znázornené, ale tiež vysadiť trávniky alebo pôdny kryt. Vďaka tomu je oblasť vizuálne zaujímavá, ale údržba je oveľa jednoduchšia ako záhony.

Integrujte štvorcové vodné prvky

Voda vytvára v každom záhradnom štýle zvláštnu atmosféru. Ak sú tieto prvky navrhnuté v štvorcovom tvare, vonkajšia časť dostane moderný prízvuk, vďaka ktorému bude pôsobiť upravenejšie. V prípade veľkej záhradnej plochy je možné dokonca kombinovať niekoľko fontán alebo rybníkov, ako sa to robilo vo vyššie uvedenom príklade. Dlhý tvar záhrady bol rozdelený na tri námestia s trávnikom, z ktorých každé má fontánu. Vodné prvky, ktoré sú v strede trávnika, môžete pri kosení stebiel trávy chrániť vytvorením pásu kameňa, štrku alebo iných prvkov medzi trávnikom a studňou, ktoré zároveň nadobúdajú hranatý tvar trávnika a studňa. To isté platí pre bazény.

záhrada-námestie-moderné-bazén-dekorácia-malý-pozemok-plán

Tu môžete vidieť zaujímavý spôsob kombinácie niekoľkých štvorcov v jednom a tom istom prvku. V tomto prípade ide o vírivku, ktorá bola vybavená dvoma malými vodopádmi v rôznych výškach. Je dôležité, aby ste do svojho záhradného dizajnu zladili aj záhradné prvky, ktoré slúžia na zábavu. Aj tesserae môžu pomôcť. Tento fond preto používa geometrický tvar niekoľkokrát rôznymi spôsobmi.

záhrada na námestí záhradka roľník-jazierko-vyvýšené záhony-minimalistické-exotické

Ak stále veríte, že geometrické tvary záhrady automaticky vytvárajú jednoduchý, minimalistický štýl, tu máte dôkaz, že to tak nemusí byť. Zvlášť malá záhrada na námestí môže vyzerať tropicky alebo ázijsky s niektorými exoticky vyzerajúcimi rastlinami, hranatými jazierkami a rovnými záhradnými chodníkmi. S pomocou rôznych úrovní, ktoré môžete vytvoriť pomocou vyvýšených záhonov v rôznych výškach, je o to jednoduchšie napodobniť bujnú vegetáciu ako v dažďovom pralese. Napriek zmätku, ktorý záhradu na prvý pohľad charakterizuje kvôli rozmanitej výsadbe, potrebnú štruktúru poskytujú najmä geometrické prvky.