Pánsky svet

Varte si vlastné pivo – Ako si vyrobiť vlastný obľúbený nápoj s chmeľovou príchuťou

Ak si chcete variť vlastné pivo sami, malo by to byť súčasťou vedy i umenia. Tento proces vyžaduje presný a vypočítaný aspekt, ale zároveň je možné rozmazať pravidlá a možné hranice. To môže byť dôvodom osobnej interpretácie a vytvorenia skutočne unikátneho piva. Mohlo by to však znieť, že pivovarnícke umenie môže byť náročné, nie? No nie je. Varenie piva je jednoduchý proces, ktorý sa datuje 12 000 rokov. V zásade stačí len zohriať vodu a jačmeň, uvariť zmes s chmeľom a vychladnúť a potom nechať kvasiť a karbonizovať kvasinkami. Ak sa vám to zdá dosť jednoduché, podrobne sa pozrieme na každý krok v tomto príspevku.

Ako si môžete sami variť pivo??

Pšeničné pivo s fľašou a prísadami, ako je chmeľ a obilie, si varia svoje vlastné pivo

Rozhodli ste sa teda, že si doma vyrobíte vlastný pivný nápoj. Teraz sa chystáte prevziať úžasnú a obohacujúcu úlohu, ktorá je takmer taká stará ako ľudstvo samo. Nie je však dôvod nechať sa tým zastrašiť. Napriek tomu, že ľudia si tisíce rokov varia pivo sami, základný proces zostáva po stáročia do značnej miery rovnaký. V tomto článku sa teda pokúsime vysvetliť, aké vybavenie potrebujete na varenie, aby ste mohli začať. Tiež vás prevedieme základnými krokmi na varenie pilsneru. V prvom rade môžeme domáce varenie rozdeliť na dva druhy: varenie jačmeňa alebo extrakt zo sladu. Pivo je vyrobené z cukru sladových, čiastočne naklíčených zŕn. Počas celého procesu varenia si hlavný pivovar v niekoľkých krokoch extrahuje tento cukor sám z mletých zŕn.

vychutnajte si pohár pils piva s tortillovými lupienkami

Ak chcete do vývaru použiť extrakty, môžu to byť vopred pripravené sladové extrakty. Proces extrakcie cukru však môžete úplne vynechať. Varenie extraktu je dobrým východiskovým bodom pre väčšinu nových domácich pivovarníkov, pretože tento proces vyžaduje minimálne pivné vybavenie a postupy pri výrobe kvalitného piva. Je to však typ varenia, na ktorý sa tu zameriame. Možno poznáte niekoho, kto zmenil celú suterén alebo garáž na profesionálny pivovar. Ten môže byť plný lesklých tankov a sudov, zváraných rúrok, umývacích staníc a chladničiek s výčapmi a vždy poskytne pekné penivé pivo. Buďte si však istí, že ak si chcete variť vlastné pivo, nemusíte investovať veľa peňazí. Najľahšie je kúpiť si jednoduchú sadu. Potom, čo chvíľu varíte a rozhodnete sa, že to stojí za to, môžete kedykoľvek pridať milovnícke zariadenie na varenie.

Prísady a zariadenia na výrobu piva

Ingrediencie potrebné na výrobu piva, ako je chmeľový extrakt z obilného sladu

Teraz, keď ste sa postarali o zariadenie, poďme sa pozrieť na hlavné zložky piva. Existujú iba štyri: chmeľ, jačmeň (a / alebo sladový extrakt), kvasnice a voda. Najprv si poskladajte varný systém. Potrebujete varnú kanvicu, kvasnú nádobu + vzduchový zámok, lievik (voliteľné), dezinfekčný prostriedok, saciu trubicu, lyžicu na miešanie alebo „uvarte si vlastnú pivnú súpravu“. Keď budete mať všetko potrebné vybavenie, prvým krokom bude čistenie a dezinfekcia.

Po kvasení piva zmerajte obsah alkoholu hustomerom v pohári

V prvom rade musíte uviesť všetky zariadenia do príslušného stavu. Tento krok je kritický. Úplne všetko, čo príde do styku s vašim pivom počas procesu varenia, by ste mali poriadne vyčistiť čistiacim prostriedkom a potom vydezinfikovať hygienickým roztokom. Odporúčame odrody bez oplachovania, pretože zjednodušujú proces a zostávajú účinné. Keď ste svoje zariadenie poriadne vyčistili a dezinfikovali, je načase začať s varením.

Varte si vlastné pivo – recept

Varte rôzne druhy pív, čapujte pivo a červené pivo sami

Takže ste skontrolovali vybavenie a hlavné ingrediencie, ktoré potrebujete na varenie domova. Teraz môžete nižšie objaviť klasický recept na bock pivo. Tiež vás pravdepodobne zaujíma, o aký typ piva ide. Vybrali sme alternatívny variant, ktorým je hybridná odroda. Jačmeň alebo extrakt, ako aj chmeľ si môžete sami vybrať, ako chcete.

čerstvé chmeľové šišky z vrecka s listom na drevnatom povrchu

Ak používate súpravu na varenie vlastného piva, mala by obsahovať aspoň tekutý slad, zrná v obilnom vreci a chmeľ. Pri 5,5% obj. Alkoholu obsah alkoholu nepreberie sladovú chuť, zatiaľ čo aróma chmeľu si príde na svoje. Tento konkrétny recept je ideálny pre začiatočníkov a hobby pivovarníkov, ale vďaka svojej vyváženosti je vhodný aj pre skúsených pivovarníkov.

Varte si vlastné pivo – návod

plná fľaša piva v centre domáceho pivovaru, kde si doma vyrobíte vlastný pivný nápoj

 • Pred začatím varenia si vždy prečítajte všetky pokyny, aby ste si boli istí, že máte všetko po ruke (vybavenie, prísady), a tiež aby ste procesu úplne porozumeli..
 • Začnite zahrievaním 600 ml vody vo varnej kanvici.
 • Potom dajte drvené špeciálne zrná do vrecka na zrná.
 • Na jednom konci vrecka na obilie uviažte uzol a ponechajte priestor, aby sa zrná vo vreci uvoľnili.
 • Vložte vrecko s obilím do vody.
 • Potom pomaly zvyšujte teplotu na 60 ° C až 80 ° C.
 • Zrná nechajte lúhovať pri tejto teplote 20 minút.
 • Vyberte z hrnca vrece obilia.
 • Vrecko nestláčajte. Jednoducho nechajte tekutinu vytiecť z vrecka do hrnca.
 • Teraz máte oficiálne chuť nefermentovaného piva. Existuje však niekoľko ďalších krokov na úplnú prípravu mladiny na kvasenie.

Začnite variť

Proces varenia fermentačná nádrž na domáce varenie s teplomerom a vzduchovou komorou

 • Mladinu najskôr priveďte k varu a uistite sa, že sa nerozvarí. Hneď ako tekutina vrie, vyberte panvicu zo zdroja tepla.
 • Mladinu miešajte, kým sa sladový extrakt úplne nerozpustí. Akýkoľvek nerozpustený extrakt, ktorý zostane na dne hrnca, môže spáliť.
 • Z tohto dôvodu pred uvedením mladiny do varu dôkladne premiešajte.
 • Nechajte mladinu variť 55 minút a potom pridajte aromatický chmeľ. Pretože to varíte iba päť minút, chmeľ nepridáva horkú chuť, ale dodáva aróme a vôni hotového piva.
 • Ochlaďte mladinu. Po takmer 60 minútach varu musíte mladinu čo najskôr priviesť pod 37 ° C. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, a jeden z nich je s ľadovým kúpeľom. Za týmto účelom naplňte umývadlo do polovice studenou vodou z vodovodu a potom ľadom a vložte do neho hrniec.
 • Ak ste to ešte neurobili, teraz je vhodný čas na dezinfekciu vzduchovej komory, hadice a hustomera. V tomto mieste je vaša mladina citlivá na mikróby. Všetko, čo s ním môže prísť do styku, by malo byť dezinfikované.

kvasenie

Dokončite fermentačnú nádrž na kvasenie. Varte si vlastné pivo

 • Potom sa ochladená mladina prefiltruje do primárnej nádoby.
 • Potom ho naplňte dostatkom studenej vody, aby ste mali asi 1,4 litra. Mladinu by ste mali tiež prevzdušniť buď pomocou difúzneho kameňa, alebo jednoducho pohnúť fermentačnou vaničkou tam a späť, akonáhle bude veko nasadené.
 • Teraz môžete pomocou hydrometra zmerať pôvodnú gravitáciu mladiny, ktorá v zásade naznačuje rozsah prítomných fermentovateľných cukrov. Číslo by ste si mali zapísať, pretože ho neskôr použijete spolu s konečným meraním gravitácie na výpočet objemu alkoholu v pive.
 • Je čas dať kvasinky do mladiny. Počas kvasenia kvasinky konzumujú sladový cukor a produkujú alkohol s CO2. Teplota mladiny by mala byť okolo 30 ° C, než sa kvások vyšľahá. Najlepšie je však postupovať podľa pokynov na obale.
 • Potom, čo ste droždie vyšľahali, kvasnú nádobu pevne zatvorte, pripevnite zrekonštruovaný vzduchový zámok a naplňte ho vodou..
 • Najprv umiestnite fermentačnú vaňu na vzdialené, teplotne stabilné miesto. Aktivitu by ste mali vidieť do 24-48 hodín, keď začne zo vzduchovej komory unikať CO2. Dokončenie fermentácie trvá jeden až dva týždne. Počas tejto doby by ste nemali robiť nič, čo by mohlo zasahovať do postupu.
 • Niektorí pivári urobia sekundárny krok kvasenia asi po týždni. Pivo sa nasaje do sudu na druhotnú fermentáciu ako sklenený balón a kondicionuje sa ďalší týždeň alebo dva. Tento krok je voliteľný. K niektorým výhodám však patrí, že pivo bude čírejšie, čo bude mať za následok menej sedimentov, keď si pivo dáte do fľaše..

Zistite obsah alkoholu a naplňte pivo

tri druhy piva v pivných pohároch a vzorka s hustomerom určujú gravitáciu a obsah alkoholu

Pomocou vlhkomera odčítajte konečnú gravitáciu piva. Približný obsah alkoholu v pive môžete vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: Obsah alkoholu = (OG-FG) × 131,25. Ak teda použijete svoje ciele pre toto čapované pivo, získate: (1,057-1,014) x 131,25 = 5,64 % alkoholu obsah. Uvedomte si však, že tento výpočet je len približný, ale je to najjednoduchšia metóda a je spravidla dosť dobrý, ak si varíte vlastné pivo..

Plnenie fliaš na pivo strojom v továrni pri varení piva sami

Teraz nalejte hotové pivo do plniaceho vedra. Ak recept vyžaduje, aby sa do plniaceho vedra pridávali plniace prísady, ako napríklad základný cukor, pridajte ich teraz. Toto sú teda základné kroky, ktoré môžete dodržať pri výrobe vlastného piva. Potom, čo ste to celé podmienili, je načase to zdieľať s priateľmi a rodinou a pochváliť sa tým, že ste to urobili sami.

skupina priateľov usmievajúcich sa a opekajúcich sa pri pití piva vonku

Teraz poznáte základný postup varenia vlastného piva doma. Keď získate skúsenosti a sebavedomie, môžete pracovať s viacerými druhmi piva a zlepšiť tak svoje pivovarnícke schopnosti. Na zlepšenie čírosti piva môžete do svojho nápoja dokonca pridať írsky mach. Domáce varenie má však mnoho ďalších aspektov, ktoré môžete časom zvládnuť.