Pergola a altánok

S týmito tipmi na dizajn a dekoráciu bude pergola ešte krajšia

Pergola, drevený ratanový záhradný nábytok, vidiecky dom, vonkajšie kino

Pergola sa bez námahy stáva hlavným protagonistom vonkajšieho priestoru. Vždy však existuje lepší spôsob – pomocou nasledujúcich tipov môžu majitelia záhrad dosiahnuť maximálne efekty. Podľa toho, ako chcete pergolu navrhnúť, máte na výber mnoho rôznych štýlov. Či už romantické, ázijské alebo moderné: Ukážeme vám, ako je možné jednoduchú pergolu ešte viac skrášliť.

Široká škála pergol otvára veľa možností

Pergola závesy protislnečné drevo čierne

Ako je známe, pergola plní niekoľko úloh súčasne. Z čisto funkčného hľadiska je to ochrana pred slnkom; poskytovateľ tieňa, ktorý Existuje v mnohých štýloch a prevedeniach, že pre každé angažmán existuje správne riešenie. Zároveň púta pozornosť, ktorá zvyšuje atmosféru celého vonkajšieho priestoru. Či už so závesmi alebo nie, či už v klasickom vzhľade dreva alebo veľmi modernom, či už obdĺžnikovom alebo okrúhlom: Pergoly vzali útokom nemecké záhrady, strešné terasy a zimné záhrady..

A kvôli tejto prevalencii je túžba po individuálnom ozdobení celkom pochopiteľná. O možnosti nie je núdza a prvý príklad už ukazuje, že ani náklady, ani úsilie nemusia byť obzvlášť vysoké.

Jednoduché, ale ohromujúce: Pergola s romantickým nádychom

Pergola romantický vkusný ratanový nábytok kamenné stĺpy

Pergola je ideálna na vytvorenie romantickej atmosféry. Mnoho variantov sa o to postará samo, ale pomocou série svetiel a krbu je efekt výrazne zosilnený. Zvlášť svetelná reťaz poskytuje priateľský, pokojný dotyk a večer nastavuje scénu v žiarivom svetle. Exkluzivita a elegancia sú teda tiež súčasťou hry.

Ázijský dizajn ako ukážkový príklad

uzavretá pergola ázijská zenová záhrada

Ázijský vzhľad sa ako modely používa už desaťročia, najmä v záhradnom dizajne. A nie je sa čomu čudovať: Japonské záhrady zaujmite dôrazom na detail, jemnými čiarami a správnym stupňom minimalizmu. Nie je prekvapením, že existujú aj pergoly v štýle pagody. V kombinácii s inými prvkami, ako sú rastliny v štýle bonsai a bambusový nábytok, sa pergolou šíri dotyk čajového obradu.

Zatvorené, ale stále zadarmo

Pergoly sú automaticky spojené s letným počasím a čerstvým vzduchom. V Nemecku to však vždy neplatí. Zatvorené pergoly sú ideálne na trávenie času v elegantnom úkryte mimo leta. Presný dizajn je vecou vkusu, pretože existuje veľa možností. Veľmi obľúbené sú napríklad sklenené fronty, s ktorými je vytvorená zimná záhrada na prízemí. Možné sú aj rustikálne drevené steny podľa predlohy horskej chaty, do hry často vstupuje aj prírodný kameň, ktorý ponúka rozmanitosť, vďaka ktorej vzniká individuálny životný zážitok.

Späť ku koreňom: Pergoly s prirodzeným vzhľadom

Horolezecké rastliny Pergola Vidiecky dom Prírodný

Prírodné vzory sú na vzostupe. Symbolizujú prirodzený život, čo zase podporuje trend smerom k udržateľnosti. To je samozrejme možné aj s pergolou. Zvetrané drevo umožňuje nespočetné množstvo kreácií, prvky ani nie je potrebné kupovať v špecializovanom obchode, pretože samotná príroda má čo ponúknuť. So správnou starostlivosťou dosahujú prírodné pergoly dlhú životnosť a môžu byť skvelým obchodom medzi cenou a výkonom. Tip: S vegetáciou (napr. Brečtanom) vyzerá pergola nielen prirodzenejšie, ale stáva sa aj biotopom pre zvieratá, ako sú vtáky alebo lienky.

Pergola Pavilion Prírodný romantický dizajnový chodník

Dobrá správa: pergoly nie sú otázkou peňazí

Akokoľvek lákavé môžu uvedené príklady znieť, je tiež zrejmé, že sú vždy spojené s trochou času a peňazí. Finančná záťaž je však obmedzená. Menšie pergoly sú už k dispozícii za výrazne pod 100 eur, väčšie stavby sú tiež v medziach. V porovnaní s mnohými inými nákupmi do záhrady, ako je napríklad kvalitný záhradný nábytok z tíkového dreva, sú tieto náklady takmer zanedbateľné.

Toto samozrejme platí o to viac, ak sa do toho vloží čo najviac osobnej iniciatívy, či už ide o použité materiály alebo konštrukciu. V závislosti od tvaru pergoly nie je množstvo potrebného materiálu obzvlášť vysoké. Jednoduchý charakter pergol sa tak stáva aj finančnou výhodou, ktorú stále viac majiteľov záhrad šikovne využíva.

Hliníková plochá strecha moderného dizajnu z pergoly

Obrázok 1: © istock.com / JamesBrey

Obrázok 3: © istock.com / KatarzynaBialasiewicz

Obrázky 2-6: © pxhere.com CC0