Návrh a údržba záhrady

Vytvorte záhradnú cestu so 6 rôznymi pokynmi

Jedným z najdôležitejších prvkov v záhrade je záhradný chodník. Neslúži len na prechod záhradou bez toho, aby ste zničili trávnik alebo kvety alebo si nezašpinili topánky po daždi. Poskytuje tiež určitú štruktúru v záhradnom dizajne a rozdeľuje vonkajší priestor na rôzne oblasti tým, že vytvára záhony. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste našli aj vhodného Vytvorte záhradnú cestu alebo dokonca niekoľko.

Vytvorte záhradnú cestu pre záhradný dizajn

Vytvorte záhradnú cestu štrk-prírodný kameň-dlažobný kameň-lávový kameň-červený

To sa však nepochybne ľahšie povie, ako urobí. Okrem toho, že rozhodnutie je často ťažké, pretože existuje veľa rôznych možností návrhu, je implementácia často veľkou otázkou. Mali by ste si najať niekoho, kto vám navrhne záhradnú cestu, alebo si môžete jednoducho trúfnuť na prácu sami? Zostavili sme niekoľko návodov a nápadov na vytvorenie záhradnej cesty, ktoré môžete použiť na vytvorenie dekoratívnej cesty sami.

Ako môžem vyrobiť záhradnú cestu – dlažbu

vytvorte dlažbu na záhradnú cestu bez spodnej stavby nápad-cikcak-dekorácia-rastlina

Ak chcete položiť dlažobné kocky, môžete vytvoriť úhľadnú záhradnú cestu, ktorá vyzerá mimoriadne atraktívne. Jednoduchým výpočtom môžete určiť, koľko piesku alebo štrku na spodnú stavbu potrebujete. Na internete sú šikovné prevodníky, ktoré môžete na tento účel použiť. Predtým, ako si vyberiete šírku, položte na skúšku niekoľko kameňov, aby ste vybrali šírku, v ktorej musíte narezať čo najmenej kameňov. Zvážte aj obrubníky.

vytvorte záhradnú cestu, navrhnite dlažbu bez spodnej stavby končekov z bieleho kameňa a piesku

– Ak chcete získať rovný okraj, natiahnite kúsok šnúry z jedného konca na druhý. Okrem toho môžete Zem označiť sprejom na farby alebo kriedou.

– Vykopať cestu von. Odstráňte kamene, rastliny a burinu. Hĺbka by mala byť cca 15 cm. Zemský povrch by mal mať tiež mierny sklon smerom von. Takýmto spôsobom podporíte odtok dažďovej vody.

– Rozložte kontrolu buriny. Ten by mal byť o niečo širší, než spôsob, akým sa dá dať po stranách zložiť.

– Naplňte cestu dvoma palcami štrku a všetko utlmte.

– Na spevnené cesty existujú špeciálne plastové okraje. Ten prichytíte veľkými klincami.

Záhradné chodníky vyrobené z kamienkov – zaujímavý záhradný dizajn v mozaike

DIY drevená záhradná cesta – sprievodca & Dizajnové nápady

60 nápadov a príkladov pre krásny dizajn záhradnej cesty

– Ďalej je vrstva hrubozrnného piesku. Najlepším spôsobom distribúcie je hrable.

– Pomocou jednoduchej dosky, ktorej dĺžka sa rovná šírke cesta. Potiahnite ho po ceste, aby ste piesok vyhladili a zarovnali. Prebytočný piesok, ktorý sa pri tom nahromadí, môžete ľahko odstrániť.

– Pri vytváraní záhradnej cesty začnite v jednom z rohov. Dláždiace kocky pevne priložte a pomocou gumovej paličky ťukajte do piesku. Každý meter skontrolujte hladinu pomocou vodováhy, aby ste sa uistili, že všetky kamene sú rovnako vysoké. Kĺby by mali byť tiež rovnomerne rozložené.

– Keďže rezaniu niektorých kameňov sa pri dlažbe pre rovný okraj nevyhnete, mali by ste sa vybaviť aj pílou na kameň.

– Nakoniec treba škáry vyplniť. Na to použite jemný piesok. Posypte ho poriadne na chodník a pomocou metly ho rozložte.

Záhradná cesta s lávovým kameňom namiesto trávnika

Vytvorenie záhradnej cesty betónové dosky pred-po-ceste-inšpirácia-lampy-solárne

Tu si môžete prezrieť obrázok záhrady a chodníkov pred a po. Pôvodné betónové platne boli znovu použité. Chceli by ste vytvoriť takú záhradnú cestu, ale môžete si tiež kúpiť nové betónové dosky, ak ich nemáte. Zvlášť pekný je aj doplnkový dizajn s kvetmi a solárnymi lampami, ktoré v noci osvetľujú cestu.

Vykopať cestu

vytvoriť záhradnú cestu betónové dosky lopata na kopanie trávnika

Najprv je potrebné odstrániť trávnik. Pomocou lopaty vydlabte dostatočne široký pás. Ako vodítko použite dĺžku panelov. Okolo nej by mal byť dostatok priestoru na distribúciu lávového kameňa.

Lávová drť alebo iný ozdobný štrk

záhradná cesta-kladenie-červená-láva-kameň-výplň-spoločná myšlienka

Namiesto lávového kameňa môžete použiť akýkoľvek iný druh dekoratívneho štrku. Nekupujte príliš veľa materiálu, aby ste toho veľa neskončili. Koniec koncov, vždy sa dá kúpiť viac. Zvyšky štrku môžete samozrejme ozdobiť aj rôznymi záhonmi v záhrade.

Navrhnite záhradné chodníky

záhradná cesta vytvára kvety zo štrkovej drviny a zdobí záhradný schodiskový dizajn

Potom môžete distribuovať piesok, aby ste betónové dosky lepšie upevnili a mohli ich pustiť do zeme. Platne je samozrejme možné položiť aj priamo na zem. Je dôležité, aby ste vždy zvolili rovnakú vzdialenosť medzi betónovými doskami, aby sa vytvorila symetria. Akonáhle položíte nášľapné kamene, môžete dať solárne lampy do zeme, a ak chcete, zasadiť kvety a potom prejsť na záhradný chodník ako posledný krok..

Pridajte ozdobný štrk alebo drť

dizajnová záhradná cesta s dlažbou návod-farby-sivá-červená-kameň

Chýba už len štrk. Rozdeľte to medzi spoje a okraje. Lampy a kvety sú tiež uzavreté. Ak vytvoríte takú záhradnú cestu, nepochybne získate atraktívnu dekoráciu. Červené lávové kamene si prídu na svoje ako kontrast k zelenému trávniku, a tak spájajú praktické s dekoratívnym.

Záhradné chodníky s prírodným kameňom

Vytvorte záhradnú cestu s vonkajšími doskami zo štruktúry prírodného kameňa

Výhodou takýchto dosiek z prírodného kameňa je, že si môžete jednoduchšie vytvoriť zakrivenú záhradnú cestu. Ak chcete vytvárať záhradné chodníky bez betónu, je tento variant rovnako vhodný. Opäť budete musieť najskôr kopať znova. Obvykle je to najnáročnejšia a časovo najnáročnejšia časť práce. Toto je tiež časť, kde určujete a pripravujete tvar a zákruty cesta.

Položiť kameň

zakrivené kamenné dosky záhradnej cesty bez betónovej spodnej stavby

Ďalší krok k vytvoreniu záhradnej cesty je založený na princípe hádanky. Vhodnou pílou alebo kladivom a sekáčom získate požadovaný tvar, veľkosť a rovný okraj. Väčšie medzery môžete vyplniť malými kúskami prírodného kameňa. Postupne sa prepracujte z jedného konca na druhý.

Vyplňte kĺby

záhradná cesta-vytvorte-záhradný-dizajn-cesty-kamene-nápady-kutilstvo

Ak ste s usporiadaním spokojní, prejdite na návrh kĺbov. Ak chcete vytvoriť vyrovnaný povrch, naplňte ho zeminou, až kým nebude v rovine s kamienkami. Teraz môžete kĺby nechať tak, ako sú. Cesta vyzerá ešte atraktívnejšie a prirodzenejšie, ak do kĺbov vysejete trávnik. Ak vytvoríte túto záhradnú cestu, môžete zasadiť aj inú pôdnu pokrývku. Aké zemné kryty sú na tento účel vhodné, sa dozviete tu.

Zabetónujte záhradnú cestu

Betónovanie záhradnej cesty lacno návod na stavbu a vyhladzovanie podpier

Samozrejme môžete zabetónovať aj záhradnú cestu. Ak vytvoríte takú záhradnú cestu, piesok je zbytočný. Na to, aby sa projekt úspešne skončil, sú mimoriadne dôležité podpory, ktoré vytvoríte. Betón je veľmi ťažký materiál, najmä keď je stále vlhký a pružný. Na tento chodník boli použité dosky s hrúbkou 3,8 cm. Cesto by malo mať hrúbku 5 cm. Pretože chcete vytvoriť zakrivenú záhradnú cestu, najlepšie sú úzke, flexibilné drevovláknité dosky. Aby boli dosky stabilnejšie, je tiež potrebné, aby boli podporné stĺpiky umiestnené bližšie k sebe. Použite vzdialenosť najmenej jeden meter a odstrihnite vyčnievajúce časti. Okrem toho môžete pri vytváraní záhradnej cesty pridať aj diagonálne podpery.

Pečiatkujte zem

záhradná cesta-kladenie-betónovanie-drevo-piesok-valček-podbíjanie-záhradný design

Pevný podklad je pre betón veľmi dôležitý. Na to je perfektná vibračná doska. Takýto stroj si môžete požičať. Tiež musí byť vytvorená vhodná drenáž, aby betón časom nepraskol. Ako podklad pre betón sa často používa štrk. Na správny materiál je najlepšie požiadať železiarstvo. Ak máte v záhrade piesočnatú pôdu, dodatočné odvodnenie môže byť niekedy zbytočné. Voliteľne môže byť začlenené aj drôtené pletivo. Ten sa položí na zem alebo drenáž pred naliatím betónu. Pretože pri nalievaní betónu môžu vznikať vzduchové bubliny, existuje jednoduchý trik, ktorým by ste sa ich mali zbaviť. Do dreveného betónu zatlčte ešte tekutý betón. Nakoniec poklepte kladivom pozdĺž podpery z drevených dosiek. Tým sa zabráni vzniku betónových trhlín a deravého povrchu. Správna konzistencia betónu tiež zohráva dôležitú úlohu pri rozložení záhradnej cesty. Príliš veľa vody nie je dobrý nápad. Skontrolujte betón napríklad kusom hadice, ktorú zapichnete do betónu. Ak si zachová zhruba tvar hadice, konzistencia je dobrá. V prípade potreby je možné pridať suchý betón alebo vodu.

Hladký betón

záhradná cesta-pokládka-betón-metla-fóliový kryt

Hrubý betón nebude sám o sebe dostatočne hladký. Pri vytváraní záhradného chodníka teda musíte pomáhať a vyhladzovať povrch. Tu je výhodou, ak niekoho požiadate o pomoc. Pretože kým vylejete celú cestu, môže byť betón na začiatku cesty príliš pevný, kým ho nedokončíte. Namiesto toho môže niekto vykonávať túto prácu, kým budete pokračovať v liatí betónu, alebo naopak. Prasklinám sa tiež zabráni použitím atrapových kĺbov. Tie sa pridávajú na chodník vo vzdialenosti zhruba 1,5 metra a to buď v ešte vlhkom betóne, alebo deň po naliatí betónu. Hĺbka rezu 2,5 cm by mala byť dostačujúca.

Ďalším krokom pri vytváraní záhradnej cesty je vizuálny dizajn. Pomocou metly vytvorte drsný povrch, vďaka ktorému bude chodník menej klzký a odstráni nerovnosti. Čím skôr začnete, tým bude cesta drsnejšia. Najlepšie je prejsť metlou po betóne po 15 minútach a vždy tým istým smerom. Každú chvíľu by sa mala metla opláchnuť.

Pretože betón praskne, ak schne príliš rýchlo, pri vytváraní betónovej záhradnej cesty je potrebné tento proces spomaliť. Aby ste to urobili, môžete cesto prikryť fóliou, akonáhle je povrch dostatočne tvrdý, že ho už nemôžete odtlačkom prsta. Na vonkajšie okraje vložky položte závažia a betón navlhčite, ak si všimnete, že príliš rýchlo schne. Ak sa film zafarbí a zmení farbu, nemusíte sa toho obávať. Tieto zmiznú po jednom až dvoch mesiacoch.

Vytvorte záhradnú cestu zo štrku a pieskovcových dosiek

záhradná cesta-kladenie kameňov-piesok-predná záhradná dekorácia-štrk

Pieskovec má pekný vzhľad, ktorý dokonale vylepší každú záhradu. Ak chcete vytvoriť túto pôsobivú záhradnú cestu, zaobstarajte si doskový pieskovec s hrúbkou najmenej 2 cm. Tenšie panely sa rýchlejšie lámu. Tiež získajte o 10 percent viac kameňov, ako ste vypočítali, pre prípad, že sa zlomia.

– Požadovaný tvar každej kamennej dosky je možné získať vyvŕtaním niekoľkých otvorov vedľa seba do kameňa a následným odpichnutím prebytočného kusu kladivom a sekáčom..

– Rýľom rozhrabte pôdu v záhrade. Ako hlboko položíte záhradnú cestu, závisí od hrúbky kameňov.

– Vytvarujte okraj plastovým okrajom, aby ste vytvorili vizuálne atraktívny povrch a rám.

– Rozložte kontrolu buriny pozdĺž celej záhradnej cesty z prírodného kameňa. To v určitom mieste zabraňuje prerastaniu buriny medzi kamene. Na to rozložíte piesok s hrúbkou asi 2,5 cm. Na tento účel je najlepšie použiť hrable.

– Teraz môžete položiť prírodný kameň. Medzi všetkými kameňmi nechajte medzeru nie väčšiu ako 5 cm. Toto bude kĺb. Tiež sa uistite, že vždy dáte krajšiu stranu každej kamennej dosky hore.

– Potom škáry zalejte akýmkoľvek štrkom. Aby sa škáry dali dobre vyplniť, odporúčame kamene s priemerom najviac 2,5 cm.

Vytvorte štrkové záhradné chodníky

záhradná cesta-kladenie-inšpirácia-kamienky-riečne kamene-návod

Ak chcete vytvoriť záhradnú cestu, ktorá je lacná, potom je štrková cesta perfektnou voľbou. Tvar a šírku je možné určiť individuálne. Je dôležité, aby ste vytvorili hranicu, aby bol štrk držaný pohromade.

– Najprv vykopte cestu do záhrady. Na tento účel zvoľte hĺbku 5 až 10 cm, v závislosti od vašich preferencií.

– Ďalej by ste mali dať obrubníky. Použite riečne kamene alebo iné druhy prírodného kameňa.

– Na túto cestu budete potrebovať aj tkaninu na ničenie buriny. Ten by mal byť o niekoľko centimetrov širší ako cesta.

– Zastrčte fóliu medzi a pod riečne kamene a vyplňte cestu vybraným štrkom.

Ďalší štrkový chodník

záhradná cesta-kladenie-lopata-zem-návod-dekoratívny štrk-príklady

Štrkové chodníky nevyžadujú také hĺbkové kopanie ako väčšina ostatných typov chodníkov. Ak ste sa rozhodli pre záhradnú cestu zo štrku, môžete využiť aj tieto pokyny. Označte tvar a šírku cesta. Na to môžete použiť drevené kolíky, sprej alebo len lano. Obvykle sa volí šírka 90 až 120 cm, ale to závisí od vášho vkusu a použitia. Hĺbka by mala byť asi 10 cm, čo môžete na konci skontrolovať pomocou krajčírskeho metra. Na tento účel najlepšie poslúži hranatá lopata.

Rozložte burinu

záhradná cesta-kladenie-fólie-razenie-kutilstvo

Hrablom potom môžete zeminu rovnomerne rozprestrieť, potom ju pekne utlačte, aby sa vytvoril pevný povrch. Potom pridajte šesťcentimetrovú vrstvu drveného kameňa a kroky opakujte s hrabľami a po miernom navlhčení s podbíjaním. Ďalej pri navrhovaní záhradnej cesty rozložte tkaninu na ničenie buriny. Zakrivené oblasti zakryjete najlepšie tak, že rúno odstrihnete vo vnútri krivky a v oblasti strihu ho prekryjete. Rúno rozložte normálne vo vonkajšej oblasti krivky. Môžete ho tiež upevniť na mieste pomocou klincov alebo špendlíkov.

Fleece môžete tiež opraviť lemovaním cesty, ktoré je vložené do zeme. Najlepšie je poklepať ho do zeme kladivom a medzi kladivo a hranicu položiť kus dreva. Navyše, aby sa počas plnenia neposúval, mali by ste obe strany lemovania navzájom pripevniť drevenými trámami. Za týmto účelom prerezajte lúč na požadovaných miestach a na oboch stranách. Roztiahnite ich od seba o 90 cm.

Dajte obrubu rovno

záhradná cesta-kladenie-hrable-štrk-distribúcia-ľahký-nápad

Pri kladení do hrany cesta by ste sa mali uistiť, že je rovná a že sa omylom nezrazíte šikmo do zeme. Kus dreva chráni pred poškodením ochrannej vrstvy ocele, ktorá vedie k hrdzi. Aby ste mohli skončiť so záhradným chodníkom, stačí už len naplniť štrk do jamy. Znova to dobre rozložte na hrable, kým nebude vidieť nič z ničenia buriny.

Vydláždite záhradnú cestu

záhradná cesta-vytvorte-urob si sám-návod-schéma-dlažba

Táto záhradná cesta je obzvlášť vhodná pre dom a záhradu v tradičnom štýle. Uistite sa, že vyberiete dlažobné kocky, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom a vydržia aj veľmi chladnú zimu. Pretože podložie hrá pri zakladaní záhradnej cesty dôležitú úlohu, ako vždy, mali by ste s ním tiež zaobchádzať vážne.

Najprv určte požadovanú šírku cesty. K počtu centimetrov pripočítajte ďalších 5 cm, po ktorých vyznačíte cestu (napr. Opäť lanom). Rýľom rýpte dostatočne hlboko, aby ste zmenili farbu zeme. Vykopanú zeminu je najlepšie zbierať na plachtu, aby ste nezničili plochu trávnika okolo nej.

Ako substrát na záhradnú cestu môžete použiť štrk. Rovnomerne ho rozotrite, kým nebude vrstva vysoká 1 až 2 palce. Navlhčite štrk a potom ho pekne utlačte.

Pridajte piesok

záhradná cesta-kladenie-pieskovanie-razenie-obrubník-stimulácia

Nasleduje ďalšia vrstva štrku. Naplňte dostatočne, kým nedosiahnete výšku asi 9 cm a znova dupnite. Nasleduje vrstva piesku. Malo by to byť 5 cm. Piesok môžete vyhladiť, ako je znázornené, najlepšie doskou, rozrezať na šírku cesta a postupne ho ťahať smerom dozadu po vlastnoručne vyrobených podperách. Ak je to potrebné, pridajte viac piesku a nadbytočné množstvo odstráňte, keď sa dostanete na koniec cesta. Teraz môžete začať klásť dlažobné kocky pozdĺž podpier, aby ste si mohli vytvoriť vlastnú záhradnú cestu.

Zametanie kĺbov

kladenie záhradných chodníkov-škáry-zametanie piesku-metla-náradie-gumové kladivo

Dlažobné kocky môžete tiež vklepať do piesku gumenou paličkou. Uistite sa, že všetky kamene majú rovnakú výšku. Najlepšie to overíte opäť pomocou vodováhy. Na záver posypte spevneným chodníkom dostatok piesku a pomocou metly vyplňte škáry nového záhradného chodníka.