Návrh a údržba záhrady

Záhradný trend 2019: Tohtoročná výstava kvetov Chelsea ukazuje, ako sa to robí

Záhradný trend 2019 s farebnými kvetmi v cukríkových farbách

Každoročná výstava kvetov v Chelsea na nás tento rok opäť zapôsobila krásnymi záhradnými návrhmi a aranžmánmi a ukazuje, čo je v súčasnosti v oblasti výsadby v trende. Medzi najdôležitejšie prvky nepochybne patria živé farby kvetov a množstvo zelene. To však nie je všetko, čo šou mohla ponúknuť. Uvádzame pre vás zoznam najlepších nápadov a všetkých trendov v záhrade v roku 2019.

1. Veľa zelene ako trend záhrady 2019

Zelená téma a čierne oporné múry na svahu

Teraz si možno myslíte, že v každej záhrade je zeleň. Ale na Chelsea Flower Show 2019, a presnejšie v záhrade Andyho Sturgeona, bola zelená hlavnou farbou. Veľa bujných rastlín a aranžmánov vytváralo prirodzený a príjemný vzhľad. Toto bolo zostavené pomocou listnatých stromov. Všade naokolo boli biele kvety a exempláre so žltkastými listami, ako napríklad petržlen, mliečnik (Euphorbia) a lúčny strom (Filipendula ulmaria), ktoré vytvárali nielen jemné kontrasty, ale aj istú textúru. Anglická záhrada môže byť prvá vec, na ktorú myslíte príde mi na um pri pohľade na takýto dizajn.

Romantické kamenné posedenie so sviežimi zelenými záhonmi

Ak chcete vo svojej záhrade napodobniť túto náladu, môžete sa rozhodnúť aj pre hrab, bazu alebo javor poľný a skombinovať ich s bahennou bylinou (Euphorbia palustris), bielym kalifornským makom (Eschscholzia californica, hrad zo slonoviny), záhradou perleťovou tráva (Melica altissima ‘Alba’) a trvalka Mathiasella bupleuroides. Posledný menovaný zaujme zaujímavými kvetmi v zelenej farbe. Táto farebná téma je dôležitým záhradným trendom pre rok 2019 a rozhodne stojí za zváženie. Pretože by mali byť vysádzané väčšinou nielen slnečné a čiastočne zatienené oblasti, môžete si do tieňa zvoliť aj anjeliku liečivú (Angelica archangelica), ktorá je známa aj ako „Angelika“ a veľmi dobre sa hodí k tučnému mužovi (tiež „tieňovo zelená“) (Pachysandra) a Rodgersia sa spoja.

2. Ekologické nápady na záhradu

Anglická záhrada je vzorom pre záhradné trendy 2019

Ekologické a udržateľné sú kľúčové slová tohtoročnej výstavy kvetov Chelsea. To platí ako pre prvé kroky v príprave na show, tak pre dekoratívne detaily. Na úpravu terénu slúžili napríklad rýpadlá s elektromotormi. Hrnce a hrnce vyrobené z udržateľných a prírodných materiálov boli použité na ozdobu záhrad a plastom sa do značnej miery vyhýbali. To sa samozrejme odporúča aj pre vašu vlastnú záhradu a terénne úpravy, a preto sa odporúča pre imitáciu.

Ekologický a ekologický systém pestovania zeleniny

Ďalším záhradným trendom v roku 2019 v tomto zmysle je recyklácia a upcyklácia, teda recyklácia starých vecí. V šou bol predstavený zaujímavý ekologicky prospešný systém, ktorý si môžete pozrieť aj vy. Presnejšie ide o vyvýšený záhonový systém, s ktorým je možné pestovať ovocie a zeleninu. Skladá sa z nádoby z recyklovanej tehly plnej sutiny, ktorá zbiera dažďovú a sivú vodu z domácnosti. Ak sa striedanie plodín pozoruje aj pri ročnom pestovaní, pôda bohatá na živiny je zaručená. Tento systém bol nájdený v záhrade Jilayne Richardsovej.

3. Nebojte sa buriny

Divoká záhrada s množstvom zelených rastlín a burín ako dekoratívny prvok

Večný boj s burinou sa skončil. Ďalším záhradným trendom v roku 2019 je nechať burinu voľne rásť, ako sa ukázalo aj v show. Púpavy (v záhrade Andrewa Duffa Savillsa a Davida Harbera), karafiát a ďatelina (v záhrade Laurélie de la Salle) boli len niektoré z príkladov, že divoké rastliny dokážu v záhrade vytvoriť nádhernú atmosféru. Povolené sú miestne (ako v záhrade Marka Gregoryho), ale aj exotickejšie buriny. Nie ste tiež zvedaví, ako by sa vaša záhrada vyvíjala, keby ste ju nechali rásť a zbytočne nezasahovali? Skús to! Stačí kosiť napríklad pás v záhrade. Takýmto spôsobom môžete zistiť, čo sa objavuje v nepokosených oblastiach, a lepšie posúdiť, či sa vám divokejšie záhradné rastliny vyplatia.

4. Stromy ako záhradný trend 2019

Čilejská araukária (Araucaria araucana) ako strom vo veľkej záhrade

Rovnako ako v posledných rokoch sa aj tento zameriava na konkrétny strom. Kým kedysi to bola breza, niekedy oliva, tento rok je čílska araukária (Araucaria araucana), podobne ako v záhradách Jonathana Snowa a Sarah Eberle, jedným z najdôležitejších a bezpochyby záhradných trendov roku 2019. Ale aj borovica čierna (Pinus nigra), ktorá sa našla v záhrade Chrisa Beardshawa, si zaslúži zmienku. Pretože sú to však veľmi veľké stromy, môžete si tiež vybrať alternatívy a použiť ich na navrhnutie svojej záhrady. Jednou z takýchto alternatív sú gaštany konské (Aesculus pavia). Vyznačujú sa stonkovým rastom s atraktívnymi kvetmi vo forme trubíc, ktoré sú tiež ideálne, ak chcete, aby bola vaša záhrada odolná voči hmyzu. Kvety sú pre včely magickou atrakciou. Ak si teda chcete naplánovať záhradu podľa tohtoročných trendov, nezabudnite zvážiť aj niekoľko stromov.

5. záhradný trend 2019 pre dekoráciu – meď

Vodný prvok vyrobený z medi ako záhradný trend 2019 zdobený sukulentmi

To, čo je v zariadení už dlho moderné, sa teraz vkráda do našich záhonov a rastlín najneskôr ako záhradný trend 2019. Čo je myslené, je atraktívna meď. Helen Elks-Smith ukazuje, ako je to so svojou záhradou a nielenže tam používa zelenú strechu potiahnutú meďou, ale tiež zdobí záhradu nádherným vodným prvkom z tepanej medi. Ale v nebeskej záhrade Davida Nealeho je aj originálna ozdoba v podobe medeného kladiva. Pretože to nie je nevyhnutne lacný materiál, meď by sa mala používať iba ako prízvuk. Takto si príde na svoje oveľa lepšie a nádherná záhrada je zaručená.

6. Neformované kríky a kríky ako záhradné trendy

Nechajte kríky a kríky rásť a udržujte ich bez topiary

Nielen burinu by ste mali pestovať. Kríky a kry už nie je potrebné pravidelne strihať a strihať (u niektorých rastlín je samozrejme vylúčené nevyhnutné každoročné prerezávanie). Kým donedávna mali presne narezané a tvarované exempláre zdobiť záhradu, už to tak nie je. Prirodzenosť je záhradným trendom roku 2019. Stromček ustupuje tisu, borovice a buka. To bolo možné vidieť v záhradách Toma Stuarta-Smitha a Kate Gouldovej. S pomocou týchto rastlín získate v záhrade peknú textúru a lepšie predstavíte kvety a iné rastliny.

7. Farby ako záhradný trend 2019

Krásne kvety v cukríkových farbách vytvárajú romantickú atmosféru a vzhľad lúky

Farby, farby a ďalšie farby: Takto zapôsobilo na mnohé záhrady, vrátane Jody Lidgardovej, ktorá sa pohrávala s odtieňmi pivoniek, georgín a koreňa klinčeka a vytvorila tak atmosféru, ktorá pripomína cukríky a iné sladkosti. Zvlášť dômyselný a prekvapivý bol aj návrh záhrady od spoločnosti Eberle. Jej záhradným trendom 2019 je kombinácia zaujímavých farieb a rastlinných druhov, ako je červeno kvitnúca hlava ruskej zmije (Echium russicum) ako kontrast k nebesky modrým kríkom (Linum perenne) a uhorkovej byline (Borago officinalis) s rovnako modrými kvetmi. . Ale bola tam aj ružová farba. Reprezentoval ho klinček karafiátový (Lychnis flos-cuculi) so zaujímavými kvetmi podobnými pavúkom..

8. Pôvodné obrazovky na ochranu osobných údajov a rozdeľovače miestností

Prirodzená ochrana osobných údajov z guľatiny na terasu alebo do otvorenej záhrady

Namiesto kovu alebo plastu sa ako ochranná clona používa drevo. Presnejšie povedané, sú to zaujímavé steny z guľatiny. Ak sa rozhodnete pre tento záhradný trend 2019, vytvoríte pútač očí, ktorý je zároveň priateľský k prírode a prirodzený. Tento vzhľad je možno spôsobený aj tým, že takáto stena nejakým spôsobom pripomína hmyzí hotel. Zvlášť otvorené záhrady tak môžu zaručiť potrebné súkromie bez narušenia otvoreného dizajnu. Relatívne lacný nápad na ochranu osobných údajov bol zaznamenaný v záhrade Paula Herveyho-Brooksa a je tiež veľmi vhodný na ochranu trendovej terasy..

9. Zelené strechy a múry

Gartentrend 2019 - Zelené steny s machom a stromami pre textúru

Zasadené strechy a steny sú ďalším záhradníckym trendom, ktorý v roku 2019 stanovila Chelsea Flower Show. Nezáleží na tom, či je záhrada malá alebo veľká: každá voľná plocha by mala byť vysadená a zelená. V záhrade Helen Elk-Smithovej sa okrem iného našla strecha vysadená tymianom, močiarom a rozchodníkom. Záhradu Andrewa Duffa zdobila obrovská murovaná stena s papradím, trávami, brečtanom a bylinami..

10. Veľa vody

Vysoký terénny vodopád s červeným mostom a rybníkom

Vodné prvky a ďalšie prvky s vodou sa dodávajú v rôznych prevedeniach. Ak teda chcete do záhrady pridať vodu, je k dispozícii obrovský výber. Záhradný trend 2019, ktorý bol inšpirovaný prehliadkou, však pri vodných živloch sází aj na prirodzenosť. Vodopády sú obzvlášť pôsobivé, najmä ak sú postavené veľmi vysoko. Jedným z takýchto príkladov je záhrada Jonathana Snowa. Joe Perkins sa nechal inšpirovať pobrežím a najmä vlnami.

Záhradným trendom 2019 je využívanie vody ako povodia, rybníka, vodného prvku alebo vodopádu

Tí, ktorí hľadajú relaxačné vodné prvky, sa môžu inšpirovať návrhmi Helen Elks-Smith. Čerpá z pokojných potokov a ďalších vodných prvkov. V záhradách Toma Hoblyna a Andrewa Duffa nájdete tiché bazény, ako sú fontány alebo rybníky. Sú to dokonalé oázy, v ktorých si môžete sadnúť a relaxovať.

Záver

Žltý laburnum a ružové allium ako kombinácia kontrastných farieb

Chelsea Flower Show 2019 opäť predviedla skutočné umelecké diela v oblasti záhradného dizajnu a dokázala mnohých návštevníkov nielen ohromiť, ale aj inšpirovať. Uvedené trendy sú len malým výberom možností pre navrhovanie súkromných záhrad. Sochy, množstvo kameňov, umeleckých predmetov a architektonických prvkov sú tiež súčasťou fascinujúcich myšlienok záhradných dizajnérov, ktoré robia z každej záhrady jedinečnú oblasť na relaxáciu. Vďaka vodným prvkom, divokejšej záhrade, množstvu stromov a kríkov je vytvorená záhrada s jednoduchou údržbou, ktorá je dokonca vhodná aj pre začiatočníkov. Zelená a svieža krajina navyše v horúcom lete poskytuje prostrediu príjemný chládok a dostatok tieňa. Bez ohľadu na to, aký záhradný trend 2019 realizujete, zaručene sa vo svojej záhrade budete cítiť nakoniec naozaj dobre.

Moderný záhradný dizajn s nuansami červenej farby a minimalistickými prvkami

Relácia ukazuje najnovšie záhradné trendy, ktoré môžu hobby záhradníci aj napodobniť

Navrhujte krásne záhrady podľa najnovších trendov z Chelsea Flower Show 2019

Jemné farebné kvietky vytvárajú záhradu v štýle chaty

Nápady na svah s trvalkami a inými nízko rastúcimi kvetmi a rastlinami

Okrúhle tvary do postelí s ružami v mnohých farbách

Plávajúca terasa nad jazierkom s markízou

Moderná pergola na terasu v divokej záhrade

Šesťhranné nášľapné kamene v šesťuholníkovom tvare orámované nepravidelne vysadenými kvetmi a trávami

Myšlienka záhradného dizajnu s exotickým nádychom - nerozrezané knihy a kríky

Na Chelsea Flower Show ako záhradníckom trende 2019 dominujú výrazné farby a pastelové tóny spolu so zelenou

Moderné a geometrické konštrukcie v jasných farbách na Chelsea Flower Show 2019

Záhradný trend 2019 z výstavy kvetov Chelsea s minimalistickými akcentmi

Záhradný trend 2019 - modrá dúhovka ako farebný akcent v prírodnej záhrade s farebnými kvapkami

Trendom záhrady v roku 2019 sú zelené steny a strechy

Záhradným trendom v roku 2019 je vytvárať prírodnú atmosféru s množstvom zelene a kameňov

Veľa zelene ako záhradný trend 2019 pre prírodný záhradný dizajn

Okrasná cibuľa (Allium) na ozdobenie záhonov a na textúru

Pôsobivý farebný motív s kvetmi v teplých nuansách pre hravý vzhľad

Dom na strome vyrobený z vetvičiek a konárov ako ozdobný prvok v záhrade

Kvetinová show Chelsea 2019 s vysadenými písmenami ako sochy

Kvetinová show Chelsea 2019 s témou „Jún v marci“ - pekné kvetinové dekorácie pre traktor

Vložte do záhrady chaty kameň a drevo a používajte rastliny, ako chcete

Zistite viac o Chelsea Flower Show 2019 tu.