Návrh a údržba záhrady

Výstuž svahu z dreva alebo kameňa – praktické terénne úpravy prírodnými materiálmi

dizajn pre záhradu so svahovým upevnením vyrobeným z betónu a dreva

Nie je pochýb o tom, že vytvorenie kopca vyžaduje viac úsilia ako plochá záhrada, ale drevené alebo kamenné svahové zariadenie môže byť správnym riešením. Znamená to tiež, že môžete byť lacný a praktický, ak sa chcete dostať na svah. V skutočnosti existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako premeniť vašu šikmú záhradu na nádhernú scénu, ktorá by zatienila aj rovinatú záhradu. Môžete napríklad použiť drevené palisády, drevené dosky, drevené dosky alebo dokonca drevené kolíky, aby sa projekt stal skutočnosťou pre bezproblémové upevnenie svahu. Z tohto dôvodu sme pre vás v tomto príspevku zostavili niekoľko užitočných tipov a nápadov.

Tipy na upevnenie svahov z dreva alebo kameňa

farebná záhrada so štrkovou stabilizáciou svahu zo schodov s kameňom a rastlinami

Šikmý dvor však prináša niekoľko výziev. Opraviť svah v záhrade z dreva sa zdá byť na prvý pohľad náročná úloha. Hlavným problémom je, že Zem má tendenciu behať po svahu, keď prší. To do značnej miery závisí od toho, ako strmý je svah a aké podnebie tam prevláda. Pomer svahov 3: 1 alebo menší sa považuje za ideálny a malo by byť ľahké v ňom pestovať rastliny. Extrémnejší pomer, ako je 2: 1 alebo viac, je ťažšie zvládnuteľný. Terénne úpravy by v tomto prípade vyžadovali dodatočnú starostlivosť a údržbu. Ďalším problémom svahovitých záhrad je, že práca na kopci môže byť únavná a náročná.

spevniť svah prírodný kameň poukladaný ako oporný múr a schody

Extrémne poveternostné podmienky, ako napríklad silný dážď, môžu navyše spôsobiť pád zeme na svahu. Keď na svahu tečie dážď, častice pôdy sa postupne posúvajú, čo vedie k erózii. Najlepšou možnosťou stabilizácie svahu z dreva alebo kameňa je použitie rastlín s hlbokými, jemnými koreňmi. Na spomalenie odtoku môžete tiež dať kamenný múr. Ďalšia vec, ktorá vám pravdepodobne prebehla hlavou je, že chôdza po kopci môže byť únavná a náročná. Dôležitý je aj druh rastlín, ktoré budete pestovať. Niektoré odrody rastú perfektne na svahoch, zatiaľ čo iné sa ľahko vymývajú zo zeme, keď prší. Rastliny, ktoré sú vhodné na svahy, dobre držia pôdu vďaka svojej silnej koreňovej sieti. Kroviny sú z tohto dôvodu obľúbenou voľbou na výsadbu svahov.

Skalka na kopci

Ako plot použite prírodný kameň a svah v záhrade zafixujte z dreva

Skvelý spôsob, ako zabrániť umývaniu rastlín na svahu, je použiť na ukotvenie zeme veľké kamene. Rastliny tak môžu zostať na svojom mieste, kým sa im darí. Náhodne roztiahnite kamene, aby váš svah vyzeral prirodzene. V počiatočných fázach môže byť často potrebná údržba, ale akonáhle sa rastliny ďalej rozšíria, je potrebná minimálna údržba. Je to dobrá alternatíva k vytváraniu plytkých záhrad.

urobte kamenné múry so sieťami ako svahové upevnenie pre svahovú záhradu

Zvýraznenie výsadby kvetov vo vašej záhrade na svahu dodá krajine život a krásu. Môžete pestovať rôzne druhy a farby kvetov v rovnomernom množstve. Okrem toho sa výšky kvetov môžu líšiť na každej úrovni. Voňavý sumach, orgován, bobuľové hrozno a plazivá borievka sú napríklad krásne rastliny, ktoré krásne rastú na svahoch. Čo hovoríte na kvetináče pre vašu záhradu na svahu? Vďaka tomu je údržba vašej podlahy oveľa jednoduchšia. Sú obzvlášť dobré na svahoch, ktoré sú príliš strmé, pretože sa očividne nemusíte báť, že by vám odtekala pôda. Okrem toho uľahčujú zalievanie rastlín a dokonca si môžete na spodnej úrovni vytvoriť aj záhradnú miestnosť.

Upevnenie svahu drevenými palisádami pomocou terasovania

Pestujte fialové kvety a ohraničte ich drevenými palisádami

Kamenné múry sú obľúbeným spôsobom skrotenia a terasy. Zdá sa, že dajú veľa práce, a aj keď to platí v počiatočných fázach, po dokončení múrov budete mať záhradu, ktorá je krásna a ľahko sa udržiava. Môžete vytvoriť veľké plochy na pestovanie rastlín, ktoré by bolo ťažšie pestovať mimo týchto stien. Pretože sa kamene v horúcom počasí rýchlo zahrievajú, majú veľkú výhodu pre rast rastlín, pretože tieto prírodné materiály vytvárajú takzvanú mikroklímu. V ideálnom prípade je v záhrade jedálenský alebo sedací priestor priamo pred kuchyňou alebo obývacím priestorom bez ohľadu na to, či sa záhrada zvažuje nahor alebo nadol a preč od domu. Pri upevňovaní svahu z dreva je potrebné dodržať nasledujúce pokyny:

veľké plochy spevnenia trávnatého svahu v záhrade z dreva

  • Dobrá drenáž je potrebná, aby sa vaša terasa nezaliala vždy, keď prší. Uistite sa tiež, že váš staviteľ zabezpečí odvodnenie oporných múrov a samotnú záhradu. Toto je obzvlášť dôležité, ak je záhradná oblasť obklopená opornými múrmi, ktoré zabraňujú odtoku vody.
  • Ak svoju záhradu na svahu navrhnete tak, aby bol jej koniec viditeľný z vášho obývacieho priestoru, stále si môžete vychutnať výhľad, aj keď v zime po záhrade toľko nepochodíte..
  • Použite drevené dosky ako pevný dekoratívny prvok na upevnenie svahu, napríklad s výhľadom na vnútorné nádvorie.
  • Namiesto veľmi vysokej opornej steny vedúcej nadol alebo do ďalšej úrovne môžete na vytvorenie terasovitých výsadieb medzi úrovňami použiť dve alebo tri poschodia. Využije viac bočného priestoru, ale bude vyzerať atraktívnejšie a bezpečnejšie pre malé deti.
  • Vyberte si materiály pre svoje oporné múry: dobrou alternatívou sú tehly, kameň, telegrafné stĺpy, drevené palisády alebo betónové tvárnice, ktoré sa majú vykresliť a natrieť. V ideálnom prípade by však mali byť v harmónii so zvyškom architektúry vášho domova.
  • Ak náklady na kopanie slušnej terasy vedľa domu nie sú vašim rozpočtom, môžete túto oblasť využiť na atraktívne vysadenie na terase s krokmi do záhradnej oblasti v blízkosti.

Svahové upevnenie drevených dosiek

vnútorný dvor s vnútorným dvorom s drevenými doskami a svahom pripevnenými drevenými doskami a kvetmi

Na terénne úpravy s kamennými múrmi na chvíľu zabudnite. Váš strmý dvor môžete zachytiť a zarovnať s meandrujúcim chodníkom, schodiskom alebo v špirálovitom tvare s drevenými doskami. To je však obzvlášť vhodné, ak je vaša záhrada široká bez toho, aby bola dostatočne dlhá, a tiež vtedy, ak svah nie je príliš strmý. To je tiež dobrý nápad, ak je vchod do vášho dvora z boku predných dverí. V takom prípade môžete cestu vyložiť trávou.

Návod na upevnenie drevených svahov

záhradný okraj s drevenými doskami a kamienkami

Kľúčom k používaniu dreva je uistiť sa, že variant, ktorý si vyberiete, je dostatočne hlboký, aby udržal trávu a burinu mimo. Ak rezáte rezivo, drevené kolíky alebo palisádu, uistite sa, že sú kusy dostatočne hlboké, aby nechali niekoľko palcov. Tie potom môžu slúžiť ako nadzemná bariéra. Drevený okraj záhrady môžete použiť aj na zdvihnutie záhradného lôžka a dodanie vašej krajine určitú šírku. Môžete teda dokonca pôsobiť proti akémukoľvek svahu, ktorý môžete mať vedľa trávnika, aby vaše rastliny rástli na rovnom povrchu. Majte však na pamäti, že je náchylný k hnilobe a možno ho budete musieť v nasledujúcich rokoch vymeniť.

záhradný chodník drevené dosky svah záhradný chodník vyrobený z dreva so starostlivosťou o výsadbu

Záhradníctvo na svahovitom teréne je často výzvou kvôli erózii pôdy a výtlaku pôdy. Drevená oporná stena udržiava pôdu v dobrom stave a dodáva vašej záhrade úhľadný vzhľad. Predtým, ako sa pustíte do stavby, si však overte na miestnom stavebnom úrade, či nepotrebujete povolenie. Je lepšie najskôr predložiť správne dokumenty, ako neskôr musieť stenu zbúrať.

Pokyny krok za krokom

Oporná stena, upevnenie svahu, drevené dosky, drevené stĺpiky v tráve a trvalky

Pred začatím stavby si najskôr naplánujte stenu. Pomocou drevených kolíkov označte rohy steny a medzi kolíky uviažte šnúru, ktorou označíte hornú a dolnú hranicu steny. Vykopte dieru po obvode steny asi o dva palce hlbšiu, ako je výška reziva. Vytvorte priekopu dostatočne širokú, aby ste mohli kopať do dreva. Potom naplňte dno výkopu tenkou vrstvou štrku alebo piesku. Postavte prvý rad dreva z jedného konca na druhý a pomocou motorovej píly rozrežte kusy tak, aby tesne zapadli do priekopy. Uistite sa, že lesy sú vyrovnané.

Udržiavaný trávnik v záhrade na svahu s drevenými doskami pripevnenými k svahu

Položte druhý rad dreva tak, aby švy ležali nad drevom pod ním. Druhý rad a každý nasledujúci rad umiestnite vo vzdialenosti od radu nižšie. Na dodatočné zaistenie steny môžete tiež vbehnúť do pozinkovaných klincov medzi prvým a druhým radom. Predvŕtajte drevo, aby ste si uľahčili prácu. Vykopajte zvislé otvory v šikmom svahu, aby ste našli záhlavia. Tieto krátke kusy dreva vyčnievajú do svahu a dodatočne stabilizujú stenu.

Vykopajte pôdu v záhrade a svah naplánujte drevenými doskami s vodováhou

Najprv naplňte štrkom alebo pieskom až do druhého radu a potom naplňte podlahu až po okraj steny. Uistite sa, že pôdu zatlačíte a pevne zatlačíte na každú úroveň. Budete potrebovať: povrázok, drevené kolíky, lopatu s plochým chrbtom, rezivo ošetrené tlakom, motorovú pílu, kladivo, klince, vodováhu, vŕtačku, meter, štrk a dechtový papier. Medzi rady naneste stavebné lepidlo, aby ste zabránili úniku zeminy a vody medzi praskliny v stene. V závislosti od miestnych zrážok bude možno potrebné na stenu nainštalovať odtokové potrubie.

Moderná záhrada na svahu

terasy záhradný svah výstuž drevo a betónové palisády drevo

Ak ste fanúšikom súčasného interiéru, zvážte záhradu s betónom alebo cementom, ktorá sa nachádza na svahu. Vyzerá to veľmi luxusne, najmä v noci, keď zapnete svetlá. Symetria vytvára príjemný vzhľad a betón sa používa aj ako záhon rastlín, pomocou ktorého môžete pestovať všetky plodiny, ktoré chcete, bez toho, aby ste sa museli starať o odtoky. To je ďalší skvelý nápad na zozname, ako udržať vašu šikmú záhradu upratanú a zároveň využívať sofistikovaný vzhľad.

moderná drevená palisáda na spevnenie svahu s lôžkami rastlín v lesnej oblasti

Nápady na úpravu svahu si vyžadujú veľa skúmania a experimentovania. To môže skutočne stimulovať vaše kreatívne myslenie. So svojou záhradou na svahu môžete urobiť veľa. Stačí si len vybrať, čo sa k nemu najlepšie hodí, v závislosti od dostupného priestoru a strmosti svahu. Môžete tiež použiť jednu alebo dve veci z niekoľkých nápadov na vytvorenie vlastnej jedinečnej nádvornej záhrady. Majte však na pamäti vyššie uvedené tipy a mali by ste byť pripravení začať a úspešne vytvoriť v záhrade spevnenú výstuž z dreva alebo iných prírodných materiálov..