Návrh a údržba záhrady

Strom Espalier ako obrazovka na ochranu osobných údajov: vždyzelené, opadavé a ovocné odrody pre záhradu

Zaberajú málo miesta, ponúkajú ochranu pred slnkom a súkromím a prinášajú ovocie: stromy Espalier sa tešia stále väčšej obľube, a to z dobrého dôvodu. Čo sa vlastne skrýva za týmto pojmom a prečo by ste mali vysadiť mrežu ako clonu súkromia v záhrade, vysvetľujeme v článku. Ukazujeme tiež množstvo možností dizajnu s espalier ovocím, strešnými espaliermi a vždyzelenými stromami espalier.

1. Čo je to strom mreže?

Ochrana súkromia stromami espalier na terasu

Pojem „strom espalier“ sa používa na opis stromov, ktorých tvar najskôr smeruje nahor pravidelnými rezmi a mrežou a potom, z výšky 2 metrov, horizontálne. Nakoniec ich koruny vytvoria strechu alebo zostanú ploché a môžu slúžiť ako ochrana pred vetrom a súkromím. V záhradných centrách nájdete špeciálne druhy stromov, ktoré odolávajú rezu, a preto sa dobre hodia ako mrežové stromy ako obrazovky na ochranu súkromia. Skúsení hobby záhradníci kupujú mladé stromčeky so začiatkom riadenia koruny, ktoré potom sami uvedú do požadovaného tvaru. Začiatočníci sa môžu rozhodnúť pre hotové „prvky živého plotu“. V zásade ide o espalierové stromy s pokročilými vetvami a vysokým kmeňom.

Plody stromov Espalier v záhrade pestujú odrody

Stromy Espalier sa používajú na rôzne účely:

 • Vymedziť nehnuteľnosť
 • Ako ochrana pred vetrom a slnkom na terase
 • Ako obrazovka na ochranu súkromia v záhradke na pozemku
 • Vysoké stromy sú vysadené pred záhradným plotom ako dodatočná ochrana súkromia
 • Ovocie Espalier je možnosťou pre záhradky

1.1. Ktoré espalier stromy tam sú??

Zasaďte strom espalier ako obrazovku na ochranu súkromia okolo trávnika Nápady na záhradný dizajn

Väčšina amatérskych záhradkárov by mala zvážiť tri druhy stromov espalier.

Stálezelené stromy espalier väčšinou ide o kríky živých plotov, ktoré sú nastrihané do požadovaného tvaru. Obzvlášť obľúbené sú vždyzelené stromy espalier s vysokým kmeňom. Možné sú aj niektoré ihličnany, ako napríklad libanonský céder alebo cyprus zelený. Väčšina týchto stromov zostáva kompaktná a nerastie vyššie ako 5 metrov.

Ovocie Espalier sa teší stále väčšej obľube. Ovocné stromy espalier nezaberajú veľa miesta a sú zvyčajne zarovnané na mreži na záhradnej stene.

Strešné treláže podobne ako strešná plachta sú vysadené okolo terasy, aby poskytovali tieň.

1.2. Čo stojí strom espalier??

vždyzelené stromy espalier ako obrazovky na ochranu súkromia v záhrade

Náklady na stromy espalier začínajú od 100 eur a výrazne sa líšia v závislosti od druhu stromu a odrody. Mnoho hobby záhradníkov nie je ochotných minúť veľa na stromčeky espalier. To je chyba, najmä pokiaľ ide o ovocie espalier. Pretože z hľadiska kvality nie sú plody nijako nižšie ako „normálne“ ovocné stromy. Často sú ešte sladšie, pretože vďaka korunám stromov a tvaru rezu získavajú viac slnečného svetla. Preto sa oplatí investovať peniaze do vysokých stromov špalír, odolných voči chorobám.

1.3. Kedy zasadiť stromy espalier?

Výsadba stromov espalier Stručný prehľad tipov a odrôd

Väčšina druhov stromov espalier sa spravidla vysádza na jeseň. Čas výsadby začína v septembri a končí prvým mrazom. Na jar je lepšie vysadiť iba niektoré jemné ovocné stromy, ako sú figy.

1.4. Prerezávanie stromu espalier

vždyzelené stromy espalier pre záhradné a terasové odrody

Tvarovanie a prerezávanie sú pre strom espalier nevyhnutné ako obrazovka ochrany osobných údajov. Koncom leta (koncom augusta a začiatkom septembra) môžete stromy rezať. Prerezávanie prebieha spravidla v zime, keď ovocné stromy zhodili listy a vždyzelené stromy espalier sú v období vegetačného pokoja. Pokiaľ je rez urobený správne, môže stimulovať jarný rast. Rezajte stromy v dňoch bez mrazu, aby sa rozhrania uzdravili.

1,5. Strešné treláže

Strešné treláže poskytujú ochranu súkromia terasy

Strešné treláže sú mrežové stromy, ktorých koruny sú zrezané do tvaru slnečníka. To je však možné iba z výšky kufra 2 metre. Akonáhle strom dosiahne túto výšku, jeho vetvy sa natiahnu špeciálnou mrežou. Je tiež možné nasmerovať vetvy niekoľkých stromov tak, aby rástli spoločne.

2. Ktorý strom espalier zasadiť ako clonu súkromia v záhrade?

Strom Espalier ako obrazovka na ochranu súkromia pre vždyzelené druhy pre domácu záhradu a terasu

Ak hľadáte vhodný strom espalier, ktorý ponúka súkromie, môžete si vybrať z niekoľkých variantov:

 • Strom Espalier, vždyzelený. Stálezelené stromy espalier chránia záhradu pred cudzími ľuďmi po celý rok.
 • Listnatý strom, listnatý. Listnaté stromy espalier sú ideálne pre malé pozemky. Počas záhradníckej sezóny ponúkajú ochranu pred slnkom a súkromím a potom na jeseň zhodia listy. Dom a záhrada teda nie sú v zime tienené.
 • Tiež isté Odrody ovocných stromov Espalier môže poskytnúť potrebnú ochranu súkromia. Ovocie espalier prichádza aj ako priestorovo úsporná alternatíva k sadu.
 • Dokonca Strešné treláže môže držať cudzincov mimo záhrady. Sú obzvlášť vhodné pre nehnuteľnosti v husto zastavaných štvrtiach alebo pre radové domy.

V nasledujúcom texte sa bližšie pozrieme na štyri varianty stromu espalier.

2.1 Strom Espalier: vždyzelené odrody

Stromy Espalier pred záhradnou stenou ako obrazovka na ochranu osobných údajov

Stálezelený strom mreže poskytuje celoročne clonu do záhrady a na terasu. Vždyzelené stromy espalier s vysokými kmeňmi je možné obzvlášť efektívne postaviť pred záhradný plot alebo záhradnú stenu..

 • Medailón „Red Robin“: strom espalier, ktorý je vždyzelený, mrazuvzdorný a odolný. Bezprostredne po topiary na jeseň a po prerezaní v zime vytvára nové červenohnedé výhonky. Boduje rýchlym rastom a každoročne sa zvyšuje o 50 cm, až kým nie je vysoký 6 metrov.
 • Portugalský čerešňový vavrín „Novita“ je tiež vždyzelený strom espalier. Rezá sa dvakrát ročne – raz na jar po skončení obdobia kvitnutia a raz na jeseň. Dosahuje maximálnu výšku 4 metre. Je len čiastočne mrazuvzdorný a v zime potrebuje ochranu pred mrazom.

Strom Espalier v záhrade, vždyzelená magnólia ako obrazovka na ochranu osobných údajov

 • Stálezelená magnólia (Magnolia Grandiflora) zapôsobí svojim nádherným olistením. Horná časť koruny je tmavozelená a spodná časť je bronzová. Pri pravidelnom strihaní môže dorásť až do výšky 6 metrov. Je citlivý na mráz a na rozdiel od iných stromov espalier sa kosí iba na jar.
 • Cesmína veľkolistá patrí do skupiny kríkových kultúr, ale môže byť uvedený do správneho tvaru pomocou topiary a mreží. V dospelosti dorastá do výšky 6 metrov.
 • Olivová vŕba: Strom Espalier s vysokým kmeňom, vždyzelený. Boduje vzpriameným a hustým porastom. Je vysoký a široký asi 3 metre. Zvláštnosťou olivovníka sú jeho gaštanovohnedé výhonky, ktoré časom sivejú.
 • Kamenný dub je stredne veľký strom, ktorý bez topiary môže dosiahnuť výšku až 10 metrov. Pre domácu záhradu je však kompaktný zhruba 5 – 6 metrov.
 • Hrab Carpinus betulus je vždyzelené drevo, ktoré si zachová svoje listy až do februára. Preto ponúka ochranu súkromia a vetra po celý rok.

2.2. Ovocie Espalier: najdôležitejšie otázky

Na záhradný plot vysaďte a pestujte jablká espalier

Na rozdiel od vždyzelených stromov espalier, ovocné stromy zvyčajne ponúkajú obmedzené súkromie. Môžete však ozdobiť záhradné ploty a skrášliť ponuré záhradné steny. Zvlášť mrazuvzdorným stromom espalier sa najlepšie darí pred záhradnou stenou, pretože kamene vydávajú uložené teplo a v zime chránia stromy pred silným vetrom. V nasledujúcom texte odpovedáme na najdôležitejšie otázky týkajúce sa ovocných stromov espalier.

Ako vysoké je espalier ovocie?

Výsadba jabĺk obstaspalier na záhradnú stenu

Ovocie espalier zvyčajne dosahuje maximálnu výšku 3 metre. Na rozdiel od stromov espalier, pre ktoré sa uprednostňujú vysokokmenné formy, má väčšina odrôd ovocia nízky kmeň. Vďaka tomu je záhradníctvo oveľa jednoduchšie a zber ovocia je v porovnaní s bežnými ovocnými stromami oveľa jednoduchší.

Ovocný strom espalier ako ochrana súkromia: ktoré druhy sú vhodné?

Ovocné mreže pestujte ako clonu na ochranu osobných údajov na záhradnom plote

Marhule, jablká, hrušky, duly a broskyne sú obzvlášť vhodné do záhrady.

 • Hrušky sú skutoční preživší a dajú sa ťahať na severe, na slnečných stenách a na juhu na mreže. Jesenná odroda „Gute Luise“ je robustná a prispôsobivá. Odroda „Countess of Paris“ boduje dlhou dobou skladovania.
 • Na rozdiel od hrušiek, ktoré sa na slnečnej stene cítia príjemne, uprednostňujú Jablká miesto vonku. Obzvlášť vysoko výnosnými odrodami sú napríklad „Auralia“ a „Gerlinde“. Plody odrody „Rubinola“ majú dlhú trvanlivosť.
 • Broskyne sú skutočnými uctievačmi slnka a nevedia vydržať mráz. Južná záhradná stena vás udrží v teple aj v chladných dňoch, a preto ponúka najlepšie podmienky pre ovocie espalier. Vhodné odrody sú napríklad „Benedicte“ alebo „Red Haven“. Majú obzvlášť sladké a šťavnaté ovocie.

Ovocie Espalier v záhrade Tipy na výsadbu a dreviny do exteriéru

 • Marhule sú dobrou alternatívou k jemným broskýňam. Sú polohovo menej náročné a dajú sa bez problémov pestovať ako espalier ovocie. Slnečná stena poskytuje potrebné súkromie a zahreje vás v chladných dňoch. Vhodné odrody sú „Harlayne“ a „Kuresia“.
 • Ostatné druhy ovocia, na ovocné treláže sú ideálne višne (nenáročné a nenáročné na starostlivosť), kivi (rastú veľmi silne a sú vhodnejšie na výsadbu pergol), figy (môžu sa pestovať iba v južných oblastiach s veľmi miernym podnebím).

Aký mriežkový ovocný rámec? 

Samozrejme, mrežu na ovocné stromy si môžete kúpiť v záhradnom centre, ale lešenie si vyrobia skúsení hobby záhradníci a kutilovia sami. S trochou trpezlivosti a zručnosti budú môcť mreže z bambusových tyčí zostaviť aj začiatočníci. Existuje mnoho foriem mreží, z ktorých najbežnejší je palmetový. Kmeň stromu alebo hlavný výhonok je priviazaný k bambusovej tyči a vetvy sú potom vodorovne stiahnuté na ďalšie bambusové palice.

2.3. Opadavé odrody stromčeka espalier s vysokým kmeňom

Stálezelený alebo opadavý strom stromu Espalier v záhrade

Nielen vždyzelené stromy espalier sú obzvlášť obľúbené medzi hobby záhradníkmi. Odrody listnatých stromov espalier ponúkajú aj určité výhody.

 • the Trellis lipa je pravdepodobne najznámejším stromom espalier s vysokým kmeňom. Na rozdiel od iných drevín môže byť veľmi vysoký – až 12 metrov. Dosahuje maximálnu šírku rastu 5 metrov. Dobre znáša tvarové rezy a je ideálny na výsadbu pergol a ako clona na ochranu súkromia na terasu.
 • Tiež Javor poľný je opadavý strom espalier, ktorý si nevyžaduje veľkú starostlivosť. Je veľmi odolný a bez problémov vydrží aj studený vietor. Preto je podobne ako mrežová lipa vhodná na výsadbu pergol.
 • Z Sweetgum strom je najkrajší strom espalier. Na jeseň sa jej listy najskôr zafarbia do žltooranžova a potom do oranžovo-červena.

2.4. Strešné treláže

Strešné mreže ako súkromie a ochrana pred slnkom na terase

Strešná mreža je súhrnný termín pre odrody stromov, ktorých korunu je možné nakresliť do tvaru strechy. Ponúkajú ochranu pred slnkom na terase a posedení. Strešná plachta je klasikou medzi strešnými mrežami. Ale je možná aj vŕba olivová a dub holmový.