Láska a rodina

Udržať deti bez plienok – táto príručka bude fungovať aj pre vás!

Držanie dieťaťa je prirodzený proces a je pre dieťa pohodlnejšie

Každý, kto číta alebo počuje výraz „bez plienok“ prvýkrát, bude s najväčšou pravdepodobnosťou zaskočený. Pretože na to nie sme inak zvyknutí: Dieťa a plienka jednoducho patria k sebe. Áno, plienka a najmä jednorazová plienka sa stala symbolom pre dojčatá. Ale keď si človek uvedomí, že tieto plienky nie vždy existovali a v mnohých častiach sveta dnes ešte neexistujú, môže sa čudovať, aká by mohla byť alternatíva. Opakovane použiteľné látkové plienky sú jedným z variantov, ale aj tie sú v niektorých chudobnejších krajinách skôr luxusom. A ak získate trochu podrobnejšie informácie, zistíte, že dieťa môžete držať. A presne o tom je (vlastne nie tak nový) pohyb bez plienok. Žiadne plienky, žiadne hory odpadu, žiadne náklady. Čo ale vlastne takzvané bezplienkovanie je a ako funguje? Dnes sa to od nás dozviete!

Držanie dieťaťa namiesto škodlivých plienok

Udržujte dieťa a vychovávajte bez plienok s týmto sprievodcom

Aj keď sú jednorazové plienky skutočne užitočným vynálezom, ktorý nám veľmi uľahčuje každodenný život s kojencami, majú niektoré nevýhody, na ktoré by ste mali myslieť. Jednak nie je pravdepodobné, že by boli škodlivé pre životné prostredie. Jednorazové plienky nie je možné recyklovať. To znamená, že skončia vo zvyškovom odpade a potom na smetisku, kde na rozklad potrebujú najmenej 300 až 500 rokov. A keď vezmete do úvahy, že len v Nemecku skončí každoročne v odpadkoch viac ako 8 miliónov plienok, dokážete si zhruba predstaviť, do akej miery je to vo všetkých priemyselných krajinách sveta. Najmä rodičia ohľaduplní k životnému prostrediu sa preto rozhodli pre bez plienok, kde môžu dieťa ľahko držať bokom. Ale nielen ochranári v tom vidia výhodu.

Väčšina populácie vychováva svoje dieťa bez plienok

Faktom je, že mnoho detí trpí bolesťou zadku. Nielenže to vyzerá nepríjemne, ale je to nepríjemné aj pre dieťa. Je to spôsobené vlhkosťou a teplom v plienke, môže sa veľmi nakaziť a niekedy vzniknú aj otvorené rany. Krémy na ochranu rán tomu majú zabrániť a spravidla to robia. Nie je to však stopercentná záruka. Nie je teda divu, že stále viac rodičov si chce nechať svoje dieťa a zaujíma sa o bezplienkové oblečenie, aj keď je tento variant o niečo zložitejší ako obľúbené jednorazové plienky.

Bez plienok napriek plienkam?

Plienky spôsobujú zápal a boľavé dno

Najmä ak máte dieťa už niekoľko mesiacov alebo to nie je vaše prvé dieťa a na plienky ste si už zvykli, nebude vás úplne baviť pomyslenie na úplné vynechanie plienok. Nebojte sa, ani nemusíte. Je však dôležité vnímať jednorazovú plienku len ako spodky a snažiť sa udržať svoje dieťa mimo používania včas. Ako to však funguje teraz? Ako zistím, že musím držať svoje dieťa? K tomu sa dostaneme o chvíľu. Predtým by sme to chceli objasniť:

Odkedy zostane bez plienok?

Držanie dieťaťa - Ako začať s týmito užitočnými radami

Fanúšikovia bez plienok sú si istí – deti dávajú matke intuitívne signály, aby pochopila, že je čas na podnikanie. Nosenie dieťaťa je prirodzená vec. Ale tiež sme “zabudli” na to, okrem iného kvôli kočíkom, ktoré prichádzajú v toľkých rôznych verziách. Dieťa to, samozrejme, nevie, rovnako ako nevie, že nosí ochrannú plienku. Podľa toho teória hovorí, že dieťa nevedomky vysiela signály matke, pretože nechce pri prenášaní (alebo inom mieste na spanie) pošpiniť toto alebo seba. Udržanie dieťaťa by teda malo byť prirodzenou vecou, ​​ktorú matka robí intuitívne. Na to sme však aj my moderní ľudia zabudli, pretože máme jednorazové plienky, na ktoré sa môžeme spoľahnúť a nemusíme držať dieťa.

Teoreticky môžete začať bez plienok hneď po pôrode a nechať dieťa mimo. Ale keďže s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať na to hlavu so všetkými zdrvujúcimi emóciami a niekedy aj stresom zo zážitku, jednoducho to celé odložte na doma a nestresujte sa pri tom. Neponáhľaj sa.

Udržať dieťa bez plienok – tak to funguje!

Držanie dieťaťa v nočníku namiesto jednorazových plienok

Ak chcete dostať svoje dieťa bez plienok, je samozrejme dôležité vedieť, kedy malý dokonca potrebuje vykonávať svoju činnosť. A to je presne jadro veci a to, čo trápi väčšinu matiek v tejto záležitosti. Dieťa nemôže vedome vydávať zvuky, nieto ešte hovoriť. Ako teda rozoznám, že príde čas. Keď sa snažíte udržať svoje dieťa mimo dosahu, jednoducho použite tieto tri možné body ako vodítko:

Signály od dieťaťa

Plač môže byť signálom, že dieťa potrebuje ísť na toaletu

Vaše dieťa, a dokonca aj vaše novorodeniatko, vám dávajú, aj keď podvedome, signály, keď majú plný močový mechúr alebo keď potrebujú robiť svoje veľké záležitosti. Rovnako ako keď je hladný, smädný alebo unavený. Platí to najmä pre prvé štyri mesiace. Verí sa, že dieťa vie, že musí, a pokúša sa vám to povedať. Zostáva len pozorovať, ako tieto signály vyzerajú. Ak to dokážete, môžete svoje dieťa bez problémov podržať. Možné signály sú:

  • Nervozita
  • plakať
  • Dieťa sa neustále prebúdza
  • bolesť brucha
  • Dieťa prdí

Je teda tiež schopný spomaliť pohyby čriev v nádeji, že budú zadržané. Ak však dieťa môže jednoducho vložiť plienku, v určitom čase tiež zabúda, ako my pôvodne, venovať pozornosť svojim potrebám a komunikovať s nimi. Nakoniec sa to neberie do úvahy. Preto stráca tento vrodený telesný pocit a musí sa to znova naučiť niekoľko mesiacov alebo rokov, ako to poznáme s nočníkom. Ak však dieťa podržíte, zachová si túto schopnosť.

Udržujte dieťa mimo správneho načasovania

Pripútanie dieťaťa prirodzene chráni pokožku a životné prostredie

Ak má dieťa pravidelný čas na jedenie a spánok, vylučovanie prebieha spravidla v rovnakom čase. Dávajte si preto pozor aj na tieto chvíle. Napríklad okamih, keď sa zobudíte, je vhodný čas na držanie dieťaťa. Nie je tomu inak ani u nás dospelých. Mnoho detí však cíti potrebu aj počas dojčenia alebo bezprostredne po ňom. Ak teda dieťa pri dojčení začne byť nepokojné a napríklad prsník neustále púšťa, môže to byť znak. Aj po dlhodobom zamestnaní (napr. Po hraní) deti často musia. Aj v autosedačke sa deti vyhýbajú podnikaniu a radšej čakajú na odvoz. Je to normálny inštinkt, ktorý používajú na udržanie svojej oblasti v čistote. Určite to nebudú jediné momenty, kedy vaše dieťa potrebuje ísť na toaletu alebo na nočník, ale je to dobrý začiatok a veľký pocit úspechu, ktorý vás bude motivovať pokračovať.

Intuícia zo strany matky / otca

Matky, ktoré držia dieťa, majú s dieťaťom ešte tesnejšie puto

Túto intuíciu nám dala príroda, ale zabudli sme na ňu kvôli pohodlným plienkam a kvôli tomu, že nemôžeme držať dieťa. Zriedkavo sa však znova objaví, keď vychovávate dieťa bez plienok a zvyknete si na signály a perfektné načasovanie. Túto intuíciu nemožno opísať, pretože každému pripadá niečo iné. Obvykle sa dokonca vyjadruje jednoducho v myšlienke, že dieťa možno bude musieť opäť robiť svoje záležitosti. Túto intuíciu je možné vysvetliť silným spojením medzi vami a vašim dieťaťom. A čím viac budete venovať pozornosť jeho signálom, bez ohľadu na vzťah, tým pevnejšie bude puto medzi vami dvoma. A to zase umožňuje komunikáciu bez slov.

Signál pre dieťa

Bábätká bez plienok schnú rýchlejšie a naučia sa používať nočník už od malička

Jeden dôležitý bod, ktorý by ste mali mať na pamäti, keď držíte dieťa a vychovávate ho bez plienok, je vždy dať signál, hneď ako sa bude venovať svojej práci. Môžu to byť jednoduché zvuky ako „A-A“ a „Pee“. Alebo môžete akékoľvek zvuky vymyslieť sami. Je dôležité, aby zvuk pre veľké podniky bol iný ako pre malé podniky. Vaše dieťa sa tak naučí nielen rozlišovať medzi týmito dvoma procesmi v priebehu času. V určitom okamihu tiež verí, že môže bezpečne vykonávať svoju činnosť bez toho, aby sa zašpinil, akonáhle od vás začuje tieto zvuky. Príde tiež okamih, kedy bude tieto zvuky sám vydávať, aby vám oznámil svoju potrebu.

Holding Baby – Pozície

Nočník bez plienok je dôležitým doplnkom doma i na cestách

Najpopulárnejšou polohou pri pokuse držať dieťa je držanie dieťaťa pred bruškom matky. Môžete si to predstaviť nasledovne: Chrbát dieťaťa sa opiera o vaše nadlaktia, hlava sa opiera o váš žalúdok a rukami držíte stehná dieťaťa. Posledne menované sú šikmé a trochu roztiahnuté. Dieťa je tak v akejsi polohe v podrepe, vďaka ktorej je pre malého veľký biznis oveľa jednoduchší ako napríklad ležať. Dieťa sa potom drží nad vybraným kontajnerom a môže začať. Prípadne si môžete sadnúť aj na toaletu. Posuňte sa úplne dozadu, roztiahnite vlastné nohy a posaďte na ne svoje dieťa. Rýchly nástavec na toaletu ste už vytvorili.

Môžete držať veľké a novonarodené dieťa

Ak musíte svoje dieťa zastaviť počas dojčenia, pretože to zvyčajne potrebuje, môžete buď prestať s kojením a zaujať vyššie uvedenú polohu, alebo ho môžete počas dojčenia jednoducho držať. To je obzvlášť užitočné, ak chcete cvičiť a cvičiť v noci bez plienok. Potom držte nočník pod dnom a vydávajte obvyklé zvuky, aby dieťa vedelo, že svoju prácu zvládne. Mimochodom, deti od prírody nerobia svoje veci v spánku, ale skôr k tomu dospievajú.

Bezplienkové príslušenstvo

Udržujte bez plienok a nepoužívajte plienky ani opakovane použiteľné plienky

Ak ste sa rozhodli to skúsiť a chcete svoje dieťa držať pravidelne, mali by ste sa vybaviť správnym príslušenstvom. Nebojte sa, nemusíte míňať veľa peňazí. V skutočnosti je skutočnosťou, že namiesto toho veľa ušetríte, pretože jednorazové plienky použijete oveľa menej alebo vôbec. Napriek tomu je užitočné získať nasledujúce:

Špeciálny hrniec bez plienok pre deti, ktoré ešte nevedia samostatne sedieť

Bez plienok pre deti so zodpovedajúcim nočníkom

Nemusí to byť ani nočník, aby bolo možné držať dieťa. Je vhodný akýkoľvek kontajner za predpokladu, že nemá ostré alebo špicaté hrany alebo iné hrbole, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť. Na trhu sú dostupné perfektné modely, ktoré sú vhodné aj pre novorodencov bez plienok. Líšia sa od klasického nočníka, pretože najmä dieťa na ňom nemôže (a malo by) sedieť. V závislosti od polohy buď matka drží nočník (v takom prípade môže byť výhodná rukoväť), alebo stojí voľne na podlahe, stole alebo inom povrchu a dieťa je držané nad ním..

Nočník bez plienok môže byť vyrobený z kovu alebo plastu. V zásade je jedno, či chcete dieťa držať. Mimochodom, takzvaný ázijský nočník, známy tiež ako čínsky nočník, je veľmi obľúbený. Niektoré matky tiež radšej používajú toaletu alebo alternatívne umývadlo. Dieťa tam samozrejme môže zostať aj bez plienok. Malý nočník sa však môže ukázať ako užitočný a dokonca potrebný, keď ste vonku.

Praktický Ázijský nočník a bavlnený poťah pre pohodlie

Nočník

Poťah nie je úplne potrebný, ale môže byť veľmi praktický, ak vaše dieťa nemá rado studený predmet, ktorý je zrazu cítiť na dne. Niektoré deti sú vystrašené a potom jednoducho nechcú ísť do svojej práce. Toto musíte vyskúšať, keď držíte dieťa. Je to prsteň v tvare mäkkého bavlneného kusu, ktorý je pogumovaný a jednoducho sa prevlieka cez okraj nočníka.

Ako spodky používajte látkové plienky a pokiaľ je to možné, držte dieťa mimo dosahu

Bariéry

Ak chcete jednorazové plienky úplne zakázať, môžete do takej bariérovej plienky investovať. Skladajú sa z nepremokavej vonkajšej textílie, v ktorej sú upevnené vložky, ktoré oznamujú možnú nehodu a dajú sa potom ľahko prať. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a môžete ich používať ako jednoduché spodky, ibaže vaše oblečenie zostane suché. Niektorí ľudia šokujú, keď vidia cenu za takéto plienky. Ale v porovnaní s jednorazovými plienkami, ktoré budete v budúcnosti ešte potrebovať, sú opakovane použiteľné plienky skutočnou zľavou. Ak teda naozaj chcete držať svoje dieťa, investícia sa oplatí.

Získajte manžety a ďalšie praktické odevy ako doplnky bez plienok

Zodpovedajúce oblečenie

Doma, a najmä v prvých dňoch, je dôležité správne oblečenie, aby ste mohli rýchlo reagovať. Napríklad telo môže byť potom dosť nepraktické. Namiesto toho je podľa teploty vhodné dlhé tričko, košeľa alebo sveter. Nohavice sa vôbec nepoužívajú. Veľmi obľúbené sú detské otepľovačky, ktoré perfektne nahradia nohavice, udržia nohy v teple a neprekážajú pri vyzliekaní plienky. Nie sú povinné, ale sú praktické.

Dostatočné oblečenie je vo všeobecnosti kľúčovým slovom, najmä ak chcete udržať svoje dieťa bez plienok. Nepoužívajte opakovane použiteľné plienky, ak máte dostatok oblečenia pre dieťa, aby ste ho mohli kedykoľvek prezliecť. V opačnom prípade budete pravdepodobne musieť často prať ručne.

Vzdelávanie bez plienok – záver

Bez plienok je šetrný k životnému prostrediu, lacný a hygienickejší ako plienky

Nezáleží na tom, či drobci robia v plienkach. V skutočnosti, bez ohľadu na to, ako často dieťa budete držať hore, určite dôjde k nehode. Buďte teda na to pripravení a nezúfajte hneď. Bude to chvíľu trvať, kým sa zorientujete. A také veci sa stávajú aj ostrieľaným matkám bez plienok. V konečnom dôsledku ide len o to, aby dieťa nezabudlo počúvať svoje telo, aby sa neskôr nemuselo znova učiť používať toaletu alebo nočník. Pre dieťa je tiež oveľa pohodlnejšie, že nemusí ležať vo vlastnom odpade, čo je samo o sebe dostatočným dôvodom na to, aby ste to vyskúšali. Tiež ušetríte veľa peňazí a chránite životné prostredie. A je veľmi pravdepodobné, že okamih, kedy bude vaše dieťa konečne bez plienok, zažijete oveľa skôr ako mnohé iné rodiny.