Láska a rodina

5 športov pre deti, ktoré rozvíjajú dôležité schopnosti a vychovávajú všestranných ľudí

Vedeli ste, že deti majú vytrvalosť profesionálneho športovca? Navyše, naši potomkovia potrebujú po intenzívnom tréningu výrazne kratší čas na zotavenie. Ak nechcete zo svojho dieťaťa vychovať takého čmeliaka, ste na správnom mieste! Nemusí to byť vždy futbal a gymnastika. Ukazujeme vám športy pre deti, ktoré rozvíjajú dôležité schopnosti u vášho potomka a sú zároveň skvelou zábavou. Pozrite sa, možno nájdete aktivitu, ktorá je pre vaše dieťa to pravé!

Preto je šport pre deti v ranom veku dôležitý

Aký šport pre gymnastiku batoliat

Všetci rodičia chcú vychovávať aktívne a všestranné, ale predovšetkým šťastné deti. A cvičenie môže pomôcť. O tom, či sa z vášho dieťaťa neskôr stane športový fanúšik alebo nechuť cvičiť, sa rozhodne už v ranom veku. Je preto úlohou rodičov, aby svoje deti nadchli pre športové aktivity, kým sú ešte v materskej škole.

Iba 11 percent detí v Nemecku športuje denne

Údaje zo štúdie KIM (detstvo, internet, médiá) z roku 2018 sú znepokojujúce. Iba 11 zo 100 detí vo veku od 6 do 13 rokov športuje každý deň vo svojom voľnom čase. Na porovnanie, takmer tri štvrtiny opýtaných sledujú televíziu denne. Dôsledky týchto údajov však môžu byť skutočne desivé. Nedostatok pohybu vedie k fyzickým aj psychickým obmedzeniam. Chyby v držaní tela, obmedzenú pohyblivosť a problémy, ako je nerozhodnosť a slabá koncentrácia, možno často pozorovať u neaktívnych detí.

Chcete zo svojich detí vychovať všestranných ľudí? Potom by ste určite mali do voľnočasových aktivít svojho potomka zaviesť športovú aktivitu.

Futbal je v Nemecku najobľúbenejším športom pre deti

Nemusí to byť vždy futbal

Futbal je číslom 1 na zozname najobľúbenejších športov detí v Nemecku. Dôvodom je veľká popularita tohto športu a veľká kultúra futbalových fanúšikov v Nemecku. Loptové hry však nie sú jedinou možnosťou. Ukážeme vám, ktoré sú 5 športových aktivít pre deti, ktoré rozvíjajú dôležité schopnosti vášho potomka a vychovávajú všestranné osobnosti.

Týchto 5 športov pre deti má obrovský vplyv na ich vývoj

Šport rozvíja dôležité schopnosti detí

Šport podporuje zdravý vývoj detí. Zvolený šport však nesmie byť nikdy povinný. Ak to dieťa už necíti, je lepšie skúsiť niečo iné.

1. Východné bojové umenie

Dobrý šport pre bojové umenia pre deti

Má vaše dieťa neobmedzenú energiu, ktorú je pre vás ťažké nasmerovať? Riešenie: vyskúšajte bojové umenie alebo bojové umenie pre deti ako judo. Judo nielenže smeruje energiu a reguluje agresiu, ale predovšetkým je to umenie sebaovládania, ktoré učí deti zdravému životnému štýlu. Rozvíja u detí a mladých ľudí základné hodnoty, akými sú rešpekt, skromnosť, odvaha a harmónia tela a mysle. Nehovoriac o výhodách fyzického zdravia. Toto bojové umenie umožňuje mladým ľuďom nájsť si nových priateľov a spoznať umenie sebaobrany.

Bojové umenia dobrý šport pre dievčatá a chlapcov

Bojové umenia ako judo a taekwondo sa v Nemecku v poslednej dobe tešia stále väčšej obľube, ale treba ich od nich odlišovať. Bojové umenie je skôr športom, ktorý slúži výhradne na sebaobranu. Podporuje kondíciu a kombinuje telesný tréning s emocionálnou stabilitou.

Bojové umenia ako Aikido, Karate a Jiu-Jitsu trénujú pre deti a mládež dôležité zručnosti ako disciplína, koordinácia, koncentrácia, vytrvalosť a vytrvalosť. Rozvíjajú sa aj morálne a duchovné vlastnosti ako spravodlivosť, odhodlanie a humanizmus. Sebavedomie sa zvyšuje, čo robí deti úspešnejšími v každodennom živote.

Východné bojové umenie rozvíja u detí dôležité schopnosti

To je to, čo bojové umenia stále rozvíjajú:

 • Fyzické a duševné zdravie
 • Disciplína, koncentrácia a sebakontrola
 • Morálne a duchovné hodnoty
 • Komunikačné schopnosti a zdvorilosť
 • Dôvera a nezávislosť
 • Vytrvalosť a veľká pozornosť

V bojových umeniach sa deti učia zostať pokojné a vždy pripravené primerane reagovať. Každá hodina bojových umení začína a končí lukom. Zatiaľ čo ostatné športy sa zameriavajú na fyzickú aktivitu a námahu, bojové umenia vykonávajú väčšiu koordináciu, koncentráciu a vytrvalosť.

Bojové umenia Od akého veku bojové umenia

Tolerancia a úcta ku každému a všetkému v prírode sa trénuje aj prostredníctvom bojového umenia. Osobitná pozornosť sa venuje skutočnosti, že bojové techniky nie sú zamerané na agresiu, ale na ochranu a sebaobranu. Agresia je vnímaná ako znak slabosti a neschopnosti správne reagovať v danej situácii.

Ďalej sa deti učia starať sa o seba a brániť sa. Plachí sú silní a sebavedomí a nezbední cvičia sebaovládanie a disciplínu. Počas výcviku musia deti stáť na mieste a čakať na ďalší povel. Podľa odborníkov dodržiavanie týchto pravidiel robí deti v škole oveľa disciplinovanejšími a sústredenejšími.

Odkedy? Bojové umenia a bojové umenia sú spravidla vhodné pre dievčatá a chlapcov od 4 rokov.

2. Lezenie a bouldering

Horolezectvo je u detí obľúbené už v mladom veku

Lezenie a bouldering sú tiež vhodné športy pre mladých dobrodruhov. Ak patríte k rodičom, ktorí sa tejto činnosti kvôli bezpečnosti obávajú, nebojte sa! Vaše dieťa bude dobre vybavené a vždy ho bude sprevádzať inštruktor, ktorý ho bude viesť a povzbudzovať.

Horolezectvo Populárne športy pre deti

Chôdza a beh sú súčasťou našich prirodzených pohybov. Rovnako je to aj s lezením – je to jeden z mála prírodných športov, ktoré sú ľuďom vlastné od narodenia. Lezenie alebo bouldering má mnoho výhod, ktoré by ste nemali prehliadať. Po prvé, všetky svalové skupiny sa používajú súčasne. Hlava a telo sa používajú rovnako, pričom dieťa spoznáva svoje fyzické limity. Za druhé, lezenie podporuje dôveru, analytické schopnosti a rovnováhu, ako aj flexibilitu a presnosť.

Bouldering u detí rozvíja odhodlanie

Pri lezení sa rozvíjajú tieto schopnosti a kompetencie:

 • Schopnosť a koncentrácia riešiť problémy
 • Sebavedomie
 • Zvýšenie vlastného vnímania
 • Trvalé zvýšenie svalového tonusu
 • Koordinačná a pohybová kreativita
 • Osobná zodpovednosť a tímová práca

Či už doma, alebo vonku, lezenie je bezpochyby jednou z najlepších športových aktivít pre deti. Okrem pôvodnej myšlienky rodičov poskytnúť dieťaťu miesto, kde môže využiť svoju energiu, sa časom ukazuje, že lezenie pomáha deťom posilniť sa fyzicky a stať sa odolnejšími..

Odkedy? Horolezectvo alebo bouldering sú spravidla vhodné pre deti od 6 rokov. Niektoré dobre vyvinuté troj- a štvorročné deti si však môžu trúfnuť aj na prvé pokusy o lezenie pod dohľadom.

3. Lyžovanie a snowboarding

Lyžovanie pre deti od kedy a koľko rokov

Ste nadšení zo zimných športov? Čo tak vziať si so sebou deti na najbližšiu lyžovačku? Zimné športy ako lyžovanie a snowboarding sú pre deti skvelou zábavou a zároveň rozvíjajú dôležité schopnosti. To isté platí v zime: Trávte voľný čas vonku s deťmi! Cvičenie v kombinácii s čerstvým vzduchom v horách robí z lyžovania jeden z najlepších športov pre deti. Vezmite teda tých najmenších so sebou a vyrazte na svahy!

Lyžovanie je ako kardio, ktoré je ideálne pre malé rastúce kostry. Deti môžu tiež komunikovať s prírodou a posilňovať svoje sebavedomie. Výučba vašich malých detí v skupinových triedach zlepší tiež ich sociálne schopnosti, pretože sa budú stretávať s inými deťmi rovnakého veku a skúseností.

Snowboarding ako dobrý zimný šport pre deti

A čo snowboarding?

V odpovedi na otázku „Čo si vybrať medzi lyžovaním a snowboardingom pre deti?“ Je lyžovanie pravdepodobne najzrejmejšou možnosťou. Naučiť sa základy lyžovania určite uprednostňujú rodičia malých detí. Ale nemusí to tak byť. Napríklad batoľa v USA malo iba 14 mesiacov a kĺzalo sa po zjazdovkách na snowboarde. Zvláštne, ale pravdivé! „Ak sa chceš stať majstrom, cvičíš skoro!“

Podľa odborníkov je však ideálny čas na prvé pokusy na snowboarde od šesť do osem rokov. Potom je telo dostatočne vyvinuté a deti majú potrebnú jemnú motoriku, aby dokázali ovládať svoje pohyby na svahoch.

Zimné športy pre deti lyžovanie začiatočníkov

Toto sa vyvíja prostredníctvom lyžovania a snowboardingu:

 • Fyzické zdravie
 • Motorické schopnosti
 • Schopnosť koncentrácie
 • Dobrý vyvážený systém

Odkedy? Lyžovanie je vhodné pre deti od 3 rokov, aj keď dieťa by malo začať so snowboardom až vo veku 6 rokov.

4. Surfovanie a plávanie

Letné športy pre deti surfujúce v mori

V zime je to na lyžiach a v lete? Surfovanie, samozrejme! Ak má vaše dieťa obzvlášť rád vodu, surfovanie je perfektný šport na horúce letné dni! Pri surfovaní je dieťa v tesnom kontakte s prírodou a jeho telu môže veľa prospieť aj zvýšený príjem vitamínu D. Pravidelné prehliadanie naučí vaše dieťa byť trpezlivým, zvládať množstvo informácií a rýchlo sa rozhodovať. Získa teda disciplínu a sústredenie.

Surfovanie ako šport vhodný pre deti od kedy

Preto je surfovanie pre deti dobré:

 • Dynamický šport, ktorý prispieva k koncentrácii a rýchlemu mysleniu
 • Dobrú kondíciu
 • Úzke spojenie s prírodou
 • Učte trpezlivosti a pokore
 • Zmysel pre zodpovednosť

Deti sa učia plávať od kedy cvičia

V lete surfujte, v zime plávajte

Dieťa rád chodí do školy surfovania počas letných prázdnin, ale čo robiť v chladnom období? Odpoveď je jasná: plávajte! Považovaný za jeden z najprínosnejších športov pre deti a mládež, plávanie ich učí ovládať dýchanie tým, že pracuje na vytrvalosti a dychu. Navyše plávanie je jemný šport takmer bez rizika zranenia. A zatiaľ čo dievčatá si môžu vyskúšať synchronizované plávanie, chlapci si môžu vybrať podvodný hokej alebo vodné pólo.

Tento šport je navyše prístupný od prvých mesiacov dieťaťa. Podporuje psychomotorický vývoj a na rozdiel od všeobecného presvedčenia umožňuje batoľatám prekonať strach z vody.

Odkedy? Deti sa môžu naučiť plávať aj vo veku 6 mesiacov, aj keď surfovanie do značnej miery závisí od individuálneho vývoja – spravidla však od 6 rokov.

5. Skateboarding a longboarding pre deti

Skateboarding pre deti rozvíja dôležité schopnosti

Korčuľovanie je v posledných rokoch medzi mladistvými na vzostupe. Tento jedinečný šport je nielen skutočne zábavný, ale podporuje u detí rovnováhu, flexibilitu a vytrvalosť. Skateboarding je veľmi vhodný aj pre rezervované a hanblivé deti.

Longboarding vhodný alebo nie ako šport pre deti

Ale ktorý doskový šport je pre vaše dieťa najlepší? Medzi skateboardom, penny boardom a longboardom môžete rýchlo stratiť prehľad. Ako naznačuje názov, longboard má dlhšiu dosku ako konvenčný skateboard. Jeho kolesá sú tiež mäkšie, čo spolu s ďalšími vlastnosťami robí longboard o niečo stabilnejším. Pokiaľ ide o techniku ​​jazdy, longboard vyžaduje maximálnu fyzickú námahu, pričom nohami naberiete dynamiku iba pri skateboarde. Na rozdiel od skateboardu a longboardu je penny board malý, obratný a ľahko sa zmestí do batohu.

Akú dosku pre svoje dieťa vyberiete, do značnej miery závisí od jeho vlastných preferencií. Bez ohľadu na to je potrebné poznamenať, že ochrana rúk, hlavy, lakťov a kolien je zásadná.

Skateboarding je pre deti zábava

Výhody stolných športov pre deti:

 • Zvýšiť informovanosť tela
 • Zlepšiť motoriku
 • Cvičte mozgovú silu
 • Majú pozitívne účinky na telo i myseľ
 • Zvýšiť sebavedomie

Odkedy? Klasické skateboardy a longboardy sú vhodné pre deti od 10 rokov. Skateboarding so špeciálnymi kolieskovými doskami pre deti je možný aj v mladšom veku.