domácnosť

Zahrňte deti do domácnosti pomocou týchto užitočných rád

Zahrňte deti do domácnosti s tipmi na zábavu

Deti a domácnosť … keď počujete tieto dve slová, automaticky vám napadne chaos a neporiadok. K tomu nemusí dôjsť, ak svoje malé deti naučíte dostatočne skoro na to, aby vám pomohli s upratovaním a inými domácimi prácami. Mali by však v domácnosti pomáhať deti? Odpoveď je jasná „Áno!“. To samozrejme neznamená, že deti môžu hneď viesť celú domácnosť. Nemali by, pretože deti sú v prvom rade deti. Existujú však činnosti, do ktorých môžete zaradiť deti do domácnosti. Takto nielenže získate poriadok v domácnosti. Tiež učíte svojich potomkov, že v živote sú úlohy, ktoré je potrebné urobiť a ktoré ich učí zodpovednosti. A tí, ktorí sú zodpovední, môžu byť na seba aj hrdí. Ďalej sa deti učia, že je tiež pekné pomáhať druhým.

K výchove patria aj domáce práce

Akonáhle ste sa rozhodli, že deti by mali pomáhať okolo domu, je samozrejme dôležité, aby sa to stávalo pravidelne. Nemôžete čakať, že si vaše dieťa zvykne pomáhať a bude to brať ako samozrejmosť, nieto iniciatívne, ak ho požiadate o pomoc a potom sa vrátite a budete to robiť celé týždne. Výhodou je potom rozpočet pre deti, v ktorom sú jednotlivé úlohy zaznamenané na každý deň (alebo ako často sa pre seba rozhodujete). Potom vaše dieťa vždy vie, čo je potrebné urobiť, a nemusí o to nevyhnutne požiadať. A úlohy sú obzvlášť príjemné, keď ich robíte spoločne. Okrem toho je pre vás oboch potom viac voľného času, v ktorom môžete robiť niečo zábavné.

Zapojte deti do domácnosti o pomoc v kuchyni

Aké úlohy sú však pre deti vhodné? Ako už bolo spomenuté, drobci by nemali robiť všetko, a už vôbec nie fyzicky náročné veci v domácnosti. Preto nie je vhodné, aby vaše malé dieťa vynášalo ťažké vrece na odpadky alebo utieralo prach na vysokej polici. Úlohy sú určené podľa veku. Ak teda chcete zostaviť týždenný plán pre deti a domácnosť, s takýmito vecami treba počítať. Zostavili sme niekoľko vhodných domácich prác, ktoré sú vhodné pre deti všetkých vekových skupín a zároveň nezaberajú veľa času, takže so zaradením detí do domácnosti určite nebudete mať žiadne problémy..

Zahrňte deti do domácnosti – vyperte oblečenie

Deti môžu pomôcť s práčkou niekoľkými spôsobmi

Už vo veku dvoch rokov sa deti môžu zapojiť do prania bielizne. Potom práčku samozrejme nebudete môcť ovládať. Potom sa však naučia triediť oblečenie podľa farby. V skutočnosti je to ako hra pre malých tyranov. S pribúdajúcim vekom sa dajú úlohy v tomto ohľade tiež znova a znova rozširovať.

Nechajte deti pomáhať okolo domu - zložte bielizeň a odložte ju

Po určitom čase môžu svoje oblečenie odložiť aj do skriniek, zatiaľ čo deti v školskom veku môžu dokonca dať svoje oblečenie do práčky a naplniť ho pracím práškom a avivážou, ako aj zavesiť bielizeň a zložiť suché prádlo. Môžete ich tiež naučiť, ako správne čistiť práčku. Ale stále by ste mali byť prítomní a dávať si pozor. Ak začnete deti včas zapájať do domácnosti a prať, môžete predpokladať, že do desiatich alebo jedenástich rokov budú schopné samy prať, zavesiť a odložiť bielizeň.

Umyť riad

Nechajte deti v domácnosti umývať riad

Deti musia pomáhať okolo domu a najlepšie čo najskôr, ale ako už bolo spomenuté, nie všetky úlohy sú vhodné pre malé deti. Takže aj umývanie riadu. Kým nakladanie do umývačky riadu sa dá naučiť skôr, klasické umývanie pri umývadle je skôr pre školákov. Začnite penením a umytím riadu. Vo veku sedem alebo osem rokov môžu deti vysušiť mokré riady a odložiť ich do skriniek. Vo veku deviatich rokov môžu deti tiež zapnúť umývačku riadu a potom dať do poriadku riad alebo úplne umyť. Uistite sa, že dbáte na bezpečnosť, keď majú deti pomáhať okolo domu. Osobitnú pozornosť venujte manipulácii s nožmi. Malé deti by s ním v prvom rade nemali prísť do styku, zatiaľ čo väčšie sa s nimi musia naučiť byť mimoriadne opatrné.

Uložte posteľ a urobte v miestnosti poriadok

Mať rozpočet pre deti môže prísť vhod

Ak by ste chceli, aby deti pomáhali s domácnosťou, je to tiež vhodná úloha. Uprataná posteľ nepochybne prispieva k upratanému priestoru. Ukážte preto svojmu potomkovi, ako sa to robí, včas. Aj keď to nie vždy vyjde, stále je výhodou, ak vaše dieťa vie, ako to funguje. Tu by mali byť úhľadne usporiadané aj plyšové hračky a dekoračné vankúše, pričom by ste ako dospelí nemali tým najmenším komplikovať nespočetné prikrývky a ozdobné vankúše, ktoré sú celkom zbytočné. Nechajte na posteli len to najnutnejšie, aby bolo vášmu dieťaťu život čo najľahší. Keď bude starší, bude možné pridať aj prehoz na posteľ.

Naučte deti udržiavať v izbe poriadok a poriadok

Vo všeobecnosti je dôležité, aby mali malí vo zvyku udržiavať vo vlastnej izbe poriadok. Keď teda deti pomáhajú v domácnosti, toto k tomu patrí. Po hraní by mali byť hračky opäť zabalené, špinavé oblečenie by malo byť v koši na bielizeň a taška na určenom mieste a nemalo by byť vyhodené v strede miestnosti..

Umyte podlahu

staršie deti sa môžu naučiť zametať a pomáhať s upratovaním

Uznávame, ako ľahko sa táto práca môže zdať, pre dieťa rozhodne nie je. S najväčšou pravdepodobnosťou špina len letí iným smerom, namiesto aby skončila v lopatke. Z tohto dôvodu môžete zametanie zahrnúť do plánu, keď má dieťa zhruba sedem alebo osem rokov. Ak by ste chceli, aby deti pomáhali s domácnosťou a naučili sa predtým používať zametacie zariadenie, môžete skúsiť ručnú kefku, kde nečistoty zametáte na malé kôpky a dieťa ich potom zametie do lopaty. Aj menšie deti môžu byť zahrnuté len tým, že za vás budú držať lopatu.

Zahrňte deti do domácnosti – utrite podlahu

Deti sa môžu naučiť vytierať podlahu mopom

Upratať podlahu mopom je pre deti ešte ťažšie. Z tohto dôvodu je vhodné zvoliť si túto úlohu od deviatich alebo desiatich rokov. Potom vysvetlite, ako je voda pripravená na vytieranie, ktoré techniky na vytieranie fungujú najlepšie a kde sú všetky nádoby uložené neskôr. Je dôležité, aby ste nepoužívali príliš veľké vedro, keď deti pomáhajú s vytieraním domu, pretože toto je s vodou veľmi ťažké a zaťažuje chrbát pri prenášaní. Namiesto toho noste vedro alebo použite vhodnú detskú veľkosť. Tiež vysvetlite, ktorú podlahu je potrebné vyčistiť a ako. Na dlaždice sa predsa používajú iné čistiace prostriedky ako napríklad na laminát alebo dokonca parkety.

Deti v domácnosti – upratovanie a odhŕňanie hračiek

Naučte sa upratovať a čistiť deti i dospelých

To je niečo, čo je ťažké aj pre nás dospelých. O to dôležitejšie je naučiť to naše deti čo najskôr. Toto je jediný spôsob, ako skutočne vytvoriť poriadok. Najlepším spôsobom, ako sa deti môžu naučiť túto úlohu, je sledovať, ako si vyjasňujete svoje vlastné veci. Vysvetlíte, čo ešte potrebujete a čo nie a prečo. Potom sa môžete vy a vaše dieťa pustiť do práce na svojich hračkách. Motivácia má stimulačný účinok. Na jednej strane môžu deti predať svoje staré hračky a za zarobené peniaze kúpiť niečo nové. Deti tiež radi darujú svoje veci na dobrú vec. Naučíte sa zároveň pomáhať tým, ktorí to potrebujú.