domácnosť

Ktorá panvica je pre ktoré jedlo najlepšia?

Panvice usmerňujú, ktoré použiť na aký účel

Dobrá panvica zaistí, že najlepšie výsledky varenia získate rýchlejšie, jednoduchšie a spoľahlivejšie. Či už ide o pečenie, grilovanie alebo restovanie, tvar a materiál každej panvice sú prispôsobené konkrétnym úlohám a rovnako ako pri nástroji vždy potrebujete správnu panvicu na každý účel. Ktorá panvica je na ktorý účel najvhodnejšia? Pokračujte v čítaní, aby ste to zistili.

Kuchynské nerezové stropné závesné panvice

Chuť a kvalita steakov, palaciniek a dokonca aj jednoduchej omelety do značnej miery závisia od kvality panvice, na ktorej bolo jedlo varené. V ideálnom prípade by mala mať kuchyňa niekoľko panvíc s rôznym priemerom, hrúbkou a výškou stien a vyrobených z rôznych materiálov. Nie nadarmo profesionálni kuchári pripravujú rôzne jedlá na rôznych panviciach. Grilovacia panvica je napríklad najlepšia na pečenie steakov a každá nepriľnavá panvica bude dobre fungovať na pečenie vajec.

Aká panvica na čo? Prehľad typov panvíc

Panvice zavesené na strope nad kuchynským ostrovom

Pri výbere správnej panvice je rozhodujúce skladovanie a distribúcia tepla, materiál a povlak. Aký je rozdiel medzi panvicou a wokom? Akú panvicu používate na steaky? Odpovedáme na všetky otázky o tejto téme a poskytujeme cenné rady, ako z jedla vyťažiť maximum.

Panvica – klasika v kuchyni

Panvica na každodenné použitie s antiadhéznym povlakom

Panvice majú veľkú základňu a výšku asi 4 cm. Nízky okraj a mierne zakrivené dno panvice sú ideálne pre jedlá, ktoré je potrebné často obracať. Dlhá rukoväť zaisťuje ochranu rúk pred horúcimi tekutinami. Môžete opiecť všetko od kuracích pŕs po klobásy a vyprážané vajíčka. Na zvýšenie chrumkavosti použite malé množstvo oleja. Panvica na každodenné použitie má priemer 24-28 cm.

Dostupné materiály: hliník, nehrdzavejúca oceľ, liatina.

Panvice sa delia hlavne na nepriľnavé panvice a nepotiahnuté panvice. Pravdepodobne najznámejším nepriľnavým povlakom je teflón.

Tip: Je rozdiel medzi panvicami a panvicami, ktoré sa tiež volajú soté. Posledne menované sa vyznačujú väčším povrchom a obzvlášť vysokým okrajom približne 6-8 cm.

Guláš na dusenie

Dušená panvica restovaná na panvici, vysoké steny

Grilovacie panvice sú okrem panvice jedným z najbežnejších typov panvíc. Soté panvice majú široký základ a vysoký okraj, takže môžete dusiť veľké množstvo zeleniny. Restovanie zvyčajne vyžaduje vysoké teploty a rovnomerné rozloženie tepla z podlahy na steny. Jedlo si môžete dokonale uvariť bez toho, aby ste ho varili. Pánev je možné použiť na rôzne činnosti varenia, od vyprážania mäsa po redukciu omáčky.

Dostupné materiály: nehrdzavejúca oceľ, hliník, meď.

Wok

Wok panvica zelenina kura

Wok je charakteristický svojim polkruhovým tvarom a používa sa predovšetkým v ázijskej kuchyni. Tradičné woky sú úplne zakrivené, zatiaľ čo moderné woky majú ploché dno, ktoré je kompatibilné s elektrickými a indukčnými varnými doskami. Jeho zakrivený tvar zaisťuje optimálne rozloženie tepla. Vo woku sa musia suroviny neustále pohybovať, aby si zachovali svoju textúru a arómu. Pri varení je teda správne trepaný a miešaný.

Dostupné materiály: liatina, hliník, oceľ.

Palacinky

Panvice na palacinky majú spravidla veľký spodný povrch a plochý okraj. Tento plochý, rovný tvar zaisťuje, že cesto je možné optimálne rozdeliť a vaše palacinky sa pečú rovnomerne a rýchlo. Posúvanie palaciniek z panvice na tanier v jednom perfektnom kuse je tiež detská hra.

Dostupné materiály: hliník, liatina, oceľ.

Grilovacia panvica

Grilovacia panvica kuracie filety bylinky

Grilovacie panvice môžu byť okrúhle alebo hranaté a môžu mať hladký alebo rebrovaný základ. Odolávajú veľmi vysokým teplotám a dodávajú mäsu a rybám nezabudnuteľnú praženú arómu a peknú, chutnú kôrku. Uistite sa, že vyberiete veľkosť, ktorá je vhodná pre počet ľudí, pre ktorých bežne varíte.

Dostupné materiály: liatina, hliník

Panvica na omáčku

Panvica na medenú omáčku sa rýchlo zohreje

2 litrová omáčková panvica je ideálna na prípravu omáčok alebo na zahrievanie polievok a omáčok na cestoviny. Na rýchle vykonanie všetkých týchto úloh je najlepšou voľbou medená panvica. Materiál môže pôsobiť teplým a príjemným dojmom, keď panvica visí na poličke vo vidieckej kuchyni, ale ponúka nielen estetiku. Meď má vynikajúce tepelné vlastnosti – rýchlo sa zahrieva a okamžite chladí. To znamená, že je obzvlášť dobrý na výrobu krémových omáčok alebo karamelizujúceho cukru.

Akú panvicu používate na steaky a chrumkavé vyprážané zemiaky??

ktorá panvica na smaženie steakov Liatina

Steaky je možné rýchlo uvariť na strednom až vysokom ohni. Vďaka tomu získate navonok dobrú značku a vnútro zostane ružové a šťavnaté. Liatinové panvice sú ideálne na pečenie steakov. Ohriatie trvá trochu dlhšie a pomaly uvoľňuje uložené teplo. Ďalšia výhoda železných panvíc: Ak pečiete hrubý steak, napr. Knedlík, môžete vložiť celú panvicu do rúry a uvarený karbonát uvariť.

Steak osušte papierovými utierkami

Ako dostať perfektný steak z panvice:

1. Kúpte si najlepší steak na pečenie.

Najlepšie steaky na varenie na sporáku sú steaky bez kostí, ktoré sú hrubé asi 3 a 4 palce. Na túto metódu najlepšie poslúžia hrubšie rezne ako klubový steak alebo vykostené rebrá. Pozrite sa na steak s dobrým mramorovaním (biele mastné vlákna, ktoré prechádzajú mäsom). Keď má steak dostatok tuku, zostane počas procesu varenia vlhký a má chuť a textúru potrebnú pre dokonale vyprážaný steak.

Steak pred opečením na panvici osolíme

2. Pred vyprážaním rezeň okoreníme.

Steak je potrebné dobre osoliť aspoň 30 minút pred pečením. Soľ sa rozpustí a absorbuje sa do mäsa. Tým vytiahnete mäsové šťavy z mäsa. Suchý povrch mäsa je najlepším predpokladom nádhernej kôrky.

Otočte steak na panvici

3. Steak opečte na silnom ohni.

Pred pridaním steakov na panvicu nechajte liatinovú panvicu dostatočne rozohriať, aby sa trocha zadymilo. Vysoká teplota je dôležitá pre peknú kôrku na vašom steaku. Steaky nechajte v pohybe a každú minútu ich prevracajte, aby navonok vytvorili tenkú, rovnomernú kôrku. V polovici varenia pridajte niekoľko polievkových lyžíc masla a čerstvých byliniek. Veľkou lyžicou nalejte horúce maslo na steaky a občas ich otočte, kým nie sú uvarené na požadovanú úroveň..

Steak opečte na liatinovej panvici na vetvičkách maslového rozmarínu

Určite časy varenia:

Aby ste dosiahli požadovanú úroveň pečenia, musíte skontrolovať vnútornú teplotu mäsa penetračným teplomerom. Asi po štyroch minútach začnite merať teplotu steaku, aby ste zistili, ako dlho ho treba variť.

Zriedkavé: Steak vyberte z ohňa asi na 52 ° C a smažte asi šesť minút.

Stredne zriedkavé: Odstráňte pri 55 ° C, čo je približne osem minút celkového varenia.

Stredné: 60 ° C celkom deväť až desať minút.

Dobre urobené: Smažte asi 12 minút.

Vyprážaná zelenina

Vyprážané zemiaky so zeleninou a slaninou na železnej panvici

Podobne ako pre steak, rovnaký koncept platí pre zeleninu. Lahodné pečené zemiaky by mali byť zvonku karamelizované chrumkavé a zvnútra jemné. Vyhoďte teda liatinovú panvicu opäť zo skrine!

Panvica na hlboké vyprážanie?

Aká panvica na pečený rezeň

Chcete si perfektne pripraviť kordon bleu alebo pečený rezeň? Na vyprážanie používajte veľkú hlbokú panvicu alebo liatinovú panvicu, aby ste zabránili striekaniu oleja alebo ho aspoň obmedzili na minimum. Panvice zo smaltu alebo nehrdzavejúcej ocele sú vhodné na hlboké vyprážanie. Vyhnite sa iba nepriľnavým panviciam.

Zahrejte olej, kým sa na panvici nezačne trblietať, a jeden po druhom do neho vložte rezeň. Dosiahnutie zlatej chrumkavej dokonalosti trvá iba niekoľko minút na každú stranu.

Ktorá panvica je najlepšia na ryby??

Aká panvica na rybie filety Nerezová panvica

Ak chcete na večeru uvariť niečo rýchle, choďte na filety z bielej ryby. Na panvici je možné chutne pripraviť každú chudú bielu rybu: napríklad tilapiu, tresku, basu, kanica, sumca a kanca. V prípade pochybností povedzte predajcovi rýb, ako sa chystáte rybu pripraviť, a opýtajte sa ho, ktorú rybu odporúča.

Panvica na ryby z nepriľnavej nerezovej panvice

Najlepšie je použiť nepriľnavú panvicu, aby sa ryba nelepila na panvicu. Výhodou liatinovej alebo nerezovej panvice je však to, že ryba bude o niečo zlatistejšia a chrumkavejšia. Ak používate jednu z týchto panvíc, rybie filé zľahka poklepte papierovou utierkou a na panvicu pridajte trochu oleja.

Akú panvicu na rizoto? Široká panvica na dusenie

Aká panvica na rizoto dusí vysoké steny

Voňavá, jemná ryža v krémovej omáčke je nevyhnutná pre dokonalé rizoto. Aby sa dosiahol tento výsledok, kvapalina by sa mala nechať pomaly odparovať. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je použiť širokú panvicu.

Štandardné panvice uprednostňujú rýchle odparovanie, čo znamená, že ryža je suchá a často prevarená. Mnoho ľudí dáva prednosť vareniu rizota v hrnci, pretože spomaľuje odparovanie, ale často to môže viesť k polievkovej konzistencii..

krémové rizoto uvarené v panvici

Ale dusená panvica s priemerom asi 25 až 30 cm je ideálna na varenie rizota. Je to taká správna veľkosť, aby bolo dosť rizota pre štyri až šesť ľudí. Vysoký okraj tejto panvice zaisťuje, že sa tekutina na varenie rýchlo a rovnomerne odparí bez toho, aby sa ryža rozvarila. Malá hĺbka a veľký povrch tiež znamenajú, že sa vývar odparuje približne rovnakou rýchlosťou ako ryža, takže je krémovejšie rizoto. Táto panvica tiež urýchľuje čas varenia. Skúste teda uvariť rizoto na najširšej panvici a uvidíte, ako bude krémovejšie.

Aká panvica na vaječné jedlá?

Aká panvica na smaltovaný povlak z vyprážaných vajec

Či už na raňajky, obed alebo večeru, vyprážané vajíčka, praženica alebo omeleta sú vždy dobrý nápad! A nemusíte kupovať špeciálnu panvicu na vajíčka – každá panvica bude fungovať dobre. Na vyprážanie vajec sa spravidla používa nepriľnavá panvica alebo dobre namazaná liatinová panvica, aby sa vajíčka na panvici nelepili. Ak dávate prednosť použitiu panvice z nehrdzavejúcej ocele alebo smaltu, pridajte olej.

Na vyprážanie vajec je vhodná akákoľvek veľkosť panvice. Ak je výber na vás, použite panvicu, ktorá zodpovedá počtu vajec, ktoré varíte: malá 8-palcová panvica je dobrá na jedno vyprážané vajíčko. Ak plánujete rodinný brunch, použite väčšiu 12-palcovú panvicu.

Vyberte správnu úroveň tepla. Pekný, stredný oheň je ideálny na vyprážanie vajec. To zaisťuje rovnomerné varenie vajec.

Liatinová panvica je našou najlepšou voľbou pre frittaty

Ktorá panvica na vaječné misky Fritatta liatinovú panvicu

Pretože najskôr uvaríte frittatu na panvici na sporáku a potom ju dopečiete v horúcej rúre, je panvica vhodná do rúry. A pokiaľ ide o ten pokrm z vajec, najlepšou voľbou je liatinová panvica. Liatinové panvice sa dodávajú v rôznych veľkostiach, ale panvice s priemerom približne 8 alebo 9 palcov sú ideálne na frittatu. Množstvo postačí pre štyri až šesť osôb a ťažkú ​​panvicu môžete ľahko preniesť z rúry na stôl. Nepriľnavý povrch liatinovej panvice tiež zaisťuje, že frittata sa dá z panvice po varení ľahko vybrať. Na panvici z nehrdzavejúcej ocele sa vajíčka pravdepodobne prilepia na dno a okraje panvice.

Medené panvice závesná kuchynská doska s mramorovým vzhľadom