domácnosť

Čistenie a údržba mramoru: tipy, triky a domáce prostriedky

mramor čistenie čistenie kuchyňa moderná minimalistická podlaha kuchynský ostrovček

Aj keď je mramor, rovnako ako ostatné robustné prírodné kamene, ako je žula, kremeň, vápenec atď., Považovaný za nadčasový a klasický, v súčasnosti zažíva renesanciu a integruje sa do mnohých životných štýlov. Mramor ako pracovná doska v kuchyni, podlahová krytina alebo v kúpeľni zaujme svojou exkluzivitou a dokonalým povrchom. Dokonalá štruktúra, nádherný lesk a jedinečné zrno sú vlastnosti, ktoré odlišujú robustný prírodný kameň a dôvod, prečo už v dávnych dobách znamenal luxus a triedu. Za tie roky používania sa bohužiaľ často stáva, že je poškodený nehodou a povrchy už nevyzerajú tak nádherne ako predtým. V nasledujúcom texte uvádzame praktické tipy na čistenie a starostlivosť o mramor.

Mramor: klady a zápory

starostlivosť o čistenie mramoru kuchyňa masívne biele drevo

Poznanie materiálu s jeho výhodami a nevýhodami a základnými informáciami uľahčuje život pri čistení kameňa. Geologicky patrí mramor do skupiny vápencov, pretože bol vytvorený premenou vápenca. Preto tu platia rovnaké pravidlá pri čistení a mramor, podobne ako vápenec, je citlivý na kyseliny.

mramorová čistiaca starostlivosť kuchynská pracovná doska biela

Krásny povrch môže pokaziť roztrasený pohár jablčného džúsu, vína alebo sýteného nápoja. Po veľmi krátkom čase sú na nechránenom povrchu viditeľné matné škvrny. Preto by mal byť prírodný kameň ošetrený špeciálnym leštidlom ako ochranným opatrením. Oleje a tuky sú absorbované kameňom a zanechávajú za sebou nevzhľadné škvrny a zafarbenie. Dokonca aj voda cez dážď alebo sneh môže dlho meniť farbu prírodného kameňa.

čistenie mramoru starostlivosť domáce opravné prostriedky tipy triky domácnosť

Mramor, rovnako ako ostatné vápence, je považovaný za stredne tvrdý a dokonca aj tie najmenšie kamene môžu zanechať nevzhľadné škrabance. Povrch sa rýchlejšie poškodí, najmä v prípade mramorových podláh, po ktorých sa neustále chodí. Nečistoty na podrážkach obuvi pôsobia ako jemné brúsne častice, ktoré postupne robia materiál drsným a matným. V priebehu času sa matná oblasť zväčšuje a v mikrotrhlinách a nerovnostiach sa zhromažďujú nečistoty. Pretože sa veľmi často používajú výrobky na ošetrovanie vrstiev, môžu byť čiastočky nečistôt zadržané aj v ošetrujúcej vrstve. Na čistenie mramoru je možné použiť základný čistiaci prostriedok, alebo je najlepšie ho vysušiť.

Čistenie mramoru: základné čistenie

mramor upratovanie starostlivosť kuchynská dlažba plynový sporák drez

Dôkladné čistenie povrchu mramoru je potrebné iba vtedy, ak je ošetrené ochrannou impregnáciou. Predtým je potrebné odstrániť staré ošetrujúce vrstvy a potom ich ošetriť základným čistiacim prostriedkom. Tú je potrebné neutralizovať dostatkom vody, ale mramor zotrieť čo najmenším možným spôsobom, pretože príliš veľa vody môže viesť k tvorbe vodného kameňa. Optimálna hodnota pH základného čistiaceho prostriedku by mala byť medzi 7,0 a 8,5. Nanáša sa pomocou mäkkej kefky alebo handričky z mikrovlákna. Potom povrch dvakrát alebo trikrát utrite vlhkou čistou handričkou, ale povrch nenamáčajte. Pred ošetrením je najlepšie testovať na nenápadnom mieste.

mramor upratovanie starostlivosť kuchyňa kuchynský ostrov drevo knižnica

Na čistenie mramoru sú v zásade vhodné neutrálne čistiace prostriedky, alkoholové čistiace prostriedky a samozrejme špeciálny čistiaci prostriedok na mramor. Alkalické čistiace prostriedky sú vo všeobecnosti škodlivé, ale sú možným riešením v boji proti vodnému kameňu alebo cementovým pásom na silne znečistených povrchoch. Po ošetrení ním musíte dôkladne vyčistiť vodu.

Čistenie a údržba mramoru: impregnácia

starostlivosť o čistenie mramoru kuchynská pracovná plocha kuchynská linka

Rovnako ako ostatné prírodné materiály, každý proces čistenia mramoru je dočasný. Ošetrenie špeciálnymi ochrannými a ošetrujúcimi prostriedkami je tiež časovo obmedzené a musí sa opakovať. Káve, olejom a tukom by ste sa mali vyhýbať alebo ich rýchlo odstraňovať na mramorových povrchoch. Existujú však moderné ošetrujúce prostriedky, vďaka ktorým je povrch menej citlivý na nečistoty – impregnácie. Tieto nevytvárajú cez mramor ochranný film, ale podopierajú ho zvnútra. Väčšina z nich je na vodnej báze a umožňujú rôzne optické efekty, ako sú perleťové efekty a ďalšie.

obklad na stenu kuchynskej linky ošetrujúci mramor

Aj keď je trvanlivosť vo vode rozpustných impregnácií obmedzená, sú vhodnejšie pre domácich majstrov a prípadné chyby pri spracovaní je možné potom jednoduchšie odstrániť. Odporúča sa, v závislosti od povrchu a použitia, mramor jeden až štyrikrát ročne dôkladne vyčistiť a potom impregnovať. Ak chcete dlhodobé riešenie, mali by ste sa obrátiť na profesionálnych dokončovačov kamenných podláh. Profesionálna impregnácia je trvalá, nedá sa odstrániť a stojí viac ako verzia pre domácich majstrov, ale konečný súčet je lacnejší, pretože ochranný účinok je vyšší..

polička na čistenie mramoru biela čierna drezová polica drevo

Väčšiu ochranu pred poškriabaním zaisťuje použitie takzvanej kryštalizácie. Výsledkom je, že povrch kameňov na báze vápna, ako je mramor, travertín a podobne, je dodatočne vytvrdený a má vysoký lesk. Tento proces zvyšuje povrchový odpor materiálu a znižuje poškriabanie.

Udržujte mramor

mramor upratovanie starostlivosť kuchynská stena drevená podlaha

Po čistení mramoru je dôležité dbať na správnu starostlivosť. Tak budú výsledky, ktoré už boli dosiahnuté intenzívnym čistením, trvať dlhšie. Napriek impregnácii alebo inému dlhodobému ošetreniu mramoru je potrebná pravidelná starostlivosť a údržba. Použité čistiace prostriedky nie sú také intenzívne ako tie, ktoré sa používajú na základné čistenie. Ak ich používate pravidelne, majú jemný účinok.

klasická stolička na čistenie mramoru

Mramor je možné čistiť aj bez špeciálnych čistiacich prostriedkov. Je však potrebné vziať do úvahy hodnotu pH príslušného čistiaceho prostriedku. Na mramor a iný vápenec je najlepšie použiť zásaditý čistiaci prostriedok, nikdy nie kyslý. Hodnota pH sa meria od 1,00 do 10,00, pričom neutrálny a zásaditý rozsah by bol pre materiál optimálny, t.j. od 7,00.

mramorová čistá starostlivosť o podlahu ušľachtilé schody lustrové kryštály

Čistiace prostriedky na odstraňovanie vodného kameňa sa odporúčajú predovšetkým v kuchyni a kúpeľni, kde musíte pravidelne odstraňovať nepríjemné zvyšky vodného kameňa na armatúrach a inštaláciách. Tieto sú však nevhodné na mramor a iné vápence, pretože zanechávajú povrch matný a nečistoty sa na ňom môžu usádzať ešte jednoduchšie. Špeciálny mramorový čistič kúpeľní je schopný odstrániť ľahké vodný kameň a ďalšie typické látky zo samotných kĺbov. Tmavé oblasti a odolné škvrny, ktoré čistiace a ošetrujúce prostriedky spôsobujú v kúpeľniach a kuchyniach, je možné odstrániť leštidlom na mramor a obnoviť lesk.

mramorová čistá dlažba moderná šesťhranná

Mierne znečistený mramor je možné ľahko očistiť kamenným mydlom a trochou čistej vody. Najlepšie je použiť handričku z mikrovlákna alebo mop z mikrovlákna. Predtým by ste mali hrubšie nečistoty samozrejme zametať metlou alebo vysávačom s vytiahnutou kefou.

Čistenie a údržba mramoru: domáce opravné prostriedky

mramor čistiaca starostlivosť podlaha čierna biela ušľachtilá obývačka

Vzhľadom na veľký sortiment čistiacich prostriedkov na trhu je často zdrvené vybrať ten správny. Namiesto drahých špeciálnych čistiacich prostriedkov sa oplatí použiť domáce opravné prostriedky neutrálne voči Ph a vhodné pre potraviny. Odolné škvrny je možné ľahko odstrániť citrónovou kôrou a trochou kuchynskej soli.

mramorová čistiaca starostlivosť kúpeľňa sprchovací kút sklenená stena voľne stojaca vaňa

Veľmi jednoduchý prírodný vosk je ideálny na dodanie mramoru nádhernému lesku. Musí byť veľmi šetrne nanášaný handričkou z mikrovlákna a ľahko leštený, aby bol diskrétne zvýraznený hodvábny lesk prírodného kameňa..