domácnosť

Ako postaviť pascu na muchy? Najlepšie pasce na kutilstvo domácich múch, ovocných mušiek a hubárov

Mucha plávajúca v byte vám môže rýchlo liezť na nervy. Domové muchy navyše prenášajú aj rôzne choroby, a preto nie sú u nás doma vítanými hosťami. Najmä v lete, keď sú okná a dvere častejšie otvorené, si škodcovia vždy nájdu cestu do domu. Čo však môžete urobiť, aby ste sa týchto otravných múch zbavili? Ukazujeme, ako môžete pomocou domácich prostriedkov postaviť jednoduchú pascu na muchy a chytiť tak hmyz rýchlo a efektívne.

DIY pasca na muchy – najlepší domáci liek na muchy

Postavte si mucholapku s domácim octom a PET fľašou

Všetky osvedčené postupy, ako zbaviť domácnosť muchovníkov, majú jednu nevýhodu. Swattery sú nevzhľadné a pri pesticídoch hrozí riziko uvoľnenia nebezpečných chemikálií do ovzdušia. Jednoduchý a nenápadný spôsob, ako zabrániť hučaniu múch okolo vášho domu, je vytvoriť jednoduchú rozpočtovú pascu. Ako postaviť takú pascu na muchy a zachytiť v nej rôzne druhy múch, pozri nižšie.

Vyrobte si pascu na muchy sami

Vyrobte si vlastnú prírodnú pascu na muchy domáce v plastovej fľaši

Na jednu z najlepších a najľahších pascí na muchy, ktorú môžete postaviť, potrebujete najskôr prázdnu PET fľašu. Ak ho nastražíte trochou cukrovej vody alebo inej atraktívnej látky, kutilská muška umiestnená na skrytom mieste rýchlo upúta bežné domáce muchy. Muchy cítia návnadu a vletia do fľaše, aby sa tam dostali (buď znesú vajíčka, alebo sa najedia). Akonáhle sú vo vnútri, môžu byť ľahko chytení, keď lietajú po krku pasce. Muchy nedokážu letieť späť úzkym otvorom alebo sa stanú neschopnými letu, ak im krídla zvlhnú. Túto pascu je možné použiť v interiéri aj exteriéri.

Čo potrebuješ:

 • zúbkovaný nôž
 • čierne pero
 • Doska na krájanie
 • Dierovač (voliteľný)
 • Dvojlitrová PET fľaša
 • Návnada, napr. B. zrelé ovocie
 • Ocot (voliteľné)
 • Kúsok drôtu na zavesenie pasce (voliteľné)

Vyrobte si pascu na muchy z PET fľaše proti muchám

Takto sa to robí:

Značkovačom nakreslite čiaru okolo fľaše, tesne pod kónickým hrdlom.

Zúbkovým nožom prerežte pozdĺž línie a odtrhnite vrch fľaše. Nakrájajte na reznú dosku, aby nepoškodila vašu dosku alebo stôl.

Odstráňte uzáver, potom vrch fľaše otočte a zasuňte do spodnej časti fľaše ako lievik, čím dokončíte mucholapku..

Vyberte „lievik“ z fľaše, aby ste do nej mohli vložiť návnadu. Vyberte si vhodnú návnadu do pasce.

DIY mucholapka na vnútorné mouchy, čo je vo vnútri ovocia

Muchy priťahuje takmer každý hnijúci organický materiál. Čo sa teda deje v pasci na muchy? Tu je niekoľko nápadov na návnadu na použitie v domácnosti:

 • Mierne prezreté ovocie
 • 50/50 zmes vody a cukru
 • Voda zmiešaná s medom alebo javorovým sirupom na lepivejší roztok
 • Jablkový džús, pomarančový džús, cola atď..
 • Mydlo na riad s ovocnou vôňou

Pri použití tejto pasce na muchy vonku zvážte použitie voňavejšej návnady. Aby sa včely nedostali do vašej vnútornej alebo vonkajšej pasce, pridajte do zmesi kvapku octu.

Ak dávate prednosť závesnej pasci, použite dierovač na dierovanie dvoch otvorov v hornej časti fľaše. Uistite sa, že prechádzajú oboma vrstvami pasce. Potom prevlečte cez otvory kus drôtu, ohnite konce a pasca je pripravená na zavesenie.

Tip: Ak si všimnete medzery medzi okrajmi, kde „lievik“ spočíva v spodnej časti fľaše, prelepte ich páskou, pre prípad, že by sa šikovná muška rozhodla zmenšiť.

Postavte pasce na mušky na ovocné mušky

DIY lapač múch, ktorý tekutý ocot cukor voda

Napriek tomu, že ovocné mušky neprenášajú choroby a sú všeobecne považované za neškodné, rýchlo sa množia a môžu rýchlo zaútočiť na ovocnú misu. Bojujete vo svojej kuchyni s kŕdľom ovocných mušiek? Rýchlo sa ich zbavte pomocou tejto jednoduchej, vlastnoručne vyrobenej pasce. Funguje tiež dobre na hryzadlá.

Skôr ako začnete: Zlikvidujte akékoľvek prezreté ovocie, ktoré môže priťahovať ovocné mušky.

Čo potrebuješ:

 • Jablčného octu
 • Prostriedok na umývanie riadu
 • Pohár alebo malá misa

Upozornenie: Aj keď je ocot hlavnou súčasťou tejto pasce na muchy a považuje sa za bezpečný na konzumáciu, tekuté mydlo na riad nie. Uchovávajte preto toto riešenie mimo dosahu detí.

Ako postaviť pascu na ovocné mušky z jablčného octu a mydla na riad

Ako vyrobiť pascu na ovocné mušky:

Do pohára alebo malej misky nalejte 250 mililitrov jablčného octu. Do pohára dajte niekoľko kvapiek umývacieho prostriedku. Umiestnite pascu na miesto, kde ste videli ovocné mušky, a počkajte, kým vykoná svoju prácu.

Prečo to funguje?

Z octu a mydla postavte pasce na mušky na ovocné mušky a hubové komáre

Ocot je všestranný, ekologický domáci liek. Okrem toho, že sa používa pri varení, je to lacná prísada do domácich čistiacich prostriedkov. Na rozdiel od mnohých komerčných produktov ocot tiež nevypúšťa škodlivé a drsné výpary.

Ovocné mušky láka vôňa octu a pokúšajú sa pristáť na jeho povrchu. Zažijú však prekvapenie – pretože pracie prostriedky narušia povrchové napätie octu, ovocné mušky vpadnú a utopia sa. Takto sa lúčite s otravnými škodcami.

Ďalšie tipy:

 • Môžete tiež použiť fľašu s malým hrdlom.
 • Držte lapač ovocných mušiek na kuchynskej linke, aj keď ste ovocné mušky ulovili. Zabráni sa tým budúcemu zamoreniu. Môžete ho uchovávať v úhľadnej nádobe, aby nevynikal. Ocot sa časom vyparí, preto ho doplňte, ak máte pocit, že sa míňa.

Budovanie pasce na ovocné mušky: alternatívna metóda

Ľahká pasca na ovocné mušky si vyrobte plastové vrecko

Ak nemáte po ruke ocot, môžete uloviť aj ovocné mušky vložením kúska prezretého ovocia do otvoreného plastového vrecka. Len počkajte, kým sa na ovocí nazbierajú ovocné mušky. Potom vrecko opatrne zatvorte a chyťte doň muchy.

Postavte jednoduchú mucholapku na hryzadlá

Aká mucholapka na hubové komáre na izbových rastlinách lepiaca pasca

Ak sú vaše kvety alebo izbové rastliny napadnuté plesnivcami, môžete malé muchy odchytiť lepkavou pascou. Takzvané žlté pasce nájdete napríklad v špecializovaných predajniach, ale nie je vôbec ťažké vyrobiť si takúto pascu na muchy sami.

Čo potrebuješ:

 • žltá lepenka alebo papier
 • med
 • Pitná slama alebo drevená palica
 • Lepidlo

DIY pasca na lepidlo na muchy a hubové komáre v črepníkovej pôde

Jasne žlté kartičky potrite trochou medu. Prilepte kartu na slamku alebo paličku a prilepte ju do pôdy napadnutej izbovej rastliny. Žltá láka komáre, pretože je to farba rastlín, ktoré sú v strese a ktorých obranyschopnosť pred predátormi je oslabená. Keď schátrané hryzadlá prídu vyšetrovať, uviaznu v mede.