Dom a záhrada

Týchto 8 vecí by ste nemali dávať na kompost

Kompostovanie je jednoduchý spôsob, ako premeniť odpad z kuchyne a záhrady na niečo užitočné pre vašu zeleninovú záhradu. Nie všetky sú však z toho alebo onoho dôvodu rovnako vhodné na kompostovanie. Napríklad nejaký potravinový odpad vytvára zápach, ktorý môže prilákať škodcov. A určitý záhradný odpad môže spomaliť alebo zastaviť rozkladný proces, čo môže byť frustrujúce. Okrem toho by ste na kompost nemali dávať nič, čo by vám alebo vašim rastlinám mohlo neskôr uškodiť. Tu je to, čo by ste rozhodne nemali vyhadzovať do kompostu, spolu s niekoľkými domácimi odpadkami, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli, že ich môžete kompostovať.

Čo by nemalo byť vyhodené na kompost?

Správne kompostujte - nepatrí do kompostéra

Aj keď existuje niekoľko odpadkov, ktoré je najlepšie pridať v malých množstvách, nasledujúce veci sú pre kompost úplne nevhodné:

1. Zvyšky mäsa a rýb

Na kompost nedávajte zvyšky mäsa alebo kostí

Rybí zápach zatuchnutých morských plodov alebo hnilobný zápach hnijúceho mäsa, ktorý je pre ľudí odpudivý, pôsobia ako magnety pre skunky, mývaly, potkany, muchy a mnoho ďalších divokých zvierat a dokonca aj pre niektoré domáce zvieratá v susedstve. Ak teda nechcete mať piknik pre miestnu faunu, nikdy by ste nemali Mäso, ryby alebo kosti vo vašej hromade kompostu. Aj keď máte uzavretý kompostovací kôš, zápach môže prilákať nechcených škodcov.

2. Mliečne výrobky, tuky a oleje

Na kompost nedávajte mliečne výrobky, tuky a oleje

Mliečnym výrobkom, ako je syr, maslo, mlieko, kyslá smotana a jogurt, a tukom a olejom by sa malo vyhýbať z rovnakého dôvodu: priťahujú nechcených návštevníkov. Spracované potraviny, ktoré obsahujú veľa mliečnych výrobkov alebo tukov, ako aj zvyškový šalát feta, by nemali byť na komposte.

3. Rastliny alebo drevo, ktoré boli ošetrené pesticídmi alebo konzervačnými látkami

Maľované, morené alebo lakované drevo nie je kompostovateľné

Rastliny ošetrené insekticídmi, fungicídmi alebo herbicídmi nepatria na kompost. Zvyšky chemikálií používaných v záhrade na ničenie hmyzu a kontrolu chorôb rastlín môžu nechtiac zabiť prospešný kompostovací život. Zvyšky herbicídov môžu po pridaní kompostu ovplyvniť rastliny v záhrade. To isté platí pre tlakovo ošetrené, lakované, morené alebo lakované drevo.

Banánová kôra a citrón sú vhodné na kompost iba v malých množstvách

Pomaranče, citróny, grapefruity a exotické druhy, ako sú ananásy, avokádo a banány, boli v krajinách pôvodu väčšinou ošetrené škodlivými postrekmi. Toxínov, ktoré sa zhromažďujú v budúcej kompostovej pôde, je po dobrom kompostovaní veľmi málo, ale je vhodné vyhnúť sa veľkému množstvu tohto odpadu. Kyselina citrónová v šupkách pomarančov, mandarínok, citrónov a grapefruitov je navyše nepríjemná pre kompostové červy a iné pôdne organizmy. Tropické a citrusové plody sa teda dajú dobre kompostovať, ale mali by ste dbať na správny pomer. Struky nakrájajte na kúsky, aby rýchlejšie hnili.

4. Listy orecha čierneho

Lístie z orecha čierneho nechodí do kompostu

Väčšina neupraveného záhradného odpadu je dobrým doplnkom vašej hromady kompostu, existujú však výnimky. Listy, vetvičky, struky a najmä korene orecha čierneho obsahujú prírodnú látku zvanú juglón, ktorá bráni rastu mnohých rastlín a dokonca ich môže usmrtiť. Niektoré rastliny sa zdajú byť citlivejšie, vrátane jedlých rastlín, ako sú paradajky, paprika a zemiaky, ako aj okrasných rastlín, ako sú azalky, hortenzie a kalina. Výskum zistil, že s dostatkom času a tepla juglon dostatočne degraduje, aby stratil svoju toxicitu, ale je lepšie vynechať útržky čiernych orechov, ako sa neskôr zaoberať potenciálnymi problémami.

aké lístie na komposte

Aké lístie je povolené stále nie na komposte? Listy duba, buka a gaštanu len ťažko hnijú a neodporúčajú sa do kompostu. Listy platanov, topoľov a čerešňových vavrínov tiež kompostujú.

5. Choré alebo hmyzom napadnuté rastliny

prečo nedať listy paradajok na kompost

Zabíjanie hmyzu a patogénov, ako sú huby a baktérie, vyžaduje horúcu kompostovú hromadu (takú, ktorá dosahuje a udržiava teplotu 60 ° C až 70 ° C najmenej niekoľko dní). Väčšina domácich kompostov a kôpok však nikdy nedosiahne také vysoké teploty, aby v nich mohli prežiť škodcovia a choroby..

Čeľaď nocničníkovitých (Solanaceae), ktorá zahŕňa zemiaky, paradajky, baklažány a papriku, je bohužiaľ náchylná na všetky druhy chorôb. Paradajky a zemiaky sú napríklad často napadnuté hnedou hnilobou (Phytophthora infestans). Ak sa choré listy zlikvidujú v komposte, huba sa môže ďalej množiť. Na kompostovaní zdravých paradajkových listov alebo zemiakových lupienkov nie je nič zlé.

6. Burina, ktorá už vytvorila semená

Ktoré buriny nedávajú na kompost

Ak sa v burine už vytvorili semená, nemali by skončiť na komposte. Pokiaľ teplota kompostu nedosiahne 70 ° C, môžu semená prežiť kompostovanie a po vypustení do pôdy opäť vyklíčia. Pri burine platí pravidlo číslo 1: nikdy ich nenechajte zasiať! V tomto článku sa môžete dozvedieť viac o rôznych druhoch burín.

7. Popol z dreveného uhlia

Na kompost nedávajte popol z dreveného uhlia

Hoci do kompostu môžete pridať popol z krbu alebo krbu na drevo (v obmedzenom množstve), popol z uhlia a dreveného uhlia by ste mali vynechať. Po prvé, tieto materiály obsahujú veľa síry, vďaka ktorej môže byť hotový kompost pre väčšinu rastlín príliš kyslý. Za druhé, v drevených briketách sa často nachádzajú chemikálie, ktoré môžu poškodiť rastliny.

8. Trus psa alebo mačky

Na kompost nedávajte mačky

Trus psov a mačiek nepatrí do kompostu, pretože mačky aj psy môžu prenášať baktérie a parazity, ktoré spôsobujú u ľudí choroby. Škrkavky sú najčastejším problémom psích hovienok. Trus a podstielka pre mačky sú ešte znepokojujúcejšie, pretože môžu obsahovať parazita, ktorý spôsobuje toxoplazmózu – ochorenie, ktoré je obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie nenarodeného dieťaťa.

Prekvapujúce veci na kompost

Na kompost je povolené žmýkanie zo sušičky

Teraz poznáte odpadky, ktoré by sa nemali vyhadzovať do kompostu, ale existuje mnoho ďalších, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli, že sú kompostovateľné. Nepridávajte však nasledujúce položky, pokiaľ nie sú bez vyššie uvedených tabu.

  • Vlasy a kožušina
  • Vankúš zo sušičky
  • Akvarijné rastliny
  • Odpad z varenia (použité zrná, použitý chmeľ)
  • Použité papierové obrúsky a papierové utierky
  • Staré bylinky a korenie
  • Nepopukaný alebo spálený popcorn
  • Kartónové a papierové taniere (malé kúsky, nepotiahnuté)
  • Drevené paličky a špáradlá

Vyhoďte zvyšky jedla do kompostu