Dom a záhrada

Postavte si svoju vlastnú okrúhlu gabionovú vyvýšenú posteľ – 20 nápadov a tipov

Gabióny vyvýšené postele-postaviť-dokola-trávnik-záhrada-špirálová-jazierková fontána

Gabióny získavajú na obľube, pretože sa dajú v zásade kombinovať podľa želania a ponúkajú dobrú alternatívu k tradičnému murivu. Hlavnou výhodou je flexibilný, relatívne lacný systém a možnosť Gabion zdvihol posteľ, Postavte si vlastné sedadlo, plot alebo stenu. Malá alebo veľká, rovná alebo zakrivená konštrukcia sa dá ľahko implementovať podľa vlastných predstáv.

Postavte si gabionové vyvýšené postele sami – vyberte si okrúhly alebo zakrivený tvar

Gabióny zvýšili posteľ-okolo-stavať-si-vápenec-záhradná cesta-biele-kamienky

Gabióny v zásade pozostávajú z robustných kovových mriežok odolných voči korózii, ktoré sú vyplnené sutinovými kameňmi alebo kamienkami. Tieto koše môžu mať rôzne veľkosti a sú usporiadané podľa princípu stavebných blokov. Používajú sa pri stavbe vozoviek a pri terénnych úpravách na zaistenie svahov, ale sú rovnako vhodné aj pre dekoratívny, vizuálne príťažlivý a moderný záhradný dizajn..

Postavte si okrúhlu gabionovú vyvýšenú posteľ sami – návod

Gabióny zvýšili záhon-okolo-postaviť-si-návod-vytvoriť-zápach-kamene-kvetináč

Gabiónové vyvýšené záhony môžete ľahko vytvoriť sami a vysadiť ich neskôr, ak neprehliadnete niektoré tipy. Môže byť postavený na zhutnenom alebo prírodnom podklade, steny sú naplnené kameňmi a potom naplnené vo vnútri rastlinným substrátom.

Získajte užitočné materiály – kvetináč, kovová sieť, sutinové kamene

Gabión vyvýšený záhon -kolo-postaviť-si-návod-kvetináč-kontajner-kovová mriežka

Menšie vyvýšené postele sú ideálne na umiestnenie kdekoľvek v záhrade, majú akcenty a dajú sa jednoduchšie vyrobiť sami. Náš tip: na prvý pokus sa rozhodnite pre malý variant. Napríklad vyvýšená posteľ s výškou 50 centimetrov vyžaduje hrúbku steny 10 centimetrov. Základ nie je potrebný, ale podpovrchová vrstva by mala byť stabilná. Odporúča sa pripevniť králičie drôt k zemi, aby sa potlačil prienik škodcov.

Vyberte kovovú mriežku podľa veľkosti lomových kameňov

Gabióny zvýšili lôžko-stavať-kolo-urob si sám-návod-kvetinová-nádoba-kov-mriežka-naplniť

Najťažšou prácou pri vytváraní vyvýšených gabiónov, ako aj pri iných metódach stavby kameňa, je získavanie materiálov a ich preprava. Pri nákupe je medzitým k dispozícii dodávka za príplatok. Typ a veľkosť zrna kameňov si vyberiete podľa ich veľkosti. V našom prípade bude mriežka s veľkosťou ôk 5 x 5 cm fungovať dobre. V tomto prípade ako plniaci materiál odporúčame použiť kamienky alebo ozdobné riečne kamene, ktoré skvele upútajú pozornosť.

Postavte si vlastnú vyvýšenú gabionovú posteľ a ozdobte ju ozdobným machom

gabióny-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-sami-pokyny-lomové kamene-kvetináč-nástroje

Tento typ vyvýšeného lôžka sa častejšie používa ako ozdobný obklad okrúhlych vyvýšených lôžok. Na získanie skutočne okrúhleho tvaru by obzvlášť dobre fungovalo vedro správnej veľkosti alebo betónový krúžok. Ak sa nič nepoužije, na vnútornú stenu by sa malo umiestniť rúno z buriny alebo špeciálna fólia.

Rozložte rastliny a pekne ich poukladajte

gabióny-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-svoj-návod-kvetinové nádoby-ozdobne-vytvárať

Výhodou pre rastliny v gabionovom vyvýšenom lôžku je dodatočné skladovanie tepla. Prečo by ste si mali vybrať vhodné druhy rastlín, ktoré sú odolnejšie voči suchu.

Vyberte vhodné mriežky a lomové kamene

gabion-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-si-kovové-mriežky-lomové kamene-detailný pohľad

Dôležitým bodom je výber správneho typu drôtu. Hrúbka a mriežka závisia od celkovej veľkosti konštrukcie. Pri väčších systémoch je potrebné statické upevnenie. Veľkosť ôk by mala byť dostatočne veľká, aby zaisťovala ventiláciu, a napriek tomu nesmie dôjsť k zlyhaniu výplne.

Prispôsobte zaoblené časti vyvýšeného lôžka gabionu majetku

gabiony-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-samé-lemovanie-záhradné-kovové-mreže-stavebné bloky

Gabióny by nemali byť navrhnuté tak, aby boli obdĺžnikové alebo objemné. S pomocou flexibilne tvarovateľných košov môžu byť vyvýšené postele navrhnuté v rôznych tvaroch. Je dôležité si všimnúť priemernú hrúbku, ktorá by sa mala pohybovať medzi 20 a 30 centimetrami. (Presné rozmery pre väčšie systémy by mali staticky vypočítať odborníci.)

Kovová mriežková konštrukcia gabiónov je obzvlášť flexibilná

gabiony-vyvýšené-lôžko-guľaté-stavať-kovové-mriežkové-koše-diely

Pred naplnením gabiónov sú ich koše tvarované podľa oblasti použitia. Výsledné figúrky je možné použiť ako stavebné bloky vo vonkajšej oblasti a vytvárať tak rôzne tvary. Rovné alebo kľukaté čiary, obdĺžniky, trojuholníky alebo klenby – nechajte rozvinúť svoju predstavivosť.

Vytvorte klenuté, nápadité tvary s gabionovými vyvýšenými záhonmi 

gabiony-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavané-klenuté-záhradné-cesty-štrkové-biele-rastliny

Nevyplnené koše sú ľahké a dajú sa vytvoriť na mieste – umiestniť a naplniť sami. Výplňový materiál je možné ľubovoľne vyberať a tým vznikajú rôzne efekty. Gabióny vám poskytujú skutočnú slobodu v modernom dizajne vonkajšej oblasti.

Gabióny – stavebné bloky so širokým spektrom vonkajšieho použitia

gabion-vyvýšená-posteľ-okrúhla-stavba-vlastná-lavica-plot-ochrana súkromia-bambus-trpasličí dlaň

Je ťažké dosiahnuť skutočne stabilnú konštrukciu, najmä držať gabionové steny pevne pohromade. Na tento účel sú k dispozícii aj rôzne systémy – drôt, skrutky alebo svorky. Gabióny s vyvýšenými lôžkami nenesú takú veľkú záťaž na zaistenie svahov, a preto sa dajú jednoduchšie postaviť.

Gabióny ponúkajú v záhrade množstvo možností dizajnu

gabiony-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-záhradné-lemovanie-kovové-mreže-stavebné bloky

Pokiaľ ide o výplňový materiál, môžete si vybrať zo širokej škály optiky a tým aj nastaviť akcenty v záhradnom dizajne. Aby získali osobný nádych, sú kamene plnené rôzne alebo usporiadané podľa veľkosti a tvaru.

Vyvýšená posteľ Gabion – postavte a vytvorte si špirálu sami

gabión-vyvýšený-záhon-okrúhly-stavať-sám-špirála-bylinková záhradná-mulčovacia rastlina

Malá bylinková záhrada sa dá napriek obmedzenému priestoru splniť. Vyvýšená posteľ v tvare špirály šetrí veľa miesta a poskytuje jasný celkový obraz a slúži ako ozdobný pútač očí. Byliny a korenie sa vysádzajú postupne, a preto zaberajú menej miesta.

Kovová mriežková konštrukcia pre špirálu s vyvýšeným lôžkom

gabión-vyvýšené-lôžko-guľaté-stavať-kov-mriežka-špirála-štrk-červená

Špirálová konštrukcia sa zdá byť komplikovaná – pri tomto vyvýšenom lôžku je dodatočne stanovená hrúbka gabiónových stien, aby sa zaistil stabilný stojan. Tieto prvky sú najlepšie upevnené pod zemou a umiestnené v rovnakej vzdialenosti.

Naplňte gabiony vyvýšeného lôžka kameňmi – je možné vybrať rôzne druhy kameňov

gabion-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-si-špirálové-kvety-záhradné-rastliny

Gabionové vyvýšené postele majú výhody i nevýhody, ktoré si v krátkosti priblížime.

Klady:

  • ľahká konštrukcia
  • stabilná konštrukcia
  • možné jednotlivé tvary
  • rôzna optika
  • dlhá trvanlivosť

Zápory:

  • náročné obstarávanie
  • Gabiónové steny musia mať minimálnu hrúbku 10 centimetrov

Vytvorte malú bylinkovú záhradku s nápaditým tvarom

gabiony-vyvýšené-lôžko-guľaté-stavať-si-špirála-bylinková záhrada-čerstvé

Postaviť si gabionové vyvýšené postele svojpomocne sa oplatí najmä pre menšie plochy a nastaviť moderné akcenty v záhrade. Hravé formy, ktoré sa dajú ľahko realizovať, poskytujú nejaké pútavé a individuálne vyžarovanie.

Rastlinný záhon v tvare smreka – rôzne materiály voliteľné

gabion-vyvýšené-lôžko-guľaté-stavať-si-špirálové-stavebné bloky-materiály

V gabionových košoch sa jemný materiál plní vždy zdola nahor, ak sú k dispozícii rôzne druhy. V zásade je druh kameňa zvolený ľubovoľne – sutinové kamene, štrk, drvený kameň, prírodné kamene, lávové kamene, balvany, dlažobné kocky, tehly, rozbité sklo, oceľ alebo dokonca drevo. Je dôležité vybrať mriežku podľa náplne.

Gabion vyvýšená posteľ okrúhla aj hranatá zároveň – šesťuholníkový tvar

gabion-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-si-okrasné-trávnaté-jazierko-malé-hranaté

Gabiónové konštrukcie je možné použiť na vytváranie rôznych tvarov, ktoré sú odlišné zvonka aj zvnútra. Obdĺžnikový vyvýšený záhon má napríklad oválny tvar a je zasadený do vnútornej časti alebo šesťuholníkové gabióny s okrúhlym rybníkom vo vnútri. Výsledkom je nádherný a moderný celkový obraz, ktorý zaujme svojim hravým dizajnom.

Strom v kontajneri vyrobenom z gabiónov

gabiony-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-svoj-strom-riečne kamene-dekoratívne-biele

Strom vo vedre skutočne púta pozornosť, najmä ak je atraktívne navrhnutý. Kamenná štruktúra gabiónov má zaujímavý optický efekt a zároveň pôsobí prirodzene. Takto vyvýšenú posteľ by ste si navyše mohli prispôsobiť podľa vlastných prianí a predstáv.

Exotický strom v okrúhlom gabionovom vyvýšenom lôžku

gabiony-vyvýšené-lôžko-okrúhle-stavať-svoj-strom-plantážnik-exotické-druhy stromov

K exotickým druhom stromov a rastlín patria lokality a plavidlá, ktoré ich udržujú prítomné a zároveň zodpovedajú záhradnému dizajnu. Navrhnite si niektoré sami pomocou gabiónov!