Dom a záhrada

Vyrobte si betónové figúrky sami – krásna DIY dekorácia do záhrady

Napriek tomu, že betón už dávno nemá túto povesť nudy, stále existujú ľudia, ktorí sú voči sivému stavebnému materiálu skeptickí. Môže mať skutočne pekný a moderný vzhľad a týmto spôsobom vylepšiť vnútorné aj vonkajšie priestory. Každý, kto má rád šik a jemný minimalistický štýl, si v dnešnom článku určite nájde pár skvelých nápadov s betónom, ako záhradu trochu okoreniť. Ukážeme vám pár návodov, pomocou ktorých si môžete vyrobiť betónové figúrky sami do záhrady.

Vyrobte si betónové figúrky do záhrady sami - jednoduché ručné pokyny

Vyrobte si betónové figúrky do záhrady sami pomocou odlievacích foriem

Moderné záhradné dekorácie zo stavebného betónu alebo remeselného betónu - anjeli, slimáky, nápisy

Anjelov, hviezdy, srdcia a mnoho ďalších tvarov a figúr je možné do záhrady nádherne poštekliť betónom. Ak vám stačia malé figúrky, napríklad na to, aby ste z nich vyrobili mobil alebo jednoducho ako ozdobu na terasu alebo záhradný stôl, môžete na to použiť bežné vykrajovače. Ale ak chcete v záhrade zriadiť niekoľko väčších pútačov oka, môžete si vytvoriť jednoduché tvary aj z jednoduchého kartónu. Ako si vyrobiť konkrétne figúrky sami:

Potrebuješ:

 • Cementový alebo remeselný cement (cement pre ručné práce je jemnejší a tekutejší a získate hladšie povrchy)
 • voda
 • hrubá lepenka
 • tenká lepenka (napr. z obalu müsli alebo kukuričných vločiek)
 • hrubá páska
 • nožnice
 • horúce lepidlo
 • jemný brúsny papier

Návod na kutilské formy na liatie betónu v akomkoľvek motíve

Ak chcete vyrobiť betónové figúrky sami, najskôr nakreslite požadovaný tvar na hrubú lepenku. Za týmto účelom môžete na internete vyhľadať ľubovoľný obrázok, vytlačiť ho, vystrihnúť a použiť ako šablónu. Keď nakreslíte svoj motív, položte pozdĺž obrysov pásy tenkej lepenky. Skutočnosť, že je lepenka tenká, umožňuje ľahké ohnutie. Lepiacou páskou z oboch strán prilepte nosné steny k základni (hrubému kartónu). Zaistite, aby boli tieto steny stabilné a aby sa neskôr kvôli hmotnosti betónu neprehýbali.

Vyrobte si betónové figúrky sami pomocou DIY tvarov vyrobených z lepenky

Potom pripravte betón podľa pokynov na obale zmiešaním cementu a vody. Obvykle sa volí pomer 2: 1. Uistite sa tiež, že pridávate cement do vody a nie naopak. Teraz nalejte hotový betón do formy. Potom ním jemne zatraste alebo poklepte na stôl, aby ste odstránili všetky vzduchové bubliny. Potom nechajte betón vyschnúť najmenej 24 hodín, odstráňte lepenku a v prípade potreby všetky ostré hrany obrúste brúsnym papierom.

Vyrobte si záhradné figúrky z betónu sami na výsadbu

Vyrobte si betónové figúrky sami - vyrobte si kvetináče z hláv polystyrénu

Čo tak si sami vyrobiť betónové figúrky do záhrady, ktorú môžete aj zasadiť? Jednoduchá polystyrénová hlava je základom pre nasledujúce betónové kutilstvo, s ktorým majú aj začiatočníci pocit, že sú skutočnými umelcami. Takto môžete urobiť dekoráciu z betónu:

 • Polystyrénová hlava
 • nôž
 • ceruzka
 • voda
 • Vedro a predmet na miešanie (stará lyžica, tyčinka atď.)
 • rukavice
 • Kovové potrubie
 • lepiaca páska
 • rastlina
 • Betónová zmes (napr. Remeselný betón)

Výroba konkrétnych figúrok:

Vyrobte si betónové figúrky sami - odrežte a vydlabte hlavu a obložte betónom

Ak chcete také figúrky vyrábať z betónu sami, musíte najskôr odstrihnúť hornú časť hlavy zo polystyrénu a vydlabať ju. Potom môžete kovovou rúrkou prepichnúť otvor v strede hlavy. Prebytočná voda môže neskôr po zavlažovaní odtekať dierou. Potom primiešajte betón, navlečte si rukavice a začnite si betón roznášať po hlave. Vrstva by mala byť hrubá asi 1 – 1,5 cm. Skúste si spomenúť, kde boli pôvodne oči a nos.

Na betóne vytvorte tvár a ozdobte ju umelým machom

S väčším množstvom betónu teraz môžete vytvárať oči, nos a obočie. Pre nos najskôr vytvorte z betónu malú guličku, ktorú pritlačte na miesto na hlave, kde bol nos pôvodne umiestnený. Potom rukami vytvarujte nos z gule. Kedykoľvek je betón príliš suchý na plesne, môžete si ruky navlhčiť trochou vody a pokračovať v práci. Vytvorte tvár pomocou ceruzky a viac betónu a podľa potreby presuňte, pridajte alebo inak prepracujte vrstvu betónu na vrchu hlavy.

Krásne sochy na výsadbu v zvetranom vzhľade

Nakoniec vyplňte vnútro hlavy tiež betónom. Ak chcete, môžete si tiež urobiť základňu okolo krku, aby bol kvetináč neskôr stabilnejší. Za týmto účelom položte hlavu na kus lepiacej fólie a pridajte betón okolo krku. Nechajte betón vyschnúť. Ak chcete, stále môžete vytvoriť machový efekt mletím umelého machu v mixéri, kým sa nestane práškovým. Potom na hlavu naneste sem -tam lepidlo na obrúsky a na to machový prášok. Tento dekoratívny efekt nie je vodotesný!

Tip: Ako alternatívu k machovému graffiti môžete použiť aj pravý mach a cmar a pomocou neho si navrhnúť hlavu, keď si také figúrky vyrobíte z betónu sami. Pri troche šťastia sa vám na hlave vytvorí a vyrastie pravý mach.

Vyrobte si konkrétne figúrky sami – škriatkovia na Vianoce

Škandinávske pixie ako záhradné dekorácie v zime na borovicovej zeleni

V teplejších obdobiach nechcete len pekne upravenú záhradu. Tiež by mal byť krásny na pohľad v zime a tiež zapadať do vianočného obdobia. Trendy škriatkovia zdobia v zime niekoľko záhrad už niekoľko rokov. V nasledujúcom texte vám ukážeme kreatívny a sympatický variant takýchto sôch do betónovej záhrady. Ak chcete vyrobiť konkrétne figúrky sami, budete potrebovať:

 • Betónová zmes
 • Priesvitné pančuchy
 • rukavice
 • Priadza alebo šnúrka
 • Papierové poháre, vystrihnuté dno

Vyrobte si betónovú dekoráciu sami

Pre škriatka naplňte pár pančuchových nohavíc betónovou zmesou

Takto si môžete vyrobiť betónové figúrky sami: Vystrihnite pančuchu z pančuchových nohavíc. Potom z otvorenej strany odrežte prúžok, aby ste získali prsteň, ktorý zatiaľ odložte. Teraz navlečte pančuchu na spodnú časť hrnčeka. S jeho pomocou teraz môžete pančuchu jednoduchšie naplniť betónom. Teraz naplňte pančuchu betónom, kým nedosiahnete požadovanú veľkosť.

Ručné pokyny pre neobvyklé a krásne záhradné dekorácie - drotárske betónové škriatky

Nakoniec vytiahnite pančuchu, aby ste získali škriatkovu špičatú čiapku. Uviažte pančuchu a zatlačte na spodnú sférickú časť budúceho imp, aby bolo v špicatom viečku dostatok betónu. Nemal by byť žiadny vzduch. Zoberte pančuchový prsteň skôr, ponorte ho nakrátko do betónu a prevlečte ním špicatý uzáver tak, aby voľne ležal na škriatkovi. Potom prstami na boku skřítka vezmite časť betónu a otočte ho, aby sa vytvorila hľuza, ktorá bude nosom. Hľuzu uviažte kúskom špagátu alebo šnúrky. Zaveste betónové sochy, aby schli aspoň 24 hodín a nad uzlom prerežte pančuchu. Je veľmi jednoduché vyrobiť si tieto roztomilé betónové figúrky sami!

Vyrobte si z betónu milých škriatkov ako figúrky sami na Vianoce a iné príležitosti

Títo trpaslíci sú tiež skvelou a modernou alternatívou, ak si chcete sami vyrobiť betónových záhradných trpaslíkov.

Roztomilé záhradné dekorácie z betónu a drôtu – minimalistické mláďatá

Vytvorte si vlastné vajíčka z cementovej zmesi a premeňte ich na mláďatá

Vajíčka môžete vyrábať rovnako ako pixie. Namiesto pňa sa dá použiť aj balón. Naplňte ju betónovou zmesou a zaveste, aby vyschla. Tu je výhodné, ak balón alebo pančucha trochu spočíva na podlahe, takže sa vytvorí rovná plocha na jeho zriadenie. Hneď potom, ako pančuchu alebo balón zavesíte na betón, by ste ich mali zapojiť.

Vopred tvarujte drôt v tvare vlny pre kohútik a dva ďalšie kusy pre nohy mláďat. Vložte drôt do betónu a nechajte všetko zaschnúť najmenej 24 hodín. Potom odstráňte pančuchu alebo balón, po ktorom môžete novou záhradnou sochou ozdobiť akúkoľvek oblasť vonku, ale aj vo vnútri. Perfektná záhradná dekorácia na Veľkú noc!

Vyrobte si huby sami ako figúrky z betónu

Urobte pekné huby s miskou a plastovou fľašou

Huby sú skutočne obľúbené záhradné figúrky, pretože vďaka nim záhrada vyzerá ešte prirodzenejšie a sú jednoducho nápadné. Zvlášť v skupinkách pod stromom alebo v rohu záhrady poriadne upútajú pozornosť. Chcete si vyrobiť huby sami ako betónovú ozdobu? Potom použite tieto pokyny:

 • stará, plytká miska na hríbový dáždnik
 • veľká plastová fľaša na stonku húb, rozrezaná v hornej a dolnej časti
 • dokument
 • Betónová zmes
 • Potravinová fólia

Vyrobte si huby sami ako figúrky z betónu pre záhradu:

Domáce huby ako muchovník namaľujte červenou a bielou farbou

Ak by ste chceli také sochy vyrábať sami, najskôr prikryte vnútro misky fóliou. To uľahčí neskoršie odstránenie betónu z misy. Potom pridajte do misky betón a vytvarujte ho ako hubový dáždnik. Potom vložte fľašu do stredu tohto dáždnika. Netlačte ho však príliš hlboko. Nemala by prechádzať na druhú stranu. Teraz naplňte fľašu betónom, aby ste získali stopku, a nechajte betón niekoľko dní zaschnúť.

Fľašu je najlepšie najskôr vybrať. Ak je to potrebné, môžete ich na tento účel nakrájať nožom. Teraz vyberte hubový klobúk z misky a odstráňte fóliu. Vaša huba je pripravená. Aj toto si môžete so sebou namaľovať, aby to vyzeralo ešte viac ako skutočná huba.

Vyrobte si vlastnú húsenicu na výsadbu ako sochu

Vyrobte si vlastné húsenice ako figúrky z betónu - záhradné dekorácie na sadenie so sukulentmi

Dostanete hravú a zároveň praktickú dekoráciu z betónových figúrok do záhrady s húseničkami, ktoré je možné vysadiť drobnými rastlinami. Vyzerajú obzvlášť pekne v pároch, aj keď iba jeden z nich je určený na výsadbu. Ale samozrejme môžete do záhrady dať toľko, koľko sa vám páči, a navrhnúť ich úplne podľa svojich predstáv. Je ľahké vyrobiť húsenice ako konkrétne figúrky sami:

 • veľká fólia ako základ
 • Betónová zmes
 • Plastové fľaše, odrezané dno
 • malá stará misa
 • PVC rúrka, nakrájaná na kúsky
 • štetec
 • Farby na maľovanie
 • voliteľné: ďalší piesok

Drobné húsenice z betónu

Drotár Caterpillar s betónovou zmesou na základe

Takto môžete húsenice vyrobiť ako figúrky z betónu: Fóliu položte ako základ na podlahu. Ak chcete, aby vaša húsenica vyzerala, že prechádza cez malé hrbole, môžete teraz na fóliu položiť dve malé kôpky piesku. Potom rozložte pás betónu na svoju základňu a cez hromady piesku a vyhlaďte ho. Potom vezmite misku a niekoľkokrát ju opatrne zatlačte do betónu, vedľa seba, aby ste nastavili sférické časti tela húsenice. V prípade potreby môžete obrys misky vysledovať špicatým predmetom.

Miska na telo húsenice urobte kruhy

Teraz pohybujte špicatým predmetom (napr. Nožom) v tvare vlny pozdĺž obrysu misy, aby ste vyformovali telo húsenice. Potom opatrne odstráňte prebytočný betón z bokov. Nezabudnite pri tom nechať špičku chvosta. Potom jedným z kúskov rúr urobte dieru v prvom kruhu, vyberte z nej betón a vložte ho späť do kruhu. Opakujte to s ostatnými kruhmi, ktoré sú určené na výsadbu. Vynechajte hlavu.

Na výrobu kvetináčov v húsenici použite fľaše

Potom na ne dajte fľaše a vytvarujte chvost. Potom pridajte viac betónu okolo fliaš a potom aj na voľné kruhy, z ktorých tvarujete guľky. Hneď ako ste spokojní s výškou a šírkou svojej húsenice, naplňte misku vodou, namočte do nej kefu a pomocou tejto vlhkosti vyhlaďte povrch betónu. Nechajte betón niekoľko dní zaschnúť.

Betónovú figúrku natrieme zelenou farbou a ozdobíme záhradu alebo terasu

Potom vyberte fľaše a kúsky rúrky a z betónu vytvorte malé guľôčky pre oči a nohy húsenice. Hneď ako tento betón vyschne, môžete húsenicu namaľovať. Za týmto účelom naneste bielu farbu ako základný náter a nechajte uschnúť. Potom môžete telo natrieť zelenou farbou a oči a nohy oranžovou farbou. Keď aj táto farba zaschne, v prípade potreby naneste druhú vrstvu farby. Potom môžete kvetináče zasadiť.

Vyrobte si betónovú výzdobu do záhrady sami bez nádoby na rastliny

Vyrobte si konkrétne figúrky sami – tip: Ak chcete vyrobiť húsenicu z betónu, ktorá by nemala byť vysadená, môžete na tento účel použiť číre pančuchy. Odrežte pančuchu a naplňte ju betónom. Potom jednotlivé guľky odstrihnite šnúrkou, ktorú previažete okolo pančuchy. Potom nechajte betón vyschnúť, odstráňte šnúrku a pančuchové nohavice a pokračujte v úprave nôh a očí a maľovaní, ako ste robili druhú húsenicu.

Gnóm s pančuchou ako klobúk a šál

Sami si vyrobte jednotlivé figúrky z betónu - drotárstvo pomocou kartónových odlievacích foriem

Vytvorte si vlastné hviezdy ako figúrky z betónu a navrhnite záhradu