škôlka

5 domácich nápadov na darčeky, ktoré sú skutočne užitočné

Ako sa hovorí Malé darčeky udržujú priateľstvo. To platí najmä vtedy, ak darčeky pochádzajú zo srdca. Domáca výroba je tu veľmi dôležitá. Tí, ktorí sú zruční vo svojom remesle, môžu sami navrhnúť nádherné darčeky pre svojich blízkych – či už k narodeniu detí, k narodeninám alebo na svadbu. Nasledujúcich päť myšlienok je vhodných aj pre začiatočníkov a rozžiari oči obdarovaného.

Prestieranie na mieru do kuchyne, jedálne a spol.

Prestieranie sa ľahko ušije s trochou know-how

Na toto kutilstvo nie je potrebný žiadny šijací stroj. Ak máte doma ihlu a niť, môžete si s trochou času vyrobiť rovnako krásne prestieranie. Kreatívci môžu tiež vypustiť paru, pokiaľ ide o dizajn. Či už je to na Veľkú noc, dá sa použiť po celý rok alebo s priečkami na taniere, poháre a príbory – fantázii sa medze nekladú.

Čo je potrebné?

 • Ihla a niť alebo šijací stroj
 • Tkaniny alebo útržky látky v požadovaných vzoroch a farbách
 • Žehlička
 • Nožnice, najlepšie nožnice na textil
 • Špendlíky
 • Pravítko alebo zvinovací meter a ceruzka alebo krajčírska krieda

Ušite si prestieranie z farebných tkanín sami

Tkaniny je potrebné najskôr odstrihnúť na mieru. Na prestieranie odporúčame rozmer 46 x 34 centimetrov vrátane švu. Prestieranie je dostatočne veľké na taniere, poháre, príbory a servítky. Ak sa má predná časť rozdeliť, diely musia byť zodpovedajúcim spôsobom menšie a mať spolu 46 x 34 centimetrov. Ak má predná strana pozostávať z niekoľkých častí, tieto sú najskôr zošité. Za týmto účelom položte diely na pravé strany k sebe a zošite s prídavkom na šev jeden centimeter. Podľa toho potom zažehlite prídavok na šev. V ďalšom kroku sa predná a zadná strana spoja na pravej strane a sú tiež zošité s prídavkom na šev jeden centimeter. Pozor: Otočný otvor nešívajte asi päť centimetrov! Potom sa príspevok na šev odreže v štyroch rohoch, šev neodrežte. Teraz otočte prestieranie pravou stranou von. Ako predposledný krok vyžehlite súpravu raz, taktiež žehlite švy a obojstranný otvor hladko. Príspevok na šev vopred zložte dovnútra. V neposlednom rade vrchný steh dookola, t.j. opäť šiť. Buď tu použite nenápadnú farbu, alebo pracujte s kontrastnou farbou. Otočný otvor sa s ním automaticky prišije. Prestieranie je pripravené!

Domáce darčeky z kuchyne: letný mätový sirup

Darček z kuchyne na leto - mätový sirup

Darčeky z kuchyne vždy dobre dopadnú. Čo poviete na chutný sirup k vašim letným narodeninám? To ide dobre v minerálnej vode resp Koktaily. Osviežujúci mätový sirup vyrobený z čerstvých listov je vždy obľúbený. Pozor: Príprava trvá dva dni, ale sirup môžete bez problémov uchovávať neotvorený celý rok.

Čo je potrebné?

 • dve fľaše, každá s objemom jeden liter
 • lístky čerstvej mäty piepornej, najmenej 3 šálky plné
 • 2 kg normálneho cukru
 • šťava z 2 citrónov
 • okolo 40 g kyseliny citrónovej
 • 2 litre neperlivej vody

Listy mäty piepornej sa najskôr umyjú studenou vodou a jemne osušia kuchynskou utierkou. Potom listy vložte do veľmi veľkého hrnca. Pridajte cukor, citrónovú šťavu a kyselinu citrónovú. Vodu uvarte oddelene a potom nalejte na ostatné prísady. Dobre premiešajte, aby sa cukor úplne rozpustil. Zápar necháme vychladnúť a potom prikryjeme pokrievkou. Nechajte dva dni odpočívať na chladnom a tmavom mieste. Nezabudnite medzi tým zamiešať.

Po dvoch dňoch sa hrniec vráti na sporák. Najskôr odstráňte mätu piepornú. Potom sirup znova priveďte k varu a potom ho za horúca nalejte do fliaš. Fľaše zatvorte a ihneď ich na desať minút otočte hore dnom. Sirup vydrží rok. Po otvorení uchovávajte v chladničke!

Spoločné fotografie na pobočke

Photo Mobile - Vytvorte si pobočkovú galériu ako darček pre priateľov

Spomienky sú jedným z najdojímavejších darov. Fotografie spoločných zážitkov sú skvelým spôsobom, ako prežiť spomienky. Jednoduchý rámček s fotografiami je príliš jednoduchý? Potom je tento DIY úžasný spôsob, ako dať obrázky do centra pozornosti. Fotografie sú zavesené na konári!

Čo je potrebné?

 • dlhá, suchá vetva, čo najrovnejšia
 • fotografie
 • špagát
 • Ihla a niť vo farbe steny, na ktorú má súbor visieť
 • klinec (a kladivo)

Šnúrka je najskôr pripevnená k vetve. Konár bude neskôr zavesený na stenu. Za týmto účelom najskôr odviňte dlhý prameň vlákna a zdvojnásobte ho. Uzol na konci. Špagát navlečte do slučky okolo jedného konca konára a rovnakým spôsobom ho pripevnite aj na druhú stranu.

Teraz je to vzrušujúca časť. Za týmto účelom sa niť navlečie na ihlu a v strede prejde stredom fotografií (alebo pohľadníc). Zaistite pútkom, aby sa fotky prevísali z vlákna. Druhý koniec vlákna stačí pripojiť k vetve a „galéria vetiev“ je pripravená. Môže byť zabalený iba trochu objemnejšie.

Vyživujúce telové maslo jednoducho domáce

domáce telové maslo ako darček pre priateľku

Kozmetika alebo výrobky pre osobnú starostlivosť sa často zdajú byť nudné a zle považované za darčeky. Je lepšie vyrábať skvelú a prírodnú kozmetiku sami. Telové maslo na báze kokosového oleja sa stará o hrubú pokožku a je preto ideálnym darčekom.

Čo je potrebné?

 • 100 gramov organického kokosového oleja
 • 50 gramov kakaového masla
 • 50 gramov organického mandľového oleja
 • ak je to žiaduce: niekoľko kvapiek parfumového oleja
 • 2 džemy alebo murárske nádoby s viečkom

Vyrobte si vlastné telové maslo na báze kokosového oleja s kakaovým maslom a mandľovým olejom

Najprv sa vo vodnom kúpeli rozpustí kakaové maslo, kokosový olej a mandľový olej. Potom raz dobre premiešajte a nechajte zmes vychladnúť. Vložte do chladničky, kým tekutina opäť nezačne tuhnúť. Medzitým zavarte poháre, aby zabili všetky baktérie. Potom vyberte olejovú zmes z chladničky a trochu vyšľahajte ručným mixérom. Zmes by mala vyzerať ako nadýchaná šľahačka. Nakoniec pridajte olej – ak je to žiaduce – a znova šľahajte. Nalejte do pohárov a zatvorte.

Telové maslo vydrží bez problémov štyri týždne, ak sa vždy vyberie zo pohára čistou lyžicou. V prípade pochybností platí nasledujúce: Ak maslo vonia kyslo alebo pokazene, už ho nepoužívajte!

Klasika: karty navrhnuté pre každú príležitosť vlastnými rukami

domáca karta so známkami a iným remeselným materiálom

Aj keď bol skutočný darček kúpený, osoba, ktorá ho daruje, môže napriek tomu poskytnúť určitý dar pre domácich majstrov. Vlastne navrhnutá karta je pre príjemcu niečím špeciálnym, čo sa teší úcte.

Čo je potrebné?

 • kartón
 • Perá, farby, štetce, pečiatky, …
 • nožnice
 • Obálka

Kartón sa najskôr rozreže na veľkosť. Klasický formát pohľadníc je A5. Ak kartu potom zložíte raz, automaticky sa vytvorí typický formát A6. A5 má rozmery 14,8 x 21 centimetrov. Druhým krokom je dizajn. Kartu je možné okamžite prispôsobiť všetkými druhmi ručných materiálov, pestrofarebnými perami a farbami. Potom stačí vložiť do obálky a DIY karta je pripravená na každú príležitosť.

Vlastne navrhnuté karty pre všetky príležitosti