Dom a záhrada

Boj s larvami komárov – stratégie na odstránenie škodcov z rybníka alebo bazénu

Komáre sú považované za nebezpečný hmyz, a preto by ste mali s larvami komárov v záhrade preventívne bojovať. Nenechajte sa zmiasť zdanlivo neškodnou veľkosťou komára. Napriek tomu, že sú tieto článkonožce pomerne malé, jediné bodnutie stačí na šírenie celého radu závažných chorôb vrátane malárie. Môže sa zdať, že odstránenie možných hniezdisk alebo skôr stojatých vôd je efektívna stratégia na likvidáciu komárov. Mali by ste však mať na pamäti, že niektoré druhy komárov kladú vajíčka, ktoré môžu určitý čas prežiť bez vody. Okrem toho potrebujú na rast malé množstvo vody. Z tohto dôvodu vám ukážeme niekoľko prostriedkov proti larvám komárov v rybníku alebo v bazéne, ktoré môžete použiť.

Kde môžete bojovať proti larvám komárov?

dospelá samica komára na vodnej hladine s larvami komárov v rybníku

Najľahšia a najefektívnejšia metóda, ak chcete zničiť larvy komárov v rybníku, je napadnúť hmyz v ich larválnom štádiu. To vám však poskytne iba úzke okno 10-14 dní. Počas tejto doby visí larva hlavou dole v blízkosti hladiny vody so špeciálnou trubicou na dýchanie. Preto je dôležité, aby ste konali rýchlo a rozhodne. Larva je štvrtou fázou životného cyklu komárov. Často sa o nich hovorí ako o nechtíkoch, pretože sa v tejto fáze svojho života vrtia. Vaše ústa sú vybavené malými kefkami, ktoré pomáhajú filtrovať menšie častice jedla, ako je planktón, huby a riasy. To im dodáva výživu, ktorú potrebujú na dozrievanie. Každá larva sa roztopí až štyrikrát, než sa dostane do štádia kukly.

stojatá voda ako hniezdisko lariev komárov bojuje prírodnými prostriedkami

Čo pomáha proti larvám komárov vo vode? Váš prvý krok k efektívnej eliminácii by malo byť umiestnenie biotopu. Dospelé samice komárov môžu klásť buď jednotlivé vajíčka, alebo skupiny mnohých vajíčok naraz. Aby však vôbec mohli znášať vajíčka, musia najskôr nájsť hniezdisko s dostatkom zdrojov na to, aby tam vajíčka vyklíčili a dozreli. Všetky tieto miesta majú niektoré veci spoločné. Komáre potrebujú na vyliahnutie vajíčok stojatú vodu. A pretože patria medzi najprispôsobivejšie živé organizmy na svete, ich vajíčka môžu ľahko klíčiť do lariev aj s najmenším množstvom stojatej vody. Je však samozrejmé, že komáre sa kvôli svojmu biotopu radšej šíria v jazerách a rybníkoch v záhrade..

Ako nájsť larvy vonku?

čo pomáha proti larvám komárov vo vode a ako je možné proti larvám komárov bojovať?

Ak teda hľadáte larvy komárov, stačí, ak budete na svojom pozemku hľadať stojatú vodu. Môžu byť v rybníku v zadnej časti vášho domu alebo v upchatom žľabe. V bazéne sa veľmi často vyskytujú aj larvy komárov. Môžu dokonca prosperovať vo vonkajších štruktúrach, ako je fontána priamo pred vašim domovom. Larvy komárov vyzerajú ako malé vlásenky veľké asi jeden centimeter. Visia hore nohami blízko hladiny vody a pohybujú sa krútiacimi sa pohybmi.

Nainštalujte moskytiéru do záhrady alebo doma

Môžete použiť prostriedky proti larvám komárov v záhradnom jazierku alebo inde, aby ste sa ich včas zbavili. Elimináciu lariev komárov je navyše možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Typ roztoku v zásade závisí od typu stojatej vody. Každá situácia je iná. Preto je najlepšie pozrieť sa na nižšie uvedené scenáre, aby ste sa naučili ovládať larvy komárov a za určitých okolností ich správne vyhubiť..

Larvy komárov v bazéne

Vyčistite vonkajšiu časť bazéna a bojujte s larvami komárov

Pretože veľké vodné plochy lákajú komáre, je bazén jedným z najlepších kandidátov na prosperitu lariev hmyzu. V prípade zamorenia máte niekoľko možností, ktoré je potrebné zvážiť pre účinnú kontrolu. Môžete napríklad použiť metoprén vo forme granúl. To primárne zabraňuje tomu, aby sa larvy komárov dostali do dospelého štádia. Špeciálny larvicíd je vybavený regulátorom rastu hmyzu. Receptúra ​​umožňuje larvám prejsť do štádia kukly, ale zabraňuje im stať sa dospelými komármi. Účinnosť roztoku môže trvať 3 až 4 týždne.

bti Použitie na kontrolu komárov ako prostriedok proti larvám komárov v záhradnom jazierku

Vložka na kontrolu komárov BTI je tiež možnosťou na elimináciu lariev komárov vo vašom bazéne. Tieto kruhové larvicídy s malou dierkou uprostred obsahujú mikroorganizmy, ktoré sú v konečnom dôsledku určené na konzumáciu larvami komárov a spôsobujú otravu čriev. Skratka BTI znamená Bacillus thuringiensis a ponúka mesiace ochrany. Larvy komárov vo svojom bazéne sa najľahšie zbavíte tak, že do vody pridáte bieliaci roztok. Väčšinou obsahuje ten istý bieliaci roztok, ktorý ľudia zvyčajne používajú na odstránenie škvŕn z bieleho oblečenia. Je to chlórnan sodný, ktorý je súčasťou bieliaceho roztoku, ktorý funguje pri likvidácii lariev komárov. Aby ste roztok bezpečne použili v bazéne, zmiešajte 1 polievkovú lyžicu bielidla s 3-4 litrami vody.

Čo robiť proti larvám komárov v záhradnom jazierku?

krásna záhrada s rybníkmi bojujúcimi proti larvám komárov

Rybníky a jazerá patria vďaka svojmu prirodzenému výskytu k najobľúbenejším hniezdiskám komárov. Môžete tu použiť aj ZINZ, pretože ide o organické opatrenia a ukázalo sa, že sú bezpečné pre ľudí a zvieratá. Často prehliadaným tipom je použiť škoricový roztok (15% škoricového oleja s 85% vody). Cinnamaldehyd, acetát škorice, eugenol a anetol sú štyri hlavné zložky škoricového oleja, ktoré zabíjajú larvy komárov v rybníku. Výhodou tejto možnosti je, že si môžete vychutnať sladkú a lahodnú vôňu roztoku a účinne sa tak zbaviť škodcov vo vašom blízkom rybníku alebo jazere.

koi a ktoré ryby jedia v rybníku larvy komárov

Ktoré ryby jedia larvy komárov v rybníku? Dobrou správou je, že väčšina rýb bojuje proti larvám komárov jedením nechtíka. Majiteľ domu, záhradník alebo vlastník akvária, ktorý chce naplniť svoje jazierko alebo nádrž rybami, ktoré síce požierajú týchto škodcov, ale nechávajú pulce osamote, má niekoľko možností. V niektorých prípadoch komára zožerie ryba aj potom, čo odletí. Ryba lukostrelca môže napríklad vidieť hmyz spočívajúci na liste nad vodou a nastriekať naň prúd vody. Keď voda narazí na komára, spadne do vody a ryba ju zje. Ďalšími druhmi rýb, ktoré sa môžu živiť larvami komárov, sú: komárie ryby, zlaté rybky, guppy, koi, cichlidy, horké ryby a zebra. Mnoho rýb sa živí larvami komárov a týchto sedem rýb ich nielen žerie, ale necháva aj pulce. Sú to teda spoľahliví pomocníci, s ktorými môžete naplniť jazierko alebo akvárium.

Čo môžete urobiť proti larvám komárov v dažďových sudoch??

čo môžete urobiť proti larvám komárov v sudoch s dažďom

Dažďové sudy sú ideálne na zber dažďovej vody. Pomocou drôtenej clony s jemným pletivom zabráňte komárom klásť vajíčka a bojovať tak proti larvám komárov. Nezabudnite tiež zakryť zvod, ktorý sa pripája k odkvapu. Komáre sa môžu ľahko dostať do vášho suda zvodovým potrubím. Môžete si ich kúpiť so sudmi alebo samostatne v železiarstve. Larvám komárov v dažďovom sude zabránite najlepšie pomocou sita vyrobeného z veľmi jemnej sieťoviny..

Zistite, ako skrášliť dažďové sudyKrásne dažďové sudy.

V rybníku bojujte proti larvám komárov prirodzene

znamená boj proti hniezdeniu lariev komárov pod vodou v rybníku

Komáre sa kvôli svojmu oslabenému telu najľahšie zbavia v štádiu lariev. Okrem vyššie uvedených metód existujú aj ďalšie vysoko účinné prostriedky proti larvám komárov. Tieto môžu fungovať prírodným a bez chemikálií.

cesnak

Prirodzene bojujte proti larvám komárov v rybníku s cesnakom

Pravdepodobne ste už počuli vtip, že strúčiky cesnaku odháňajú upírov. Tento slávny príbeh v skutočnosti obsahuje malý náznak pravdy. Vedeli ste napríklad, že cesnak vám môže pomôcť v boji proti krvilačným komárom? Môžete to urobiť rozdrvením asi troch až piatich žiaroviek cesnaku pomocou mixéra. Potom nastrúhaný cesnak zabaľte do utierky a pretlačte ho cez misku alebo nádobu, aby ste extrahovali šťavu. Šťavu zmiešajte s 3 litrami vody a roztok pridajte do stojatej vody, ktorá je napadnutá larvami komárov. Roztok zabíja larvy tým, že ich udusí.

Jablčného octu

Jablčný ocot použite ako prostriedok proti larvám komárov v jazierku

Jablčný ocot je ďalším netoxickým liekom na larvy komárov, ktorý môžete ľahko použiť doma. Tento ocot funguje rovnako ako škoricový olej a prirodzene zabraňuje rastu lariev. Riešenie pre domácich majstrov môžete vytvoriť aj tak, že čajovú lyžičku jablčného octu zmiešate s 3 litrami vody. Túto tekutinu môžete vložiť do fľaše s rozprašovačom a postriekať po dvore alebo zamiešať do stojatej vody.

Prášok na pečenie

žena kombinuje sódu bikarbónu alebo sódu bikarbónu ako prášok na boj proti larvám komárov

Sóda bikarbóna samotná nie je účinným riešením proti larvám komárov. V štádiu lariev nezabíja škodcov a nemal by sa používať týmto spôsobom. Prečo sme to teda uviedli tu? Je to neoceniteľný nástroj na dezinfekciu riadu, ktorý bol predtým napadnutý larvami komárov. So sódou bikarbónou urobíte ďalší krok v dezinfekcii riadu, ktorý bežný starý prostriedok na umývanie riadu jednoducho nemôže ponúknuť. Jedlú sódu jednoducho zmiešajte s vodou a octom a použite na umývanie riadu.

Tiež zaujímavé: Kávová usadenina ako domáci liek na komáre? Takto zaženieš mučiteľov!