Dom a záhrada

Exotické rastliny do záhrady – Bougainvillea (trojitý kvet)

Exotické rastliny bougainvillea-triplet-strom-veľké-ružové-kvety

Bougainvillea je jednou z najobľúbenejších popínavých rastlín v teplejších krajinách. Rastlina má svoj pôvodný domov v Južnej Amerike a bola objavená v 19. storočí počas expedície francúzskeho moreplavca Louisa Antoina Comte de Bougainville a neskôr zavlečená do Európy. Stále sa im hovorí bougainville, bougainvillee, bougainvillie alebo trojitý kvet. Trojčatá sú krásne a veľmi nápadné kvôli sviežim listom exotické rastliny. Majú radi teplo, takže v krajinách, kde teploty v chladných mesiacoch klesnú pod 0 stupňov Celzia, ich možno radšej vysadiť do kvetináčov.

Bougainvillea – exotické rastliny v záhradnom dizajne

Exotické rastliny bougainvillea-trojitý kvet-červeno-horolezec-záhradná-pergola

S bougainvillea môžete na terase vytvoriť skutočný južný raj. Je ľahké sa oň starať a vďaka svojim rýchlo rastúcim a jasným kvetom je veľmi obľúbený ako popínavá rastlina v stredomorských krajinách. Často ich môžete vidieť na plotoch a fasádach domov.

Exotické rastliny v kvetináčoch

Exotické rastliny bougainvillea-triplet-ker-terakota-hrniec-terasa-balkón

Trojitý kvet je veľmi krásny aj ako kontajnerová rastlina. Bohužiaľ nie je mrazuvzdorný. Je veľmi dôležité, aby správne prezimovala. Musí byť umiestnený v chladnej, ale nie príliš tmavej miestnosti. Nebojte sa, ak listy popínavých rastlín v zime vypadnú – na jar opäť vyrastú. V Nemecku je prevládajúcim druhom Bougainvillea glabra, ktorý je tiež najodolnejším druhom. Je to vlastne jediný druh, ktorý sa ponúka ako kontajnerová rastlina. Znáša chladnejšie teploty a kvitne purpurovo.

V súčasnosti je známych asi 17 druhov popínavých rastlín

Exotické rastliny bougainvillea-triplet kvetináč-rastlina-ružové-kvety-terakotová-črepníková záhrada

Niektoré druhy popínavých rastlín, ako napríklad Bougainvillea spectabilis, dosahujú výšku až 6 metrov. Druhy sa stále líšia farbou a tvarom kvetu. Či už biela, fialová, ružová alebo červená – popínavé rastliny vždy upútajú pozornosť.

Správna starostlivosť o trojitý kvet

Exotické rastliny bougainvillea-trojitý kvet-ružovo-horolezec-pergola-záhradný-ratanový nábytok

Bougainvillea rastie na slnečnom mieste pomerne rýchlo. Vytvára dlhé úponky, a preto potrebuje ako oporu mreže. Listy mohli po silných dažďových prehánkach rýchlo vypadnúť. Ideálne miesto je tam, kde je rastlina chránená pred dažďom a zároveň má dostatok slnečného svetla.

Bougainvillea nepotrebuje príliš veľa vody

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-ružovo-železo-zábradlie-horolezec

Rastlinu nie je potrebné prelievať, ale ak jej príde málo vody, nevypadnú len zelené listy, ale aj farebné listene. Najlepšie je, ak sú korene len mierne vlhké. Stimuluje to rastový proces listien.

Hnojenie popínavých rastlín 

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvetina-tehlová stena-dekorácia-ružové kvety

Aby ste získali veľa listien s krásnymi tvarmi a farbami, je potrebné rastlinu raz týždenne prihnojiť. Nezabudnite na správne orezanie. To je obzvlášť dôležité po zime a môže to dodať bougainvillea novú rastovú energiu.

Bougainvillea ako akcent v záhradnom dizajne

exotické rastliny-bougainvillea-trojitý-kvet-strom-kvet-oblúk-červený

So strommi popínavých rastlín môžete vytvoriť krásnu stredomorskú záhradu. Rast rastliny môžete prispôsobiť tak, aby rastlina vytvorila požadovaný tvar.

Vytvorte obrazovku ochrany osobných údajov pomocou bougainvillea

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-súkromie-obrazovka-biely-plot-červené kvety

Ako už bolo spomenuté, popínavé rastliny rastú v dobrých podmienkach veľmi rýchlo. Dokáže rýchlo preliezť plot a svojimi dlhými úponkami vytvoriť hrubú clonu.

Bougainvillea ako živý plot

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-biely-plot-ker-purpurové kvety

S trochou viac prerezávania a úsilia sa bougainvillea môže premeniť na krásny živý plot. Môžete vytvoriť kvitnúcu stenu v požadovanej výške niektorými druhmi, ktoré rastú ako kríky.

Bougainvillea je možné kombinovať s inými kvetmi

exotická rastlina-bougainvillea-triplet-kvet-purpurovo-pelargónie-červené kvety

Trojitý kvet ľahko zasadíte k iným druhom kvetov a kríkov. To vytvára krásne farebné kompozície, ako je znázornené na obrázku, v ktorých je popínavá rastlina kombinovaná s pelargóniom.

Zazelenajte fasádu popínavými rastlinami

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-horolezec-dom-predný-červeno-fialový

Rôzne druhy bougainvillea je možné samozrejme tiež navzájom kombinovať. Bougainvillea môže mať biele, ružové, purpurové, červené, oranžové alebo žlté listene. Fasádu tak môžete krásne zazeleniť popínavými rastlinami bougainvillea v rôznych farbách.

Rozmnožovanie popínavých rastlín 

exotické rastliny-bougainvillea-trojitý kvet-fasáda zazelenaná-popínavé rastliny-červený kvet-mreže

Propagácia prechádza odrezkami, ktoré sa bohužiaľ niekedy nedajú veľmi ľahko zakoreniť. Na zaistenie úspešného priebehu procesu je možné použiť koreňové hormóny (kyselina indolylmaslová). Bylinné odrezky sú zvyčajne ľahšie zakorenené ako tie, ktoré sú drevnatejšie.

Na zazelenanie pergol sú vhodné najmä trojité kvety

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-biely-ružový-kvet-pergola-ochrana pred slnkom

Rovnako ako ostatné záhradné prvky, ktoré ponúkajú ochranu pred slnkom, aj pergola je vynálezom z južných krajín. S popínavými rastlinami bougainvillea na pergole si môžete v záhrade vždy vychutnať hustý tieň.

Bougainvillea listene ako ozdobné prvky

exotická rastlina-bougainvillea-triplet-kvetinová-tortová-dekorácia-svadobná-kytica-svadobná-dekorácia

Z listnatých popínavých rastlín sa vynárajú nádherné kytice kvetov alebo dekorácie na stôl. Svadobná dekorácia z vysokých listov bugainvillea vždy vyzerá elegantne a sviežo, pretože žiarivé farby rastliny krásne kontrastujú s tradičnou bielou farbou svadby..

Ozdobte svadobný oblúk bougainvillea

exotická rastlina-bougainvillea-triplet-kvetina-svadba-oblúk-dekorácia

Čo sa týka svadobnej výzdoby, nemôžete sa pomýliť, ak ozdobíte svadobný oblúk aj listenmi z popínavej rastliny. Exotické rastliny, ako sú kvety tripletov, vždy priťahujú pozornosť a sú preto ideálnou voľbou, ak chcete vytvoriť perfektné pozadie pre svadobnú oslavu v stredomorskom štýle..

Bonsai Bougainvillea 

exotické rastliny-bougainvillea-triplet-kvet-bonsai-stromy-ružové-listy

Ak máte v záhrade alebo doma málo miesta a napriek tomu si chcete vychutnať krásu trojitého kvetu, potom by pre vás bolo bonsai bougainvillea dobrým riešením. Starostlivosť, ktorú bonsai bougainvillea vyžaduje, je rovnaká ako konvenčná rastlina.

Obdivujte krásne „kvety“ Bonsai Bougainvillea celé roky so správnou starostlivosťou

exotická rastlina-bougainvillea-triplet-kvet-bonsai-purpurový-kvet-zelený-kvetináč