Cestovanie a dovolenka

Rebríček najzelenších miest na svete: Najlepšie cestovateľské destinácie pre dovolenkárov ohľaduplných k životnému prostrediu

Udržateľnosť v mestských prestávkach, prírode a zeleni

Udržateľnosť a životný štýl šetrný k životnému prostrediu sú v dnešnej spoločnosti stále dôležitejšie. Nejde len o naše každodenné činnosti, ale aj o spôsob, akým trávime dovolenku. Dokonca aj výlet do mesta môže byť udržateľný, ak je vybratý správny cieľ cesty. Pre cestovateľov šetrných k životnému prostrediu ukazuje rebríček, ktoré sú najzelenšie mestá na svete.

Najlepšie destinácie na trvalo udržateľnú dovolenku

najzelenšie mestá na svete Reykjavík Island na vrchole zoznamu

S cieľom podporiť udržateľný cestovný ruch, Online špecialista na cestovanie TravelBird vytvoril rebríček najzelenších miest na svete. Celkovo bolo preskúmaných 50 miest v troch hlavných kategóriách:

  • Prírodné zelené plochy, ako sú lesy a prírodné rezervácie;
  • umelo vytvorené oblasti, ako sú parky, trávniky, verejné záhrady a golfové ihriská;
  • a pozemky používané na výrobu potravín, ako sú sady, vinice a poľnohospodárska pôda.

najzelenšie mestá na svete Praha najvyššie percento zelených plôch

Výsledky štúdie určujú na jednej strane percento zelených plôch v medziach mesta a na strane druhej metre štvorcové zelene na osobu. Reykjavík, hlavné mesto Islandu, je pri výpočte metrov štvorcových zelene na obyvateľa najzelenším mestom na svete. Praha v Českej republike má naopak najväčšie percento z celkovej zelene. Veľký počet parkov, lesov a prírodných rezervácií v týchto mestách z nich robí najlepšie destinácie na výlety pre všetkých turistov a milovníkov prírody.

Hamburg je najzelenšie mesto v Nemecku

najzelenšie mestá na svete Hamburg najzelenšie mesto Nemecka

Hamburg je na prvom mieste v zozname veľkých nemeckých miest. Väčšinu zelene v severnom meste tvoria lesy a zalesnené oblasti, prírodné rezervácie a verejné parky. Hanzové mesto taktiež boduje v najväčšom podiele sadov zo všetkých 50 analyzovaných krajín – v percentách aj na obyvateľa..

To pravé miesto na dovolenku pre každého

udržateľný turizmus destinácie cestovania prírodná krajina

Aby ste našli správnu destináciu na cesty pre vašu ďalšiu udržateľnú dovolenku, mali by ste si najskôr položiť nasledujúcu otázku: Čo vlastne hľadám na dovolenke? Pretože existujú aj rôzne destinácie na výlet pre milovníkov prírody, pokiaľ ide o ich vlastné záujmy. Tí, ktorí radi športujú vonku alebo uprednostňujú dlhé prechádzky v prírode, sa môžu rozhodnúť pre mesto s mnohými lesmi a zalesnenými oblasťami. Prvé tri miesta v rebríčku s viac ako 200 metrami štvorcových lesa na osobu sú Auckland na Novom Zélande, Göteborg vo Švédsku a Bratislava na Slovensku.

Plánovanie cesty do destinácie verejné parky

Pre tých, ktorí hľadajú vzrušujúcu prestávku v meste, ktorá ponúka aj relaxáciu v prírode, sú veľké mestá s množstvom verejných parkov a zelene ako stvorené. Medzi 3 najlepšie destinácie s množstvom parkov patrí Sydney v Austrálii, Washington v USA a Auckland na Novom Zélande. Ak sa dovolenka koná v Európe, potom je výlet do fínskych Helsínk tou správnou voľbou.

Prečo plánovať dovolenku v jednom z najzelenších miest na svete?

Destinácie pre milovníkov prírody hodnotiace najzelenšie mestá na svete

Keď ideme na dovolenku, mnohí z nás snívajú o prestávke od uponáhľaného každodenného života. A neexistuje lepšie miesto na odpočinok ako v prírode. Zelené plochy v meste by mali prispieť k relaxácii a zníženiu stresu. Tu sa môžete dostať do kontaktu s prírodou bez toho, aby ste sa vzdali výhod mestského života. Výlet do zeleného mesta je najlepší z oboch svetov – krása prírody v kombinácii s kultúrou a živosťou veľkomesta.