Záhradníctvo

Záhradníctvo vás robí zdravými: 7 dobrých dôvodov, prečo sa venovať záhradníctvu sami

Záhradníctvo nie je len obľúbeným koníčkom, ale môže byť prospešné aj pre naše telo a myseľ. Početné štúdie priamo spájajú účinky záhradníctva s lepšou kvalitou života. Všetky výsledky sú jasné: práca v záhrade vás robí zdravými a šťastnými a môže byť použitá ako terapia na rôzne choroby. Tu nájdete 7 dôvodov, prečo sa oplatí urobiť si vlastnú záhradu.

1. Záhradníctvo znižuje stres

Záhradníctvo prospešné pre zdravie

Holandská štúdia testovala stresový hormón kortizol a zistila, že záhradníctvo je lepšie pri znižovaní stresu ako čítanie kníh po stresovej udalosti. Záhradníctvo nielen hrá svoju úlohu. V boji proti stresu môžu pomôcť aj baktérie v pôde. Zistilo sa, že tieto baktérie pôsobia ako antidepresíva a tiež budujú silný imunitný systém. Domáci záhradníci stále uvádzajú, že psychologické výhody, ako je úľava od stresu, sú pre nich dôležitejšie ako kultúrne väzby alebo ekonomické výhody záhradníctva, bez ohľadu na typ alebo množstvo záhradníckych činností, ktoré vykonávajú..

2. Záhradníctvo je dobrý kondičný tréning

Vďaka záhradníctvu ste zdraví a fit. Konzumácia kalórií

Záhradníctvo vás robí zdravými, ale aj fit. Činnosti, ako je prenášanie sadzačov, kopanie dier, natiahnutie na burinu a tlačenie kosačky, môžu spoločne precvičiť každý sval vo vašom tele. Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb kategorizuje záhradníctvo ako miernu fyzickú aktivitu a uvádza, že za hodinu dokáže spáliť viac ako 300 kalórií, zhruba rovnako ako tanec. Pri rozsiahlejších záhradníckych prácach, ako je rúbanie dreva alebo ťahanie ťažkých vriec mulča, sa spáli viac ako 400 kalórií. Jedna štúdia naznačuje, že záhradníctvo môže pomôcť kompenzovať priberanie na váhe súvisiace s vekom. Ponúka tiež ďalšie fyzické výhody, ako je zlepšenie obratnosti a sily rúk. Tiež po niekoľkých hodinách záhradníctva budete s najväčšou pravdepodobnosťou lepšie spať.

3. Záhradníctvo predchádza demencii

Záhradníctvo vás robí zdravými Záhradná terapia pre pacientov s demenciou

Záhradníctvo nie je len fyzické cvičenie. Je to tiež dobré pre váš mozog, najmä ako ochrana pred nástupom demencie. Záhradníctvo zvyšuje kognitívne funkcie a jedna štúdia zistila, že by to mohlo mať za následok o 36 percent nižšie riziko demencie.

Záhradníctvo slúži nielen ako preventívne opatrenie, ale používa sa aj ako terapia pre pacientov s demenciou. Aktívne záhradníctvo vám pomôže udržať sa v pohybe, tráviť čas na čerstvom vzduchu a zamestnať mozog. Záhradná terapia je už k dispozícii ako študijný program a používa sa v čoraz väčšom počte domovov pre seniorov.

4. Pomáha v boji s chronickými ochoreniami

Opaľujte sa pri záhradníctve - zdravý vitamín D.

Rovnako ako rastliny, aj naše telo potrebuje slnečné svetlo. Rovnako ako pri iných outdoorových rekreačných aktivitách môže záhradníctvo poskytnúť dvojitý úder zdravému cvičeniu a pobytu na slnku. Mierne množstvo času na slnku je najúčinnejší spôsob, ako získať vitamín D, ktorý ovplyvňuje viac ako 1 000 rôznych génov a prakticky každé tkanivo vo vašom tele, pričom ovplyvňuje všetko od vášho metabolizmu až po váš imunitný systém. Vitamín D je spájaný s priaznivými účinkami na diabetes typu 2, srdcové choroby, zdravie kostí a depresiu. Výhody môže pocítiť aj vaše črevo, pretože sa predpokladá, že vitamín D pomáha regulovať gastrointestinálny stres. Samozrejme, je dôležité urobiť opatrenia, aby ste mohli bezpečne tráviť čas na slnku. Kľúčové slovo – ochrana pred slnkom!

5. Záhradníctvo ťa robí zdravým a spája ľudí

Záhradníctvo spája ľudí so sociálnymi kontaktmi

Záhradníctvo má pozitívny vplyv aj na našu psychiku. Spája ľudí a tvorí široké spoločenstvo. Bojuje sa tak s negatívnymi vplyvmi osamelosti na zdravie. To môže jednoducho znamenať interakciu s ľuďmi v miestnom záhradnom centre alebo zdieľanie záhradníckych tipov a úspechov s online komunitou. Záhradníctvo má priame výhody na miestach, ako sú komunitné záhrady, kde pracujete na pozemku s inými ľuďmi. To umožňuje vytváranie sociálnych väzieb a podporných sietí. Toto je obzvlášť dôležité v mestskom prostredí, kde mnoho obyvateľov môže trpieť izoláciou a nedostatkom sociálnej podpory.

6. Zvyšuje náladu a posilňuje sebavedomie

zdravá a šťastná žena pracujúca v záhrade

Už len pobyt v prírode prospieva vášmu blahu a účinky vonkajších aktivít sú dokumentovanými prostriedkami, ktoré zlepšujú náladu. Záhradníctvo zvyšuje pozitivitu a optimizmus a je spájané s bojom proti depresii a iným duševným chorobám. Preto nie je prekvapujúce, že zdržiavanie sa v záhrade vedie k vyššiemu sebavedomiu u dospelých a detí s problémami so správaním. Štúdia emocionálnej pohody spojená s bežnými dennými aktivitami, ako je chôdza, nakupovanie a stravovanie, zistila, že záhradníctvo patrí medzi 5 najlepších aktivít na zaistenie šťastia a účelu. Tá istá štúdia zistila, že z toho majú najväčší prospech ženy a účastníci s nižšími príjmami.

7. Zdravé jedlá na stôl

Záhradníctvo Zdravý životný štýl Pestovanie zeleniny

Zdravo sa stravovať nie je vždy jednoduché, ale záhradníctvo môže pomôcť. Pestovatelia ovocia, zeleniny a byliniek majú ďalšiu výhodu v tom, že majú ľahký prístup k výživným potravinám (a kontrolujú, ktoré pesticídy alebo hnojivá sa používajú). Ľudia, ktorí pestujú zeleninu, ju tiež denne konzumujú. Jedna štúdia zistila, že deti častejšie konzumujú ovocie a zeleninu, keď sú miestne. Iná štúdia zistila, že mladiství, ktorí sa venujú záhradníctvu, majú väčšiu potravinovú gramotnosť. Okrem výživových výhod vykazovali najmä záhradníci so zeleninou väčšie pozitívne emocionálne účinky ako tí, ktorí sa zaoberajú inými druhmi domáceho záhradníctva..

Poverenia:

Záhradníctvo podporuje neuroendokrinnú a afektívnu obnovu zo stresu – Journal of Health Psychology, jún 2010

„Záhradníctvo a prírastok hmotnosti súvisiaci s vekom: Výsledky z prierezu

prieskum obyvateľov Denveru “- Správy o preventívnej medicíne, december 2017

„Faktory životného štýlu a riziko demencie: Dubboova štúdia starších ľudí“ – The Medical Journal of Australia, január 2006

„Je záhradníctvo spojené s väčším šťastím obyvateľov miest? Viacúčelové, dynamické hodnotenie v regióne partnerských miest, USA “-Krajinné a urbanistické plánovanie, jún 2020