Záhradníctvo

Ako často môžete hnojiť paradajky kávovou usadeninou? Na toto by ste si mali dať pozor!

Kávovú usadeninu odporúčajú amatérski záhradníci po celom svete pre množstvo záhradníckych problémov. Od hnojenia cez mulčovanie až po kontrolu škodcov – zdá sa, že neexistuje nič, čo by lyžica použitej kávovej usadeniny nedokázala. Môžete však paradajky prihnojiť kávovou usadeninou? Vysvetlíme vám, ako môžete použiť domáci liek, aby nepoškodil vaše rastliny rajčiaka.

Ako kávová usadenina pomáha rastlinám paradajok?

môžem paradajky prihnojiť kávovou usadeninou?

Kávová usadenina poskytuje dobré množstvo základných živín, ktoré sú potrebné pre zdravý rast a rajčiakom by mala stále prospievať:

 • zvyšuje obsah živín
 • vyrovnáva pH
 • teplota pôdy sa stabilizuje
 • zásoba vody sa zvyšuje
 • redukuje škodlivé baktérie a plesne
 • klíčenie sa zlepšuje
 • tempo rastu sa zvyšuje
 • podporuje aktivitu dážďoviek
 • slúži ako prírodný a organický insekticíd
 • Burina redukovaná

Hnojte paradajky, aby ste predišli nutričným nedostatkom

Najdôležitejšie živiny, ktoré kávová usadenina pridáva do pôdy, sú:

 • dusíka
 • fosfor
 • horčík
 • meď

Pretože dusík a fosfor sú dve z troch hlavných živín pre rastliny (druhou je draslík), kávová usadenina je skvelým spôsobom, ako hnojiť rastliny rajčín. Aj keď sa hladiny dusíka môžu líšiť, často je to najcennejšia živina v kávovej usadenine.

Existujú tiež dôkazy o tom, že kávová usadenina je dobrá pre dážďovky a kompostové červy, čo zase pomáha zlepšovať pôdu.

Výskum navyše naznačuje, že prírodné baktérie a huby, ktoré sídlia v rozkladajúcej sa kávovej usadenine, redukujú škodlivé huby a dokonca bránia ich usadzovaniu v pôde rastlín rajčiaka.

Kávová usadenina má odháňať slimáky od náplasti na zeleninu

Nakoniec môže byť kávová usadenina použitá aj ako prírodný insekticíd. Dôvodom je kofeín, ktorý obsahuje. Insekticídy majú zvyčajne škodlivé účinky, pretože zabíjajú aj prospešné červy a opeľujúci hmyz, ale kávová usadenina je oveľa bezpečnejšou a prirodzenejšou alternatívou. Existujú napríklad dôkazy o tom, že kávová usadenina odháňa hmyz, ako sú mravce, slimáky a nudibrany.

O vede na túto tému však stále existuje diskusia, pretože niektorí veria, že kofeín je po uvarení kávy preč a iní tvrdia, že v kávovej usadenine je toho ešte veľa..

Kávová usadenina spôsobuje, že je zem kyslá?

Kávová usadenina môže spôsobiť, že pôda bude kyslá

Paradajky sú kyslé jedlo, a preto nie je prekvapením, že majú radi mierne kyslú zásadu. Rastliny paradajok preferujú pH pôdy medzi 6,0 a 6,8, zatiaľ čo neutrálne pH sa meria pri 7,0.

Veda nesúhlasí s tým, či kávová usadenina spôsobuje, že je pôda kyslá. Stručne povedané, nepoužitá kávová usadenina je kyslá, ale väčšina kyseliny sa stratí v procese varenia. To znamená, že použitá kávová usadenina má iba slabo kyslé pH 6,5-6,8. Pretože je však toto pH presne v rozmedzí toho, čo rastliny rajčín preferujú, kávová usadenina je skvelým doplnkom pôdy.

PH pôd, ktoré sú ošetrené kávovou usadeninou, sa prvé tri týždne zvyšuje a potom pomaly klesá. Z tohto dôvodu je dobré kontrolovať pH pôdy každých niekoľko mesiacov.

Ako používať kávovú usadeninu ako paradajkové hnojivo

Paradajky prihnojujte iba kávovou usadeninou

V zásade existujú tri spôsoby, ako použiť použitú kávovú usadeninu ako hnojivo alebo kondicionér pôdy pre vaše rastliny rajčiaka:

 • Môžete ho rozložiť priamo na podlahu
 • zmiešajte s mulčovaním
 • najskôr to skompostujte

V zásade môžete kávovú usadeninu dať priamo na pôdu vašej rastliny rajčiaka. Kávový prášok sa však pri použití vo veľkých množstvách môže ľahko zhlukovať, čím sa zabráni tomu, aby sa vzduch a vlhkosť dostali dnu. Kávovú usadeninu je preto najlepšie zmiešať s mulčovaním alebo kompostovať. Listy, kôra a ihličie môžu byť použité ako kompost pre rastliny rajčiaka.

Na základňu rastlín rajčiaka naneste 1,5-centimetrovú vrstvu použitej kávovej usadeniny a zasypte ju 5 až 8 centimetrov organického mulča..

Ďalším spôsobom, ako prihnojiť paradajky kávovou usadeninou, je posypať 1 šálku použitej kávovej usadeniny okolo základne rastliny rajčiaka a pomocou stierky alebo malého kultivátora zapracovať do vrchných 5 až 8 cm pôdy. To stimuluje rozklad kávovej usadeniny a predchádza problémom so zhutňovaním pôdy.

Kávová usadenina na kompostéri

Ak kávu najskôr kompostujete, môžete ju na jeseň dať na hromadu kompostu, aby boli na jar pripravené na použitie. Mali by ste venovať pozornosť trom veciam:

 • Kávová usadenina by nemala tvoriť viac ako 20% celkového kompostu.
 • Pred umiestnením na dvor počkajte 2 až 3 mesiace, kým sa rozloží.
 • Už hotový kompost naneste na dno rastlín rajčiaka vo vrstve 2 až 5 cm.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob si vyberiete, dôležité je: Nedovoľte, aby sa kávová usadenina (alebo kompost) dostala do priameho kontaktu s rastlinou paradajok. To isté platí pre mulč. Medzi kávovou usadeninou a spodnými listami by ste mali nechať priestor najmenej 2 centimetre. Kávová usadenina a kompost môžu totiž spôsobiť plesne a ich vysoký obsah živín môže rastlinu chemicky spáliť.

Koľko kávovej usadeniny by ste mali použiť na paradajky??

Paradajky s kávovou usadeninou koľko prihnojia

Kávová usadenina je síce skvelá pre pôdu a kompost, ale môže byť aj príliš dobrou vecou. Kávovú usadeninu by ste mali používať s mierou. Vysoké hladiny dusíka a potenciálneho kofeínu môžu pri nadmernom použití spôsobiť nerovnováhu v pôde alebo komposte.

Obmedzte množstvo kávovej usadeniny vo svojom komposte na maximálne 20 percent. Kávová usadenina sa považuje za zelený materiál, napríklad posekanú čerstvú trávu a kuchynský odpad, a musí sa zmiešať s hnedým materiálom, ako sú sušené listy. Ako správne kompostovať, si môžete prečítať tu.

Pre štandardnú kompostovú hromadu s rozmermi 90 x 90 x 90 cm to znamená nie viac ako 570 šálok použitej kávovej usadeniny. Ako vidíte, bolo by veľmi ťažké prekročiť túto hranicu.

90 x 90 x 90 cm = 0,72 kubických metrov

20% z toho je 0,144 kubických metrov

Pretože 1 meter kubický = 4000 šálok, to znamená asi 570 šálok kávovej usadeniny

Kedy a ako často by ste mali rajčiny prihnojiť kávovou usadeninou?

Vložte sadenice paradajok na otvorené priestranstvo

Kávovú usadeninu môžete použiť, keď mladé rastliny vysadíte vonku a potom 1-2 krát za mesiac. Väčšina rastlín spravidla dáva prednosť hnojivám vo vegetačnom období, tesne pred plodením, ale kedykoľvek je vhodné.

Dávajte pozor, aby ste nepoužívali príliš veľa kávovej usadeniny, pretože to ovplyvní frekvenciu používania. Pravidelne kontrolujte pH svojej pôdy.

Ako oplodniť paradajky kávovou usadeninou:

 • Kompostovanú kávovú usadeninu vložte do výsadbovej jamy, aby ste zlepšili zloženie pôdy. Bude pôsobiť ako hnojivo s pomalým uvoľňovaním a poskytne pôde dusík niekoľko týždňov.
 • Paradajky mulčujte počas leta kompostovanou kávovou usadeninou (alebo kávovou usadeninou + mulčovaním), aby ste v pôde udržali vlhkosť, predchádzali burinám a dodávali do pôdy živiny..
 • Kávovú usadeninu zapracujte na jeseň do pôdy a nechajte ju rozložiť priamo v pôde. Odborníci odporúčajú dvakrát ročne obohatiť pôdu o organický materiál, ako je kompost, hnoj alebo kávová usadenina.
 • Pre paradajky v hrnci: Kávovú usadeninu a zeminu zmiešajte v pomere 1: 1 a nalejte zmes do hrnca tak, aby bolo dno úplne zakryté. Kávový prášok pred použitím vždy nechajte poriadne vyschnúť, aby ste predišli tvorbe plesní.

Paradajky prihnojte v hrnci s kávovou usadeninou