Záhradníctvo

Ľahká starostlivosť o výsadbu hrobov od leta do zimy – tipy a nápady

Hrobová výsadba zimný rám okrasná kapusta eriken weiss gruenzweige

Hroby sú miestom spomienky na blízkych, miestom ich posledného odpočinku. Mnoho príbuzných to tvrdí sami, a preto je vhodný návrh hrobu a výsadba hrobov jednoduchej starostlivosti je úspešný vzorec pre úhľadné, krásne zasadené miesto odpočinku. Záhradníctvo má tiež terapeutický účinok a pomáha spracovať stratu. Existuje mnoho možností výsadby hrobov, ktoré sa líšia miesto od miesta. Obvykle pozostáva z troch rôznych oblastí: rámcových rastlín, pôdneho pokryvu a striedajúcich sa rastlín. Podľa odborníkov by posledná nemala byť väčšia ako tretina plochy, pôdny kryt zaberá polovicu a rámové rastliny zaberajú zvyšný priestor – okolo 15% plánovanej plochy..

Ľahké ošetrovanie hrobových rastlín – rámové rastliny

trvalé výsadby hrobov príklady čiastočný tieň-vždyzelená-medvedia koža-tráva-heuchera-okrasná tráva

Rámcové rastliny spájajú náhrobok so zeleňou a často sú na vrchu hrobu, rámujú ho sprava alebo zľava. Väčšinou sa na to používa drevo – cyprus, jalovec, tis, borovica a tiež buxus. Odporúča sa vyhnúť sa symetrickým výsadbám a rozhodnúť sa pre asymetrické, pretože tieto vizuálne zväčšujú plochu malého hrobu. Kombinácia rôznych typov rastlín alebo trvaliek s rôznymi výškami by bola vizuálne príťažlivou možnosťou dizajnu.

Nájdite nápady na hrob pre každú sezónu a dovolenku

Hrobová výsadba na jeseň – nápady na vhodnú výzdobu kvetmi

Ľahko udržiavateľný hrobový dizajn – odpovede a nápady pre výsadbu hrobov

Ľahká starostlivosť o hrobovú výsadbu – pôdny kryt pre tienisté a čiastočne zatienené polohy

príklady trvalého zakladania hrobov z tvrdého eriken-dichondra-strieborného dažďového krytu

Pôdna pokrývka zaberá väčšinu územia a to z niekoľkých dôvodov – je ľahké sa o ne starať, uprednostňujú polotienisté a tienisté polohy a potláčajú burinu, keď sú husto pestované. Brečtan (Hedera helix) a zimolez vždyzelený (Lonicera nitida) sú považované za klasiku. Ostatné vždyzelené pôdne pokrývky sú vhodné aj ako hrobové rastliny s jednoduchou údržbou:

 • Partridgeberry (Gaultheria procumbens)
 • Hazelwort (Asarum europaeum)
 • Dickman (Pachysandra terminalis)
 • Krík vretena (Euonymus europaeus)

Stálezelená pôdna pokrývka – skalník (Cotoneaster dammeri)

výsadba hrobov zimná zemná pokrývka vždyzelený-ker-ovocie-skalník-cotoneaster-dammeri

Medailón nezaujme len svojimi jasne zelenými a krásne tvarovanými listami. Je tiež ozdobený červenými bobuľami a tak pokrýva hrob pekným a ľahko ošetrovateľným spôsobom. Je to mrazuvzdorná rastlina, preto dostanete vytrvalý exemplár, ktorý bude hrob dlho zdobiť. Uprednostňuje sa polotieň alebo slnečné miesto. Očakáva sa výška 30 cm. Rastline je daná aj šírka až 15 cm, s ktorou by ste mali počítať pre dostatočný počet.

Stálezelený pôdny kryt na výsadbu hrobov s jednoduchou údržbou – Mühlenbeckia (Muehlenbeckia axillaris)

Ľahká údržba výsadby hrobov-pôdny kryt-immergruen-muehlenbeckie-Muehlenbeckia-axillaris

Najlepším umiestnením pre Mühlenbeckia je tiež čiastočne zatienené, ale svetlé miesto. Je dôležité vedieť, že rastlina potrebuje veľa vlahy. Napriek tomu, že rastlina môže rásť na priamom slnku, takému miestu by sa malo kvôli vysokej potrebe vody vyhnúť. Potom by Zem vyschla príliš rýchlo. Samozrejme, závisí to od toho, ako často môžete hrobku navštevovať a udržiavať. V závislosti od veľkosti rastliny sa na meter štvorcový vysadí 11 až 25 kusov. Pretože je rastlina odolná voči zime až do mínus 20 stupňov, nové listy možno očakávať na jar po opadaní listov na jeseň.

Výsadba hrobu s jednoduchou údržbou a pôdnym krytom – machovec hviezdicový (Sagina subulata)

jednoducha starostlivost-sadba hrobov-zemne-krycie kamene-penumbra-star mech-Sagina-subulata

Hviezdny mach je trvácny a odolný voči zime pri teplotách až mínus 15 stupňov. Pretože tento druh, rovnako ako ostatné druhy machu, potrebuje veľa vlahy, je vhodnejšie tienisté až čiastočne zatienené miesto. Ak stále chcete vysádzať mach na slnečnom mieste, je nevyhnutné dostatočné zavlažovanie, najlepšie ráno alebo večer, aby vodu mohla pôda absorbovať skôr, ako sa z tepla odparí. Dôležitá je aj dosť piesočnatá pôda, aby korene vo vlhkých sezónach nehnili.

Ostnaté orechy (Acaena)

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-zemný kryt-exotický-ozeleniaci-náhrobný kameň-Acaena

Pichľavý oriešok je ideálny pre hrobové rastliny s jednoduchou údržbou. Hlavným dôvodom jeho popularity sú farebné listy, ktorých farba sa pohybuje od zeleno-modrej cez medeno-červenú až po silnú červenú. Asi po lete sa objavia zaujímavé pichľavé ovocné hlavičky, ktoré dodávajú rastlinám ďalšie zaujímavé kúzlo. Zaistite dobre priepustnú pôdu, aby ste v zime zabránili hnilobe. Ideálna je zmes hliny a piesku. Uprednostňuje sa aj slnečné miesto. V zime je najlepšie rastlinu prikryť ochrannou kefou proti chladu.

Ľahko ošetriteľné hrobové rastliny v závislosti od sezóny

nenáročná starostlivosť-výsadba hrobov-jar-leto-asymetrické-červeno-okrasné štrky-bellis-sukulenty

Treťou časťou hrobovej oblasti je spravidla striedavá výsadba, ktorá sa mení trikrát ročne – jar, leto a jeseň. Už na jeseň, najlepšie v septembri a novembri, sa začína výsadba cibuľových kvetov a rohových fialiek na jar.

Ľahko ošetriteľné hrobové rastliny na jar – červené prvosienky a biely okrasný štrk

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jar-červené-prvosienky-náhrobok-štrk-eonymus

Nastavte akcenty počas celého roka výsadbou rastlín, ktoré kvitnú rôzne – napríklad skorých a neskorých cibuľovinových kvetov, ako sú krokusy, hyacinty a okrasná cibuľa. Opäť sú iné druhy dobrou voľbou pre hranice-prvosienky, nezábudky, zvončeky a macešky.

Sedmokráska červená (Bellis)

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jar-jarné kvety-kvety-tisíc-krásnych-bellis

Tulipány, rohaté fialky a narcisy, umiestnené v malých skupinách medzi pôdnym krytom, sú obzvlášť účinné svojimi farebnými kvetmi. Stačí im svetlo pod listnatými stromami a sú tiež necitlivé na mráz. Takto sa nemusíte starať o opätovnú výsadbu každý rok. Žiarovky jednoducho zostanú v zemi a budúcu jar sa znova objavia.

Ľahká starostlivosť Hrobová výsadba v lete

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jarné kvety-eriken-chrysantemen-biela-paprika-žltá

V lete stromy vrhajú na hrobovú oblasť hustý tieň a denné zavlažovanie by tiež nebolo možné, preto by ste sa mali rozhodnúť pre nenáročnejšie rastliny. Dobrým riešením by bolo:

 • Muškáty
 • Sedmokrásky
 • Begónie
 • Fuchsie
 • Letný flox (Phlox paniculata)
 • biely voňavý kameň bohatý (Lobularia, Alyssum maritimum)

Modro kvitnúca lobelka (Lobelia)

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jar-jar-modré-kvety-lobelia

Lobelia nás svojimi kvetmi teší v období od mája do septembra a potrebuje na tento účel čo najslnečnejšie miesto, pretože pôvodne pochádzajú z Južnej Afriky a iných teplých oblastí. V prípade potreby je vhodná aj penumbra. Jednoročná rastlina potrebuje vonkajšiu teplotu najmenej 15 stupňov, ako aj pôdu priepustnú pre vodu, ktorá by nikdy nemala vyschnúť a mala by byť pravidelne hnojená.

Pracovitá Lizzie (Impatiens walleriana) alebo prvosienky v rôznych jasných farbách 

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jar-jar-akcenty-prvosienky-primula

S prvosienkami a usilovným Lieschenom bezpochyby získate krásne a predovšetkým farebné pútadlá a hrobové rastliny s jednoduchou údržbou. Rastliny sú ponúkané v rôznych farbách. Kým pracovitý Lieschen preferuje tieň a polotieň, prvosienke treba nájsť polotieň alebo slnečné miesto. Jašterice nie sú odolné a predávajú sa ako jednoročná rastlina, zatiaľ čo prvosienky môžu ľahko prežiť zimu. Oba druhy kvetov vyžadujú veľa vody. Pravidelné odstraňovanie odumretých kvetov je tiež súčasťou procesu údržby. Len tak sa môžu nové kvety vytvárať znova a znova a urobiť vás dlho šťastnými.

Ľahko ošetriteľné hrobové rastliny na jeseň – čerešňový vavrín, machovka a biele chryzantémy

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-zemný kryt-čiastočný tieň-čerešňový vavrín-hviezdicový mach-chryzantémy

Na jeseň sú hroby tradične vysádzané a zdobené kvetinovými aranžmánmi, pretože sa blížia dni, kedy si budú zosnulí pripomínať – „tiché sviatky“ Sviatku všetkých svätých a Dušičiek 1. a 2. novembra. Na striedavú výsadbu, ktorá na diaľku vyzerá obzvlášť krásne a akcentuje výrazné farby kvetov, sú vhodné jesenné kvitnúce rastliny, ako sú jesenné rožky a jesenné sedmokrásky, tiež cyklámen (Cyclamen persicum). Červenolisté purpurové zvončeky, žlté chryzantémy a papriky s ozdobným ovocím vyzerajú krásne a dajú sa použiť aj ako miskové rastliny..

Kúzelný sneh (Euphorbia hybrid „Diamond Frost“)

nenáročná starostlivosť-sadenie hrobov-jeseň-biela-mágia-sneh-Euphorbia-Diamond

Nenáročnou rastlinou, ktorá sa používa pri navrhovaní hrobov, je čarovný sneh (Euphorbia hybrid „Diamond Frost“). Vyzerá jemne s bielymi drobnými kvetmi, ale je veľmi odolný a kvitne od mája do prvých mrazov v novembri. Rastlina potrebuje polotieň alebo slnečné miesto, pretože miluje teplo. Ak máte k dispozícii iba tieň, dá sa tam zasadiť aj čarovný sneh, ale potom treba počítať s menším množstvom kvetov. Rastlinu pravidelne zalievajte a krátke obdobia sucha sa dajú bez problémov tolerovať. Hnojenie sa vykonáva pravidelne od konca jari do konca leta. Treba si však dať pozor na prehnojenie. Rastlina nedostáva príliš veľa solí. V opačnom prípade však dostanete perfektný exemplár pre ľahko ošetriteľné hrobové rastliny.

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jesenné-listy-eriken-strieborné-listy-vytrvalé

Na jeseň by sa malo vykonať veľa práce – vysadené kríky a vždyzelené kríky, zatiaľ čo rastliny odolné voči mrazom sa skladujú na zimovanie. Padajúce listy treba pravidelne odstraňovať, aby ste predišli prípadným chorobám na rastlinách.

Odolné druhy rastlín na výsadbu hrobov s jednoduchou údržbou

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-eriken-weiss-orgován-náhrobok-malý

Vres obyčajný (Calluna vulgaris) kvitne ružovo alebo purpurovo a spolu so zelenými tónmi borievky a bielymi guľovitými plodmi čučoriedky majú za následok veľmi ladnú výsadbu s nádhernými odtieňmi. Odrody malého vzrastu sú vhodné ako výsadba do misy pre hroby malého rozsahu alebo urnové hroby-napríklad Calluna vulgaris. Vianočná ruža (Helleborus niger) je jednou z prvých rastlín, ktoré v zime kvitnú a je veľmi zvláštnym pútačom pozornosti..

Vyberte si ľahko ošetriteľné hrobové rastliny podľa ich polohy – slnečného, ​​polotieňového alebo úplného tieňa 

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-rám-rastliny-pôdny pokryv-medvedia koža-tráva-prvosienky-červené ihličnany

Rovnako ako pre zeleň a záhon rastlín v záhrade, aj pri hrobovom území by sa mala brať do úvahy poloha, aby sa vo všeobecnosti vybrali správne rastliny..

Svieža zeleň s kvitnúcimi druhmi rastlín na slnečnom mieste

nenáročná starostlivosť-výsadba hrobov-leto-slnečné-modro-sfarbené-pracovité-jašterice

Vhodnými milovníkmi slnka na zazelenanie hrobov s jednoduchou údržbou sú pôdopokryvné ruže, muškáty, ľadové begónie, elatiorné begónie a Kalanchoe so silnými dužinatými listami. Dipladenia (Mandevilla sanderi), známa tiež ako mohutný kvitnúci div, je obzvlášť odolná voči suchu a veľmi obľúbená na hroboch. Rôzne kultivary potešia bielymi, jasne červenými, ružovými alebo sviežimi žltými kvetmi. Slnečné až čiastočne zatienené polohy veľmi dobre znášajú pracovitých Lieschenov a verných mužov.

Vhodní milovníci slnka na výsadbu hrobov s jednoduchou údržbou

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-náhrobok-brečtan-levanduľa-tymian-macešky

Priekopová pôda je zvyčajne dosť suchá a piesočnatá, a preto sú rastlinné druhy, ktoré sa na slnečných miestach cítia veľmi príjemne, ideálne na výsadbu na plnom slnku. Populárne odrody sú:

 • Tymián pieskový (Thymus serpyllum)
 • Jalovec plazivý (Juniperus horizontalis)
 • Ostnaté orechy (Acaena buchananii)
 • Vankúšik z peria (Leptinella squalida)
 • Woll-Ziest (Stachys)

Pôda a vždyzelené rastliny v tienistých alebo čiastočne zatienených polohách

nenáročná údržba-výsadba hrobov-okrasný štrk-pomaranč-ihličnany-plazivá borievka-náhrobok

Lobelia, žltá kamenná bylina a ihličnany v polotieni

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-jarné kvety-kameň-bylina-žlto-modrá-lobelka

Pre hroby v tieni sú vhodné takmer všetky pôdne porasty a vždyzelené stromy, ale aj fuksie a hľuzovité begónie.

Symbolika a význam druhov rastlín

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-okrasný štrk-biela-repa hraničné kamene-zemný kryt-ker

Mnoho rastlín je vďaka svojej symbolike veľmi populárnych, a to môže vyjadrovať charakter zosnulého alebo pocity blízkych. Rastliny s pichľavými listami, ako napríklad ilex a firethorn, majú obľúbenú povesť, že chránia pred zlom. Tuja bola nazývaná stromom života a vŕba závesná mačiatka (Salix caprea ‘Pendula’) znamená produktivitu a vitalitu. Ďalšie rastliny s preneseným symbolickým významom sú:

 • Pamätné (Omphalodes verna)
 • Krvácajúce srdce (Dicentra spectabilis)
 • Nezabudni na mňa (Myosotis sylvatica)
 • Cowslip (primula veris)
 • Ľalia (ľalia)

 Tipy na výsadbu hrobov s jednoduchou údržbou:

nenáročná starostlivosť o sadenie hrobov-penumbra-muehlenbeckie-hortenzie

Hroby je najlepšie polievať príležitostne ráno, pretože slnko na poludnie páli mokré listy a kvety. Ak sú rastliny zalievané večer, nedokážu dostatočne absorbovať vlhkosť, kým teploty neklesnú.

Správny výber rastlín

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-rám-rastliny-ihličnany-borievky-vždyzelené rastliny

Pri výbere správnych rastlín na výsadbu hrobov by ste mali vždy brať do úvahy vkus zosnulých.

Ľahko ošetriteľné hrobové rastliny – ihličnany, vretenovité kríky, kostrava modrá 

ľahká starostlivosť-hrob-výsadba-rám-ihličnany-okrasná tráva-mulčovanie-vretenica-modrá kostrava

Rámová výsadba a pôdny kryt, trvalá výsadba, by mali byť koordinované s náhrobným kameňom a vhodne vybrané.

Odporúča sa asymetrická výsadba hrobov

nenáročná starostlivosť-hrob-výsadba-tieň-vždyzelený-zemný kryt-krík-hviezdicový mach

Ak je hrobová oblasť malá, odporúča sa asymetrická výsadba hrobov, aby sa plocha vizuálne zväčšila

Zemné kryty vyrobené zo štrku alebo farebného mulča z kôry 

jednoducha starostlivost-hrob-vysadenie-mulcovania-evergreen-zemneho pokryvu-muehlenbeckie-chryzantéma-žltá

V zásade je pôdny kryt najlacnejšou možnosťou ekologizácie hrobovej oblasti. Zemné kryty zo štrku alebo farebného mulča z kôry sú ešte jednoduchšou alternatívou k starostlivosti.

Kamenné dosky, kamene a balvany na hrobovom území 

nenáročná starostlivosť o sadenie hrobov vytrvalá kaluna vulgárna kapusta zelené vetvičky náhrobný kameň

Poradie cintorína sa líši od cintorína k cintorínu a spravidla sa v ňom uvádza, po uplynutí ktorej musí byť hrob pekne zasadený. Zakrytie kamenných dosiek, kameňov a balvanov šetrí záhradníkovi námahu, ale nie sú povolené na každom cintoríne.