technológie

Prvá geneticky modifikovaná rastlina, ktorá svieti v tme

geneticky modifikované svetlá rastlín bioglow starlight avatar

Americkí vedci z biotechnologickej spoločnosti Bioglow so sídlom v St Louis, Missouri, USA majú prvé na svete geneticky modifikovaná rastlina, ktorá dáva svetlo, rozvíja sa. Molekulárny výskum uskutočnil Dr. Alexandra Krichevského, ktorý skúmal biológiu rastlín a bioluminiscenciu vodných baktérií. Výskum v týchto oblastiach vedy podnietil jeho túžbu vytvoriť čistý a udržateľný zdroj svetla. Skrížil gény z baktérií s bioluminiscenciou s génmi izbovej rastliny Nicotiana alata. Vznikla tak žiariaca rastlina „Stalight Avatar“.

Geneticky modifikovaná rastlina, ktorá vydáva svetlo

geneticky modifikovaná bioglow produkujúca svetlo rastlín USA

Neobvyklá rastlina vydáva v tme mäkké svetlo bez použitia ultrafialového svetla alebo chemických prísad. Preto je označovaný za prvý závod na výrobu svetla na svete. Svietivosť Avatara Starlight možno porovnať so žiarou hviezd, v budúcnosti však môže nahradiť žiarovky. Svetlo z rastliny je stále modrozelené, ale žaby oznamujú, že chcú vyvinúť červenkasté a žltkasté odtiene svetla.

Geneticky modifikovaná rastlina „Starlight Avatar“

geneticky modifikované rastliny produkujú svetlo

Cieľom vedcov je znížiť účty za elektrickú energiu v domácnostiach. Prečo nie s takýmto riešením? K výmene konvenčných zdrojov energie však zostáva ešte veľa času. V súčasnosti sa draží prvých 20 kópií a vyvolávacia cena je jeden americký dolár. Geneticky modifikovaná rastlina vyžaduje špeciálnu starostlivosť, zvýšený prísun kyslíka a môže žiť dva až tri mesiace. Starlight Avatar bude žiariť po celý svoj život. Len si predstavte, aké skvelé by bolo, keby rastliny vo vašom dome boli naprogramované na zmenu farby. A čo by ste povedali na pouličné osvetlenie založené na rastlinách? Budúcnosť vyzerá tak romanticky a zároveň strašidelne …

modrozelené svetelné tóny

geneticky modifikovaná rastlina žiari tmavozelenými tónmi

geneticky modifikovaná svetlo produkujúca rastlina nicotiana alata