Remeselné nápady

Čo môžete maľovať farbami na prsty a ako to prospieva deťom?

To, čo je u detí skutočne obľúbené, je farba prstov. Nie je nič, čo by ich bavilo tak, ako zbierať farby celou rukou a vytvárať s nimi tie najfarebnejšie obrázky. A možnosti sú také rozmanité, že tento druh činnosti nikdy neomrzí – ideálny pre jednoduché popoludnie ručných prác, ako aj pre domáce darčeky na každú príležitosť. Máme niekoľko kreatívnych nápadov na maľovanie farbami na prsty, ktoré môžete vyskúšať s deťmi alebo v škôlke.

Čo sa odporúča pri maľovaní farbami prstov?

Maľba farbami na prsty - kreatívne nápady pre veľké deti a batoľatá

Čo prospieva maľovaniu farbami prstov? Maľovanie a kreslenie je vo všeobecnosti veľmi dôležité a prospešné pre deti bez ohľadu na typ použitej farby alebo ceruzky. Farby na prsty sú však úžasne vhodné aj pre obzvlášť malých tyranov, ktorí ešte nevedia bezpečne držať kefy a perá. Priestorové vnímanie a rozmery, proporcie a detaily sú len niektoré z mnohých vecí, ktoré vaše dieťa trénuje pri kresbe a maľbe prstovými farbami a iným materiálom. Príďte navyše:

Učte sa pri zábave

Čo podnecuje deti k maľovaniu farbami na prsty?

 • Jemná a hrubá motorika sú podporované v maľbe a kresbe. Rovné a jasné čiary sú dôležité pre krásnu kresbu a vaše dieťa si to tiež rýchlo všimne. Potom sa pokúsi udržať ruku čo najstabilnejšiu. Dobre vyvinutá jemná motorika je tiež dôležitá, keď sa vaše dieťa neskôr naučí písať.
 • Kreslenie a maľovanie farbami prstov to podporuje tvorivosť. Učí sa experimentovať, kombinovať a miešať farby a hrať sa s nimi.
 • Kresby sú individuálnym dielom, s ktorým nič nepokazíte. Ak sa však vaše dieťa chce naučiť kresliť určité tvary alebo postavy, dostane od vás tiež kritiku alebo návrhy na zlepšenie. Takto sa to učí, vysporiadať sa s prekážkami a začať nové pokusy.
 • Dieťa sa učí sústrediť sa, pretože sa venuje jednej veci namiesto toho, aby ju rozptyľovali desiatky hračiek. Musia tiež pozorne sledovať predmety, ktoré chcú maľovať. To má vplyv aj na bežný život, pretože akonáhle začnete pozorovať, vášho drobca bude určite zaujímať stále viac vecí vo svojom okolí, ktoré potom chcú dať na papier.
 • Tiež ten pravý Koordinácia očí a rúk Pri maľovaní farbami prstov sú ciele, ktoré sú pre deti prospešné.

Maľovanie farbami na prsty – tipy

Tipy na maľovanie farbami na prsty - správne oblečenie a podložka

Aby bolo maľovanie prstovými farbami skutočne zábavné, môžete postupovať podľa našich tipov:

 • Dbajte na to, aby sa vaše dieťa ničím nedotýkalo špinavých rúk, ktorých by sa nemalo dotýkať (gauč, kuchynské skrinky, koberce atď.). Na tento účel môžete využiť vysokú stoličku pre malé deti, v ktorej aj jedia. Ak je vaše dieťa jedným z tých, ktorí nechcú sedieť na vysokej stoličke, môžete aj vy pôsobiť ako bariéra medzi kreatívnou oblasťou a zvyškom domova. Ak vaše dieťa zrazu začne behať, môžete ho zastaviť.
 • Papier, ktorý má byť natretý, môže byť napríklad prilepený na dosku na krájanie alebo iný povrch páskou, aby nekĺzal.
 • Oblečte deti do starého oblečenia alebo ich nechajte maľovať prstovými farbami v spodnej bielizni alebo v plienke, keď je dostatočne teplé.
 • Chráňte stôl a podlahu pred farbami podložkou (staré obrusy, noviny, starý list alebo starý záves atď.).
 • Majte pripravených viac papiera a ďalších materiálov, aby ste mali všetko po ruke a nemuseli nechať deti ani sekundu bez dozoru.
 • Na čistenie majte pripravené vlhčené obrúsky a prípadne kuchynský papier a iné utierky.
 • Obdivujte hotové dielo! To robí malých hrdých a je to veľmi dôležité.

Vyrobte si prstovú farbu sami

Vyrobte si farby na prst sami a maľujte farbami na prsty - povzbudzujúca zábava pre deti

Prstová farba je samozrejme k dispozícii hotová a v rôznych farbách. Ale ak chcete spontánne maľovať takýmito farbami a nemáte ich doma, ľahko si nejaké vyrobíte sami. Všetko čo potrebuješ je:

 • 500 ml vody
 • 45 g kukuričného škrobu
 • 4 lyžice jemného cukru
 • Potravinárske farbivo

Prvé tri ingrediencie zmiešajte v hrnci za stáleho miešania na strednom ohni. Miešajte, kým zmes nezhustne. Potom zmes rozdeľte do niekoľkých misiek alebo iných nádob a do každej pridajte dve kvapky požadovaných farieb. Všetko spolu dobre premiešajte a nechajte farby trochu vychladnúť. Potom môžete s deťmi namaľovať prstovými farbami čokoľvek.

Maľovanie prstovými farbami – nápady na imitáciu

Maľovanie nápadov farbami na prsty - zábava s deťmi cez víkendy

V závislosti od toho, ako staré sú vaše deti, je možné všetky druhy vecí maľovať prstovými farbami. Môžu sa líšiť nielen techniky maľovania, ale aj materiál, na ktorý sa maľuje. Nasledujúce nápady a návody na maľovanie farbami na prsty sme dali dohromady.

Nápad na farby na prsty na plátne – vtipná dúha

Nápad maľovať prstovými farbami na plátno - Farebná dúha s palcom

Táto dúha je vyrobená veľmi jednoducho, ale stále nie je nevyhnutne vhodná pre detské jasle. Na palec sú nanesené kvapky farby v dúhových farbách. Potom položíte palec na plátno a okamžite ho potiahnete v ľubovoľnom smere. Myšlienka premeniť dúhu na muža je pre nás veľmi zábavná. Za týmto účelom sa ruky, nohy a tvár jednoducho pridajú fixkou, akonáhle farby na prstoch zaschnú.

Dizajnové plátno s vlastnými farbami

Darček ku Dňu matiek, pre babičku alebo tetu - obraz na plátne s farebnými bodkami vyrobenými z prstovej farby

Tento roztomilý obrázok je veľmi vhodný ako darček pre mamu, ako aj pre starých rodičov alebo tety a tiež je rýchlo a ľahko vyrobený. Vezmite plátno a položte naň ľubovoľný motív. Môžete si ho vytlačiť alebo nakresliť sami a potom vystrihnúť. Ak chcete, môžete ho dočasne pripevniť na plátno obojstrannou páskou, aby pri maľovaní prstovými farbami nekĺzlo. Na lepenie použite materiál, ktorý na neskoršom plátne nezanechá žiadne zvyšky.

Tip na darček od detí so srdcom na plátne

Potom sú prsty ponorené do farieb a plátno okolo srdca je navrhnuté s bodkami a odtlačkami prstov. Uistite sa, že aj tieto prekrývajú motív, aby jeho obrysy boli neskôr lepšie viditeľné. Hneď ako farby zaschnú, môžete motív odstrániť. Rovnako ako v tomto prípade môžete tiež vytlačiť správu alebo báseň s pozdravom a prilepiť ju na plátno..

Maľovanie prstovými farbami s batoľatami

Jednoduché nápady na maľovanie pre deti s odtlačkami rúk a prstov

Ak chcete používať farbu na prsty s malými deťmi, pravdepodobne urobíte najlepšiu voľbu s obrázkami vyrobenými z jednoduchých odtlačkov rúk, nôh a prstov. Touto jednoduchou, ale zábavnou technikou je možné vytvárať nádherné obrázky, ktoré potom môžete aj rozdávať. Táto technika je tiež veľmi vhodná, ak chcete zamestnať deti v postieľke maľovaním prstovými farbami.

Včely, kvety a mláďatá z odtlačkov prstov

Maľba farbami na prsty v jasličkách – zvieratá získané z odtlačkov prstov

Deti môžu byť skutočne kreatívne a podnietiť svoju predstavivosť, ak majú vytvárať nové motívy z jednoduchých odtlačkov prstov. Je to ako objavovanie určitých postáv v oblakoch. Včely na obrázku vyššie sú len jednou z možností. Prstovými farbami môžete týmto spôsobom namaľovať aj kvety, stromy a iné zvieratá.

Maľujte zvieratká farbami na prsty - odtlačky prstov na obrázky detských jaslí a batoliat

Na obrázku vyššie môžete vidieť niekoľko návrhov na rôzne zvieratá. Konečné úpravy sú dodávané s čiernym fixom. Akonáhle drobci uvidia niekoľko návrhov a napodobnia ich, zaručene prídu na mnohé ďalšie sami. Jedno popoludnie im na maľovanie farbami prstov stačiť nebude!

Namaľujte farebné obrázky farbami na prsty - nápady pre deti i dospelých

Pre staršie deti môžu obrázky obsahovať aj konkrétne figúrky a motívy. Abstraktné vzory sú inak vhodné aj pre tých najmenších. Farby je možné podľa potreby rozdeliť na list papiera alebo plátno. Dieťa môže voľne experimentovať a posúvať, ťahať, maľovať alebo farbiť farby. Na plátne je hotový obrázok zaručene dokonalou dekoráciou na stenu.

Maľujte prstovými farbami a vytvorte farebnú tekvicu

Maľovanie bielej tekvice farbou na prst na jeseň

Chcete zamestnať batoľatá maľovaním prstami? Potom by tento nápad s tekvicou bol skvelým variantom! Tekvica by mala byť v ideálnom prípade biela alebo čo najsvetlejšia, aby si farby prišli na svoje. Potom položte farbu na plastový tanier alebo paletu a deti môžu začať maľovať.

Maľujte na sklo farbami prstov

Maľovacie sklo s farbou na prsty - nápad na vlastnú dekoráciu pre staršie deti a dospelých

Staršie deti, ktorým už nehrozí žiadne zranenie, a dospelí môžu tiež použiť sklo ako podklad pre maľovanie farbami na prsty. Nezáleží na tom, či ide o jednoduchú sklenenú tabuľu, zrkadlo alebo rám obrazu bez zadnej strany. Na sklenenom povrchu získajú motívy po zaschnutí farieb zaujímavú textúru, takže prstami je možné vytvárať nádherné obrázky, ktoré obzvlášť na stene vyzerajú veľmi pekne. A takéto obrázky sú tiež skvelým tipom na darček!

Farba na drevo prstovými farbami

Namaľujte drevené disky farbou na prsty a použite ich ako visačky - roztomilý tučniak

Môžete dokonca maľovať na drevené disky prstovými farbami v materskej škole alebo doma. Či už ide o pestrú zmes farieb alebo určité motívy – drevené disky sú nádherným základom a neskôr budú perfektné ako dekorácia vo vašom vlastnom dome. Dostanete opäť skvelé motívy s odtlačkami prstov, na ktoré môžete použiť aj zvieracie ukážky z obrázku vyššie. Alebo čo hovoríte na tohto tučniaka?

Tučniaková farba prstovými farbami

Najprv nakreslite prsty akékoľvek pozadie. Akonáhle farba zaschne, pridajte čierne bodky (alebo odtlačky prstov) a nechajte ich tiež uschnúť. Potom sa na čierne umiestnia biele odtlačky prstov a po zaschnutí tejto farby sa dá zobákom a očami namaľovať.

Vytvorte farebný drevený kotúč s farbou na prsty, klincami a šnúrkou

Namaľujte drevené disky rôznymi farbami

Na obrázku vyššie môžete vidieť pár skvelých nápadov na farebné drevené kotúče, ktoré dokážu vytvoriť aj batoľatá. Ak k tomu prirátate klince a povrázok, drevené kotúče pôsobia ešte zaujímavejšie, ale môžu aj bez nich poriadne pútať oči. Farby môžete tiež trochu zriediť vodou, aby sa rozliali a vytvorili vzhľad akvarelov. Domáce farby na prsty sú tiež tekutejšie ako tie, ktoré kupujete, a sú na tento účel vhodné. Hotový dizajn môže byť tiež utesnený vhodným lakom (napr. Na tácky).

Maximálna zábava pri maľovaní farbami prstov

Maľovanie prstovými farbami - navrhovanie papiera rukami a nohami

Nechajte svoje deti poriadne zašpiniť farbou. Oblečte si ich do plaviek alebo len na staré oblečenie, rozložte nadrozmerný list papiera na podlahu (alebo prilepte niekoľko malých k sebe) a malí môžu byť skutočne kreatívni a nielen maľovať rukami farbami na prsty, ale dokonca zahrnúť nohy a chodidlá.