Pergola a altánok

Moderný altánok s bioklimatickou pergolou a kamenným múrom v Španielsku

moderný altánok bioklimatická pergola biela čierna oceľová konštrukcia

Každý, kto žije v oblastiach s miernejšími teplotami, určite vie, že záhrada je najobľúbenejšou časťou domu. V krajinách ako Španielsko, kde slnko svieti po celý rok, majitelia domov pripisujú záhradnému dizajnu veľký význam. Záhrada by sa však nemala nevyhnutne vyznačovať bujnou výsadbou. Pokiaľ ide o moderný záhradný dizajn, človek sa spolieha na útulné útočisko, ktoré ponúka čistý relax alebo funguje ako vonkajšia obývačka. V dnešnom príspevku uvádzame príklad z malého mesta Dénia v Španielsku. Vrcholom tejto záhrady je moderný altánok, ktorý pozostáva z kamenného múru a bioklimatickej pergoly. Súčasný dizajn dotvára čierna oceľová konštrukcia, ktorá pavilón vizuálne oddeľuje od zvyšku vonkajšej časti.

Bioklimatická pergola pre moderný altánok

moderné altánkové pergolové lamely nastaviteľné oceľové profily

Projekt navrhli architekti zo španielskej architektonickej kancelárie Destudio Aquitectura v roku 2017. Objednávka zákazníka pozostávala z krytého, ale otvoreného záhradného pavilónu letnej vily v Španielsku. Altánok mal byť umiestnený na voľnom pozemku vo dvore existujúceho domu. Aby sa vytvorilo útulné posedenie v lete aj v zime, architekti sa rozhodli pre prístrešok s bioklimatickou pergolou.

kamenná stena záhradný záhradný altánok pergola s nastaviteľnými lamelami

A čo je vlastne bioklimatická pergola? Ide o prístrešok na terasu alebo altánok s nastaviteľnými lamelami. Pri takejto lamelovej streche je možné regulovať slnečné svetlo, aby ste si mohli užívať pohodlie svojho altánku za každého počasia. Výhody tohto typu pergol sú mnohé:

  • Bioklimatické pergolové strechy ponúkajú ochranu pred slnkom a v prípade búrok je ich možné úplne zatvoriť;
  • je povolené prirodzené vetranie, čo znamená, že neexistuje žiadny skleníkový efekt;
  • slnečné lúče zostávajú pod kontrolou, čo umožňuje úpravu teploty;
  • v prípade potreby je možné regulovať ožarovanie svetla.

pieskovcový murovaný záhradný altánok otvorená pergola biela

Preto sa španielski architekti rozhodli pre moderný altánok v Dénii pre bioklimatickú strechu. Môžete si tak užiť mierne slnečné lúče na sedadle v záhrade aj v zime a v lete chrániť oblasť pred nepríjemným horúčavom..

kamenná stena záhrada pieskovcové murivo pohľadové okno

Ďalšou črtou dizajnu altánku je západný masívny kamenný múr. Presné pieskovcové murivo plní nielen estetickú funkciu, ale chráni aj pred silným popoludňajším slnkom a zvedavými pohľadmi susedov. Napriek tomu v kamennom múre zostal malý otvor, ktorý vyzerá ako malé okno a poskytuje lepšie vetranie.

moderný altánok pergola výhľad na horu montgo

Keďže je moderný altánok otvorený z ostatných strán, ponúka nádherný výhľad na okolie. Na juhu sa môžete pokochať výhľadom na známu horu Montgó, ktorá je obľúbenou destináciou turistov z celej Európy. Pohľad na sever nie je taký pôsobivý, ale ponúka výhľad na prírodné krásy stromov v okolí, ako aj na novo zrekonštruovaný bazén v záhrade..

moderný záhradný záhradný altánok otvorený bazén

Zaujímavý dizajn má aj východná strana nového záhradného pavilónu. Je navrhnutý s oceľovou konštrukciou vyrobenou z tenkých čiernych profilov, ktoré jasne kontrastujú s bielou pergolou. Oceľové nosníky sú geometricky usporiadané a tvoria veľké trojuholníky. Ak sa pozriete na moderný altánok z domu, môžete zvážiť estetickú súhru tradičnej a modernej konštrukcie, ktorú stelesňuje murivo a oceľová konštrukcia..

moderný altánový pieskovcový murovaný otvor na stenu

altánok pergola moderný dizajn murivo oceľové nosníky čierna

moderný altánok masívna kamenná stena zastrešenie pergoly

moderný altánok bioklimatická pergola nastaviteľné lamely

moderný altánok s nepriamym osvetlením vo večerných hodinách

Projekt: Destudio Aquitectura

Fotografie: Germán Cabo