Pergola a altánok

Pergola z viniča hroznorodého a zodpovedajúce popínavé rastliny pre vašu záhradu

Mnoho vonkajších záhrad má stavby s pergolou alebo altánmi viniča, ktoré dodávajú vonkajšiemu priestoru charakter a živosť. Ak máte popínavé rastliny, môžu tieto vytvoriť väčšiu vertikálnu hĺbku, na ktorú je krásny pohľad. Záhradná pergola z viniča je tiež skvelým spôsobom, ako pridať do záhrady holú stenu. Môžete z nej teda urobiť atraktívnu súčasť záhradného priestoru. Ďalšou výhodou takejto rastliny je, že môžete na terasu alebo do záhrady pridať prirodzenejší tieň. Je to perfektné miesto na sedenie, kde môžete relaxovať, oslavovať alebo si čítať knihu.

Praktické tipy na pergolu z viniča

subtílna výsadba viničom a hroznom na drevenej konštrukcii v záhrade

Pergola na vinič môže mať určité požiadavky na pestovanie. Z tohto dôvodu existuje niekoľko podrobností, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako sa rozhodnete. Najprv si vyberte perfektné vinice, ktorými môžete vyliezť na svoju stropnú štruktúru a vhodne ozdobiť. Hroznová pergola poskytuje nielen tieň, ale tiež zdôrazňuje tvar záhrady alebo altánku, bez ohľadu na to, či je zakrivený, plochý alebo v akejkoľvek inej konfigurácii. Živá, rastúca zelená môže tiež vizuálne zjemniť štruktúru prirodzenosťou ovocia.

štýlová terasa s bazénom a viničom robí z pergoly krásny záhradný dizajn

Zatiaľ čo niektorí majitelia domov sa rozhodujú pre čisté línie altánku, vinič pre pergoly môže vrátiť holú štruktúru späť do života. Takéto popínavé rastliny prispievajú nielen k súkromiu, ale ponúkajú aj väčšiu farbu, sviežosť a jemnú, romantickú vôňu. Pomáha to vytvárať atmosféru, ktorú v záhrade chce väčšina ľudí. Pestovanie viniča na pergole a na kryte terasy navyše zlepší tieň a pomôže ochladiť záhradný priestor.

Šikmá strecha s pergolou viniča postavená v tieni vo vidieckom štýle

Rastliny v skutočnosti odparujú vlhkosť, aby sa ochladili. Toto odparovanie funguje ako rozptyl hmly v prírode a dokonca môže ochladiť vonkajší priestor až o 15 stupňov. Ak chcete postaviť pergolu z viniča v záhrade alebo na terase, objavte inšpiratívne nápady s najobľúbenejšími rastlinami. V jesennom období však musíte vinič na pergole zastrihnúť, aby ste predišli tomu, že budú príliš veľké alebo príliš zaťažia stavbu jedenkrát za rok. Rutinný rez tiež bráni hniezdeniu vtákov a hlodavcov v drevinovom dreve. To je bežný problém pri zarastených viničových rezaných pergolách. Ak plánujete rezať a pestovať vinič na pergole, môžete vinič pripevniť ku konštrukcii zospodu. To zabráni vtákom dosiahnuť ovocie.

Výhody a nevýhody viniča

luxusná vonkajšia terasa s pergolou a bazénom

Pred rozhodnutím o takom viniči by ste mali zvážiť vlastnosti takejto rastúcej rastliny na svojej pergole. Medzi jeho výhody patrí filtrovaný odtieň, vôňa kvetov a skutočnosť, že tieto výrastky môžu zveľadiť záhradu. Aj keď tieň poskytovaný popínavými rastlinami môže byť obmedzený, môžete ich skombinovať s pergolami z viniča a použiť výsuvné prístrešky, ktoré poskytujú maximálnu ochranu pred slnkom a dažďom a zároveň zlepšujú estetiku..

Vchod so strechou záhradnej pergoly na vínnu révu pred veľkým domom

Hlavnými nevýhodami pergoly viniča sú to, že niekedy môžu spôsobiť dosť špiny, pretože po celý rok zhadzujú listy a odpadky. Rastliny sú však tiež živé bytosti, ktoré si preto vyžadujú starostlivosť, ako je zalievanie a prerezávanie. Môžete ho použiť aj na prilákanie nechcených hostí, akými sú včely, osy, alebo dokonca jašterice a hady. To je však súčasťou bežného života v takto vysadenej záhrade.

Vinič hroznorodý ťahá pergolu

vinič ožiarený slnkom inštaluje v záhrade pergolu vyrezanú z dreva

Mnoho ľudí, ktorí majú na pozemku pergolu, radi ťahajú vinič, aby prerástli štruktúru. Takýmto spôsobom môžu poskytnúť dodatočný tieň a zvýšiť atraktivitu celého dvora. Hrozno je jednou z najlepších rastlín, ktoré je možné pridať do pergoly, pretože prirodzene lezú. Aké viničové hrozno pre pergolu však treba vzdelať a ako?

Pergola s viničom nad jedálenským stolom a stoličkami v rustikálnom stredomorskom štýle

Do pôdy, do ktorej chcete zasadiť vinič, pridajte jednu alebo dve naberačky zhnitých organických látok, ako sú listy, kompost a hnoj. Túto látku zapracujte do zeme vedľa pergoly lopatou alebo záhradnou vidličkou. Aby ste vysadili vinič, vyhĺbte dieru asi 6 palcov od boku pergoly. Pri tom sa uistite, že je hlboký a o niečo väčší ako koreňový bal viniča.

útulná terasa s letnými viničmi pre pergolu

Vyberte každú vinič z hrnca a vložte ho do otvoru. Uistite sa, že je v podobnej hĺbke v zemi. Ak je vinič bezlistý, rozložte korene do otvoru, aby nezasahovali do pergoly. Vyplňte pôdu a zatlačte ju, aby ste odstránili všetky vzduchové kapsy. Zalievajte bezprostredne po výsadbe, potom prvý rok každý deň, aby bola pôda vedľa pergoly vlhká. Potom vinič potrebuje iba vodu v silnom suchu.

biela záhrada s veľkou záhradou s detským ihriskom a viničom na pergole

Potom do pergoly zaskrutkujte skrutku s okom, zarovnajte ju s vrcholom každej palice viniča. Každú palicu priviažte k oku pomocou antikorózneho drôtu. Urobte to však až potom, čo rastliny rok vyrastú v zemi vedľa vašej pergoly. V tomto procese môžete pokračovať na boku pergoly a na vrchu, keď réva rastie, zaskrutkujte nové skrutky s okom a zaistite drôtom odolným proti korózii..

Namiesto pergoly viniča použite iné popínavé rastliny

Biele kvety popínavej hortenzie vhodné na pestovanie na altánku

Existuje mnoho rôznych typov popínavých rastlín, ktoré môžu vo vašej záhrade vyzerať fantasticky. Mnohé z nich sa dajú ľahko pestovať a starať sa o ne, dokonca aj pre začiatočníkov. Vďaka tomu môže vaša vonkajšia záhradná plocha pôsobiť úchvatne. Každá odroda rastlín je však jedinečná a rastie v iných podmienkach.

Popínavé ruže

Vyneste svetlé, kvitnúce popínavé ruže na bielu pergolu a skrášlite záhradu

Horolezecké ruže môžu byť krásnym doplnkom každej záhrady, ale trik, ako si vyrobiť krásnu pergolu, je pestovať túto nádhernú rastlinu skoro. Ruže majú rôzne farby a môžu rásť až 3 metre dlhé a asi 1 meter široké, čo ich robí ideálnymi pre vertikálny rast. Dobre sa im darí aj na plnom slnku a v dobre priepustnej pôde. Pretože ide o robustné rastliny, dobre sa hodia do väčšiny pestovateľských oblastí.

zimolez

Nápady na tienenie terasy s medovníkom rastúcim na dreve

Zimolez je rýchlo rastúca rastlina, ktorá vytvára sladkú vôňu a priťahuje motýle do vašej záhrady. Táto rastlina môže rásť až do 3 metrov na čiastočnom alebo plnom slnku a zvyčajne kvitne od mája do konca leta.

plamienok

Rastlina fialky purpurovej plamienok rastie na dreve a vytvára v záhrade živú atmosféru

Je to krásna pestrá rastlina, ktorá dobre rastie v mnohých oblastiach. Rastliny klematis, ktoré rastú najmenej 2 metre na výšku a jeden meter na šírku, sú takmer dvakrát také veľké. Táto odroda kvitne od začiatku jari do konca leta a stala sa obľúbenou pre vertikálny priestor.

Vistéria

kvitnúca vistéria pergola pestujte v záhrade vhodné popínavé rastliny

Ak chcete mať vo svojej záhrade veľa modrej a purpurovej farby, vistéria, ktorá môže dosiahnuť výšku 4 metre, je tiež skvelou a rýchlo rastúcou možnosťou. Táto odroda rastlín vyžaduje plné slnko a mierne kyslú pôdu, ktorá je dobre priepustná a najlepšie rastie v teplých oblastiach. Aj keď je vistéria jednou z najkrajších možností, v období kvitnutia môže byť celkom chaotická. Sú tiež toxické pre psov, takže milovníci psov sa možno budú musieť tejto voľbe vyhnúť.

Trúbkový kvet

červené kvety trúbkového kvetu pri vchode do nádvoria

Ak zvolíte trúbkový vinič, s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete v okolí včely, pretože sú skvelé na opeľovanie. Tieto rastliny môžu rásť až 6 metrov a dobre rastú na plnom slnku aj v čiastočnom tieni. Obvykle to môže fungovať dobre aj v suchých podmienkach.

Popínavá hortenzia

brána do záhrady biele kvety popínavej hortenzie vhodné na pestovanie na altánku

Ako naznačuje názov, jedná sa o popínavú rastlinu, ktorá rastie pomalšie. Ak však máte trpezlivosť pestovať aj tieto, váš dvor bude tiež úžasne vyzerať a voňať. Popínavé hortenzie rastú najlepšie na plnom slnku až do čiastočného tieňa. Tieto rastliny nemajú radi extrémne horúčavy, takže popoludňajšie slnko nemusí byť v niektorých oblastiach tou najlepšou voľbou.

Mesačný kvet

v strede záhrady umiestnená pergola s bočným mesačným kvetom a hojdacou stoličkou

Mesačný kvet je skvelou voľbou pre záhradníkov, ktorí si to radi užívajú v noci, pretože tieto kvety sú v letných mesiacoch a väčšinu jesene otvorené od západu slnka do východu slnka. Tieto rastliny môžu bežne dosahovať výšky až 3 metre alebo aj viac.

Divoká pergola z viniča alebo altánok

Krásne vysaďte pergolu alebo altánok z divokej révy

Ak hľadáte horolezca, ktorý bude rýchlo rásť, Virginia Creeper je skvelou voľbou. Na tejto rastline nie sú žiadne kvety, ale listy na jeseň menia farbu a vinič môže dorásť až do 10 metrov. Takzvané divoké víno rastie najlepšie v miernom podnebí s plným slnkom a malým dažďom.

Firethorn

Firethorn s plodmi rastúcimi na záhradnom plote ako popínavá rastlina

Takzvaný firethorn je ker, ktorý môže dosiahnuť výšku takmer meter. S dostatočnou starostlivosťou môže tento druh rastlín s jasne červenými bobuľami a bielymi kvetmi zmeniť vašu pergolu na pútadlo po celý rok. Rastlina rastie najlepšie za normálnych poveternostných podmienok a preferuje čiastočné slnko a dobre priepustnú pôdu.

Mučenka

Mučenka s krásnymi kvetmi v lila farbe vyrastajúca na bielom altánku na stene

V neposlednom rade je mučenka robustnou možnosťou, ktorá rastie v teplom počasí, ale môže sa tiež dariť ako jednoročná v chladnejších klimatických podmienkach. S modrými, fialovými alebo ružovými kvetmi môže tento vinič narásť až 2 metre za jednu sezónu. Takéto kmene uprednostňujú plné slnko a dobre priepustnú pôdu, a preto môžu v teple dobre rásť. Vystavený modrý mučenka (Passiflora caerulea) prináša jedlé plody. Pred jedlom počkajte, kým ovocie úplne nezreje, pretože nezrelé mučenky môžu spôsobiť bolesť žalúdka. Niektoré druhy sa už oddávna používajú ako liečivé byliny pri nespavosti a úzkosti.