Návrh a údržba záhrady

Správna starostlivosť o amarylky v kvetináčoch – tipy na celý rok

Rod Amaryllis sa stará o obdobie kvitnutia

Amaryllis je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín pre svoje krásne kvety. V chladnom období sú veľmi zvláštnym pútačom pozornosti na parapete alebo sviatočnom stole. Aby vám amarylis aj naďalej robil radosť, dávame vám niekoľko dôležitých rád týkajúcich sa správnej starostlivosti pred a po období kvitnutia..

Ako vyzerá amarylis?

Amaryllis belladonna pravý kvet amarylky červený

Amaryllis má veľkú hruškovitú hľuzu s rovnými stonkami kvetov (50 cm dlhé a 2-3 cm široké) vyrastajúce zo špičky. Keď príde doba kvitnutia, listy často odumierajú. Časom sa vytvoria obrovské kvety v tvare trúbky, ktoré môžu mať priemer 3 až 12 cm. Pri dobrej starostlivosti rastlina netvorí jednu, ale dve a dokonca tri stonky kvetov.

Veľkosť listov, priemer kvetov a výška stonky do značnej miery závisia od odrody. Farba okvetných lístkov je tiež veľmi rozmanitá. Existujú hybridy, ktoré žiaria červenou, bielou, purpurovou, ružovou alebo dokonca zelenou farbou. Obzvlášť atraktívne sú odrody s dvojfarebnými kvetmi, napríklad biele s červenými pruhmi alebo okrajmi.

Amaryllis kvety tvar červená pohár váza

Dôležité! Amaryllis je jedovatý pre zvieratá i ľudí. Jed je obsiahnutý v miazge rastliny. Preto sa odporúča umiestniť hrniec s amarylisom na miesto, ktoré je pre domáce zvieratá a deti neprístupné.

Rozdiely medzi rodom Amaryllis a rodom Hippeastrum

Skutočná Amaryllis Belladona ľalia rozdiel rytierska hviezda

Amaryllis je často zamieňaný s Hippeastrumom, známym aj ako rytierska hviezda. Na prvý pohľad je skutočne ťažké rozoznať rozdiel medzi týmito dvoma kvetmi. Starostlivé porovnanie však odhalí veľa rozdielov. Belladonna Lily je skutočná Amaryllis a patrí do čeľade Amaryllis (Amaryllidaceae). Rytierova hviezda (Hippeastrum) je dodnes ľudovo označovaná ako amarylka.

Charakteristická skutočná amarylka (belladonna lily) hyppeastrum (rytierska hviezda)
Cibuľa Kónický, veľký s priemerom 5 až 10 cm Veľké, 5-8 cm alebo viac, v tvare hrušky
listy Počas obdobia kvitnutia listy takmer úplne chýbajú alebo sú tam jeden alebo dva listy, ostatné sa objavia až po úplnom vyschnutí stonky. Kvitnúca rastlina má štyri listy a stonku s púčikmi súčasne
stopka Mäsitý a silný Vnútri duté, krehké
kvitne 3-12 púčikov na stonke 2-6 púčikov na stonke, často kvitnú len dva z nich
Ahoj Jeseň, začiatok zimy Od konca zimy do polovice jari
Domov závodu južná Afrika Južná a Stredná Amerika

Odrody Amaryllis

Rodina kultivarov Amaryllis Amaryllidaceae

Moderné amarylisové hybridy možno rozdeliť do troch širokých skupín:

– Veľkokveté odrody – Patria sem Double Roma, Exotica, Monte Carlo, White Baby, Ampulo. Priemer kvetov takýchto druhov môže dosiahnuť 20-25 cm.

– Odrody s neobvyklou farbou – pruhované, škvrnité, s okrajom alebo striekajúcou farbou, odchýlky farby amarylky sú početné. Do tejto skupiny patria Charisma, Clown, Papilio, Pizazz, Prelude.

– Odrody úzkolistých – ich kvety nie sú príliš veľké, ale sú fascinujúce kvôli svojmu neobvyklému tvaru. Ide o odrody ako La Paz, Spotty, Evergreen.

Rastlinná žiarovka amarylky

Cibule Amaryllis kladú čerstvý substrát

Na pestovanie tejto rastliny sú najvhodnejšie ťažké hlinené nádoby. V malej, ľahkej nádobe sa amarylis môže ľahko prevrhnúť kvôli silnému stonku. Veľkosť kvetináča sa vyberá podľa veľkosti žiarovky. V správne vybranej nádobe cibuľa vyplní takmer celý priestor. Vzdialenosť medzi žiarovkou a stenou by nemala byť väčšia ako 2 cm.

Oznámenie! Vo veľkých kvetináčoch amarylky produkujú obzvlášť veľký počet dcérskych žiaroviek a prestávajú kvitnúť.

Rastlina miluje humóznu, voľnú a dobre priepustnú pôdu. Spravidla je vhodné miešať zeminu na zalievanie s hrubým pieskom a perlitom.

Dostať Amaryllis do starostlivosti Bloom

Repot amaryllis

V prípade, že sa kvetináč stane pre kvetinovú cibuľku príliš malý, vysádzame ich raz za 2-3 roky. Nový hrniec by mal byť o 4-5 cm širší ako starý. Cibuľa sa zbaví sušených šupín a zhnitých koreňov a vloží sa do nového hrnca spolu s hrudou zeme. Ak rastlina produkuje dcérske žiarovky, opatrne ich oddeľte a presaďte do vlastných kvetináčov. Amaryllis je možné repotovať aj na konci každého životného cyklu.

Pokyny na starostlivosť o amaryllis v hrnci

Starostlivosť o kvety amarylky v kvetináči počas obdobia kvitnutia

Životný cyklus tejto nádhernej kvetiny je jasne rozdelený na fázu rastu, obdobie kvitnutia a fázu odpočinku. Aby bola rastlina zdravá, je potrebné vytvoriť optimálne podmienky pre každú fázu životného cyklu. To, či amarylka bude kvitnúť, závisí od náležitej starostlivosti.

Podmienky Obdobie odpočinku (jar, leto) obdobie kvitnutia (jeseň, zima)
slnečného svetla Cibuľa by mala byť uložená na tmavom mieste Jasné rozptýlené slnečné svetlo
zavlažovanie veľmi ekonomické, každých 15-20 dní Bohaté a časté, pretože horná vrstva pôdy rýchlo schne
Izbová teplota 10-15 stupňov 20-22 stupňov
vlhkosť 40-50% 50-90%

Takto vyzerá starostlivosť o amaryllis po celý rok:

Október november Zalievanie

od začiatku decembra vodu striedmo

December január Doba kvitnutia, voda pravidelne

Február odrezať mŕtve kvety

marec apríl dajte na teplejšie miesto, dobre zalejte

Máj jún Tekuté hnojivo aplikujte každých 14 dní

od augusta nalejte menej

September Odstráňte sušené listy

Október november prípadne repotovať, nechať odpočinúť pri 15 stupňoch

od začiatku decembra vodu striedmo

Doba kvitnutia hviezdy rytiera Amaryllis

Ahoj

Počas tejto doby je dôležité nezabudnúť na hnojivá, ktoré podporujú tvorbu kvetov. Za dobrých podmienok sa môže objaviť druhá alebo tretia stopka. Aby sa cibuľa príliš neoslabila, tretí stonka sa spravidla odstráni.

Kvitnúca amarylka preferuje svetlé miesto pri teplote 19-21 stupňov. V takýchto podmienkach bude doba kvitnutia trvať 2 týždne alebo viac.

Po odkvitnutí sa odumreté kvety odrežú. Vyblednutá stonka sa ihneď neodstráni, ale nechá sa prirodzene vyschnúť. Je to nevyhnutné, aby cibuľu postupne zásobovali živinami a vodou. V tejto dobe sa objavujú aj listy, ktoré tiež niekoľko mesiacov vädnú. Čím viac listov vyrastie, tým lepšie. Nezabudnite teda každé dva týždne pravidelne polievať a prihnojovať.

Starostlivosť o Amaryllis po odkvitnutí Odrežte listy

Obdobie odpočinku

Koncom augusta sa začína prechod na odpočinok. Stonky a listy úplne vädnú. Ak je ešte jeden alebo dva zelené listy, nakrájajte ich na 3 – 5 cm. Hnojenie je teraz úplne zastavené. Hrnce so spiacimi žiarovkami amarylky sa v septembri a októbri premiestnia na tmavé a chladné miesto. Rastliny sa pravidelne kontrolujú a z času na čas zalejú, aby žiarovka úplne nevyschla. Odpočinok trvá asi 6 týždňov.

* Cibuľu neskladujte v chladničke alebo pri mínusových teplotách. Amaryllis nemôže vydržať chlad. Podchladená cibuľa sa už neprebudí.

Rastová fáza

Po skončení odpočinku sa cibuľa vráti na svetlé miesto. Ak chcete, aby amarylky na Vianoce opäť kvitli, vyberte žiarovku z chladného priestoru najmenej 6 týždňov vopred.

Amaryllis sa cíti najpohodlnejšie v okne na juhovýchode alebo juhozápade. Ak je miestnosť otočená na juh, kvetináč je možné postaviť na kvetinový stojan blízko okna, aby rastlina nebola priamo na slnku. Tmavé severné oblasti nie sú pre tieto rastliny vhodné.

Repot amaryllis v kvetináči

Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie premočenú. Na cibuľu nikdy netreba nalievať vodu. Prach, ktorý sa nahromadil na listoch, možno jednoducho zotrieť vlhkou handričkou.

Hnojte amarylis

Hnojenie je pre amarylky dôležité, pretože rastlina nemôže v uzavretom kvetináči absorbovať žiadne prírodné živiny. Hnojiť každé dva týždne v kombinácii so zavlažovaním podľa potrieb. Po odkvitnutí, pred uschnutím listov, sa hnojenie úplne zmení. Pretože sú hnojivá k dispozícii v tuhej aj tekutej forme, vždy postupujte podľa pokynov na dávkovanie na obale.

Kedy a ako hnojiť
Kompostujte vodu alebo červí čaj Pred kvitnutím 150 ml na rastlinu
Tekuté hnojivo pre cibuľovité rastliny (stimuluje rast a vývoj) Počas vegetačného obdobia ako obyčajné zavlažovanie
Minerálne hnojivá V období kvitnutia namiesto obvyklého zalievania

Ako rozkvitnúť amarylis

Starostlivosť o biele žiarovky Amaryllis po celý rok

Aby ste zaistili, že vás amarylis každý rok poteší svojimi nádhernými kvetmi, určite by ste mali dať rastline pokoj. Obdobie odpočinku je veľmi dôležité, pretože potom sa v žiarovke nahromadí živiny a vyvinú sa budúce kvetinové stánky. Po období odpočinku dospelá, dobre vyvinutá rastlina vytvorí za 6-8 týždňov silné kvetenstvo s púčikmi.

Čo robiť, ak amarilná žiarovka nevyklíči?

Rozmarné cibuľky kvetov niekedy nechcú klíčiť po prestávke. Aby amarylka opäť začala kvitnúť, vyskúšajte toto riešenie:

1. Hrniec dajte na teplé, ale tmavé miesto (22-25 stupňov).

2. Zastavte zalievanie, kým sa neobjaví stonka.

3. Potom sa rastlina premiestni na svetlé miesto a pravidelne striedmo polieva. Príliš veľa vody spôsobí vývoj listov, nie stonky.

4. Hneď ako stonka kvetu dosiahne výšku 10-15 cm, môžete opäť zalievať a prihnojovať.

Propagujte amarylis

Výsadba Amaryllis Belladonna nakrájanej cibule

Existuje niekoľko spôsobov, ako propagovať túto krásnu izbovú rastlinu:

1. Pestovanie mladých rastlín zo semien

2. Rozmnožovanie dcérskou cibuľkou

3. Rozdelenie cibule

Propagácia semenami je v zásade možná. Je to ťažkopádna metóda pre amatérskych záhradníkov a používa sa len zriedka. Väčšina amarylkov sa však najľahšie rozmnožuje dcérskou cibuľkou, ktorá sa tvorí na strane materskej cibule. Delenie cibule je naopak preferované pre obzvlášť cenné odrody, ktoré z akéhokoľvek dôvodu netvoria dcérsku cibuľu.

Rozmnožovanie dcérskou cibuľkou

Dcérska žiarovka mnohonásobného kvetu Amaryllis

Ako môžete podporiť tvorbu odnoží??

Po jesennom oddychu sa cibuľa vloží do priestranného hrnca. Po 1-2 mesiacoch na bokoch sa objavia malé odnože. Na konci zimy, keď listy amarylky vyschnú, je čas oddeliť dcérsku cibuľu. Ak sú žiarovky príliš malé (priemer menej ako 1 – 2 cm), mali by ste počkať trochu dlhšie.

Amaryllis propaguje dcérsku cibuľu Pokyny

Oddeľte dcérsku cibuľu

Vyberte amarylis z hrnca a čistým ostrým nožom odrežte najväčšiu dcérsku cibuľu. Obvykle už majú svoje vlastné koreňové pramene.

Na dezinfekciu rastliny a zvýšenie jej odporových síl namočte ju na 2-3 hodiny do tmavofialového roztoku manganistanu draselného. Vezmite hrniec a cez otvor v spodnej časti umiestnite črepy na odvodnenie. Pripravte si na živiny chudobnú, ľahkú pôdu z rašeliny, zeminy, humusu a piesku v pomere 2: 2: 1: 2. Namiesto piesku môžete použiť perlit alebo vermikulit. Dcérsku cibuľu dajte do zeme tak, aby tretina bola nad zemou a hojne polievala.

V prvých dvoch rokoch odrezky amarylky nepotrebujú odpočinok, to znamená, že sa pestujú ako obyčajné kvety, pravidelne zalievajú a hnojia. Môže trvať dva až tri roky, kým žiaci prvýkrát zakvitnú.

Rozdelenie cibule matky

Amaryllis Propagujte pokyny na zdieľanie cibule

Táto metóda sa spolieha na schopnosť rastliny vytvoriť viac bodov rastu z jednej žiarovky.

Vyberte si silnú a zdravú rastlinu s veľkou žiarovkou (priemer najmenej 6 až 7 cm). Delenie začína, keď amarylis vybledne a listy práve zožltnú.

Cibuľa sa z hrnca nevyberá. Ostrým nožom odrežte všetky listy spolu so špičkou cibule.

Potom cibuľu nakrájame priečne na 4 časti. Rezy musia byť hlboké. Medzi takto vytvorenými segmentmi používajte drevené alebo kovové ihly, aby sa diely nedostali do kontaktu.

Rozdelené amarylky umiestnite na svetlé miesto juhovýchodným alebo juhozápadným oknom. Najlepšia teplota pre vývoj výhonkov je 25-28 stupňov. Po 1 až 2 mesiacoch sa v každom segmente objaví výhonok. O niekoľko mesiacov neskôr sa vyrobí dcérska cibuľa. Na jar môžu byť oddelené a zasadené oddelene.

Rastlina bieleho hrnca Amaryllis

Starostlivosť o amaryllis je komplikovaná len na prvý pohľad. Spravidla ide o izbovú rastlinu s jednoduchou údržbou, ktorú je možné dokonale prispôsobiť rôznym izbovým podmienkam. S trochou vkusu pre potreby rastliny si ju budete môcť užívať dlhé roky!