Návrh a údržba záhrady

Odolné, v lete kvitnúce trvalky, s ktorými by ste rozhodne mali počítať

Vytvorte sviežu posteľ pre prírodný záhradný dizajn

Trvalky sú krásne a nenáročné na starostlivosť, a preto patria aj k najobľúbenejším záhradným rastlinám. Sú k dispozícii v najrozmanitejších tvaroch a farbách a na rôzne miesta, takže s nimi v podstate navrhnete každý kút záhrady. V závislosti od toho, kde ich chcete použiť, by ste však nemali zabúdať, že existujú odolné aj netvrdé druhy. Posledné menované neprežijú zimu v našich zemepisných šírkach a buď ich treba každoročne prezimovať alebo presadiť. Platí to najmä pre letné kvitnúce trvalky, o ktorých je dnešný článok. V nasledujúcich riadkoch vysvetľujeme, čo by ste mali vedieť o letných kvetoch. Tiež sme uviedli niekoľko nádherných trvalých druhov, z ktorých si môžete vyberať.

Nie odolné letné trvalky

Ľahko ošetrujúce a v lete kvitnúce trvalky, ktoré sú mrazuvzdorné a skrášľujú záhradu

Vo všetkých viacročných druhoch nadzemné časti rastliny v zime odumierajú. Cibuľa, hľuzy alebo oddenky v zemi potom môžu ľahko prezimovať vonku, pretože sú tam dostatočne chránené pred chladom. Väčšina trvaliek však v lete nekvitne. Pretože nejde o pôvodné druhy, sú našimi zimnými teplotami poškodené a úplne uhynú. Z tohto dôvodu sú letné kvitnúce trvalky vhodnejšie do vaní, kvetináčov a kvetináčov, pretože potom ich možno v zime uložiť na teplé miesto, aby v budúcom roku prezimovali a klíčili.

Vyberajte letné kvitnúce trvalky, ktoré sú mrazuvzdorné

Do záhona vysaďte letné kvitnúce trvalky na slnko a tieň

Teraz nemusíte byť sklamaní, pretože ak hľadáte do svojej záhrady krásne trvalky, ktoré kvitnú v lete, stále existuje množstvo druhov, ktoré môžu prežiť aj našu zimu. A to sa deje rovnakým spôsobom ako u ostatných odolných trvaliek: nadzemné časti rastliny odumierajú, podzemné časti úspešne prezimujú a na jar opäť vyklíčia. Pre istotu môžete žiarovky alebo cibuľky alebo pôdu nad nimi chrániť aj pred chladom tým, že ich prikryjete zimnou ochranou, ako sú listy, slama alebo niečo podobné. Toto by malo byť znova včas odstránené. Február alebo marec je na to ideálny čas. Letné kvitnúce trvalky tak môžu bez problémov klíčiť bez toho, aby im prekážala zimná ochrana.

Správna starostlivosť o trvalky pre záhradu a kvetináče

Na úpravu záhrady si vyberte letné kvitnúce trvalky v rôznych farbách

O záhradné trvalky, ktoré sú mrazuvzdorné, aj o mrazuvzdorných letných trvalkách, sa celkovo starajú rovnako. Správna poloha, ktorá závisí od druhu trvalky, je samozrejme veľmi dôležitá. Niektorým sa to páči viac tienisté, zatiaľ čo iní preferujú slnko a iní milujú polotieň. Zistite správnu hĺbku výsadby, pretože sa líši v závislosti od druhu. Vo všeobecnosti sa však predpokladá, že je to dvakrát alebo trikrát väčšia veľkosť hľuzy. Dôležitá je pravidelná zálievka. To platí najmä pre horúce leto. Pretože na to, aby po chladnej zime opäť vyklíčili, je potrebné tiež veľa sily, má dobré hnojivo veľký význam. Takýmto spôsobom zaručíte krásny kvet každý rok. Vhodný je kompost, kompost alebo dlhodobé hnojivo podľa vlastného výberu. Po prvom odkvitnutí niektoré letné kvitnúce trvalky potrebujú zastrihnúť, pretože len tak môžu opäť klíčiť.

Ak vysadíte letné kvitnúce trvalky do kvetináča a chcete niekoľko rokov udržiavať vytrvalé trvalky, môžete na to použiť obyčajnú zeminu. Aj tu by malo byť zaistené dostatočné zavlažovanie. Navyše zamokrenie je riziko, ktorému sa treba za každú cenu vyhnúť. Tu môže pomôcť drenáž alebo pridaný piesok.

Chelsea rez pre dlho kvitnúce trvalky

Trvalky nízkeho letného kvetu je možné použiť na okrajové okraje (Tulbaghia violacea)

Radi by sme sa k rezu opäť vrátili. Existuje jednoduchý trik, ktorý môžete použiť nielen na predĺženie doby kvitnutia, ale aj na zvýšenie odolnosti rastlín. Je dôležité, aby ste túto metódu používali iba pri vysokých kríkoch. Ďalej je vhodný iba pre letné kvitnúce trvalky a zabraňuje vysievaniu. Tento typ prerezávania používajte koncom mája, čím skracujete rastliny o tretinu ich normálnej dĺžky. Už si teda nemusíte klásť otázku „Ktoré trvalky budú kvitnúť najdlhšie?“, Pretože týmto tipom si zaistíte dlhšie kvitnutie sami.

Letné kvitnúce trvalky do tieňa a polotieňa

Floxy a letné kvitnúce trvalky do skalky

Ak hľadáte kvitnúce záhradné rastliny pre tieň a polotieň v lete, máte veľký výber, pomocou ktorého môžete svojej záhrade dodať farbu. Letné kvitnúce trvalky do tmavších oblastí záhrady sú veľmi praktické, pretože pomocou nich môžete priniesť farebné kvety na miesta, kde ostatné kvety pre nedostatok svetla zlyhávajú. Niektoré kvitnúce trvalky, ktoré sú vhodné pre tieto záhradné oblasti, nájdete v zozname nižšie:

Záhradné strieborné zvony (Heuchera villosa) sú pôdopokryvné a sú vždyzelené s červenkastými listami

Záhradné zvončeky strieborné (Heuchera villosa)

Záhradné strieborné zvony sú nízke, v lete kvitnúce trvalky, ktorých kvety sú svetlo ružové, zvončekovitého tvaru a usporiadané ako hrozno a kvitnú od júna do augusta. Vďaka svojej nízkej výške je tento druh ideálny ako pôdny kryt. Je tiež dôležité spomenúť, že listy sú nielen vždy zelené, ale majú aj atraktívnu červeno-oranžovú farbu. Vďaka tomu je trvalka veľmi pekná na pohľad v záhrade aj v zime. Rastline sa darí nielen v polotieni, ale aj na slnku. Delenie sa odporúča každé dva až tri roky, aby sa zaručilo pokračujúce svieže kvitnutie.

Sasanka japonská s ružovo-žltými kvetmi ako trvalka v záhrade

sasanka (Anemone japonica)

V závislosti od odrody môže krásna sasanka dosahovať výšky medzi 60 a 120 cm. Podľa toho sa líši aj obdobie kvitnutia. Niektoré druhy kvitnú už v júni, zatiaľ čo iné sa stanú pastvou pre oči až v auguste. Ak sa rozhodnete pre letné kvitnúce trvalky tohto druhu, máte na výber medzi rôznymi farbami kvetov, vrátane svetlo ružovej, ružovej a bielej. Väčšinou ide o huňaté rastúce rastliny, s ktorými môžete v záhrade zaplniť nádherne plešaté miesta.

Krásna astilbe je obľúbená a ľahko udržiavateľná trvalka

Astilbe (Astilbe)

Budete tiež ohromení rozmanitosťou astilbe, hneď ako začnete hľadať perfektnú odrodu pre svoje potreby. Výška aj farba kvetov sa môžu líšiť v závislosti od druhu. Napríklad vysoké sviečky (Astilbe chinensis) sú letom kvitnúce trvalky odolné voči suchu, kde sa krátke obdobia sucha nekončia smrteľne. V závislosti od odrody astilba kvitne od júna do augusta a spravidla potrebuje pravidelnú zálievku bez podmáčania.

Tento purpurový a biely hviezdicový pupok (Astrantia) je skutočným pútačom pozornosti a nenáročnou starostlivosťou

Hviezdne pupky (Astrantia)

Hviezdne dáždniky majú tiež krásne kvety, ktoré kvitnú od júna do septembra. Ak hľadáte biele kvitnúce trvalky, je rovnako vhodné, ako keby ste hľadali jemné fialové trvalky alebo tie v ružovej či červenej farbe. Podľa druhu existujú jednak nízke letné kvitnúce trvalky s výškou 40 až 50 cm, jednak vysoké s výškou až 90 cm. Môžete ich teda použiť na rôzne účely. Hneď ako kvety odkvitnú, je vhodné ich odrezať. V opačnom prípade sa vytvoria semená, ktoré zabezpečia rýchle a relatívne nekontrolované šírenie rastliny.

Ľalia obrovská (Cardiocrinum giganteum) je dokonalá ako ukážková rastlina

Obrovská ľalia (Cardiocrinum giganteum)

Tento druh ľalie si svoje meno rozhodne zaslúži, pretože svojimi 250 až 300 cm vysokými stonkami kvetov dokonca prevyšuje vysoké trvalky v záhrade. Je ideálny na výsadbu tienistých oblastí, ale iba čiastočne mrazuvzdorný. Úplne potrebuje ochranu pred chladom. Krásne kvety sú lievikovitého tvaru a krémovo biele a objavujú sa od júna do júla. Ak teda hľadáte vysoké, v lete kvitnúce trvalky, urobili ste s týmto skvostom správne rozhodnutie.

Vysoká júlová strieborná sviečka (Cimicifuga racemosa) so zaujímavými bielymi kvetmi

Júlová strieborná sviečka (Cimicifuga racemosa)

Ako naznačuje názov, tieto krásky začínajú kvitnúť v júli a trvajú až do septembra. Sú to tiež veľmi vysoké, letne kvitnúce trvalky, ktoré dosahujú výšku 2 metre, a preto v záhrade aj v skupinách aj ako solitérne rastliny vyzerajú veľmi pekne. Ak hľadáte biele trvalé trvalky, môžete sa rozhodnúť pre striebornú sviečku Júl, ktorá je v polotieni a tieni nádherná..

Ropucha slimáková (Bistorta affinis) ako letné kvitnúce trvalky s farebnými listami v zime

Slimák ropucha (Bistorta affinis)

Zemný kryt (25 cm), ktorý je nielen extrémne robustný a odolný, ale zaujme aj úchvatnými ružovo-červenými kvetmi. Doba kvitnutia je medzi júlom a septembrom, potom listy s pribúdajúcim chladom na jeseň sfarbujú do oranžova až červena a zdobia takto záhradu. Miesto by malo byť čiastočne zatienené. Letné kvitnúce trvalky, ako sú tieto, však zvládnu aj trochu viac slnka.

Columbine (Aquilegia) s atraktívnymi kvetmi v tmavofialovej farbe

Columbine (Aquilegia)

Očarujúca orlíček kvitne začiatkom leta a vďaka veľkému výberu rôznych tvarov a farieb kvetov, ktoré sú všetky snom, vám výber zaručene nebude robiť ľahko. Či už žltá, červená, vínovo červená, biela, čierna alebo tmavofialová alebo dokonca dvojfarebná – takmer všetko je zahrnuté v závislosti od odrody. Výška je asi 60 cm, čo z neho robí stredne veľký letný kvet. Ideálnym miestom je čiastočný tieň. Rastlina ale tiež celkom dobre znáša slnko.

Kvety trvaliek mrazuvzdorné na slnečné miesto

Skombinujte letné kvitnúce trvalky s kvetmi v kontrastných farbách na záhradnom lôžku

Na slnečnom stanovišti je tiež mnoho letných kvitnúcich trvaliek, ktorými si môžete ozdobiť svoju namáhavo ošetrovanú záhradu. A výber farieb je tu tiež veľmi veľký. V nasledujúcom texte vám ukážeme niektoré z trvácnych druhov, na ktoré sa pri hľadaní trvaliek zvyčajne ani nemyslí, ale ktoré si nepochybne zaslúžia šancu. Navyše, vaše záhony budú s nimi niečím veľmi špeciálnym!

Svrabovitý kvet (Knautia) pochádza z Balkánu a má výraznú purpurovú farbu kvetu

Scabious (Knautia)

S týmto nádherným exemplárom získate červené trvalky, ktoré sú odolné. Presnejšie povedané, sú vínovo červené, nádherne pekné a tiež magicky priťahujú rôzny hmyz, ako sú včely a motýle. Existujú odrody, ktoré rastú vyššie a tie nižšie, takže máte na výber podľa toho, kde sa v posteli nachádzate. Existujú aj odrody so svetlo ružovými farbami kvetov a tie vo fialovej. V opačnom prípade zaistite, aby bola pôda priepustná a nie príliš vlhká.

Letné kvitnúce kríky pupalky dvojročnej (Oenothera) vonia vo večerných hodinách

Pupalkový večer (Oenothera)

Okrem jednoduchej prvosienky výraznej žltej farby je tu aj prvosienka bledožltá (Oneothera odorata), ktorá vo večerných hodinách nádherne vonia. Ak teda hľadáte žlté trvalky, máte z čoho vyberať. Zvláštnosťou tohto trvalého druhu je, že má skutočne dlhé obdobie kvitnutia. Potešia nás svojimi jasnými kvetmi od apríla, ktoré potom zostanú až do októbra. Sú to tiež žlté kvitnúce trvalky, ktoré sú mrazuvzdorné a dokonca obľubujú trochu suchšie, vďaka čomu je starostlivosť o ne ešte jednoduchšia. Pupalka dvojročná ako letné kvitnúce trvalky môže dosiahnuť výšku až 70 cm a vyžaduje strih, aby mala dlhé obdobie kvitnutia.

Leadwort (Ceratostigma plumbaginoides) ako pôdny pokryv tiež na jeseň farbí listy

Olovený koreň (Ceratostigma plumbaginoides)

Nízko rastúci koreň olova (25 cm) je perfektnou voľbou, ak hľadáte vytrvalé modré trvalky. Jedná sa o letné kvitnúce trvalky, ktoré začínajú kvitnúť dosť neskoro. Obdobie kvitnutia trvá od augusta do októbra. Ďalšou skvelou vlastnosťou sú listy, ktoré sú v zime sfarbené na červeno a stále tak nádherne zdobia záhradu. V opačnom prípade je trvalka ideálna ako pôdny kryt, ktorý by mal mať slnečné (alebo čiastočne zatienené) a suché miesto.

Vysaďte mačaciu purpurovú (Nepeta) ako letné kvitnúce trvalky

Catnip (Nepeta)

Letné kvitnúce trvalky vo fialovej farbe sú tiež veľmi žiadané a s catnipom získate peknú rozmanitosť pre slnečné a suché stanovište v záhrade. V závislosti od odrody má tento letný kvitnúci stromček, ktorý je odolný, 40 až 70 cm vysoký a kvitne od mája do septembra. Po prvom kvete môžete vytvoriť ďalší kvet zrezaním blízko zeme.

Striebrošedá svätá bylina (Santolina) s guľovitými kvetmi v žltej farbe

Svätá bylina (Santolina)

Vytrvalé trvalky so zaujímavou hrou farieb striebornošedých listov a stoniek a výrazných žltých kvetov sú týmito príkladmi. Svätá bylina je ideálna do bylinkových alebo skalničiek na plnom slnku, kde kvety začínajú svietiť v auguste. Ďalšou zaujímavosťou je, že tieto gombíkové kvety nádherne voňajú na dotyk. Orezáva sa na jar, keď začína pučanie, pričom v zime je potrebná zimná ochrana, aby sa rastlina chránila nielen pred chladom, ale aj pred slnkom.

Braunelle (Prunella), ktorá je dokonalá ako pôdny kryt, má ružové kvety

Braunelle (Prunella)

Nízko rastúce, v lete kvitnúce trvalky sú k dispozícii aj s Braunelle, ktorá je k dispozícii s bielymi alebo ružovými kvetmi a ktorú môžete použiť ako pôdny kryt. Pretože je rastlina extrémne odolná voči teplu a suchu, často sa používa aj ako zelená strecha. Je to práve táto kvalita jednoduchej starostlivosti, ktorá robí z trvalky obľúbenú voľbu popri pekných, elegantných kvetoch.

Hollyhock (Alcea) je k dispozícii v rôznych farbách a je veľmi obľúbený v záhrade

Hollyhock (Alcea)

Pretože hollyhocks preferujú chránené miesto, je vhodné ich zasadiť pred steny alebo ploty. Keďže ide o vysoké, v lete kvitnúce trvalky, sú takéto podpery veľmi prospešné. Pripravte si aj dobre priepustnú a výživnú pôdu, aby sa rastlina cítila naozaj dobre a potešila vás nádhernými kvetmi. Tieto sa líšia svojou farbou v závislosti od odrody a môžu byť veľmi tmavé a takmer čierne, ako aj svetlé a ružové.

S letom sa perfektne hodia žlté kvety slnečného oka (Heliopsis)

Slnečné oko (Heliopsia)

Krásne žlté trvalky kvitnú od júla a potom záhon skvele zdobia až do septembra. Tieto odolné rastliny vás budú tešiť dlhé roky. Dôležité je, aby ste ich pravidelne udržiavali hydratované a vyživované. Najlepšie je zasadiť slnečné oko do zadných oblastí, kde vytvára skvelé pozadie s výškou až 150 cm.