Nábytok

Nákup nábytku z epoxidovej živice alebo jeho vlastná stavba – nápady pre kreatívne zariadenie

Dizajnéri nábytku nás inšpirujú stále zaujímavejšími inováciami, originálnymi nápadmi v oblasti interiérového dizajnu. Z tohto dôvodu si nábytok z epoxidovej živice v poslednej dobe získal obľubu. Vďaka jedinečnému vzhľadu materiálu tieto zariadenia jedinečným spôsobom vylepšujú domáce prostredie. V tomto príspevku vám ukážeme niekoľko kreatívnych príkladov zo stolárstva, ktoré vás môžu inšpirovať pre váš ďalší DIY projekt alebo renováciu. Poskytujeme vám tiež užitočné informácie o vlastnostiach všestranného materiálu.

Nábytok z epoxidovej živice – výhody a nevýhody

Roh stolu z epoxidovej živice a prírodného dreva v rustikálnom vzhľade ako moderný kus nábytku

Lesklý povrch vytvára dojem, že priestor je stále väčší a väčší. Optické klamy, neuveriteľná hra svetla, cit pre objem – to je to, čo výrobky z epoxidovej živice zaručujú. Pracovná plocha stolu z epoxidovej živice má napríklad mnoho výhod a pozitívnych aspektov. Materiál je veľmi odolný a nedeformuje sa a povrch je odolný voči poškodeniu. Okrem toho sa počas používania netvoria žiadne praskliny ani triesky. Navyše, vzhľadom na to, že cena primárnych surovín je oveľa nižšia ako u iných analógov, môžete tiež výrazne znížiť náklady na konečný výrobok.

kuchynská doska so vzormi prírodných rastlín pokrytých povrchom epoxidom

Odolnosť proti vlhkosti je jednou z hlavných výhod oproti drevenému povrchu, čo platí najmä v kuchyni, kde je prostredie vlhké. Nábytok z epoxidovej živice sa navyše ľahko ošetruje a nepodlieha negatívnemu vplyvu väčšiny čistiacich prostriedkov. Údržba preto nevyžaduje žiadne dodatočné náklady. Epoxidová živica na výrobu nábytku zaujme aj odolnosťou proti opotrebovaniu. Nábytok vyrobený z epoxidovej živice sa nemení, ak je vystavený napríklad ultrafialovému žiareniu. Dlho si zachovávajú svoj bezchybný vzhľad.

dekorácia na chodbe policovou komodou z kovu v kombinácii so starým drevom a epoxidom

Materiál tiež ponúka množstvo možností pre konštrukčné riešenia, ktoré niektorí tesári môžu použiť na vytvorenie skutočných majstrovských diel. V kombinácii s drevom vznikajú jedinečné krajinné kompozície, imitácie vodných plôch a ďalšie zaujímavé prevedenia. Roztavený epoxid je tiež veľmi poddajný, takže mu môžete dať takmer akýkoľvek tvar. Vytvrdenú živicu je navyše možné ľahko spracovať brúsnym alebo leštiacim strojom. V prípade potreby môžete tiež vyrezať drážky alebo vyvŕtať otvory.

Niektoré nevýhody

svetlo modrý gauč s dekou a vankúšmi za konferenčným stolíkom z dreva a epoxidu

Napriek dostupnosti takýchto surovín je však potrebné vziať do úvahy, že náklady na dizajnové objekty môžu byť značné. Keď teda kupujete epoxidový nábytok od dizajnéra, musíte byť pripravení naň vynaložiť značnú sumu. Nesprávne výrobné techniky a nedodržanie proporcií môže tiež viesť k vzniku bieleho zafarbenia na nábytkovom paneli. Každý remeselník musí túto nuanciu vziať do úvahy, ak si chce vyrobiť vlastný nábytok z epoxidovej živice vo forme dosiek alebo iných dielov.

bočný stôl so štyrmi železnými nohami a epoxidovou doskou

Pravdepodobnosť znehodnotenia materiálu pri jeho spracovaní abrazívnymi zlúčeninami alebo práškami je tiež veľkým problémom. Pri tomto procese sa navyše môžu uvoľňovať toxíny. Tie sa spravidla vplyvom vysokých teplôt vyparujú. Z tohto dôvodu je prísne zakázané klásť horúce predmety na nábytok z epoxidovej živice. Za normálnych podmienok sa však neuvoľňujú žiadne škodlivé látky a neexistuje žiadne riziko pre ľudské zdravie.

Ako sa vyrába nábytok z epoxidovej živice??

malý konferenčný stolík z epoxidovej živice a dreva na železnej konštrukcii

Ako už bolo spomenuté, pri výrobe nábytku z epoxidovej živice je prvou a najdôležitejšou prioritou implementácia dosiek. Majú rôzne tvary a funkčné prevedenie, pričom možnosti sú takmer neobmedzené. Časti, ktoré sú úplne vyrobené z epoxidovej živice, zvyčajne nemajú nosný povrch. Ide predovšetkým o priehľadné alebo viacfarebné kocky, ako aj o ďalšie geometrické tvary. Vnútri je zvyčajne krásny ornament zo sušených kvetov alebo iných umeleckých foriem. Takéto príslušenstvo sa zvyčajne používa ako príručné stolíky, konferenčné stolíky alebo iné položky, ktoré nie sú vystavené nadmernému namáhaniu.

stôl z epoxidovej živice vo farbe dreva pred bielym koženým gaučom s vankúšmi

Ďalšie možné varianty pozostávajú z dreva alebo drevotriesky, ktoré sú kombinované so živicovou vrstvou a zodpovedajúcim spôsobom potiahnuté. V tomto prípade epoxidová živica plní ochrannú funkciu, pretože chráni hlavný materiál pred poškodením. Pokiaľ ide o hlavný materiál, návrhári uprednostňujú obložené povrchy, masívne drevo, multiplexy a dokonca aj staré dosky. Existujú aj kombinované úlomky dreva, ktoré sa striedajú s prvkami vyrobenými zo živice.

okrúhly stôl s pásmi drevených dosiek spojených povlakom z epoxidovej živice

Základňa teda môže mať akýkoľvek tvar: okrúhly, obdĺžnikový, s ostrými rohmi. Podľa toho sú v konkrétnom alebo chaotickom poradí. Prirodzená štruktúra masívneho dreva vyzerá skvele, aj keď veľa remeselníkov používa na dekoráciu drevorezbu a intarziu. Na výrobu pracovnej dosky sa používa kontajner s nárazníkmi v požadovanej výške. Potom sa do toho vložia obrobky a úplne sa naplnia kompozíciou vyrobenou zo živice. Po stuhnutí sa získa hladký povrch s hladkými stranami.

Zaujímavé prevedenie

rustikálny dizajnový nábytok z epoxidovej živice v hnedej farbe pred krbom

Na výrobu nábytku používajú kvalifikovaní remeselníci matné a priehľadné odrody lepidla, z ktorých každému je možné dať rôzne odtiene. Priehľadné zmesi sa hodia k drevu alebo iným obsiahnutým predmetom. Zdôrazňujú všetky detaily dekoru: vlákna, nápisy alebo odznaky na kovových prvkoch. Aj tie najmenšie prvky sú dobre viditeľné cez hrubú výplňovú vrstvu. Farbivá mierne znižujú priehľadnosť, ale výplň tak získava sýtu farbu. Oba tieto a ďalšie druhy živicových zmesí sa používajú na výrobu exkluzívnych dosiek a iného nábytku z epoxidovej živice. Nasleduje niekoľko zaujímavých nápadov, ako to urobiť.

Povlak z rôznych kompozícií

Pracovná doska z epoxidovej živice pripomína tečúcu vodu ako kuchynský stôl

Nábytok vyrobený pomocou epoxidového lepidla a svetelnej farby vyzerá veľkolepo. Kvalifikovaní remeselníci touto škárovacou hmotou vyplnia všetky vzniknuté medzery a uzlové oblasti a nakoniec použijú hlavnú zmes. Takéto majstrovské dielo svieti, keď je zapálené. V moderných interiéroch taký nábytok z epoxidovej živice určite zdôrazní štýl a dokonalú chuť majiteľa.

dizajnová lavica z epoxidovej živice a recyklovaného nábytku

Ďalšou možnosťou by bolo obložiť drevom. Túto myšlienku úspešne použilo mnoho stolárov pri výrobe dizajnérskeho nábytku. Ako základný prvok používajú drevo, ktoré je zo všetkých strán pokryté tenkou vrstvou pripravenej kompozície. Navyše môžete tiež dosiahnuť zaujímavý efekt kombináciou kompozície s kvapkami vody. V mixe farieb takéto prevedenia pripomínajú mystické súhvezdia alebo dokonca Mliečnu dráhu.

hranatý tvar s dekoratívnymi prvkami a kusom dreva v zelenom a hnedom dizajnovom kúsku ako nábytok z epoxidovej živice

Dizajnéri často vytvárajú viacfarebný povlak tak, že ho naplnia časťami kompozície namaľovanými rôznymi farbami. Treba tiež poznamenať, že zmesi sú krásne zafarbené kvašom, atramentom a olejovými farbami. Tieto komponenty nepoškodzujú ľudské zdravie. Napríklad na deliace steny môžete použiť tenké zábrany vyrobené z tohto plastu. Horná časť celej kompozície je zvyčajne naplnená tenkou priehľadnou vrstvou.

lesklý povrch moderného jedálenského stola v moderných kuchyniach ako nábytok z epoxidovej živice

Imitácia mramoru je tiež neobvyklým riešením, ktoré vám umožní získať povlak ako ušľachtilý prírodný materiál. Na tento účel môžete použiť drevotriesku pokrytú farebnými vzormi, ako aj ďalšie spojenia, ale posledná vrstva musí byť epoxidová. Táto technika otvára dizajnérom nábytku nové obzory a umožňuje im experimentovať a získať nové zaujímavé povrchy.

Pekné stoly a stoličky z epoxidovej živice

mapa sveta zobrazená na stole z epoxidovej živice s drevenými a čiernymi kovovými nohami

Stôl s povrchom vo forme obrázku – takýto nábytok vyzerá skvele v obývacích izbách. Pitie čaju pri takom stole bude nepochybne príjemné. Je však dôležité, aby tento atribút nábytku zapadal do celého interiéru miestnosti a harmonizoval s inými predmetmi. Výkres obvykle siaha po celej dĺžke dosky. Výrobcovia ponúkajú rôzne zátišia alebo iné obrázky lahodiace oku. Nohy sú zvyčajne vyrobené z dreva alebo kovu a mali by mať stručný tvar – obdĺžnikový alebo štvorcový.

recyklovaná stará drevená stolička s čírou epoxidovou živicou pred bielou tehlovou stenou

Na stoličku môžete použiť rôzne vzory z epoxidovej živice, ktoré je možné dobre kombinovať s drevom. Získate tak jedinečný kus nábytku, ktorý nikde inde nenájdete. Početné praskliny a iné „chyby“ dodávajú príslušenstvu ešte väčšiu sofistikovanosť. Takýto nábytok z epoxidovej živice je úplne bezpečný, takže v ekologickom interiéri bude vyzerať organicky a výrobok je možné vyrobiť vlastnými rukami..

malá stolička v bielom a zelenom prevedení z epoxidovej živice a dreva

Veľmi zaujímavé sú aj stoličky alebo dosky z gradientového travertínu a živice. Použité kompozície sú namaľované gradientovou technikou od svetlo modrej po tmavomodrú v kombinácii s kriedovým trvanlivým materiálom a niektorí dizajnéri ich používajú na vytvorenie jedinečných vzorov. Epoxidové vrstvy sa nanášajú striedavo v konkrétnom poradí. Kompozícia napodobňuje lagúnu so svetlými pobrežnými zónami a tmavými vodnými plochami.

Viac nápadov na návrhy

dizajnový konferenčný stolík z kameňa a epoxidovej živice v modrej farbe pripomína oceán ako kus nábytku

Jedinečné vlastnosti a bezchybný vzhľad materiálu inšpirujú remeselníkov k vytvoreniu exkluzívneho nábytku. Existujú materiálne kvality s červenkastou, hnedou, žltkastou alebo belavou farbou. Táto farba je zachovaná aj po celej hĺbke konzistencie. Existujú absolútne transparentné kompozície, ktoré sa používajú aj na zdobenie nábytku. Pridaním rôznych zložiek do kompozície sa špecialisti snažia zlepšiť vlastnosti materiálu a získať úplne rovný povrch. Z tohto dôvodu je živica veľmi obľúbená pri výrobe dekoratívnych prvkov.

hranatý stôl ako nábytok z epoxidovej živice v kuchyni je priehľadný a v strede je drevo

Tvar nábytku z epoxidovej živice môže byť veľmi odlišný. Formovanie živicou opakuje ohyby predmetov a pokrýva ich tenkou priehľadnou vrstvou bez vydutí a iných chýb. To vám umožní vytvárať jedinečné kusy nábytku akejkoľvek konfigurácie. Plniaca vrstva môže pokrývať povrchy, na ktorých je možné vidieť zaujímavé vzory a ozdoby. Povlak dokonale zachytáva ďalšie dekoratívne prvky: mušle, kamienky, šišky, sušené kvety, mince a dokonca aj gombíky. V takom prípade povrch dokonca vyzerá trojrozmerne.

Inšpirácia pre nábytok z epoxidovej živice

obývacia izba s veľkými oknami a zasneženým nábytkom z epoxidovej živice

Milovníci všetkých krásnych vecí ocenia nábytok vyrobený z ošarpaných kúskov dreva alebo vetvičiek s prírodnými vadami, napadnutých podkôrnym hmyzom. Nereálne špeciálne efekty sa získajú, keď sa do kompozície zapracuje hrubý piesok zmiešaný s pilinami. Originálne kusy nábytku sa vyrábajú s rôznymi investíciami: rezacie dosky, rezy rôznych priemerov, štiepané bloky dreva, staré drevo alebo krásne drevené hobliny. Ponorení do hojnosti si obliekli neskutočne krásny župan, ktorý môže aj žiariť. Ako investíciu môžete použiť mramor, fóliu, trblietky, perly alebo polodrahokamy. Ak vytvoríte také majstrovské dielo vlastnými rukami, suveníry môžu byť tiež použité ako dekorácia.

Noha stola je vyrobená z čírej epoxidovej živice a dreva

Ani jednému interiérovému dizajnérovi nechýba taký dekoratívny a funkčný prvok nábytku, akým sú nohy. Nemajú malý význam pre dizajn nábytku. Príslušnosť k tvaru, typu a materiálu jedného alebo druhého štýlu závisí od kompatibility nábytku s iným zariadením. Nohy môžu byť vyrobené z dreva, kameňa alebo vyrezávaného prírodného kameňa. Nábytok z epoxidovej živice je zdobený rezbami alebo kovanými prvkami, ich počet sa tiež líši. Existujú zaujímavé exempláre s jednou, dvoma, tromi alebo štyrmi nohami. Nábytok, na dekoráciu ktorého sa používa epoxidová živica, dokonale zapadne do interiéru obytných a kancelárskych priestorov. To vám umožní úspešne doplniť váš štýl, ktorý sa vyznačuje dominanciou hrubých textúr, kovu, skla a dreva. Takéto výrobky vyzerajú skvele aj v dizajne reštaurácií a hotelov.