Nábytok

Ergonómia v domácej kancelárii – tipy na správne držanie tela

Ak kvôli pandémii COVID-19 musíte teraz pracovať z domu, je pravdepodobné, že ste neboli úplne pripravení vziať si so sebou celú svoju kanceláriu a reorganizovať svoj domov, aby ste získali priestor na prácu a zábavu. Práca v posteli alebo na pohovke môže byť lákavá, ale nerobte to. Nesprávne držanie tela môže nadmerne namáhať chrbát a krk a spôsobiť ďalšie nepohodlie. Preto je dôležité, aby ste strávili nejaký čas tým, že si ergonomicky nastavíte svoje pracovisko doma a predídete nepohodliu správnym držaním tela..

Rozumne si vyberte svoje pracovisko doma

Vyberte si svoje pracovisko doma rozumne, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam

Životná situácia každého je iná. Aby ste však doma vytvorili miesto pre koncentrovanú prácu, mali by ste si v prvom rade rozumne vybrať svoje pracovisko a za druhé ho jasne oddeliť. Umiestnenie domácej kancelárie by malo ponúkať:

  • súkromie
  • dostatočné osvetlenie
  • ľahký prístup k elektrine a internetu

Ak už máte pracovný kútik alebo celú pracovňu, jednoducho skontrolujte, či klávesnica, monitor a stôl majú správnu výšku a ergonómiu. keby Kancelársky nábytok a kancelárske vybavenie sú ergonomicky navrhnuté, budete môcť vykonávať svoje činnosti efektívnejšie a pohodlnejšie. Uistite sa tiež, že máte všetok hardvér, softvér a dokumentáciu, ktorú potrebujete na vykonanie svojej práce. Vždy majte svoj stôl uprataný a usporiadaný, aby ste sa mohli lepšie sústrediť na konkrétne úlohy a nenechali sa rozptyľovať. V tomto článku sme zhromaždili ďalšie nápady pre dobrú organizáciu domácej kancelárie.

Ergonomický dizajn pracoviska v domácej kancelárii

Rozumný výber pracoviska doma s dostatkom denného svetla

Cieľom ergonómie je ľudský dizajn pracovísk a obytných priestorov. Aby ste si vytvorili efektívnu ergonomickú domácu kanceláriu, mali by ste aspoň ako východiskový bod zvážiť určité rozmery a niekoľko rád.

Ergonomická počítačová pracovná stanica

V ideálnom prípade by ste mali používať stolný počítač. Len pri prenosných počítačoch a tabletoch nie je možné oddeliť klávesnicu od monitora, takže sa pri práci musíte pozerať nadol na obrazovku. To môže spôsobiť zbytočné namáhanie vášho krku.

Ergonomická počítačová pracovná stanica v domácej kancelárii

Ak potrebujete používať prenosný počítač, zvážte zaobstaranie samostatného monitora alebo klávesnice. Vďaka tomu je možné oddeliť klávesnicu a monitor, čo vám poskytne väčšiu flexibilitu.

Keď sedíte za počítačom, lakte by mali byť pokrčené asi o 90 stupňov a predlaktia by mali pohodlne spočívať na pracovnej ploche. Klávesnica počítača by mala byť priamo pred vami a v súlade s vašimi pažami a zápästiami.

Ergonomický dizajn pracoviska v domácej kancelárii - výška monitora je dôležitá

Umiestnite obrazovku počítača priamo pred seba. Keď sa pozeráte na monitor, horná tretina obrazovky by mala byť vo výške očí. Možno budete musieť byť kreatívni s nastavením výšky monitora. Niekedy je možné použiť malý stoh kníh, aby ste sa presvedčili, že monitor je pri práci v správnej výške. Monitor by mal byť asi 18 až 24 palcov od nosa.

Správna výška stola

Integrujte pracovný priestor do obývačky a dbajte na ergonómiu

Výška stola sa pohybuje od 65 do 75 cm. Ideálna je výška 72 cm, plus mínus 2 cm. Toto sú však všeobecné pokyny a budú sa líšiť v závislosti od vašej výšky a výšky sedadla. Ak je váš stôl vyšší ako 30 palcov, budete potrebovať aj vyššiu stoličku.

Ergonomické sedenie v domácej kancelárii – poloha a dizajn stoličky

Ergonomické sedenie v domácej kancelárii - poloha a dizajn stoličky

Optimálna výška sedadla kancelárskych stoličiek je medzi 40 a 50 cm. To, čo je pre vás to pravé, však stále závisí od vašej výšky a výšky pracovného stola.

  • the Výška stoličky by mala byť nastaviteľná. Pri sedení by mali byť chodidlá úplne v kontakte s podlahou a kolená by mali zvierať 90-stupňový uhol. Ak sa vám nohy hojdajú, zvážte použitie malej škatule, podnožky alebo botníka, o ktoré sa o ne opierate.
  • the operadlo by mala poskytovať dostatočnú bedrovú oporu na odľahčenie krížov. Operadlo by malo mať v ideálnom prípade mierny sklon asi 5 až 10 stupňov dozadu, aby bolo zaručené pohodlné sedenie.
  • the Hĺbka sedadla stoličky by mala byť okolo 43 až 60 cm. Keď je chrbát opretý o operadlo stoličky, medzi dutinou kolena a sedadlom by mala byť medzera 5 alebo 7 cm..

Správne držanie tela

Správne držanie tela v domácej kancelárii

Pri sedení dbajte na to, aby ste pri práci držali vzpriamený postoj:

  • Dolná časť chrbta by mala mať miernu vnútornú krivku tesne nad zadkom.
  • Vaše uši a ramená by mali byť v jednej línii.
  • Nos by mal byť v jednej línii s pupkom.
  • Ramená by mali byť tesne nad bokmi.

Môže byť užitočné nastaviť si budík, aby vám raz za hodinu pripomenul udržanie správneho držania tela v sede.