Krása

Vytvorte si vlastný šampón: recepty na prirodzene krásne vlasy

Dnes je na trhu veľa lesklých prípravkov na starostlivosť o vlasy. Šampóny sú často v popredí – ako produkty chemického priemyslu niektoré šampóny obsahujú účinné látky, ktoré môžu u ľudí s citlivou pokožkou spôsobiť alergie. A aj keď väčšina ľudí skutočne dobre toleruje vlasovú kozmetiku, je pre nich ťažké nájsť tú správnu pre svoj vlastný typ vlasov..

urobte si šampón sami recepty nápady

Prírodná kozmetika ponúka alternatívu – teraz si každý môže nájsť individuálne riešenie a vyrobiť si vlastný šampón. Úloha je veľmi jednoduchá, pokiaľ si myslíte, že môžete. Niekoľko základných pravidiel vám pomôže urobiť si jemný šampón sami. Ponúkame vám recepty na rôzne typy vlasov.

Vyrobte si vlastný šampón – čo obsahujú konvenčné šampóny?

urobte šampón sami látky konvenčné vlasové výrobky

Pôvodne sa vlasy umývali mydlom a vodou, od 19. storočia vyrábali anglickí kaderníci prvé šampóny s bylinkami a esenciálnymi olejmi. V tej dobe sa predávali ako prášok. V roku 1927 vyvinul Hans Schwarzkopf prvý tekutý šampón. V polovici 20. storočia začala éra masovej výroby šampónov vývojom prvých plastových fliaš. V dnešnej dobe sú jedným z najdôležitejších produktov starostlivosti o vlasy. A hoci sú vysokokvalitné výrobky k vlasom šetrné a šetrné, na trhu sú vždy výrobky, ktoré obsahujú alergénne látky. Šampón sa skladá z niekoľkých zložiek; môže tiež obsahovať nasledujúce účinné látky:

urobte si šampón sami recept účinné látky

Laurylsulfát sodný (skratka SLS): povrchovo aktívna látka používaná na plnenie dôležitej funkcie – totiž umožňovala čistenie vlasov. V súčasnosti je jeho použitie v kozmetike dosť obmedzené-považuje sa za látku vyvolávajúcu alergie a dráždivú pokožku.

Propylénglykol (PG): získava sa hydrolýzou propylénoxidu, používa sa okrem iného ako prísada do hydraulických kvapalín a do mnohých nemrznúcich zmesí. Pretože výrobok môže priťahovať a viazať vodu z prostredia (je preto hygroskopický), môže vo vysokých koncentráciách vysušovať ľudskú pokožku, a preto spôsobiť podráždenie.

Polyetylénglykol (PEG) sa používa ako nosič účinných látok vo farmácii a ako filmový prípravok v kozmetickom priemysle. To, či môže skutočne spôsobiť kontaktnú dermatitídu, ako sa tvrdí, nebolo jasne dokázané a zostáva kontroverzné.

Parfumové oleje: Ak sa napríklad ako parfumy používajú éterické oleje, sú považované za zdravotne neškodné. V každom prípade, ak sú založené na ftalátoch, môžu byť absorbované pokožkou hlavy a poškodiť zdravie.

Vytvorte si vlastný recept na šampón na esenciálne oleje

Šampóny obsahujú aj mnoho zdraviu neškodných prísad – estery kyseliny sulfosukcinovej sú šetrné k pokožke a sú jemné a majú dobrý penivý účinok. Rôzne formovače fólií na báze silikónu nie sú škodlivé, ale niektoré môžu zanechať škvrny na oblečení, ktoré je potom ťažké odstrániť. Problém pre alebo proti konzervačným látkam je veľmi kontroverzný. Na jednej strane kvôli vysokému obsahu vody v konečnom produkte existuje riziko, že šampóny bez antimikrobiálnych konzervačných látok nebudú schopné splniť svoju minimálnu trvanlivosť. Na druhej strane sa spotrebiteľom odporúča, aby si nekupovali výrobky s konzervačnými látkami.

V konečnom dôsledku závisí od produktu a jeho zloženia, či a do akej miery je vhodný pre konkrétnu osobu. Z tohto dôvodu nie je pre väčšinu kupujúcich vždy ľahké nájsť toho pravého. Na porovnanie nižšie uvádzame zoznam rôznych látok, ktoré je možné použiť na výrobu domácich šampónov.

Vyrobte si vlastný šampón – účinné látky v prírodnej kozmetike a základný recept

vyrobte si šampón sami vyrobte kozmetiku

Ak si chcete vyrobiť vlastný šampón, potrebujete 6 dôležitých látok: mydlo z olivového oleja, vodu, rastlinné oleje, xantánovú gumu, esenciálne oleje a bylinky. Zložky sa zmiešajú nekomplikovaným spôsobom.

Pokyny pre základný recept: najskôr zmiešajte 1/2 šálky tekutého mydla s olivovým olejom, 1/2 šálky vody, 1 lyžičku rastlinného oleja, potom pridajte 1/2 xantánového prášku a premiešajte. Na konci pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov a znova dobre premiešajte. Pred každým použitím fľašu pretrepte. Keďže taký šampón má zásaditú hodnotu pH, a preto môže s vodou vytvárať vápenné mydlo, odporúča sa opláchnuť jablčným octom. Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte jablčný ocot a vodu 1: 1. Vlasy najskôr umyte šampónom, potom dobre opláchnite a osušte uterákom. Vlasy postriekajte octovou vodou a potom ich ihneď osušte. Jemný zápach octu zmizne, akonáhle sú vlasy suché.

Stručný prehľad materiálov: Mydlo z olivového oleja vlasy jemne čistí

urobte si šampón sami prísady mydlo olivový olej

Mydlo z olivového oleja pochádza z vidieka Kastilie v strednom Španielsku a, ako naznačuje samotný názov, je vyrobené z olivového oleja. Prírodný produkt niektorí výrobcovia obohacujú aj o kokosový olej, jojobový olej a konopný olej. Neobsahuje žiadne chemikálie a tvorí tak perfektný základ pre šampón šetrný k pokožke a vlasom. Mydlo sa zmieša s vodou – ak voda z vodovodu obsahuje tvrdú vodu, môžete si namiesto nej kúpiť destilovanú vodu.

Rastlinné oleje na každodennú starostlivosť o vlasy

urobte si šampón sami zložkou rastlinných olejov

Bohaté rastlinné oleje ako kokosový olej, jojobový olej, avokádový olej, olej z vlašských orechov a olej z hroznových jadier robia vlasy opäť lesklými a chránia ich pred vonkajšími vplyvmi – v zime pred chladom, v lete pred horúčavou. V lete sa tak dá vyhnúť lámavým vlasom. Zároveň umožňujú vlhkosti preniknúť do vlasov, aby vyzerali zdravé a upravené. Naproti tomu ošetrujúce výrobky so silikónom vytvárajú okolo vlasov ochranný film, takže nemôžu absorbovať žiadne živiny. Výsledok – pôvodne poddajné vlasy pomaly schnú.

Čo je to vlastne xantánová guma?

Urobte si šampón sami recept na prášok z xantánovej gumy

Xanthan je prírodný produkt, ktorý je pomocou baktérií vyrobený zo sladkých látok. V prírodnej kozmetike sa používa ako spojovací a zahusťovací prostriedok. Šampón bez xantánovej gumy sa stáva nezvyčajne tekutým, s xantánovou gumou je konečný výsledok viac podobný konvenčným šampónom.

Esenciálne oleje 

Vyrobte si vlastný šampónový esenciálny olej

Esenciálne oleje ošetrujú vlasy a šíria príjemnú vôňu po celý deň. Mali by byť starostlivo premiešané – pretože šampón určite potrebuje ako základ rastlinný olej, až potom je možné pridať éterický olej. V nižšie uvedených receptoch sú ponúkané rôzne možné kombinácie.

Bylinky

Vytvorte si vlastný recept na bylinku zo šampónu

Byliny môžu pomôcť v boji s kožnými problémami – predovšetkým majú antibakteriálne účinky. Aké bylinky sú vhodné, závisí od typu pokožky a vlasov.

Vyrobte si vlastný šampón – recept s aloe vera na suché vlasy

urobte si šampón sami recept aloe vera

Ak si chcete sami vyrobiť výživný šampón na suché vlasy, mali by ste sa rozhodnúť pre recept s aloe vera. Tu je voda zo základného receptu (pozri vyššie) nahradená gélom z aloe vera. Mandľový olej obsiahnutý v šampóne sa intenzívne stará o vlasy a dodáva im vlhkosť. Esenciálne oleje z šalvie a šalvie Clary uvoľňujú zmysly.

Zloženie: 1/2 šálky tekutého mydla z olivového oleja, 1/2 šálky gélu z aloe vera, 2 lyžičky mandľového oleja, 6 kvapiek oleja z šalvie muškátovej, 6 kvapiek balzamu, 1/4 čajovej lyžičky xantánového prášku. Príprava: pozri základný recept vyššie.

Rozmarínový olej vyživuje jemné vlasy

Vytvorte si vlastný recept na šampón s rozmarínovým olejom pre jemné vlasy

Rozmarínový olej je už dlho známy ako ošetrujúci výrobok pre jemné vlasy. Stimuluje krvný obeh a prispieva k zdravým vlasovým folikulom. Môže tiež stmaviť sivé vlasy a spôsobiť, že hnedé tóny budú intenzívnejšie.

Zloženie: 1/2 šálky mydla z olivového oleja, 1/2 šálky rozmarínového nálevu, 1 čajová lyžička jojobového oleja, 10 kvapiek rozmarínového oleja, 1/4 čajovej lyžičky xantánového prášku. Príprava: Takto si rozmarínovú infúziu môže pripraviť ktokoľvek doma – priveďte 1/2 šálky vody k varu, potom zalejte 1/2 šálkou najemno nasekaných listov rozmarínu, listy nechajte vo vode 15 minút a potom vyberte . Potom postupujte podľa vyššie uvedeného základného receptu.

Šampón s pivom pre väčší objem

urobte si šampón sami pivo recept objem

Je ťažké uveriť, ale je to pravda – pivo dodáva vlasom objem. Najprv nechajte pohár piva v chladničke 12 hodín a potom pridajte 1/2 šálky mydla na olivový olej, 1/2 šálky piva, 1 čajovú lyžičku olivového oleja, 10 kvapiek chmeľového oleja, 1/4 xantánového prášku . Suroviny zmiešajte podľa základného receptu. Pripravte si maximálne dve dávky šampónu naraz – tie netrvajú dlho a treba ich použiť do týždňa.

Mäta pieporná stimuluje rast vlasov

urobte šampón sami recept objem mäty

Mäta pieporná má na ľudský organizmus mimoriadne pozitívny účinok – liečivá bylina osviežuje pokožku a stimuluje rast vlasov. Na dosiahnutie najlepšieho účinku by ste mali šampón nechať pôsobiť 5 minút a až potom opláchnuť. V základnom recepte sa 1/2 šálky mydla olivového oleja zmieša s 1/2 šálkou vody, ale vodu môžete nahradiť studeným mätovým čajom. Potom pridajte 1 čajovú lyžičku jojobového oleja a 10 kvapiek mätového oleja, minútu premiešajte a na záver pridajte xantánový prášok, znova premiešajte.

Vyrobte si vlastný šampón – recept s pomarančmi proti mastným vlasom

urobte si šampón sami recept mastné vlasy pomarančový džús

Pomaranče obsahujú prírodnú látku limonén, ktorá sa používa v kozmetickom priemysle ako vôňa a ako riedidlo pre látky bohaté na tuky. Arganový olej zvlhčuje suchú pokožku a má protizápalové účinky. Petitgrain sa získava z listov pomaranča a je obľúbený najmä pre svoju osviežujúcu arómu. Zloženie: 1/2 šálky mydla olivového oleja, 1/2 šálky vody, 1 lyžička arganového oleja, 6 kvapiek oleja z petitgrain, 6 kvapiek pomarančového oleja, 1/4 čajovej lyžičky xantánového prášku. Prísady dobre premiešajte. Pred každým použitím pretrepte fľašu šampónu.

Olej z čajovníka pomáha proti lupinám

Vyrobte si šampón sami, olej z čajovníka, pokožku hlavy

Aborigéni v Austrálii boli stále oboznámení s liečivými vlastnosťami čajovníka – vtedy sa listy používali ako obväz na rany. Dnes je stále známy svojimi antibakteriálnymi účinkami. Dá sa s ním bojovať aj proti lupinám spôsobeným hubami z čeľade Pityrosporum ovale. Zloženie: 1/2 šálky mydla olivového oleja, 1/2 šálky vody, 1 lyžička arganového oleja, 12 kvapiek oleja z čajovníka, 1/4 čajovej lyžičky prášku xantánovej gumy.

Potom, čo si šampón vyrobíte sami, naneste si ho na hlavu a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Potom opatrne opláchnite. Šampón naneste najmenej raz týždenne, ale účinok spozorujete až po troch alebo štyroch týždňoch.

 Šampón s harmančekom na blond vlasy

urobte si šampón sami harmanček blond vlasy

Harmančekový čaj je prírodný spôsob, ako zosvetliť vlasy – pre dosiahnutie najlepších výsledkov si vlasy najskôr dôkladne opláchnite, potom si sadnite na slnečnú terasu alebo balkón a počkajte, kým vám teplé slnečné lúče vlasy vysušia. Až potom si umyte vlasy šampónom. Potom nasledujúci deň opakujte – harmančekový čaj nezosvetlí vlasy naraz, ale postupne.

Recept na šampón obsahuje aj olej z hroznových jadier lisovaný za studena – stimuluje rast vlasov. Bergamot sa používa ako surovina pre mnohé parfumy, lipový olej môže vlasy aj zosvetliť. Zloženie: 1/2 šálky mydla z olivového oleja, 1/2 šálky harmančekového nálevu, 1 lyžička hroznového oleja, 5 kvapiek bergamotového oleja, 5 kvapiek limetkového oleja, 1/4 čajovej lyžičky xantánového prášku. Prísady dobre premiešajte.

Šampón s kokosovou vodou

urobte si šampón sami starostlivosť o kokosovú vodu

Kokosová voda je bohatá na vitamín D, vyživuje pokožku a vlasy a dodáva korienkom vlasov vlhkosť a živiny. Preto je použitý v nasledujúcom recepte – prakticky ako náhrada za výrobky na ochranu vlasov, ktoré kombinujú šampón a kondicionér v jednom. Po aplikácii nechajte pôsobiť 5-10 minút a až potom dôkladne opláchnite. Recept je veľmi jednoduchý – 1/2 šálky mydla z olivového oleja, 1/2 šálky kokosovej vody, 1 lyžičku mandľového oleja, 10 kvapiek pomarančového oleja, 1/4 čajovej lyžičky prášku z xantánovej gumy. Prísady dobre premiešajte a pred každým použitím fľašku pretrepte.

Vyrobte si vlastný šampón – ďalšie tipy pre starostlivosť o vlasy 

urobte si šampón sami recepty typ vlasov

Bez ohľadu na to, či máte mastné, suché, blond alebo tmavé vlasy – ak si prvýkrát urobíte šampón sami a potom ho vyskúšate, s výsledkom pravdepodobne nebudete spokojné. Vlasy sa budú cítiť suché a nebudú poddajné. Je to úplne normálne, pretože dovtedy boli vždy obklopené silikónovými látkami. Po prvom použití tiež nemôžete čakať zázračný liek. V skutočnosti budú vlasy postupne jemnejšie a lesklejšie. Táto prvá fáza zvykania si zvyčajne končí po mesiaci.

Skladovanie tiež zohráva zásadnú úlohu – šampón vlastnoručnej výroby zaručene nevydrží dlhšie ako 2 týždne. Ak urobíte menšie množstvo – napríklad – tri dávky na budúci týždeň – potom máte vždy čerstvý šampón. Je tiež dôležité uchovávať šampón na chladnom mieste. Najlepšie nie v kúpeľni, ale napríklad v kuchyni. Pred každým použitím skontrolujte a v prípade potreby fľašu jemne pretrepte.

Aj keď ste s novým šampónom veľmi spokojní, nezabudnite sa o svoje vlasy starať pomocou masiek – teraz vaše vlasy potrebujú živiny, preto by ste si ich mali dopriať maskou každý týždeň na začiatku a potom každé dva týždne.