Domy snov

Futuristický átriový dom so sklenenou strechou v Indii sa prispôsobuje potrebám obyvateľov

Átrium dom so sklenenou strechou na hlavnej ceste, protihluková ochrana a ochrana súkromia, dosky z prírodného kameňa na fasáde

Futuristický átriový dom so sklenenou strechou v Indii oživuje stavebný koncept španielskych sídiel a dopravuje ho do roku 2020. Vďaka premyslenému dizajnu interiéru a úspešnej kombinácii materiálov je dom „Cleft“ umeleckým dielom modernej architektúry. Projekt je dôkazom, že kreativite sa medze nekladú a moderné a funkčné vily je možné postaviť aj na malých pozemkoch.

Futuristický átriový dom so sklenenou strechou uprostred veľkého mesta

Átrium dom so zasklenou strechou a točitým schodiskom

Klienti poverili spoločnosť Anagram Architects úlohou postaviť funkčný a zároveň moderný viacgeneračný dom. Priaznivá poloha v strede mesta Nueva Dillí však predstavovala pre architektov najväčšiu výzvu. Úzky pozemok sa nachádza v husto osídlenej oblasti priamo na rýchlostnej ceste. Klient chcel modernú budovu s dostatkom zasklených čiel, ktoré nechali slnečné svetlo preniknúť do interiéru. Zároveň chceli chrániť svoj súkromný priestor pred očami cudzích ľudí.

Točité schodisko vedie na prvé poschodie vysokého domu s vnútorným dvorom

Architekti Anagram, inšpirovaní dvornými domami v Španielsku, sa rozhodli interpretovať životný koncept domu s vnútorným dvorom moderne. Dvorové domy boli pôvodne rozdelené na dve oblasti, prvou bola obytná časť a druhou pracovná časť. V stredoveku nebolo ničím neobvyklým, že boli dielne postavené priamo na dome. Aj v dnešnej dobe ponúka tento typ konštrukcie mnoho výhod. Nádvorie je uzavreté do ulice a je otvorené do vnútorného dvora. Izby sú svetlé a dobre vetrané. Domy s vnútornými dvormi sa zvyčajne skladajú z dvoch, troch alebo štyroch stavebných zväzkov, ktoré je možné v prípade potreby ľahko rededikovať.

Dom s točitým schodiskom do vnútorného dvora obloženým prírodným kameňom

Vzhľadom na malý pozemok sa architekti rozhodli pre obzvlášť priestorovo úsporný a funkčný variant klasického dvorného domu, a to átriový dom so sklenenou strechou. Viacgeneračný dom pozostáva z dvoch štvorposchodových budov. Točité schodisko ich spája do jedného celku a zároveň ponúka rýchly prístup do átria.

Átrium dom so sklenenou strechou: štýlový interiérový dizajn

Átrium dom so sklenenou strechou jedáleň s krbom sa pozerá do vnútorného dvora, aby optimalizoval svetelné podmienky v miestnosti

Dom vo vnútri vyzerá veľmi otvorene a príjemne. Na jednej strane, pretože všetky miestnosti sú otočené do átria a bočne zasklené predné časti prepúšťajú slnečné svetlo do obývacích a spacích priestorov. Na druhej strane, pretože kuchyňa, obývacia izba a jedálenský kút plynule prechádzajú do seba. Spálne – všetky s balkónom – sú tiež priestranné.

Dom s kuchyňou na nádvorí v obývacej časti Nápady na funkčný dizajn miestnosti

Rodičia ženícha bývajú v prvom stavebnom zväzku, mladá rodina v druhom stavebnom zväzku. Každá budova má priestranný obývací priestor s kuchyňou, priľahlý jedálenský kút pre šesť osôb a útulný obývací priestor. Stále v živom programe: bazén na prízemí, átrium, domáce kino a mnoho spální.

Fasáda átria domu obložená prírodným kameňom a izby s mramorovou podlahou so sivými stenami a LED osvetlením

Všetky izby sú navrhnuté z vysoko kvalitných prírodných materiálov. Žula, mramor a drevo tvoria atraktívny celok a zdobia steny, podlahy a zábradlia. Nepriame a priame osvetlenie sú šikovne kombinované. Od objemného lustra po točité schodisko, vstavané svetlá LED v domácom kine až po strešné svetlá v átriu: Osvetlenie dodáva akcenty a ešte lepšie zvýrazňuje nádherný dizajn interiéru..

Dom s vnútorným dvorom v modernom dizajne Architekt dom v Indii Osvetlenie cez schodisko

S veľkou predstavivosťou a veľkým dôrazom na detail sa spoločnosti Anagram Architects podarilo vytvoriť moderný a funkčný dom uprostred veľkého mesta. Je to perfektná oáza pre širšiu rodinu. Obyvatelia môžu relaxovať, užívať si spolu alebo pozvať priateľov.

Átrium dom so zasklenou strechou Slnečné svetlo do miestností prenajíma modernému architektovi

Dom s nádvorím, všetky spálne majú balkón, dva stavebné diely a štyri poschodia

Spálňa s mramorovou dlažbou, dvoma dizajnovými kreslami a čalúnenou manželskou posteľou

Moderná chlapčenská izba v bielej a tmavomodrej farbe vyzerá na vnútorné nádvorie

svetlé, svetlom zalité izby majú výhľad na átrium moderného architektonického domu v Indii

Točité schodisko v modernom plánovaní miestnosti predsiene zaisťuje optimálne svetelné podmienky

Moderný átriový dom pozostáva z dvoch zväzkov osvetlenia na fasáde

Átrium dom so sklenenou strechou pozostáva z dvoch stavebných objemov. Pôdorys ukazuje všetky štyri podlažia

Dvorový dom sa rozprestiera na štyroch poschodiach a má priestrannú strešnú terasu

Átrium dom so sklenenou strechou Pôdorys s bočným výhľadom a štyrmi poschodiami

Pôdorys domu s dvornou pivnicou a garážou

Pôdorys prvého poschodia a prízemia

Dom s nádvorím z druhého a tretieho poschodia

Projekt moderného átriového domu realizoval Anagram Architects navrhnuté a zrealizované.