Dom a záhrada

6 druhov kvitnúcich izbových rastlín pre krásny zimný domov

kvitnúca izbová rastlina druh klivie oranžové kvety tropické

V domoch dobrých gazdiniek je možné vidieť mnoho krásnych vecí ozdobených chuťou a láskou. Čo však dodáva určitej miestnosti živosť a útulnosť, sú kvety v tomto prostredí. Je ich niekoľko druhy kvitnúcich izbových rastlín, ktorí nie sú vyberaví ani nároční a nevyžadujú si špeciálnu starostlivosť. Môžete si však tiež urobiť svoj domov útulným a pohodlným v tých najtemnejších zimných dňoch. Dnes sme pre vás vybrali len niekoľko najobľúbenejších kvitnúcich izbových rastlín a radi by sme o nich stručne podali správu.

 Užite si v zime kvitnúce izbové rastliny

1. Jazmín

kvitnúca izbová rastlina druh jazmín biely kvet popínavá rastlina

Jazmín má malé listy a malé, biele, silné a príjemne voňajúce kvety. Jazmín kvitne v zime a miestnosť, v ktorej je kvetina umiestnená, sa určite stane obľúbeným miestom rodiny. Starostlivosť o túto izbovú rastlinu je jednoduchá – jazmín potrebuje viac svetla, aby kvitol v bohatých púčikoch. Svetlo by nemalo byť priame, takže okno so závesmi je pre neho ideálnym miestom. Pri polievaní buďte šetriaci.

2. Begonia

kvitnúca izbová rastlina druh begónia losos farba dekorácia kvet

Táto kvetina je známa ako „malá ruža“, pretože jej kvety sú podobné ružovým. Aby ste si begóniu mohli dlho užívať doma, potrebujete pre kvetinu miesto so svetlou a miernou vlhkosťou. Begóniu musíte zalievať každé 3 dni v lete a každých 7 dní v zime.

Kvitnúce druhy izbových rastlín s nízkou údržbou

3. Primrose

kvitnúce izbové rastliny druh prvosienka žltý košík nápad na darček

Prvosienka (Primula) má mnoho malých, farebných kvetov a svojou vôňou pripomína frézie. Prvosienka nie je náročná na zalievanie, vďaka čomu je ideálna do kuchýň, pretože udržuje environmentálne faktory (vôňu a vlhkosť) v požadovanej norme. Prvosienka kvitne koncom zimy, a preto je považovaná za jarný kvet.

4. Gardénia

kvitnúce izbové rastliny druh gardénia biely kvet pekný

Jednou z najkrajších kvitnúcich izbových rastlín je gardénia. Je trochu náročný, ale rozhodne stojí za to sa oň starať. Miluje vodu, preto polievajte gardéniu takmer každý deň a v lete tiež pokropte jej listy vodou. Kvet má rád teplé, slnečné miesta.

5. Azalka (rododendron)

kvitnúce izbové rastliny druh Azalea nakaharae Pink

Azalka kvitne na jeseň až do neskorej zimy. Má rada priemerné teploty a pravidelnú zálievku. Listy azalky pokropte vodou raz denne a v horúcich mesiacoch – dvakrát. Pri vysokých teplotách môžu listy vädnúť a opadávať.

kvitnúca izbová rastlina druh azalky hrniec

To je len niekoľko kvitnúcich kvetov, ktoré môžu váš domov ešte viac spríjemniť. Stačí, ak denne obetujete niekoľko minút svojho času izbovým rastlinám, ktoré sa vám odmenia množstvom krásy a čerstvého vzduchu v dome..

kvitnúce izbové rastliny jazmínový kvetináč

Begonia kvitnúca izbová rastlina druh kvetináč

kvitnúca izbová rastlina druh begónie zima

gardénie biele kvitnúce druhy izbových rastlín

prvosienky pestrofarebné kvitnúce izbové rastliny druhy