Cestovanie a dovolenka

Dovolenka v Chorvátsku pri mori: najkrajšie ostrovy a pláže pre perfektnú letnú dovolenku!

Len čo sa teplomer vyšplhá nad hranicu 25 stupňov, každému začne snívať o pohodovej letnej dovolenke. Napriek tomu, že pandémia COVID-19 má vo svete stále pevné miesto, existuje mnoho krajín, ktoré postupne otvárajú svoje hranice turistom. Či už pôjdeme vlakom po Európe alebo na dovolenku do Rakúska – po viac ako roku výluky sme si všetci mohli trochu oddýchnuť od stresujúceho každodenného života. Konečne relaxujte na piesočnatej pláži, popíjajte osviežujúce koktaily a užívajte si nádhernú prírodu – to všetko je možné s dovolenkou v Chorvátsku pri mori! Od nespočetných pláží po viac ako 1200 ostrovov až po 1800 metrov vysoké hory a historické pamiatky – krajina má čo ponúknuť a vďaka svojej obrovskej rozmanitosti je veľmi obľúbená u mnohých turistov. Je dovolenka v Chorvátsku možná v roku 2021 a aké pravidlá by ste mali dodržiavať? Ktoré pláže a ostrovy sa oplatí navštíviť? To všetko a ešte oveľa viac vám vysvetlíme nižšie!

Je dovolenka v Chorvátsku možná v roku 2021?

Poznávacie zájazdy Chorvátska do Európy 2021

Bez ohľadu na to, či býva obyvateľ mesta, milovník pláže alebo dobrodruh – každý turista môže nájsť v Chorvátsku šťastie a krajina je nepochybne jednou z najobľúbenejších destinácií na cestovanie v Európe. Našťastie sa krásna prázdninová krajina už niekoľko týždňov pripravuje na novú sezónu a pláže sú už opäť otvorené. Čiastočne otvorené sú aj rekreačné prenájmy a hotely. Reštaurácie môžu prijímať hostí vo vnútri, s výnimkou kaviarní bez jedla, ktoré je dovolené podávať iba vonku. Okrem toho existuje požiadavka na masku na verejných priestranstvách a vonku, kde nie je možné udržiavať vzdialenosť. Aby vašej dovolenke v Chorvátsku pri mori nič nebránilo, vysvetľujeme nižšie, aké pravidlá by ste mali dodržiavať. Krajina reguluje vstup podľa toho, z ktorej krajiny pochádzate. Pre tých, ktorí vstupujú z krajiny na zelenom zozname, nie sú žiadne obmedzenia. V súčasnosti sú medzi oranžové zaradené iba Sársko a Bádensko-Württembersko a turisti by mali mať pri vstupe buď negatívny test PCR alebo rýchly test, ktorý nie je starší ako 48 hodín, alebo osvedčenie o očkovaní.

Najlepší čas na dovolenku v Chorvátsku

Poznávacie zájazdy Dubrovníka v Chorvátsku pri mori

Chorvátsko sa nachádza východne od Jadranského mora a je prevažne súčasťou Balkánskeho polostrova. Zatiaľ čo Balkán má čo ponúknuť v každom ročnom období, mesiace máj až september sú ideálne pre dovolenku v Chorvátsku pri mori. Vďaka až 11 hodinám slnečného svitu denne v priemere 30 stupňov na vás čakajú perfektné podmienky pre dokonalú zábavu pri kúpaní! Ak sa chcete radšej vydať na výlet do mesta alebo na objaviteľskú túru, jar a jeseň by boli tým najlepším časom na návštevu! Mierne a príjemné teploty zaisťujú, že si môžete oddýchnuť a preskúmať všetky vrcholy a pamiatky.

Najkrajšie ostrovy pre vašu dovolenku v Chorvátsku pri mori

kam v Európe vyraziť na plážovú dovolenku Dovolenka v Chorvátsku pri mori

Napriek tomu, že Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe, balkánska krajina má od masového turizmu ďaleko, a preto sa ideálne hodí pre nezabudnuteľný zážitok z pomalého cestovania. V Jadranskom mori je viac ako 1200 ostrovov v Chorvátsku. Celková dĺžka pobrežia je viac ako 6000 kilometrov a sľubuje fantastické pláže, rozmanitú krajinu a veľa kultúry. Či už ide o pokojnú rodinnú dovolenku, romantický výlet alebo skôr potápanie a surfovanie – každý turista si v Chorvátsku zaručene príde na svoje. Aby ste o veci neprišli, zostavili sme pre vás tie najkrajšie ostrovy v Chorvátsku!

Ostrov Krk v Chorvátsku

Plážová dovolenka s rodinou 2021 Dovolenka v Chorvátsku pri mori

Ostrov s jazykom twister “Krk” s rozlohou takmer 400 kilometrov štvorcových je najväčší ostrov v Chorvátsku a nachádza sa na úplnom severe v Kvarnerskom zálive. Na ostrov sa ľahko dostanete po moste, ktorý bol otvorený v roku 1980. Stredoveké mestá, jedinečné zátoky na kúpanie so štrkom alebo jemným pieskom a rozmanitá krajina robia z Krku jedno z najkrajších miest na nezabudnuteľnú dovolenku v Chorvátsku pri mori. A ak si potrebujete na chvíľu oddýchnuť od pláže, určite by ste mali navštíviť rovnomenné mesto Krk. Katedrála z 5. storočia so zvonicou v tvare cibule je dominantou ostrova a absolútnou nevyhnutnosťou pre všetkých milovníkov kultúry. Promenáda a početné bary, reštaurácie a malé obchody vás pozývajú na zdržanie. Alebo čo tak lenivé popoludnie s ochutnávkou vína? Všetci milovníci vína by mali určite navštíviť vinice vo Vrbniku, ktoré sú známe výbornými kvalitnými vínami.

Ostrov Brač

najkrajšie ostrovy v Chorvátsku pláž Zlatni Rat letná dovolenka 2021 tipov

Ak strávite dovolenku v Chorvátsku pri mori na ostrove Brač, určite sa sem budete chcieť budúci rok vrátiť! Je to tretí najväčší ostrov na Jadrane a malebné pláže, očarujúca flóra a fauna a pôsobivé pamiatky robia z tohto výletu nezabudnuteľný výlet. Ostrov je známy predovšetkým špeciálnou plážou na juhu: Zlatni Rat alebo nemecky „Golden Horn“. Pláž je taká jedinečná, že je jej tvar a poloha, ktoré sa neustále menia v závislosti od vetra a vĺn. Kamienková pláž sa tiahne v trojuholníkovom tvare pozdĺž ostrohu na južnom pobreží a je jedným z najobľúbenejších motívov pohľadníc v Chorvátsku. Absolútnym vrcholom pre turistov a milovníkov prírody je Vidova Gora, najvyššia hora chorvátskych ostrovov. Odtiaľ máte neopísateľný výhľad na južný Jadran. Preskúmajte miestne tradície a chorvátsku kultúru v očarujúcich rybárskych dedinkách na pobreží.

Ostrov Hvar

najkrajšie pláže v Chorvátsku letná dovolenka v Európe 2021

Podľa časopisu „Forbes Magazine“ je Hvar jedným z najkrajších ostrovov na svete, a preto je jednoznačne jedným z najobľúbenejších miest na dovolenku v Chorvátsku pri mori. Ostrov sa nachádza na juhu Chorvátska, priamo pred dalmátskym pobrežím a s rozlohou okolo 297 kilometrov štvorcových je štvrtým najväčším ostrovom na Balkáne. V závislosti od regiónu je dokonca možné vstúpiť do Nemecka autom. Budete na cestách niekoľko hodín, ale môžete si urobiť skvelé výlety do okolia a preskúmať krajinu vo svojom voľnom čase. S viac ako 2726 hodinami slnečného svitu ročne je Hvar tiež jedným z najslnečnejších ostrovov v Európe – čo viac si môžete priať na letnú dovolenku? Po ostrove môžete objavovať krásne piesočnaté a kamienkové pláže a zálivy. Zvlášť pláž Palmizana je skutočným rajom pre námorníkov, plavcov a potápačov. Úplne špeciálny zážitok z kúpania nájdete na takzvaných „Pekelných ostrovoch“, známych tiež ako Pakleni Otoci. Je to rozprávkový reťazec ostrovov s osamelými zátokami a malými skrytými plážami.

Ostrov Rab

Ostrov Hvar tipy na dovolenku v Chorvátsku pri mori

Ostrov Rab je od Mníchova vzdialený iba 640 kilometrov, a preto patrí k obľúbeným ostrovom nemeckých dovolenkárov. Rab domáci nazývajú aj „šťastný ostrov“. Možno preto, že je tam viac ako 30 piesočných pláží, čo je v Chorvátsku dosť neobvyklé. A pre všetkých turistov ponúka Rab viac ako 100 cyklistických a peších túr, na ktorých môžete objavovať husto zalesnené kopce a jedinečnú krajinu. Borovicové lesy a množstvo skrytých zátok robia ostrov tiež ideálnym miestom pre pestrú dovolenku v Chorvátsku pri mori. Jeden a pol kilometra dlhá „Paradise Beach“ San Marino je medzi turistami obzvlášť obľúbená. A ak vás niekedy omrzí relax, potom by ste rozhodne mali navštíviť historické staré mesto rovnomenného mesta. Staroveký mestský múr a štyri zvonice impozantného kostola rozbúšia srdce všetkých nadšencov kultúry. Potom vám odporúčame pozrieť sa na Kniežací palác, do ktorého môžete tiež vojsť.

Ostrov Korčula

Ostrov Krk letná dovolenka v Chorvátsku pri mori tipy

Docela neznámy, ale neuveriteľne krásny – ostrov Korčula, nazývaný aj „čierne Korfu“, sa nachádza v južnej oblasti Dalmácie. Kultúrne dedičstvo ostrova a jedinečná prírodná krajina z neho robia okrem rozprávkových pláží a zátok aj jednu z najobľúbenejších destinácií na dovolenku v Chorvátsku pri mori. Máte chuť na mandarínky, figy a granátové jablká čerstvé zo stromu? Na Korčule je to skutočne možné. Olivové háje a vinice vytvárajú stredomorskú atmosféru a samozrejme sľubujú víno a olivový olej najvyššej kvality. Korčula je dokonca považovaná za vinársky ostrov Chorvátska – absolútna nevyhnutnosť pre všetkých milovníkov vína! Hovorí sa, že ostrov je rodiskom slávneho prieskumníka a obchodníka Marca Pola. Nechajte sa očariť jedinečným kúzlom mesta Korčula a vychutnajte si miestnu kuchyňu v jednej z idylických reštaurácií. Na fascinujúcich cyklistických a peších túrach máte možnosť preskúmať pôsobivé bohatstvo Korčuly.

Dovolenka v Chorvátsku pri mori: to sú najkrajšie pláže

Letná dovolenka v Európe 2021 dovolenka v Chorvátsku pri mori

Každý, kto niekedy dovolenkoval pri mori v Chorvátsku, pozná problém: Na Balkáne nie je núdza o krásne pláže a vy môžete rýchlo stratiť prehľad o veciach. Väčšina z nich však nie sú typické piesočnaté pláže a pozostávajú zo skalnatého morského dna a kamienkov. Aby ste sa nepoškodili, odporúčame vám nosiť obuv do vody.

Pláž Zlatni Brat pre perfektnú dovolenku v Chorvátsku pri mori

najkrajšie pláže v Európe Dovolenka v Chorvátsku pri mori tipy

Pláž Zlatni Brat sa nachádza na ostrove Brač a je pravdepodobne jednou z najznámejších pláží v Chorvátsku. Nie je to čistá piesočnatá pláž, ale skôr zmes piesku a štrku, ale napriek tomu stojí za návštevu. Zvláštnosťou je jedinečný tvar, ktorý sa neustále mení a Zlatni Brat je už jednou z 10 najkrajších pláží na svete. Škola surfovania a potápania je k dispozícii každému, kto chce zažiť niečo vzrušujúce.

Pláž Bijeca

Dovolenka v Chorvátsku pri mori najkrajšie pláže v Európe

Pláž Bijeca sa nachádza na Istrii a vyznačuje sa super jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou. Keďže je voda veľmi plytká a na pláž sa dostávajú len malé vlny, Bijeca je ideálna pre každého, kto plánuje s deťmi dovolenku v Chorvátsku pri mori. A nielen to – psy sú dovolené aj na pláž! V blízkosti sa nachádza aquapark, ktorý poteší celú rodinu vodnou plochou 4500 kilometrov štvorcových a viac ako 1 kilometrom tobogánov.

Crikvencia, Kvarnerský záliv

Pláž Punta Rata Letné prázdniny Európa 2021 Dovolenka v Chorvátsku pri mori

Crni Molo v Crikvencii, Kvarnerský záliv, s nádhernými piesočnatými a kamienkovými plážami je jedným z najobľúbenejších a najkrajších prímorských letovísk v Chorvátsku. Musíte tam však zaplatiť vstupné a náklady sú 2 eurá pre dospelých a 1,20 eura pre deti. Pláž rozhodne stojí za peniaze a s mnohými reštauráciami a barmi, ako aj pestrou ponukou vodných športov si každý dovolenkár príde na svoje. Pláž Crni Molo navyše v roku 2007 získala „modrú vlajku“, ktorá je medzinárodnou pečaťou schválenia vysoko kvalitných a bezpečných pláží..

Rajska Plaza

Dubrovník pamiatky starého mesta dovolenka v Chorvátsku pri mori

Rajska Plaza sa nachádza v meste Lopar na ostrove Rab a je zďaleka najobľúbenejšou plážou pre dovolenku v Chorvátsku pri mori. Je to jedna z mála skutočných piesočných pláží na Balkáne a je známa aj ako „Paradise Beach“. Pretože je voda vždy plytká, je táto pláž ideálna pre deti a neplavcov. A ak sa nudíte, čaká vás veľké športové centrum a množstvo vodných športov.

Pláž Punta Rata

Dovolenka v Chorvátsku pri mori obrázky pláže Zlatni Rat

Žiarivo biela kamienková pláž Punta Rata na vás čaká na nádhernej Makarskej riviére, ktorú americký časopis „Forbes“ označil za najkrajšiu pláž v Európe. Krištáľovo modrá voda a husto zarastené borovicové lesy poskytujú stredomorský nádych. Vírivé prúdy vytvárané podvodnými prameňmi robia z lokality prírodnú vírivku so slanou vodou a sú jedinečným javom.

Dovolenka v Chorvátsku pri mori Atrakcie v Dubrovníku