architektúra

Moderný rekreačný dom v Himalájach postavený na kopci

moderný architekt dom rajiv saini himalájsky kopec © Sebastian Zachariah

Architektonická kancelária spoločnosti Rajiv Saini bol poverený navrhnúť moderný prázdninový dom, ktorý by si majitelia mohli užívať cez víkendy mimo Dillí, kde žili. Táto stránka je súkromným kopcom v himalájskych horách, neďaleko mesta Kasauli, India.

Moderný rekreačný dom v Himalájach

moderný prázdninový dom rajiv saini himálaj kopec krajiny

© Sebastian Zachariah

Terén, kde sa rekreačný dom nachádza, je úzky, takže sa dom rozprestiera od juhu na sever. Aby ste na malom kopci pred domom nevideli rad áut, architekti do kopca vložili garáž. Odtiaľto môžete buď použiť drevené schody, alebo otvorenú hydraulickú zdvíhaciu plošinu, cez drevený mostík k predným dverám.

Moderný rekreačný dom od Rajic Saini s betónovými stenami

moderný dovolenkový dom rajiv saini himalájska terasa dizajnové obklady © Sebastian Zachariah

Keďže architekti mali pracovať s veľmi obmedzenou plochou rovinatého pozemku, bolo postavenie moderného dovolenkového domu so 4 spálňami pre klientov skutočnou výzvou. Namiesto toho, aby v tejto strmej krajine vytvorili jednoduchú dvojpodlažnú stavbu, rozhodli sa postaviť z domu pozdĺž kopcov rôzne krídla – jedno na východ a jedno na západ, ktoré potom končí terasou na vyššej úrovni. Malá plocha prekrývania medzi dvoma časťami domu umožňuje vertikálny pohyb medzi dvoma poschodiami.

Fasáda s asymetrickou konštrukciou

moderný prázdninový dom rajiv saini himalájske geometrické akcenty © Sebastian Zachariah

Výsledkom je, že obídete kopec a najskôr uvidíte horné východné zväzky a až keď obídete severný cíp, začne byť viditeľná nižšia západná strana. Betónová strecha pripomína skladanie de origami a bola inšpirovaná kopcovitými pohoriami. Horné poschodie pozostáva zo vstupnej haly a dvoch spální, obývačky a jedálne a kuchyne.

Obývacia izba a jedálenský kút

moderný prázdninový dom rajiv saini obývacia izba jedálenský kút © Sebastian Zachariah

Nižšie západné zväzky zahŕňajú 2 spálne, multimediálnu miestnosť, sklad a malú miestnosť na masáže a parný kúpeľ. Spálne a kúpeľne sú v každom krídle usporiadané ako rad nezávislých štruktúr a všetky sa otvárajú na drevenú terasu.

Relaxačný priestor so sklenenými oknami od podlahy až k stropu

moderný prázdninový dom India himalájsky neošetrené betónové steny © Sebastian Zachariah

Na podlahy v izbách bolo použité teakové drevo, zatiaľ čo stropy a steny sa oháňali neupraveným betónom. Voľne stojaci krb s medeným komínom oddeľuje obývaciu izbu od jedálenského kúta. Veľká vyhliadková plošina je o niekoľko stôp vyššia ako dom a ponúka úchvatný výhľad na zasnežené štíty na najsevernejšom cípe kopca.

Neošetrené betónové steny a stropy

moderný dom rajiv saini himalájske betónové steny stropy © Sebastian Zachariah

Teaková podlaha v spálni

moderná chata Rajiv saini zariadenie spálne © Sebastian Zachariah

Interiér spálne s drevenými prvkami

moderný dom himaláje vybavenie spálne nábytkom z červeného dreva © Sebastian Zachariah

Kúpeľňový dizajn s čiernym umývadlom

moderný prázdninový dom rajiv saini umývadlo veľké sklenené okná © Sebastian Zachariah

Plány architektúry v priereze

moderný prázdninový dom rajiv saini himálaj india plán moderný architektov dom na kopci  dom rajiv saini himalájsky architektonický plán