architektúra

Moderný fasádny dizajn – 15 inšpirácií svetovou architektúrou

Moderný fasádny dizajn -biele panely-obchod fasáda-terasa-dior

Fasády sú tvárou budov a majú rovnako mnohostranný dizajn ako samotná architektúra. Podľa stavebného konceptu moderný fasádny dizajn sa stal znakom budovy. Architekti budov vo verejnom sektore, najmä podnikateľských budov, veľkých značkových obchodov a výstavných pavilónov, sa pohrávajú s vizuálnym pôsobením a radi provokujú diváka. To sa dosahuje použitím šperkov, ozdôb, značiek symbolov. Zostavili sme zoznam 15 majstrovských diel súčasnej architektúry.

Moderný fasádny dizajn – majstrovské diela súčasnej architektúry na celom svete

Moderný fasádny dizajn -ladená-fasáda-biela-obchod s módou-návrhár-dior

Budovu, kde francúzska značka Dior predvádza svoje luxusné výrobky v Miami na Floride, nedávno navrhla spoločnosť Barbarito Bancel Architects. Na projekte fasády spolupracovali návrhári a architekti Haute couture.

Moderný fasádny dizajn – fasáda obchodu Dior v Miami na Floride

Moderný fasádny dizajn -obchodné fasádne osvetlenie-biele-panely-dior

Biela fasáda pozostáva z niekoľkých obdĺžnikových panelov, z ktorých niektoré sú mierne zakrivené a prekrývajú sa. Nerovná štruktúra pripomína dĺžky látky, ktoré jemne padajú do záhybov. Skladané sukne a šaty z náčrtov a recenzií značky slúžili ako inšpirácia.

Moderný fasádny dizajn – módny dom Reiss v Londýne

Moderný fasádny dizajn -glas-weiss-Laden-Reiss

Päťposchodová komerčná budova Reiss v Londýne je vynikajúcim príkladom moderného fasádneho dizajnu s priesvitným efektom. Napriek tomu, že o projekte bolo rozhodnuté v roku 2008, jeho priame proporcie znamenajú, že odráža ducha doby a je stále centrom príťažlivosti.

Priesvitný, moderný dizajn fasády z roku 2007 na londýnskej Oxford Street

Moderný fasádny dizajn -bielo-sklenená fasáda-minimalistická-obchodná fasáda-Reiss

Fasádu módneho domu obklopujú akrylátové panely o celkovej ploche 460 metrov štvorcových. Nosná spodná konštrukcia pozostáva výlučne z nehrdzavejúcej ocele a je úplne zakrytá fasádnymi prvkami. Vďaka odlišnému frézovaniu panelov vďaka riadenému LED osvetleniu fasáda vyzerá ako čiarový kód alebo vodopád.

Moderný fasádny dizajn školských budov v Kalkate v Západnom Bengálsku v Indii

Moderný fasádny dizajn-kocka-písmená-symboly-biela-minimalistická

Dve štruktúry školy Newtown School v hlavnom meste Kalkata, Západný Bengálsko, India, navrhnuté Abin Design Studio, majú veľký vplyv na okolitú krajinu. Moderný fasádny dizajn vytvára odkaz na používanie budovy.

Moderný fasádny dizajn kontrastuje s okolím

Moderný dizajn fasády - budova - minimalistická - biela - symboly - panely

Tieňová fasáda t vyrobená zo sieťových symbolov rôzneho druhu obklopuje budovu a dáva jej rovným proporciám hravú štruktúru. Fasádne prvky poskytujú súkromie a ochranu pred slnkom a zároveň vyjadrujú skutočnosť, že ide o školu.

Moderný fasádny dizajn vyrobený z reťazových závesov

Moderný fasádny dizajn -farba-hliník-ľudové motívy-ekvádorský pavilón

Na Expo 2015 v Miláne zahájil medzinárodne uznávaný španielsky výrobca vysokokvalitných reťazových závesov do interiéru „Ekvádor“ svoju výrobu kreatívnym a nepochybne efektívnym spôsobom. Fasáda výstavného pavilónu už z diaľky vyzerala ako tkanina.

Výrobca predstavuje svoj výrobok prostredníctvom moderného dizajnu fasády

moderná-fasáda-dizajn-detail-farba-hliníková-reťazová opona-pestrá

Fasádny dizajn pozostával z viacfarebných reťazových záclon, ktoré spájali etnické motívy. Bez toho, aby sa dostali do klišé, sa dizajnérom podarilo pozoruhodným spôsobom sprostredkovať širokej verejnosti kultúrny charakter vlastnej krajiny..

Moderný fasádny dizajn z eloxovaného hliníka 

Moderný fasádny dizajn -štruktúra-vafle-stavebné sklo

Budovu Technickej fakulty Univerzity v Sheffielde vo Veľkej Británii navrhla spoločnosť Twelve Architects a bola navrhnutá v súvislosti s učebnými materiálmi. Fasáda je vyrobená z eloxovaného hliníka a skla zostavených do zložitej štruktúry. Vzťahuje sa to na kružbu kostola v susedstve a súčasne na štúdium stavov buniek.

Moderný fasádny dizajn z lámaných škridiel

moderné-fasádne-dizajnové-mozaikové-farebné-keramické-záhradné-kvety

V roku 2013 spoločnosť Casanova + Hernandez Architects navrhla túto farebnú budovu pre Múzeum keramiky v čínskom meste Dalian. Na diaľku môžete presne odhadnúť využitie budovy, pretože vonkajšia časť budovy je úplne položená s mozaikou z rozbitých dlaždíc..

Múzeum keramiky s priľahlým parkom v čínskom meste Dalian

moderný-fasádny dizajn-mozaika-záhradné-kvety-záhradné-cestičky-položené

Záhradné chodníky v priľahlom parku a záhony rastlín sú tiež navrhnuté v spojení s dizajnom budovy a fasády. Dokonca aj výsadba a farby kvetov sa vyznačujú geometrickou štruktúrou typickou pre mozaiky.

Moderný fasádny dizajn pripomína kryštálovú mriežku s hravými farebnými akcentmi

moderný-fasádny-dizajn-kreatívna-štruktúra-farba-drevo

Hravý fasádny dizajn navrhnutý architektúrou A + Architecture trochu odhaľuje využitie budovy, konkrétne to, že sa chystá niečo hravé. Je to divadelná budova, ktorá sa na diaľku pripravuje na nižšie uvedené pozitívne návrhy.

Divadelná budova presvedčí kreatívnym dizajnom fasády

moderná-fasáda-dizajn-štruktúra-drevené lamely-sklo-farba-červená

Sklo okien sa leskne pod fasádnymi prvkami a červená farba fasády je čiastočne viditeľná. Farebné kosoštvorce kladú akcenty a prispievajú k hravému charakteru samotnej budovy.

Moderný dizajn fasády vyrobený z prírodných materiálov jednoduchým spracovaním

moderný-fasádny-dizajn-drevo-zrub-eko-les-múzeum-švédsko

Architekti Bornstein Lychefors prirodzene používali drevo na navrhovanie fasády Lesníckeho múzea vo Švédsku. Populárny stavebný materiál sa používa tradične aj veľmi moderne. Vlastnú budovu múzea zahalili zvislo vztýčené kmene stromov a za ňou úplne zmizne. Prostredníctvom tohto jednoduchého média sa architektúra spája s prostredím.

Súkromný dom s hravou fasádou z dreva a ocele Corten

moderné-fasádne-dizajnové-drevo-organické-štruktúry-cortenové oceľové prvky

Súkromný viacpodlažný dom v holandskom Leidene zaujme hravým dizajnom svojej drevenej fasády. Z drevených lamiel, ktoré voľne prechádzajú po obdĺžnikových čelných plochách okien, je vytvorených niekoľko organických, ako aj prísne geometrických štruktúr. Drevo je kombinované s oceľou Corten a je farebne zladené tak, aby tieto dva materiály vytvárali celkový harmonický obraz.

Moderný dizajn fasády vyrobený z recyklovaných materiálov – drevené dvere

moderný-fasádny-dizajn-drevené-dvere-štruktúra-rybia kosť-nápad

Architektonická firma Encore Heureux zrecyklovala 180 drevených dverí na vonkajší dizajn ich výstavného pavilónu. Pavilón je postavený tak, aby bol mobilný a je ho možné vidieť na rôznych miestach v Paríži. Organizuje tu umelecké výstavy, workshopy, prednášky a debaty.

Mobilný pavilón vyrobený z recyklovaných drevených dverí 

moderný-fasádny-dizajn-drevené-dvere-štruktúra-recyklácia-pavilón-

Dnes je pavilón trvalo umiestnený v 14. parížskom obvode a sídli v ňom športový klub. Drevené dvere na fasádu pochádzajú zo stavieb, ide o staré alebo nepoužité zásoby od výrobcov.

Moderný fasádny dizajn z panelov z bukového dreva – výstavná sieň State Garden Show Univerzity v Stuttgarte

moderný-fasádny-dizajn-drevené-panely-geometrické tvary-iglu

Univerzita v Stuttgarte v roku 2014 predstavila na štátnej záhradníckej výstave v Schwäbisch Gmünd stavbu z škrupinovej strechy, ktorá bola kompletne podporovaná počítačom. Projekt a komponenty boli navrhnuté na počítači a potom narezané na panely z bukového dreva s hrúbkou 50 mm.

Drevený pavilón kombinuje prirodzenú štruktúru a high-tech výrobné metódy

moderný-fasádny-dizajn-drevené-iglu-panely-dlaždice-voština

Tvar dreveného pavilónu bol inšpirovaný škrupinou morského ježka a prijatý ako model šetriaci zdroje. S pomocou špičkových výrobných metód sa výstavná budova zmenila na štrukturálnu realitu.

Motýlí pavilón v Sharjah, Spojené arabské emiráty

moderný-fasádny-dizajn-zlaté-kvetinové-zasklenie-tieniaci efekt

Noor Island Park je transmediálny upravený park v Sharjah a Butterfly Pavilion tvorí jeho architektonické centrum. Tienená strecha obklopuje sklenený pavilón interiéru a vrhá slnečné svetlo na dopadajúce slnko. Skladá sa z tisícov lesklých zlatých kovových kvetov v tvare hviezdy, ktoré tvoria pôsobivú oceľovú konštrukciu.

Moderný fasádny dizajn – nádherná strecha so zlatým leskom

moderné-fasádny dizajn-zlaté kvety-efektné-exteriérové ​​sklo

Kultúra spoločnosti, technológie a príroda odkazujú na dizajn tejto krajinnej záhrady 21. storočia a zároveň ponúkajú stimuláciu a rozjímanie..

Moderný fasádny dizajn sa trbliece do zlata

moderný-fasádny-dizajn-zlatý-trojuholník-exteriér-obklad-trblietavý-reflexný

V roku 2015 spoločnosť Lion Architects v spolupráci s Leaders proti rutine navrhla zlaté centrum v holandskom Beverwijku, ktoré ponúka výstavný priestor pre 29 zlatých maklérov. Každý víkend vystavujú svoj tovar na prvom krytom trhu so zlatom v západnej Európe.

Trblietavé, trojuholníkové panely v zlate vytvárajú efektívne odrazy

moderný-fasádny dizajn-zlatý detail-trojuholníková štruktúra-trblietka

Unikátna výstavná budova je dlhá 35 metrov a trblieta sa v zlate. Účinok ukazujú pyramídy z lešteného zlata, ktoré pokrývajú fasádu a odrážajú svetlo. Vďaka trojuholníkovému tvaru je tento fasádny dizajn veľmi funkčný a zaisťuje vysokú stabilitu.

Moderný fasádny dizajn z nehrdzavejúcej ocele s výrezmi v tvare ruží

moderný-fasádny-dizajn-ružová-múzeum-nerez-kvet-vzor

Prvé múzeum ruže na svete v čínskom Pekingu bolo navrhnuté spoločnosťou Next Architects a spája modernosť s umením a históriou. Interiérová sklenená budova obklopuje nádhernú fasádu z nehrdzavejúcej ocele dierovanú vzorom ruží.

Prvé múzeum ruže otvorilo svoje brány v čínskom Pekingu v roku 2016

moderný-fasádny-dizajn-nehrdzavejúca oceľ-ruža-múzeum-ukážkový strop

Hravá fasáda je zavesená na budove múzea a plní úlohu tienenej strechy. Medzi nimi sú čiastočne otvorené plochy, ktoré sa používajú ako zatienená terasa.

Moderný fasádny dizajn vyrobený z liatiny

moderný-fasádny dizajn-paul-kováč-oceľ-obchod-fasáda-londýn

Pre svoj módny obchod v Londýne chcel módny návrhár Paul Smith neobvyklý a efektný dizajn fasády, ktorý bol vizuálne atraktívny, ale zároveň sa veľmi nelíšil od okolitých historických budov. Uprostred britského mesta sú balkóny, zábradlie a lampáše vyrobené predovšetkým z liatiny, a preto bol zvolený ako materiál pre jedinečný vonkajší plášť obchodu..

Butik módneho návrhára Paula Smitha v Londýne

moderný-fasádny dizajn-kov-oceľ-paul-kováčska-fasáda

Architekti vzali za vzor vzor pretínajúcich sa kruhov z 18. storočia a interpretovali ho ako plastové panely liate zo železa. Po pripevnení k zvislej fasáde sú zvlnené tvary obzvlášť zdôraznené svetlom a tieňom.

Moderný dizajn fasády súvisí so zmenou ročných období

moderná-fasáda-dizajn-mosadz-prírodná-oxidácia-zmena farby

Pavilón v pekingskej záhrade Lido Garden navrhol benátsky dizajnér Luca Nichetto s hlavnou myšlienkou trávnych listov a celý dizajn fasády sa tomu riadi. Na to použil 1 200 tyčí, ktoré rámujú budovu zvisle a odsadene.

Pavilón rozprávok – mosadzné tyče pripomínajú steblá trávy a menia farbu v závislosti od ročného obdobia 

moderná fasáda-dizajn-mosadz-tráva-štruktúra

Pavilón sa nazýva „Tales Pavillon“ / „Märchen Pavillon“ a v jeho fasádnom dizajne je niečo skutočne rozprávkové. Ako mosadz oxiduje, mení farbu, rovnako ako sa tráva mení s ročným obdobím.