Záhradníctvo

Výsadba feniklu – užitočné rady pre pikantnú zeleninu

zber fenchen bulbe zelený hlinený hrniec zeleninová záhrada

A ešte raz by sme vám chceli predstaviť zeleninu, ktorá miluje chladnejšie obdobia roka, t. J. Miernu zimu a chladnú jar, aby ste sa počas tejto doby mohli ľahko najesť. Rastlinný fenikel môcť. Ide o chrumkavý fenikel, ktorý je známy svojou výraznou chuťou. Je to trvalka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Akonáhle sa objavia kvety, znamená to, že rast sa zastavil. Užitočný hmyz však priťahuje počas obdobia kvitnutia.

Výsadba feniklu – odroda Finocchio

zeleninová záhrada rastliny feniklu biela stonka

Asi najznámejšou odrodou na výsadbu fenikla je Finocchio. Tento druh fenikla má bielu žiarovku, ktorá pripomína artičok. A práve to sa okrem stopiek konzumuje. Spoločný Fenchen, naopak, nemá žiarovku. Namiesto toho sa vyznačuje jedlými stonkami a zeleňou. Pestuje sa hlavne kvôli semenám. Zelená sa tiež často používa ako korenie, pretože jej chuť je veľmi blízka anízu.

Vysádzajte, ošetrujte a zbierajte fenikel

zeleninový záhon pôda fenikel bielenie záhrada tipy

Najlepší čas na výsev fenikla je v lete. Na jeseň tak získate prvé zrelé rastliny. Jar je vhodná aj na siatie. Fenikel by ste však potom mali vysiať do miestnosti jeden a pol až dva mesiace pred posledným mrazom. Fenikel potom môžete zasadiť do záhrady hneď, ako vám už nehrozia mrazy.

Kvety feniklu sú žlté

kvety žltý fenikel rastliny záhradná zelenina

Ak ste sa rozhodli vysádzať fenikel na konci leta, zasejte semená asi 6 mm hlboko do zeme, čím by ste sa mali vyhnúť stojatej vode a byť bohatý na živiny. Nechajte medzeru 2,5 cm. Hneď ako sa sadenice objavia, je čas preriediť. Nechajte vzdialenosť 25 cm. Pôdu udržiavajte vlhkú pravidelným zalievaním. Rovnako ako pre všetky ostatné druhy zeleniny, je tiež dôležité odstrániť burinu. Mulčovanie má tú výhodu, že burina je pri raste narušená. Ďalej je týmto spôsobom podlaha udržiavaná v chlade. Mulčovanie je obzvlášť dôležité po vytvorení žiaroviek. Rastlina sa tým vybieli a dodá jej typickú bielu farbu.

Semená feniklu

semená fenikel rastliny korenie murár jar záhradné tipy

Po vysadení feniklu potrebuje rastlina 60 až 100 dní na dozrievanie. Pri zbere nie je potrebné brať do úvahy nič zvláštne. Jednoducho vyberte celú rastlinu zo zeme, akonáhle dosiahne svoju plnú veľkosť.

Fenikel zelený

listy zeleného fenikla listy šalátu korenie

Mladá feniklová rastlina

koreň fenikel pôda drevo podlaha úroda mladá rastlina

Fenikel je zdravý ako každá iná zelenina 

šalát nakrájaný fenikel zdravé jedlo drevo