Záhradníctvo

Výroba hnojiva z banánovej šupky: Pokyny pre domácich majstrov a ďalšie nápady na použitie v záhrade

Záhradné a izbové rastliny potrebujú na veľkolepý rast vodu, čerstvý vzduch a živiny. Kvety a trvalky je preto vhodné pravidelne prihnojovať, najmä na jar a v lete. V obchodoch je na výber veľa variantov. Takmer pre každú rodinu rastlín sa ponúka špeciálne hnojivo. Ale nemusí to byť také zložité: vo väčšine prípadov sa môžete obísť bez špeciálnych hnojív a dokonca si hnojivo vyrobiť sami. Takýmto spôsobom môžete obmedziť negatívne vplyvy na záhradnú pôdu a biodiverzitu a zároveň sa tešiť z vysokých výnosov a kvetov. V dnešnom článku vysvetľujeme, ako môžete vyrobiť hnojivo z banánovej šupky, a povieme vám, aké ďalšie využitie môže mať ekologická banánová šupka v záhrade doma.

Výroba hnojiva z banánovej šupky: Používajte iba banány z ekologických plantáží

Kúpte organické banány a spracujte ich na hnojivo

Banán je jedným z najobľúbenejších druhov ovocia medzi Nemcami. Štvorčlenná rodina zje v priemere okolo 400 banánov ročne, čo je okolo 14,5 kg na osobu. Asi pätina z toho – asi 3 kilogramy banánovej šupky skončí v organickom odpade. Je to škoda, pretože šupky exotického ovocia sú bohaté na živiny, ako je draslík, horčík a vápnik. To z nich robí perfektné prísady do tekutých hnojív. Hnojivo môžete vyrábať iba z banánových šupiek, alebo ich môžete kombinovať s inými materiálmi, ako je káva alebo vaječné škrupiny. Predovšetkým je dôležité, aby ste používali iba banány z ekologického poľnohospodárstva. Konvenčne vyrábané banány zo supermarketu môžu obsahovať rezíduá pesticídov. Plantáže sú pred zberom ošetrené prostriedkami proti plesniam, aby ovocie počas dlhej cesty do supermarketu nehnilo. Banány sú navyše veľmi náchylné na niektoré druhy húb, a preto sú v období dozrievania polievané špeciálnymi hubovými prípravkami. Všetky tieto škodlivé chemikálie sa hromadia v škrupine. Ak ho použijete na výrobu hnojív, pesticídy sa dostanú do pôdy a záhradných rastlín a môžu ich poškodiť. Ak teda chcete vyrábať hnojivo z banánovej šupky, mali by ste používať organické produkty.

Vyrobte si hnojivo z banánovej šupky sami: Tieto rastliny z toho budú mať prospech

Vyrobte si vlastné hnojivo z banánovej šupky a nechajte uschnúť

Hnojivo vyrobené z banánovej šupky je ideálne pre plodiny a kvety s vysokou potrebou draslíka. Takými sú napríklad paradajky, paprika, uhorky, cukrová repa či tekvice. Kvety ako muškáty, ruže a fuksie tiež potrebujú draslík. Väčšina pôd v Nemecku je však chudobná na draslík. Platí to najmä pre pôdy s vysokým podielom humusu alebo piesku. Pretože predávkovanie draslíkom môže poškodiť rastliny, mali by ste najskôr odobrať vzorku pôdy a nechať ju v laboratóriu pre istotu skontrolovať. Aj najlacnejšia analýza pôdy môže určiť obsah draslíka a slúžiť ako návod.

Obohaťte záhradnú pôdu banánovými šupkami

Vyrobte si hnojivo z banánovej šupky, nakrájajte ho

Rôzne hnojivá si môžete vyrobiť sami z banánových šupiek. V nasledujúcom texte vám vysvetlíme, aké máte možnosti a ako správne vyrábané hnojivo používať. Pri záhradnej pôde chudobnej na živiny pomáha iba jedna vec: hnojiť. Hnojivo z banánovej šupky síce nie je vhodné ako kompletné hnojivo, ale môže záhradnú pôdu obohatiť. Najlepší čas na to je od polovice marca do konca apríla, tesne pred opätovnou výsadbou záhrady. Najľahšie to urobíte tak, že škrupiny najskôr nakrájate na malé kúsky alebo ich najemno pretlačíte v smoothie mixéri. Potom zapracujte malé kúsky alebo pyré do pôdy, priamo okolo koreňov rastlín. Táto metóda je skvelá pre malé záhrady a vyvýšené záhony, kde chcete pestovať kvety, pôdny porast a trvalky s vysokou potrebou draslíka.

Vyrobte si tekuté hnojivo z banánových šupiek, kávovej usadeniny a vaječných škrupín

Recept na hnojivo vyrobené z banánových šupiek a vaječných škrupín

Tekuté hnojivo môžete vyrobiť aj z banánovej šupky. Mladým rastlinám na jar dokonale dodá všetky potrebné živiny. Za týmto účelom nakrájajte banánovú kôru na malé kúsky a nechajte ich uschnúť na slnečnom mieste. 4-5 vaječných škrupín a asi 30 až 50 g kávovej usadeniny nechajte uschnúť na tienistom mieste. Potom dajte vaječné škrupiny aj sušené banánové šupky do mixéra alebo Thermomixu a rozdrvte ich najemno. Výsledný prášok potom naplňte 1 polievkovou lyžicou soli Epsom (k dispozícii v lekárňach aj pod názvom Epsom soľ) do 1 litrovej fľaše s rozprašovačom. Naplňte fľašu vlažnou vodou, zaskrutkujte viečko a energicky s ňou zatraste, kým sa vajíčko a banánový prášok úplne nerozpustia. Môžete ho použiť na hnojenie rastlín každé dva týždne.

Zmiešajte závlahovú vodu s hnojivom z banánovej šupky: Tento recept zaisťuje rýchly rast izbových a záhradných rastlín

Hnojivé rastliny a tipy na kompostovanie z banánovej šupky

Zasadili ste ruže, muškáty alebo fuksie a teraz dúfate v nádherný kvet na jar a v lete? Potom môžete kvetom podať pomocnú ruku a podať im hnojivo z banánovej šupky so závlahovou vodou. Recept je super jednoduchý. Na vloženie do hrnca budete potrebovať asi dve hrste rozdrvených banánových šupiek. Potom hrniec naplňte 1 litrom destilovanej vody a priveďte do varu. Vodu nechajte na miernom ohni dusiť asi 3-4 minúty, potom panvicu vyberte z ohňa. Tekuté hnojivo nechajte lúhovať asi 5-6 hodín, potom vyberte kúsky banánov a tekutinu nalejte iba do uzatvárateľných fliaš. 100 ml tekutého hnojiva zrieďte 1 litrom vlažnej vody z vodovodu a zalejte ním kvety raz alebo dvakrát týždenne.

Toto tekuté hnojivo je mimochodom ideálne aj pre Tillandsiu. Rastliny postrekujte dvakrát mesačne, aby ste predĺžili dobu kvitnutia.

Zasejte semená s banánovými šupkami

Návod, ako si vyrobiť hnojivo z banánovej šupky

Mladé rastliny potrebujú veľa živín. Trik vám pomôže urýchliť klíčenie semien. Semená zasejte spolu s malými kúskami banánovej šupky. Ak začínate siať doma, do otvorov najskôr vložte najemno nakrájanú banánovú kôru a až potom dajte semienka na vrch. Navlhčite semená rozprašovačom plným tekutého hnojiva vyrobeného z banánovej šupky a vody a potom ich zasypte zeminou.

Banánové šupky kompostujte

Tipy a pokyny pre kompostovanie z banánovej šupky

Aj keď sú banány exotickým ovocím, ich šupky sú povolené na hromade kompostu. Samozrejme za predpokladu, že ide o organické banány. Aj keď ste z týchto banánových šupiek vyrobili hnojivo, môžete ich kompostovať. Organické banány nie sú ošetrené pesticídmi, a preto hnijú oveľa rýchlejšie.

Starostlivosť o listy pre izbové rastliny

Vyrobte hnojivo z banánovej šupky pre tieto plodiny a kvety

V zime zdobíte zimnú záhradu alebo dom, na jar sa môžete vrátiť na balkón alebo terasu: izbové rastliny musia odolávať rôznym vplyvom prostredia. Zvlášť veľkolisté rastliny pri zmene miesta často veľmi trpia. Nečistoty a prach zabraňujú listom absorbovať slnečné svetlo a vodu z rozprašovača. Oplatí sa preto utrieť listy vlhkou handričkou raz za týždeň. Utierku navlhčite roztokom tekutého hnojiva z banánovej šupky a vody z vodovodu.

Prilákajte motýle a vtáky a nakoniec bojujte s ovocnými muchami v záhrade

Prilákajte motýle banánovou šupkou

Banánové šupky môžu do záhrady prilákať prospešný hmyz a vtáky. Zaveste misky na strom alebo vysoký ker v záhrade. Nenechávajte ich však v záhrade cez noc, pretože to môže prilákať aj škodcov.

Mladí i starí milujú byť v záhrade, najmä v lete. Vonku sa presúva aj jedálenský kút. Ale aby bola rodinná večera skutočne zábavná, proti hmyzu ako ovocné mušky treba najskôr bojovať. Vysvetľujeme, ako si môžete vyrobiť pascu na ovocné mušky s banánovou šupkou. Do priehľadnej plastovej škatule dajte 3-4 banánové šupky a pokvapkajte nimi 4-5 polievkových lyžíc jablčného octu. Vytvorte otvory vo veku a plastovú škatuľu zaveste na slnečné miesto.

Spracovanie banánovej šupky na hnojivo a iné záhradnícke účely

Banánové šupky môžu zlepšiť kvalitu pôdy a úspešne nahradiť hnojivo zo záhradného centra. Uistite sa však, že hnojivo vyrábate iba z organických banánov. Struky môžete nakrájať a nechať lúhovať vo vode cez noc alebo ich krátko povariť. Škrupiny môžete tiež rozdrviť alebo sušiť v Thermomixe a pomlieť spolu so sušenými vaječnými škrupinami. V závislosti od toho, či vyrábate hnojivo s pomalým uvoľňovaním alebo tekuté hnojivo, ho môžete použiť na hnojenie rastlín dvakrát až dvanásťkrát za mesiac.