Záhradníctvo

Sprievodca záhradným jazierkom: Postavte si vlastnú oázu v domácej záhrade sami

Záhradné jazierko sprievodcom-stavba-rastliny-deko-design-oáza

Ak ste vždy chceli do svojho domu záhradné jazierko, ste na správnom mieste. Tento sprievodca záhradným jazierkom by mohol byť veľmi užitočný s niekoľkými praktickými radami. Státisíce majiteľov domov už do svojej záhrady nainštalovalo vysnívané jazierko, ale prečo všetok ten rozruch okolo diery naplnenej vodou? Pre jedného zurčiace vodopády v záhrade znejú veľmi lákavo. Za druhé, s rastúcou obľubou zavlažovania záhrad mnoho ľudí považuje svoje jazierka za zaujímavý, pokračujúci projekt, ktorý môžu neustále vylepšovať. Než začnete, musíte si dať dobrú radu. V tejto príručke nájdete jednoduchý a praktický návod na stavbu záhradného jazierka a tiež užitočné tipy na starostlivosť o záhradu..

Vytvorenie záhradného jazierka nemusí byť náročné a nákladné. Na prácu v záhrade je potrebné trocha úsilia, dávka predstavivosti a základné materiály a nástroje. Priemerný rybník je možné postaviť na takmer akomkoľvek povrchu. Voda vo väčšine prípadov preteká po plochej skale a vteká priamo do bazénov. Tento dizajn je jednoduchšie postaviť a hodí sa do väčšiny záhradných priestorov.

Prvé kroky – výber umiestnenia a tvaru

Sprievodca záhradným jazierkom-stavba-forma-plán-umiestnenie

Prvým a najdôležitejším krokom pri stavbe záhradného jazierka sami je výber jeho tvaru a umiestnenia. Požadovaný tvar môžete vytvoriť pomocou lana alebo dokonca záhradnej hadice na zemi. Vyhnite sa príliš výstredným tvarom, krivkám a úzkym miestam. Tieto vyzerajú dobre pri plánovaní, ale narušujú vodný tok a správnu filtráciu. Je lepšie zvoliť v záhrade vyššiu plochu, aby sa vaše jazierko pri daždi nepreplnilo. Predtým, ako začnete kopať alebo kupovať akýkoľvek materiál, je najlepšie nechať si poradiť od odborníka. V zásade je také jazierko len diera s izoláciou, plus nejaké hadice, ozdobné kamene a čerpadlo, ktoré je poháňané domom. Existuje množstvo variantov záhradného jazierka, napríklad montovaného jazierka z plastu, dreva alebo betónu, ako aj fóliovníka. V tomto sprievodcovi záhradným jazierkom sa zameriame na variant s fóliou, pretože ten je najvhodnejší na vlastnú výstavbu.

Sprievodca záhradným jazierkom – správne materiály

Záhradné jazierko sprievodca-stavba-materiály-fúrik

Ak si chcete v dnešnej dobe postaviť záhradné jazierko sami, výber materiálov je veľmi rozmanitý. Nájdete ich takmer v každom Bauhause a v posledných rokoch sa výrazne zlepšila kvalita fólií, čerpadiel, jazierkových filtrov a všetkých druhov rybničného príslušenstva. Napriek revolučným izolačným a sanitárnym materiálom zostávajú najdôležitejšie nástroje rovnaké. Lopata, fúrik, vodováha, zvinovací meter a pevné rukavice sú najdôležitejšími nástrojmi na realizáciu projektu záhradného jazierka.

Návod na vytvorenie záhradného jazierka

záhradné jazierko-rady-stavať-si-izolácia-tkanivo-kopacie kamene

Po výbere umiestnenia jazierka rozložte obvod navrhnutým lanom alebo záhradnou hadicou. Ďalej označte obrys pôdnym vápencom a potom začnite kopať. Pôdu naskladajte na zadnú stranu rybníka, kde by mohol byť vodopád. V mieste, kde bude čerpadlo nainštalované, kopte trochu hlbšie. Teraz posypte jamu pieskom na stenu a rovnomerne ho rozložte hrabľami. Potom môžete na piesok vložiť geotextilnú tkaninu na ochranu vložky do jazierka. Za týmto účelom zaobstarajte kus dostatočne veľký na to, aby zakryl dno otvoru, jamu pre čerpadlo a steny. Piesok a geotextília budú tlmiť a chrániť dno jazierka.

Položte podlahu

záhradné jazierko-rady-stavať-vlastné-kamene-fóliové-krycie lisy

Ak ste sa rozhodli pre variantu s jazierkovou vložkou, zložte ju pozdĺžne, vycentrujte nad otvor a opäť rozložte. Fólia by mala rovnomerne pokrývať všetky strany. Rukami a nohami opatrne zatlačte dlažbu do jamy. Potom môžete záhradnou hadicou naplniť stredovú jamu vodou, aby sa vložka nepohybovala. V prvom rade môžete na dno jazierka naskladať kamene. Rozložte ich pozdĺž stien rybníka. Na vyplnenie medzier použite menšie kamene.

Nainštalujte čerpadlo

záhradné jazierko-rady-postaviť-si-čerpadlo-inštalácia-vodný systém

Ďalej nastavte hadicu pre čerpadlo tak, aby siahala od stredovej jamy k hornej časti celého otvoru. Potom opatrne položte kamene priamo na tubu. Skladajte kamene, kým sa nevyrovnajú so zemou. Potom pripojte čerpadlo k hadici a položte ho na plochý kameň do jamy. U elektrikára sa presvedčte, či je pumpa a napájací kábel správne nainštalované.

Sprievodca záhradným jazierkom – napúšťanie umývadla

záhradné jazierko-rady-stavať-si-kamene-fólie-plniť-hadicu-vodu

Teraz pomocou hadice naplňte jazierko vodou. Hneď ako je čerpadlo pripojené, v krátkom čase z hrádze jemne vyleje voda. Na okraj bazéna je možné umiestniť kamenné dosky. Ak je breh hladký, môžete zasadiť vegetáciu, ktorú chcete.

Život v záhradnom jazierku

záhradné jazierko-rada-postaviť-si-zvieratá-dekorácia-žaba

Voda je život, a preto sú obyvatelia vášho rybníka dôležitou súčasťou celého projektu. Čo by to bolo za jazero bez lekien alebo rýb? Potom, čo je vaše záhradné jazierko pripravené a naplnené vodou, musíte deň počkať, kým ho vysadíte. Existuje veľa možností, ako sú ponorené rastliny, plávajúce rastliny, lekná, papradie, bambus, trávy, kríky, exotické jazierkové rastliny, bažinaté rastliny a mnoho ďalších.

Ryby svojou prítomnosťou vytvoria vo vašom záhradnom jazierku živú atmosféru. Podľa veľkosti si môžete vybrať rôzne druhy rýb. Na to sú najvhodnejšie takzvané zlaté rybky. Na druhej strane existuje mnoho odrôd, z ktorých si môžete vybrať podľa svojho vkusu. V záhradnej časti je možné mať aj mloky, žaby, korytnačky a ďalšie tvory. Musíte im len poskytnúť vhodné podmienky, aby neutiekli. Rastliny a zvieratá vám urobia veľkú radosť. Odmeňte ich v primeranom prostredí vyhľadaním rady odborníka.

Sprievodca záhradným jazierkom – správna starostlivosť

záhradné jazierko-rady-starostlivosť-zimné-dôkaz-jarné-čistenie-rastlín-ryby

Ak ste projekt dobre naplánovali a urobili všetko správne, váš rybník by mal vyžadovať malú údržbu. V chladných obdobiach by ste mali na vhodnom mieste uchovávať rastliny a zvieratá, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Listy a sliz by mali byť tiež zlikvidované tak, aby voda zostala čistá a neohrozovala svojich obyvateľov. Riasy sa pravdepodobne vytvoria krátko potom, čo naplníte bazén vodou. Aby ste mohli vodu správne filtrovať, musíte sa opýtať najbližšieho Bauhausu na správnu záhradnú technológiu. Pravidelná údržba je preto pre záhradné jazierko zásadná.

Pomocou týchto jednoduchých krokov si môžete sami postaviť požadované záhradné jazierko a premeniť tak vonkajšiu časť na útulnú oázu.

záhradný rybník-sprievodca-stavať-si-záhradnú-starostlivosť-rastliny-deco-design-vodopád